Magda 
bit.ly/2nVAyh7, dwiestronykultury.pl, facebook.com/dwiestronykultury
22 lat, kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 3 książki i 5 cytatów, ostatnio widziana 3 godziny temu
Teraz czytam
 • Dom zbrodni
  Dom zbrodni
  Autor:
  Zapoczątkowaną w czasie wojny miłość młodej Angielki do jej rodaka-dyplomaty ma według ich planów po zakończeniu wojny i powrocie do kraju uwieńczyć zawarcie związku małżeńskiego. Do spotkania dochodz...
  czytelników: 4132 | opinie: 162 | ocena: 7,28 (2114 głosów)
 • Wypowiedz jej imię
  Wypowiedz jej imię
  Autor:
  Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Horror. Trójka nastoletnich przyjaciół w noc Halloween przyzywa ducha legendarnej Krwawej Mary. To, co miało być zabawą,...
  czytelników: 3418 | opinie: 207 | ocena: 7,23 (1103 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-15 00:10:58
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Nibynoc (tom 1)
 
2018-10-13 20:15:26
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Odcienie magii (tom 1)
 
2018-09-11 08:48:37
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Okrutny książę (tom 1)

Bardzo dobra książka. Nie jest to specjalnie odkrywcza historia, jednak fabuła została na tyle dobrze poprowadzona, że czytelnik może zwraca uwagę na typowe w tym gatunku schematy, jednak ani trochę nie zmieniają one jego odbioru lektury. Zresztą autorka zdecydowała się na kilka dość ciekawych zwrotów akcji, które niwelują nieprzyjemne uczucia względem jakichkolwiek nawiązań do innych utworów... Bardzo dobra książka. Nie jest to specjalnie odkrywcza historia, jednak fabuła została na tyle dobrze poprowadzona, że czytelnik może zwraca uwagę na typowe w tym gatunku schematy, jednak ani trochę nie zmieniają one jego odbioru lektury. Zresztą autorka zdecydowała się na kilka dość ciekawych zwrotów akcji, które niwelują nieprzyjemne uczucia względem jakichkolwiek nawiązań do innych utworów z fantastyki młodzieżowej.

Bardzo podoba mi się rozwój bohaterów. Każdy z nich dojrzewa na kartkach Okrutnego księcia. Jude z naiwnej, trochę nudnej bohaterki zmienia się w silną kobiecą postać, która nadaję książce charakteru. Do jej rodziny nie pasuje określenie "idealna", a inni ludzie w jej otoczeniu... no cóż. Żeby ich poznać musicie po prostu przeczytać książkę.

Jeśli chcecie poczytać o świecie, który nie jest piękny i idealny. Świecie, w którym okrucieństwo i przemoc są na porządku dziennym, a Faerie (żadne tam elfy) to nie dobre stworzenia z opowieści dla dzieci, to Okrutny książę jest pozycją dla was.

Książka przeczytana po angielsku, nie wiem jak zadziałało tłumaczenie na jej odbiór.

pokaż więcej

 
2018-08-21 12:51:38
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: O Chłopcach (tom 3)

Bardzo żałuję, że sięgnęłam po kontynuację "Do wszystkich chłopców, których kochałam". Drugi tom mnie zawiódł, jednak po trzecim czuję ogromny niesmak do całej serii.

Historia Lary Jean jest urocza, jednak czasami zbyt urocza i naiwna. W momencie, w którym ma 18 lat, jej naiwność do świata po dwóch latach związku jest wręcz głupia. Zachowuje się jak dziesięciolatka w ciele kobiety. Autorka...
Bardzo żałuję, że sięgnęłam po kontynuację "Do wszystkich chłopców, których kochałam". Drugi tom mnie zawiódł, jednak po trzecim czuję ogromny niesmak do całej serii.

Historia Lary Jean jest urocza, jednak czasami zbyt urocza i naiwna. W momencie, w którym ma 18 lat, jej naiwność do świata po dwóch latach związku jest wręcz głupia. Zachowuje się jak dziesięciolatka w ciele kobiety. Autorka zrobiła z niej pustą, typową amerykańską nastolatkę, a czytanie o takich osobach nie sprawia mi przyjemności.

