Manchester United. Diabelska biografia

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Manchester United. The Biography
sport
Jakub

Katastrofa w Monachium w 1958 roku, w której zginęła niemal cała legendarna drużyna Matta Busby’ego. Kulisy pierwszego w historii angielskiej piłki Pucharu Europy z 1968 roku. Dominacja w lidze pod rządami Sir Aleksa Fergusona. Kontrowersyjna sprzedaż klubu Amerykanowi Malcolmowi Glazerowi. W tej książce Jim White zabiera czytelnika w fascynującą podróż przez historię Manchesteru United: od...

W tej książce Jim White zabiera czytelnika w fascynującą podróż przez historię Manchesteru United: od narodzin drużyny w kolejarskiej dzielnicy Newton Heath po obecny status jednego z najlepszych klubów w Premier League i całej Europie.

Opierając się na wspomnieniach piłkarzy, menadżerów, sztabu trenerskiego i kibiców, jeden z najpopularniejszych dziennikarzy sportowych w Wielkiej Brytanii odkrywa przed czytelnikami zupełnie nowe fakty, które zaskoczą nawet najwierniejszych fanów Czerwonych Diabłów. Z tego połączenia musiała wyjść fantastyczna lektura. I powstała: diabelska biografia, którą powinien poznać każdy kibic.

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/ksiazki/manchester-united-diabelska-biografia/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/ksiazki/manchester-united-diabelska-biografia/

Ciacho | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

"Jestem Czerwonym Diabłem!"

Piłka nożna to dla mnie najpiękniejszy i najbardziej emocjonujący sport na świecie. Interesuję się nią od pamiętnych Mistrzostw Świata we Francji w 1998 roku, kiedy gospodarze wygrali z moją ulubioną Brazylią. Od tego też czasu piłka zagościła na trwale w moim życiu i oglądałem oraz - rzadziej - grałem, naprawdę wiele meczy. Fascynacja brazylijską drużyną kadrową przeniosła się na kluby, a właściwie jeden, do którego trafili najbardziej uwielbiani przeze mnie wtedy Brazylijczycy Ronaldo i Roberto Carlos. Oczywiście mowa o hiszpańskim gigancie Realu Madryt, który zawsze był, jest i do końca życia będzie w moim sercu i głowie na pierwszym miejscu, na dobre i na złe. Długo kibicowałem tylko im i nikomu innemu. Ale przyszedł czas, kiedy w moim życiu pojawiła się druga drużyna o cholernie mocnym charakterze i tradycji, która coraz mocniej oddziaływała na moje emocje i zacząłem jej niemal również mocno kibicować. To Manchester United, czyli jeden z...

FCBTVpl | 2017-04-28

Na moją polkę trafiła kolejna historia klubu piłkarskiego. Tym razem miałem możliwość przeczytania historii Manchesteru United pt.: "Diabelska Biografia".

Książka napisana jest przez dziennikarza Jim White'a. Jest to wieloletni już kibic United, co zresztą widać po stylu pisania biografii. Autor opowiada kilka rzeczy korzystając z własnego doświadczenia, co czyni książkę ciekawszą.

Przed powstaniem książki miała miejsce bardzo ciekawa akcja, w której każdy kibic mógł wysłać swoje imię, nazwisko i miejscowość. Ponad 400 kibiców zapisało się na okładkach i wkładkach książki.

Lektura zaczyna się od historii, jak pies Bernardyn pomógł w ocaleniu klubu Newton Heath, który później za sprawą pewnego 19-letniego kibica przeistoczył się w Manchester United.

Tak na prawdę, mimo iż w United grały takie sławy jak Law, Best, Cantona, Ronaldo, Rooney... można by wymieniać w nieskończoność, można powiedzieć, że United to historia trzech ludzi. Matt Busby, Alex Ferguson i Ernest Mangnall. To...

Krystian | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Manchester United - Czerwone Diabły, niekwestionowanie jeden z najlepszych klubów piłkarskich na świecie. Borykający się z pewnymi problemami po odejściu legendarnego trenera sir Alexa Fergusona (polecam przeczytanie świetnej książki sir Alexa, również wydawnictwa SQN "Być Liderem"), jednak w ostatnim czasie powracający na poziom do jakiego przyzwyczaił kibiców na całym świecie.
Każdy szanujący się kibic powinien chociaż po części znać historię tego klubu. Od dzieciaków Busbyego do dzieciaków Fergusona. Charlton, Best, Cantona, Beckham, Ronaldo... cała plejada gwiazd występujących w tym klubie uczyniła go wyjątkowym do tego stopnia, że zdobycie biletu do Teatru Marzeń graniczy po dziś dzień z cudem.
A więc kibice Chelsea, Liverpoolu, Arsenalu, City ruszajcie do księgarń i dowiedzcie się czegoś więcej o klubie, który wywindował popularność Premier League na całym świecie do niebotycznych rozmiarów.

Dominik | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

W przypadku tej pozycji mogę być nieobiektywny! Książka ta dla wieloletniego kibica Manchesteru United jakim jestem może stać się pewnego rodzaju biblią! Zawiera w sobie wiele ciekawych szczegółów z życia klubu, jak na przykład to, że po swoim przejściu na emeryturę Sir Matt Busby wcale nie oddał pełni władzy swojemu następcy, tylko wciąż chciał dowodzić z tylnego siedzenia między innymi chociażby przez sprowadzanie zawodników, których to on chciał, a nie nowy menadżer. Zdecydowanie jest to obowiązkowy tytuł dla kibiców United, jak i ogólnie piłki nożnej.

