13 powodów

Okładka książki 13 powodów Jay Asher
Okładka książki 13 powodów
Jay Asher Wydawnictwo: Rebis Seria: Salamandra literatura młodzieżowa
2017-03-28
2009-04-21
2011-06-14
Aleksandra Górska
trzynaście powodów depresja thriller literatura amerykańska melancholia młodość samobójstwo samotność śmierć utrata sensu życia

Okładka książki Szczurołap Jay Asher, Jessica Freeburg
Szczurołap Jay Asher, Jessica ...
Okładka książki Ty, ja i fejs Jay Asher, Carolyn Mackler
Ty, ja i fejs Jay Asher, Carolyn ...

Przeczytałam z ciekawości bo chciałam zobaczyć czy bardzo różni się od serialu. Okazuje się że serial jest bardzo dobrze odwzorowany. Nie spowodowało to jednak żebym nudziła się podczas czytania. Uważam że jest to bardzo ważna książka, zarówno dla młodzieży jak i dla rodziców. W dzisiejszych czasach tak pędzimy za pracą czy sukcesem że często zapominamy co jest w życiu naprawdę ważne. Rodzice coraz rzadziej rozmawiają ze swoimi dziećmi. Niestety w wielu przypadkach zdają sobie z tego sprawę kiedy jest już za późno. Bardzo dobra książka, dająca wiele do myślenia. Jednocześnie nie jest to łatwa i lekka pozycja dlatego uczulam że trzeba przygotować się na nią psychicznie.

Całkiem przyjemnie się czytało. Zdecydowanie lepsza od serialu.

Całkiem przyjemnie się czytało. Zdecydowanie lepsza od serialu.

To poruszająca i niezwykle kontrowersyjna powieść, która przykuwa uwagę czytelnika od pierwszych stron. Książka opowiada historię nastolatki o imieniu Hannah Baker, która popełnia samobójstwo i pozostawia po sobie serię taśm magnetofonowych, na których nagrane są trzynaście powodów, dla których zdecydowała się na tę drastyczną decyzję.

Narracja powieści prowadzona jest przez głównego bohatera, Claya Jensena, który otrzymuje te taśmy i odtwarza je, przemierzając w ten sposób historię Hannah i zastanawiając się, czy mogło być cokolwiek, co mógłby zrobić, aby powstrzymać ją przed popełnieniem samobójstwa.

Jedną z głównych zalet tej książki jest sposób, w jaki porusza tematykę związana z depresją, nękaniem i samobójstwem wśród młodzieży. Asher stworzył historię, która skłania czytelnika do refleksji nad konsekwencjami swoich działań i wpływem, jaki mają one na innych ludzi.

Jednakże, książka ta spotkała się z wieloma kontrowersjami, zwłaszcza ze względu na swoją otwartą i czasami drastyczną tematykę. Krytycy twierdzą, że może ona wywołać nieprzewidziane skutki, szczególnie u młodszych czytelników, mogąc przyczynić się do romantyzowania lub glorifikowania samobójstwa.

Mimo tych kontrowersji, "13 Powodów" jest ważną i poruszającą książką, która zmusza czytelnika do zastanowienia się nad własnymi działaniami i ich konsekwencjami. Jest to historia, która może prowokować dyskusje na temat zdrowia psychicznego, przemocy szkolnej i wpływu, jaki ma empatia i wsparcie na innych. Jednakże, zaleca się przystępowanie do lektury z odpowiednią dozą dojrzałości i rozmowy na ten temat z osobą dorosłą, szczególnie dla młodszych czytelników.

Narracja powieści prowadzona jest...

Ciekawa i przemyślana. Trzyma w napięciu. Do tego autorowi udało się mnie w jednym momencie zaskoczyć. Nie zgodzę się z niektórymi komentarzami, że powody podane przez H. są naciągane. Nigdy nie wiesz, co dzieje się w umyśle przyszłego samobójcy. Z naszego punktu widzenia może to być duperela, a dla osoby (najdelikatniej mówiąc) nie radzącej sobie z własnym życiem okaże się iskrą, która uruchomi zapalnik.
Co prawda zauważyłam parę niedoróbek, ale nie miało to większego znaczenia dla odbioru historii. Uważam, że naprawdę warto przeczytać.

Jest to książka, której nie dałam rady nawet dokończyć, choć zostało niewiele. Mnóstwo błahych powodów, a każdy kolejny gorszy od poprzedniego.

zmusza do refleksji i pokazuje, ze slowa moga zrobickrzywde, a nawet zabic. ale ksiazka jest bardzo chaotyczna i przedstawione powody sa (wrazenie czytelnika) wymieniane na sile - nie sa mocne tylko takie codzienne. ***ale mimo wszystko warto tu wrocic do pierwszego zdania***

Ciekawa propozycja, cały czas trzymająca w napięciu, bo z każdym kolejnym rozdziałem poznajemy kolejny powód i kolejne osoby, które pośrednio przyczyniły się do samobójstwa głównej bohaterki.

Nie będę oryginalna bo uważam, że lepsza niż serial. Próbowałam do niego podejść kilka razy i chyba nie doszła do 3 odcinka. Książkę zaś pochłonęłam na raz.

1966

Koncepcja świetna - pokazanie bullyingu w nowatorski sposób, aby nie popaść w pretekstowość i szkatułkowość, narracja jest prowadzona po sznurku. Realizacja trochę mniej mi się spodobała. Obejrzę serial.

Wciągająca i intrygująca. Mimo że kilka lat temu oglądałam serial, pod czas czytania czułam się jakbym poznawała tę historię pierwszy raz. Kilka sytuacji z serialu zapamiętałam nieco inaczej. Według mnie książka jest lepsza niż ekranizacja. Myślę, że tematyka jest bardzo ważna i trzeba się nad nią pochylić z większą wrażliwością.

• 2017

Jay Asher 13 powodów Zobacz więcej