Czasami takich bohaterów ratuje fabuła, jednak w tej książce jej nie ma. Główna bohaterka przez pół książki piecze ciastka i przeżywa swoje ostatnie miesiące w liceum. Drugie pół zastanawia się jak utrzymać związek na odległość ze swoją licealną miłością. Książkę skończyłam czytać głównie, dlatego że do końca miałam nadzieję, że w końcu coś się wydarzy. Jednak tym razem ja okazałam się być naiwna.

pokaż więcej

 
2018-08-21 12:51:23
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: O Chłopcach (tom 2)
 
2018-08-01 12:29:22
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Mimo, że mijają lata i mój gust literacki znacznie się zmienia, jednego mogę być pewna - zawsze z wielką przyjemnością sięgnę po twórczość Kasie West. To autorka, która do perfekcji opanowała pisanie książek z gatunku Young Adult i choć stworzone przez nią historie są proste, to jednak zawsze mnie zadziwia jak wiele może z nich wyciągnąć. “Słuchaj swojego serca” to nowa powieść Kasie West... Mimo, że mijają lata i mój gust literacki znacznie się zmienia, jednego mogę być pewna - zawsze z wielką przyjemnością sięgnę po twórczość Kasie West. To autorka, która do perfekcji opanowała pisanie książek z gatunku Young Adult i choć stworzone przez nią historie są proste, to jednak zawsze mnie zadziwia jak wiele może z nich wyciągnąć. “Słuchaj swojego serca” to nowa powieść Kasie West wydana w Polsce i z pewnością powinniście ją przeczytać!

Historia książki rozpoczyna się w pierwszy dzień szkoły, kiedy Kate musi pożegnać się ze spędzaniem każdej wolnej chwili nad jeziorem i wybrać nowe zajęcia pozalekcyjne. Wraz ze swoją przyjaciółką Alaną wybierają podkast. Jednak z pozoru lekkie zajęcia zmieniają się dla naszej głównej bohaterki w ogromne wyzwanie, kiedy okazuje się, że ma być jedną z prowadzących i udzielać porad dzwoniącym uczniom. Czy Kate pokona swoje lęki?

Cała historia jest utrzymana w lekkim klimacie, jednak jak w każdej książce Kasie pojawiają się wątki, które mają ukazać problemy nastolatków i tego jak sobie z nimi radzić. Pierwsza miłość, problemy z zaadaptowaniem się w nowej szkole czy walka z nieśmiałością to tylko niektóre z nich. Kasie West prowadzi w swoim stylu opowieść tak, by wszystkie elementy były jej integralną częścią i nie tworzyły oddzielnej historii. Dzięki temu cała książka jest skarbnicą dobrych rad i mądrości dla osób, które dopiero wkraczają w dorosłość i muszą się zmierzyć ze wszystkimi jej aspektami.

Kate to dla mnie wyjątkowa bohaterka, ponieważ wiele mnie z nią łączy. W dużej mierze to nienawiść do ludzi (ale tak nie do końca) i zainteresowania. Jej problemy były kiedyś moimi problemami, więc trochę żałuję, że jako nastolatka nie trafiłam na tak ciekawą książkę, która pozwoliłaby mi spojrzeć obiektywnie na kilka kwestii. Jak zawsze w powieści Kasie prym wiodą nastolatki, więc to oni są postaciami pierwszoplanowymi i im poświęcono najwięcej uwagi. Poznajemy bliżej Alanę, Diego, Franka oraz rodzeństwo głównej bohaterki.

Jeśli szukacie ciekawej wakacyjnej opowieści, która pokazuje prawdziwe życie nastolatków, to twórczość Kasie West powinna przypaść wam do gustu. W wykreowanych przez nią postaciach zobaczycie siebie i swoje problemy z młodzieńczych lat, lub porady jak z danymi sytuacjami sobie poradzić, jeśli dopiero zaczynacie liceum. Z książką “Słuchaj swojego serca” spędziłam cudowny dzień i pozostaje mi tylko czekać na kolejne dzieło autorki!

pokaż więcej

 
2018-07-31 18:28:13
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Seria: Biała plama

Jakie jest wasze największe marzenie? Chcecie móc umieć latać, cofnąć czas czy sprawić, że na świecie nie będzie głodu i wojen? O czym byście marzyli, gdyby najbliższa wam osoba odeszła z tego świata zostawiając was w nowej, przerażającej rzeczywistości? W książce autorstwa Beth Hautala “Czekając na jednorożce” poznamy magiczną historię dwunastoletniej Talii, która zmuszona w kilka miesięcy... Jakie jest wasze największe marzenie? Chcecie móc umieć latać, cofnąć czas czy sprawić, że na świecie nie będzie głodu i wojen? O czym byście marzyli, gdyby najbliższa wam osoba odeszła z tego świata zostawiając was w nowej, przerażającej rzeczywistości? W książce autorstwa Beth Hautala “Czekając na jednorożce” poznamy magiczną historię dwunastoletniej Talii, która zmuszona w kilka miesięcy przeżyć żałobę, szuka spełnienia swojego marzenia w arktycznej miejscowości Churchill.