Baron | 2017-09-18
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Manchester United to bez wątpienia jeden z najbardziej utytułowanych klubów na świecie. Gablota z pucharami na Old Trafford zapełnia się od dziesięcioleci i w najbliższych latach, najprawdopodobniej, wciąż będzie się powiększała. Ten klub ma w sobie to "coś", co przyciąga rzesze kibiców z całego świata. Dlaczego tak się dzieje? Jaka jest filozofia tego klubu, jak ona ewoluowała na przestrzeni ostatnich lat? Jakie wydarzenie miały wpływ na ukształtowanie się tożsamości Czerwonych Diabłów? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziemy w książce "Manchester United. Diabelska biografia" wydanej w 2017 roku przez wydawnictwo SQN.

Jim White, autor książki, zabiera nas w podróż w czasie, oczywiście do Manchesteru. Szkot wyjaśnia nam, jakie były początki Manchesteru United, jaki cel przyświecał założeniu klubu, kto miał w nim występować i w końcu kto wymyślił obowiązującą dziś nazwę. Wszystko to pozwala nam spojrzeć na United z nieco innej perspektywy. Dzisiaj klub ten nieco zatracił...

ecantona | 2017-05-23

Ksiazka bardzo ciekawa. Jednak strasznie duzo w niej bledow - niektore z nich byc moze kwestia tlumaczenia. Przyklady.
Opis meczu Juventus-MU z 1999 r wygrany przez United 3-2 (strona 356):
"Na 11 minut przed koncem Juve prowadzilo 2-0". Bzdura. Juve prowadzilo po 11 minutach, juz do przerwy bylo 2-2.
Inny fragment (strona 414)
"Smith doznal koszmarnego zlamania nogi w przypadkowym zderzeniu z innym graczem". Otoz Alan Smith doznal zlamania nogi blokujac strzal z rzutu wolnego, co mozna zobaczyc na Youtubie
Kolejny blad dotyczy transferu R van Persie w 2012 (strona 457):
"Kontrakt pilkarza z Arsenalem wlasnie dobiegl konca". Jest to oczywista nieprawda. Kotrakt Robina wygasal w czerwcu 2013r i zebu go pozyskac United zaplacili Arsenalowi 25 m. funtow.

Zamowilem wlasnie ta ksiazke w oryginale i porownam

ABSIT | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

Wow! Biblia o Manchesterze United! Każdy kibic Czerwonych Diabłów pochłonie ją w momencie. Cała historia klubu, od początku aż do dzisiejszych czasów. Rzetelnie napisana, ciekawie, dużo ciekawostek o życiu klubu, jego funkcjonowaniu, trenerach i piłkarskich jego gwiazdach. Jim White - autor książki - sam jest wiernym, wieloletnim kibicem ManUtd i wiedział o czym pisze, doskonale zna temat od podszewki. To nie książka, w której znajdują się statystyki klubu przez wszystkie lata jego trwania. To historia klubu, życie klubu takie jakim było. Każdy kibic piłki nożnej, nie tylko ManUtd przeczyta ją z ciekawością i wypiekamy na twarzy. Bo ManUtd to jeden z najlepszych klubów w Premier League jak i na świecie

Michał | 2017-06-08

Jako dzieciak wychowywałem się na sukcesach Manchesteru United. Fajnie było poczytać coś, co przypomniało swą treścią najgłębiej zakopane wspomnienia z dziecięcych lat. Do tego historia współczesna jak i ta zamierzchła. Ogólnie pozycja zasługuje na lepszą ocenę, ale bardzo liczne błędy w tłumaczeniu, czasem nawet proste, stylistyczne... Szkoda, bo patrząc jak sobie stoi skubaniutka na półce widzę niedbałą kompozycję, coś robionego w pośpiechu, bez dbałości o szczegóły. To trochę nie idzie w parze z Manchesterem United. Glory!

przemszy | 2018-04-05

Na tle z reguły przeciętnych książek o tematyce sportowej, ta jest zaskakująco świeżą. Ocenę obniża mizerny i wręcz nieprawdopodobnie nieprzemyślany materiał ilustracyjny. Nietrudno się domyślić, że "aktualne" zdjęcia, szybko mogą się zdezaktualizować. Jest ich zbyt wiele kosztem ciekawszych zdjęć sprzed co najmniej kilkunastu lat.

Wiktor Tkaczyk | 2017-04-30
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Napisanie biografii Manchesteru United nie mogło być łatwym zadaniem. Ponad 100 lat historii, setki piłkarzy i wiele kontrowersyjnych wydarzeń z życia klubu i najważniejszych osób z nim związanych zapewniło Jim’owi White’owi ciekawy materiał, który nie mógł zanudzić czytelnika. Z drugiej strony wieloletni kibic United mógł mieć problem z umieszczeniem w biografii epizodów niepasujących do historii glorii i chwały najbardziej utytułowanego angielskiego klubu.

Z książką Jim White’a – w oryginalnej wersji językowej – po raz pierwszy zetknąłem się około pół roku temu. Poszukiwałem materiałów mogących pomóc mi w dogłębnym poznaniu początków Manchesteru United. Nie musiałem szukać długo, aby dostrzec, że książka autorstwa byłego felietonisty The Telegraph pojawia się we wszystkich rankingach na wysokich pozycjach. Ostatecznie odstraszyła mnie cena fizycznej wersji biografii ukochanego klubu wraz z kosztami dostawy, więc gdy dowiedziałem się o planach wydania „Manchester United: The...