Najpiękniejsze historie to te, które nas czegoś uczą. Czasami wystarczy do tego odpowiednie słowo bohatera, czasami decyzja, która ma zmienić całą fabułę. Jednak zawsze najważniejsze jest to, co dzieje się w postaciach. Przemiany, które w nich zachodzą, mają na nas wpływ i zmieniają nasz sposób postrzegania wielu aspektów.

“Czekając na jednorożce” jest krótką, jednak bardzo skondensowaną książką. Narrację w niej prowadzi dwunastoletnia dziewczynka - Talia, która w młodym wieku doświadczyła ogromnego cierpienia. Wydarzenia w jej życiu sprawiły, że musiała szybciej emocjonalnie dojrzeć, jednak mimo wszystko nie do końca poradziła sobie z tak ogromną stratą. Balansując na granicy wielkiej żałoby, została w ciągu kilku tygodni zmuszona przenieść się na drugi koniec świata i spędzić kilka tygodni czekając na ojca, wypływającego w niebezpieczny ocean arktyczny.

Wraz z Talią odkrywamy znów piękno otaczającego nas świata, siłę przyjaźni i małych gestów, które mogą sprawić, że na czyjejś twarzy zagości uśmiech. Widzimy jak wielkiej siły potrzeba by wyrzec się bezpiecznego kokonu samotności i znów otworzyć się na to, co oferuje nam świat. Poznajemy jak krucha może być nasza pewność siebie, gdy stajemy w obliczu kolejnych zagrożeń.

Beth Hautala stworzyła historię poruszającą, bardzo emocjonalną i niepozostawiającą wątpliwości, że będzie się nad nią rozmyślało długo po przeczytaniu. Poszukiwanie mitycznych stworzeń może okazać się czymś bardzo niespodziewanym i dać nadzieję, że dla każdego z nas istnieje gdzieś jakiś jednorożec, który może spełnić nasze marzenia lub dać nam siłę, by móc im sprostać.

“Czekając na jednorożce” jest lekturą skierowaną do młodszych czytelników, którzy z pewnością wyciągną z niej najwięcej. Jednak powinna też przypaść do gustu osobom zainteresowanym literaturą Young Adult lub po prostu dla dorosłych, którzy nie dyskwalifikują dobrej książki ze względu na wiek bohaterów.

pokaż więcej

 
2018-07-26 09:16:11
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Morze atramentu i złota (tom 2)

Historia zaczyna się w momencie zakończenia pierwszego tomu. Nasi bohaterowie - Sefia i Łucznik wydostali się z siedziby Straży. Choć otrzymali tam wiele odpowiedzi na dręczące ich pytania, ich przyszłość jest nadal niepewna. Wszystko zmienia spotkanie na pustyni grupy impressorów, którzy sprawiają, że życie wielu chłopców jest wypełnione walką i bólem. Po uwolnieniu więźniów, nasi... Historia zaczyna się w momencie zakończenia pierwszego tomu. Nasi bohaterowie - Sefia i Łucznik wydostali się z siedziby Straży. Choć otrzymali tam wiele odpowiedzi na dręczące ich pytania, ich przyszłość jest nadal niepewna. Wszystko zmienia spotkanie na pustyni grupy impressorów, którzy sprawiają, że życie wielu chłopców jest wypełnione walką i bólem. Po uwolnieniu więźniów, nasi bohaterowie, zyskują cel - muszą zniszczyć ludzi odpowiedzialnych za porywanie dzieci. Jednak tajemnicza Księga, którą odziedziczyła Sofia, szykuje dla nich inny los.

Pisanie opinii o drugim tomie serii zawsze sprawia wiele problemów. Muszę was przekonać, że książkę Czytelniczka warto przeczytać, by dojść do tego, co było tak dobre w Mówczyni. Jednocześnie nie mogę zdradzić zbyt dużo szczegółów, które mogłyby wam zniszczyć całą przyjemność z tej historii. Sprawa komplikuje się bardziej, ponieważ mam ogromną ochotę podzielić się z wami tym, za co pokochałam tak niedocenioną serię Traci Chee, a tego jest naprawdę wiele!

Jednak zacznijmy od początku. Choć fabuła w pierwszym tomie była bardzo intrygująca, to okazało się, że autorka ma o wiele więcej do zaoferowania. Od pierwszego rozdziału zostajemy wrzuceni w wir akcji, by poznać nowe oblicze bohaterów, którzy są o wiele dojrzalsi, a jednocześnie ich ciało i dusza są naznaczone wieloma ranami, które dadzą o sobie zdać w trakcie ich podróży. Choć mają szczytny cel, to z czasem okazuje się, że motywy ich działania nie do końca są takie dobre.

Jednak choć Sefia i Łucznik z pewnością są głównymi bohaterami, nadającymi książce jej kształt, to jednak autorka zdecydowała się opowiedzieć kilka historii z różnych perspektyw. Poznajemy przeszłość i przyszłość postaci znanych nam z pierwszego tomu, a do tego odkrywamy nowy świat i nowych bohaterów, którzy zaczynają mieć coraz większy wpływ na przedstawioną opowieść.

Cała książka robi się o wiele poważniejsza od swojej poprzedniczki. Opowiedziana historia nie stroni od pokazania złej strony człowieka i tego do czego może doprowadzić władza. Choć mamy w niej namiastki romansu, jest on jedynie dodatkiem do opowieści o świecie, który stracił tak wiele, że może wiara w niego nie ma sensu.

Myślę, że wielkim atutem tej książki, jest fakt, że przedstawia tyle wymiarów świata. Bohaterowie nie podejmują łatwych wyborów, decydują się na radykalne działania, a jednocześnie temu wszystkiemu towarzyszy Księga - która pokazuje przeszłość, przyszłość i teraźniejszość. Wszystko jest owiane nutką magii, choć nadal sprawia wrażenie, że wiele wydarzeń możemy odnieść do naszego świata.

Zostaje mi was jeszcze raz bardzo zachęcić do sięgnięcia po serię autorstwa Traci Chee. Czytelniczka i Mówczyni okazały się czymś nowym wśród tak wielu szablonowych powieści dla młodzieży. Jest okrutna, prawdziwa i wzbudzi was w masę emocji - niekoniecznie tych pozytywnych. Jednak czasami warto przeczytać książkę szczerą, która nie tworzy wyidealizowanych rzeczywistości, o których tak bardzo lubimy czytać.

pokaż więcej

 
2018-07-26 09:10:55
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

Wydawnictwo Papierowy Księżyc postawiło sobie za cel wypełnienie rynku wydawniczego unikalnymi i wartościowymi książkami dla młodzieży. Bardzo mnie to cieszy, bo jako wielka wielbicielka tego gatunku, z niecierpliwością czekam na tytuły, które będą czymś świeżym w tak uwielbiającym schematy gatunku. Ich nowość - Chmury z keczupu autorstwa Annabel Pitcher zaciekawiła mnie swoim opisem. Na... Wydawnictwo Papierowy Księżyc postawiło sobie za cel wypełnienie rynku wydawniczego unikalnymi i wartościowymi książkami dla młodzieży. Bardzo mnie to cieszy, bo jako wielka wielbicielka tego gatunku, z niecierpliwością czekam na tytuły, które będą czymś świeżym w tak uwielbiającym schematy gatunku. Ich nowość - Chmury z keczupu autorstwa Annabel Pitcher zaciekawiła mnie swoim opisem. Na szczęście treść książki również mnie nie zawiodła.

Zacznijmy od jednej z najważniejszych rzeczy w tej książce, wyróżniającej ją na tle jej koleżanek z gatunku. Chmury z keczupu to powieść epistolarna, której większość fabuły jest zaprezentowana w formie listów naszej głównej bohaterki do więźnia przebywającego w celi śmierci. Brzmi ciekawie prawda? A to dopiero początek tego, co ma nam do zaoferowania autorka.

Całą historię poznajemy od końca. Zoe dzieli się w swoim pierwszym liście, że popełniła zbrodnię. Coś tak okropnego, że potrafi zrozumieć człowieka, który czeka na śmierć za popełnione morderstwo. Z kolejnych listów dowiadujemy się jak zaczęła się cała historia, by powoli dotrzeć do tego, co skłoniło naszą bohaterkę do tak ważnego wyznania.

Z opowieści przedstawionej przez dziewczynę poznajemy zwykłą nastolatkę. Nie wyróżnia się na tle otaczających ją rówieśników. Ma zwykłą rodzinę, która chwilowo musi zmagać się z wieloma problemami. Do tego nadopiekuńcza matka sprawia, że Zoe, by zaznać trochę więcej z młodzieńczych lat, decyduje się na małe kłamstwa. I okazuje się, że te pierwsze oznaki nieposłuszeństwa przybliżą naszą bohaterkę do czynu, który zmieni całe jej życie.

Historia jest bardzo tragiczna w swojej prostocie. Nie mamy tu do czynienia z wielkim złem, tylko z dziewczyną, która popełnia zwykłe ludzkie błędy. Jest wiele o rodzinie, o przyjaźni i pierwszej miłości. Autorka przedstawia zwykłe wydarzenia i towarzyszące z nimi emocje, z którymi może utożsamiać się przeciętny czytelnik.

Moim jedynym zarzutem, który jednocześnie nim do końca nie jest, tyczy się zakończenia powieści. Czuję się nim trochę zawiedziona. Nie chodzi też w tym o sam fakt zbrodni, jednak tego jak potoczyły się niektóre wydarzenia. Czuję, że było to trochę zbyt nierealne, przez co nieco spaczyło odbiór całej książki.

Jeśli lubicie niebanalne młodzieżówki, to myślę, że Chmury z keczupu powinny wam przypaść do gustu. To niezwykła opowieść o tym, jak bardzo życie może być nieprzewidywalne i jak jeden mały błąd, może przynieść za sobą ogromne konsekwencje.

pokaż więcej

 
2018-07-26 09:02:34
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: The Hatching (tom 1)

Czego się najbardziej boicie? Ciemności, wysokości czy może pająków? Ja jako osoba niezwykle strachliwa, jestem przerażona na myśl o wszystkich wypisanych propozycjach. Może więc was to zdziwić, ale zdecydowałam się przeczytać książkę Wyklucie autorstwa Ezekiela Boon i okazało się to naprawdę dobrym pomysłem!

Wiecie o czym są najlepsze horrory jakie czytałam? O rzeczach, które przerażają...
Czego się najbardziej boicie? Ciemności, wysokości czy może pająków? Ja jako osoba niezwykle strachliwa, jestem przerażona na myśl o wszystkich wypisanych propozycjach. Może więc was to zdziwić, ale zdecydowałam się przeczytać książkę Wyklucie autorstwa Ezekiela Boon i okazało się to naprawdę dobrym pomysłem!

Wiecie o czym są najlepsze horrory jakie czytałam? O rzeczach, które przerażają mnie naprawdę. Stąd też od początku miałam dobre przeczucia do książki Wyklucie. Bardzo długo się zabierałem do jej przeczytania, ponieważ tematyka o zagładzie świata spowodowana małymi, włochatymi stworzeniami jest dla mnie zbyt realna, jednak kiedy już zaczęłam, to nie mogłam się oderwać!
Książka okazała się niezwykle dynamiczna. Miałam wrażenie, że ledwo ją zaczęłam, a już zbliżałam się do końca historii. Jest to spowodowane jej formą, która polega na wielu krótkich rozdziałach z różnych perspektyw. Dzięki czemu zasada “jeszcze jeden rozdział” trwa przez całą przedstawioną opowieść!

Sama fabuła składa się z oddzielnych elementów, które w trakcie powieści zaczynają się łączyć w jedną całość. W związku z tym, że historię poznajemy z perspektywy wielu osób, początkowo sami musimy jako obserwator łączyć zaprezentowane fakty, zanim do danych wniosków dochodzą nasi literaccy towarzysze. Rola wszechwiedzącego obserwatora, który choć początkowo panuje nad opowieścią, później odkrywa, że tak naprawdę elementy układanki dopiero mają się połączyć, przypadł mi bardzo do gustu.

Musimy mieć na uwadze, że to pierwszy tom serii (o czym początkowo nie wiedziałam), więc jego zadaniem jest wprowadzenie nas do całej historii i zaprezentować dla niej konkretne tło. Dla mnie jednak styl autora, układ książki i fakt, że już w pierwszym rozdziale przeszedł mnie dreszcz strachu, wystarczyły żeby czerpać z tej lektury naprawdę wiele (masochistycznej) przyjemności.

Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda panowanie nad powieścią i chcecie zobaczyć jeden z (najbardziej prawdopodobnych) scenariuszy zagłady świata, to powinniście się zainteresować Wykluciem autorstwa Ezekiela Boona. Kiedy zaczniecie poznawać tę historię, nie będzie potrafili się od niej oderwać!

pokaż więcej

 
2018-07-26 08:49:45
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

Jako czytelnik z Polski mogę przyznać jedno - w naszym kraju jest masa książek poświęconych II wojnie światowej. Można znaleźć literaturę faktu, reportaże, literaturę piękną czy nawet fantastykę. Oczywiście nie jesteśmy jedynym krajem czerpiącym literacką inspirację z tych wydarzeń, co nie zmienia faktu, że ciężko sprawić by osoba sięgająca po książkę, której akcja rozgrywa się podczas wojny,... Jako czytelnik z Polski mogę przyznać jedno - w naszym kraju jest masa książek poświęconych II wojnie światowej. Można znaleźć literaturę faktu, reportaże, literaturę piękną czy nawet fantastykę. Oczywiście nie jesteśmy jedynym krajem czerpiącym literacką inspirację z tych wydarzeń, co nie zmienia faktu, że ciężko sprawić by osoba sięgająca po książkę, której akcja rozgrywa się podczas wojny, nie miał wrażenia, że to jedna historia z wieloma okładkami. Piotr Adamczyk jednak zdecydował się na inne podejście do znanej nam historii, co okazało się wyjątkowo ciekawym czytelniczym doświadczeniem.

“Ferma blond” po opisie z okładki może nam się jawić jako książka obyczajowa o wielkiej miłości, która rozgrywa się podczas strasznych wydarzeń. Nie będę kłamać, był to w jakiejś mierze powód, dla którego zdecydowałam się sięgnąć po tę historię. Jednak opis, choć wyjątkowo szczegółowy, okazał się niewielką namiastką tego, co możemy znaleźć w tej pozycji.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że mamy w niej dwie linie czasowe. Pierwsza - od której zaczyna się opowieść, opowiada o Piotrze - synu Niemki, która wychodząc za mąż za polskiego oficera, skazała się na wydziedziczenie przez rodzinę. Kiedy jego kuzyn z Niemiec - Michael, dzwoni do niego z prośbą o odkrycie przeszłości jego matki, rozpoczynamy podróż, w której poznamy historię młodej Charlotte. W drugiej części książki cofamy się w czasie, by móc poznać rodziny Michaela i Piotra. Zaczynamy od poznania młodziutkiej dziewczyny pracującej w antykwariacie swego ojca, zaczynającej odkrywanie świata. Wraz z nią widzimy jak Hitler obejmuje władzę w kraju, który pragnął zmian. Przeżywamy pierwszą miłość, pierwsze cielesne doświadczenia i wiarę w to, że jeden człowiek może sprawić, że Niemcy znów staną się wielkim państwem.

Gdybym miała w dwóch słowach opisać o czym opowiada ta książka, to z pewnością użyłabym określenia “epopeja rodzinna”. Jednak nie oddaje ono emocji, które towarzyszą czytelnikowi śledzącemu życie młodej dziewczyny wierzącej ślepo w swój naród. Dziewczyny, która w brutalny sposób odkrywa, jak okrutny może być człowiek, któremu ufa i czym jest prawdziwa miłość. Dodajmy do tego jej wrażenia dotyczące lat niepokoju i późniejszej wojny. To historia tragedii całego kraju zamknięta w jednej postaci.

Cała książka jest niezwykle emocjonująca. Życie Charlotte na pierwszy rzut oka nie różni się od życia młodzieży niemieckiej w tamtym okresie czasu, co sprawia że opowiadziana historia jest jeszcze dosadniejsza w swojej prostocie. Jednak nie jest to tak do końca książka obyczajowa, której możecie się spodziewać. To po części kryminał, thriller czy nawet literatura historyczna. Co mnie ogromnie zdziwiło, Ferma blond okazała się być napisana na podstawie prawdziwych wydarzeń! W związku z tym należy zwrócić uwagę na tło historyczne rozgrywającej się fabuły, w którym mamy wiele o kradzieżach obrazów z krajów podbitych przez wojsko niemieckie czy o ośrodkach Lebensborn, wokół których kręci się cała książka.

Niespodziewanie, lektura nowej książki Piotra Adamczyka - Ferma blond, okazała się dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Lektura wciąga od pierwszych stron i choć skupia się na przeszłości, znajduje swój finał w dzisiejszych czasach. Jeśli choć trochę interesujecie się tematyką wojenną lub po prostu jesteście ciekawi innej perspektywy na te wydarzenia, to przedstawiona pozycja jest dla was. Co ciekawe, jeśli lubicie romanse, również możecie uznać Fermę blond za tytuł, który może zagościć na waszej półce.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
1416 151 14224
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (626)

Ulubieni autorzy (11)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (35)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd