Trzynaście powodów

Tłumaczenie: Aleksandra Górska
Wydawnictwo: Rebis
Thirteen Reasons Why
Ag2S

Bestseller „New York Timesa” przetłumaczony na 31 języków „Istnieje trzynaście powodów śmierci twojej przyjaciółki. Ty jesteś jednym z nich”. Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i na przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje...

Bestseller „New York Timesa” przetłumaczony na 31 języków
Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i na przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwa jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…
Trzynaście powodów to rewelacyjny debiut Jaya Ashera, który snuje swoją opowieść z taką szczerością i prostotą, że tragedia za nią ukryta, wydaje się wstrząsająco prawdziwa.
Finalista Borders‘ 2007 Original Voices Program.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Oficjalna recenzja
Sylwia książek: 922

Efekt śnieżnej kuli

Hannah Baker nie żyje i nic tego nie zmieni. Nie pomogą błagania osób, które kolejno wysłuchują taśm, niesłyszalne szlochanie rodziców, którzy natychmiast wyjechali po tym incydencie, wyrzuty sumienia również nic nie wskórają. Nie pomogą także wypowiadane po cichu prośby i nadzieje czytelnika na to, że autor jednak inaczej wymyślił sobie tę powieść, że chcąc nas czegoś nauczyć, zrobił nam bardzo niemiły żart. Ale Hannah Baker nie żyje i nic tego nie zmieni. Mimo to jednak, sama Hannah może jeszcze wiele zmienić w życiu bohaterów powieści „Trzynaście powodów”. A wszystko za sprawą taśm, które tuż przed śmiercią nagrała i wysłała do osób, które musiały je otrzymać.

Clay Jensen chodzi do liceum. Jest zwykłym chłopakiem, który tak jak wszyscy jego rówieśnicy musi się uczyć, przestrzegać szkolnych i domowych zasad; tak jak inni postępuje czasem niewłaściwie i tak jak oni zdarza mu się słuchać plotek i – niekiedy wbrew sobie – wierzyć w nie. Śmierć koleżanki z klasy wstrząsnęła Clay’em, jednak dopiero to, co stało się później, co znalazł pewnego dnia, niedługo po jej śmierci, poruszyło go do tego stopnia, że niemal nie był w stanie normalnie funkcjonować, a czytelnik ani razu nie dziwi się jego odruchom fizycznym i psychicznym (sam niejednokrotnie będzie miał ochotę zwymiotować). Clay znajduje pod drzwiami swego domu paczkę. Pudełko po butach zaadresowane właśnie do niego. Bez adresu zwrotnego. No cóż… czy można go winić, że poczuł wtedy ekscytację, spodziewając się czegoś miłego? Może od jakiejś cichej wielbicielki…? Tymczasem Clay znajduje w pudełku siedem taśm magnetofonowych, które na zawsze zmienią jego życie.

Kiedy ze starego, znalezionego w garażu odtwarzacza po raz pierwszy wydobywa się głos nieżyjącej Hannah, chłopak jest wstrząśnięty. Kiedy jednak dowiaduje się, że taśma przedstawia trzynaście powodów samobójstwa dziewczyny, a każda osoba, do której trafi pudełko po butach, jest jednym z tych powodów… szok zamienia się w złość. Przecież Clay nic nie zrobił koleżance! Jak ona może go obwiniać o swoją śmierć? Którą sama wybrała? Którą zaplanowała?! Takie i podobne (a nawet gorsze) myśli towarzyszyły zapewne każdej z trzynastu osób, która dostała do przesłuchania te taśmy z instrukcją, żeby później przekazały je kolejnej osobie, która zaraz po nich zostaje wymieniona w nagraniu. Jednak w miarę jak Clay zapoznaje się z każdą z historii i poznaje każdą z kolejnych osób (które zna, jednak teraz musi spojrzeć na nie zupełnie na nowo), zaczyna rozumieć coś, co Hannah nazwała efektem śnieżnej kuli. Zmarła dziewczyna, której głos niemalże z zaświatów przemawia do Clay’a, zdaje sobie sprawę z tego, że każdy z incydentów, o których opowiada, sam w sobie nigdy nie doprowadziłby do tragedii, jednak tocząc się po ścieżce zachwianego życia Hannah, zbierał kolejne incydenty, kolejne plotki i wydarzenia, niemiłe gesty i złośliwe uśmieszki, które doprowadziły ją na skraj przepaści, z której wyjście – jak jej się wydawało – było tylko jedno.

Jay Asher w swoim debiucie stawia czytelnika w niezwykle niekomfortowym położeniu. Każe nam się zastanawiać, jak poszczególne słowa, gesty, coś na pozór nic nieznaczącego, w połączeniu z zachowaniem innej osoby, może wpłynąć na czyjeś samopoczucie, a nawet życie. Autor nie bawi się w usprawiedliwianie czy marginalizowanie problemu, tylko mówi – ustami Hannah – wprost: wszystko co robisz, mówisz, a nawet myślisz, będzie miało konsekwencje. Jesteś więc odpowiedzialny za wszystko, o czym zdecydujesz i musisz liczyć się z tym, że kiedyś ktoś może postawić cię w sytuacji, w której będziesz musiał ponieść odpowiedzialność za każdą podjętą decyzję, gest, słowo. Asher zmienia nasze spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość, a to chyba największa pochwała, jaką może otrzymać artysta. Przez kilka pierwszych dni po zamknięciu książki niełatwo będzie rozmawiać z kimś, nie zastanawiając się co rusz, jak te słowa mogą wpłynąć na coś, czego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. I to będzie jak najbardziej zdrowy objaw, szkoda tylko, że u większości z nas zniknie prędzej czy później.

„Trzynaście powodów” rozgrywa się w środowisku licealistów, nastolatków, których problemy często wydawać się mogą błahe. Ktoś powiedział o kimś coś niemiłego, dotarła do nas plotka o nas samych szkodząca naszej reputacji… Jednak w tej powieści, wbrew przedziałowi wiekowemu bohaterów, wszystkie problemy, a zwłaszcza konkluzje, są jak najbardziej dorosłe i dojrzałe. Jay Asher w sposób niezwykle wiarygodny opisuje tę śnieżną kulę, jaka przetoczyła się przez życie Hannah, i która ostatecznie zabrała to życie ze sobą. Jesteśmy odpowiedzialni za każde słowo, które padnie z naszych ust i należy o tym pamiętać. Czy jednak od teraz mamy za każdym razem, przed wykonaniem jakiegokolwiek gestu, przed powiedzeniem jakiegokolwiek zdania zastanawiać się, jak, w połączeniu z zachowaniem kogoś innego, może wpłynąć to na życie naszego rozmówcy? A dlaczego nie? Jesteśmy istotami myślącymi i niekiedy możemy przewidzieć ciąg przyczynowo skutkowy, którego jesteśmy czasem początkiem. Bywa i tak, że nie jesteśmy w stanie choćby wyobrazić sobie jego konsekwencji – wtedy tym bardziej zastanówmy się dwa razy nad tym co i jak mówimy.

Autor opowieści o Hannah Baker i jej trzynastu powodach otwiera nam oczy, uwrażliwia nas i uruchamia wszystkie wrażliwe punkty na ciele i duszy, które mamy, a które czasami pozostają uśpione. Pierwszoosobowa narracja Clay’a, który wraz z mapą miejsc, po których przetaczała się śnieżna kula dziewczyny, przemierza ostatnią jej drogę, czyni tę powieść jeszcze bardziej wzruszającą i jeszcze bardziej dołującą. Pisarz opowiada tę historię prosto z serca i taki też jest styl, w jakim ją snuje – prosty, zwyczajny, nie silący się na elokwencję i zbyteczną tutaj erudycję. Siła tej opowieści tkwi także w tym, że opowieść Hannah nie jest ckliwą pieśnią przyszłej samobójczyni, która pragnie zwrócić na siebie uwagę. Hannah, choć obwinia kilkanaście osób o podjęcie decyzji, która zakończyła jej życie, w głębi serca wie, że znaczna część winy także leży w niej. I im bardziej ona zdaje sobie sprawę z tego, że może za cicho prosiła o pomoc, tym mocniej czytelnik odczuwa winę pozostałych. I choć koledzy i koleżanki ze szkoły doprowadzili bohaterkę do punktu, w którym nie widziała ona dla siebie nadziei ani miejsca w świecie, największy gniew wzbudza w nas trzynasty powód. Ale o nim, a także o innych, będziecie musieli przekonać się sami.

Pierwszy raz przeczytałam tę powieść sześć lat temu. Zupełnie przypadkiem natknęłam się na nią w księgarni i zachęcona okładką, tytułem i opisem, musiałam ją mieć. Teraz, zasiadając do ponownej lektury po kilku latach, myślałam, że historia Hannah wstrząśnie mną mniej. Stało się jednak odwrotnie. Między pierwszym a drugim przeczytaniem „Trzynastu powodów” zdążyłam skończyć studia, zdobyć i stracić kilka razy pracę, poznać wielu ludzi i – być może – wielu zranić. Po tym czasie powieść Jay’a Ashera jest dla mnie jeszcze bardziej prawdziwa, dosadna i tragiczna. W żadnym momencie naiwna, choć tego można by się obawiać. Być może wielu czytelników nie zrozumie Hannah, może nawet będą ją obwiniać o zniszczenie życia kilku osobom poprzez wyjawienie prawdy. O obarczenie ich poczuciem winy do końca życia – po co? Ja natomiast zapytam tak: czy lepiej jest żyć bez poczucia winy i świadomości, że popełniło się błąd, czy z poczuciem winy, i wiedzą, która pozwoli nam uniknąć przynajmniej ćwierci podobnych błędów?

Ogromnie się cieszę, że książka „Trzynaście powodów” została wznowiona przez wydawnictwo Rebis, bo mam wrażenie, że – choć przetłumaczona na 31 języków – w Polsce przeszła raczej bez echa za pierwszym razem. I choć okładka wcześniejszego wydania – z żółtym kablem od walkmana, z niebieską kolorystyką, placem zabaw w tle, kapturem na głowie chłopaka – była dużo lepsza w moim mniemaniu, to nie o nią przecież chodzi. Zresztą szata graficzna to rzecz gustu. Poprzednia była bardzo szczegółowa, choć niedosłowna, aktualna jest dosadna, choć byle jaka, bez emocji – jednak niektórym może będzie podobała się bardziej. Najważniejsze jednak, że „Trzynaście powodów” dostało kolejną szansę, aby trafić w ręce polskich czytelników. Gdyby to zależało ode mnie, uczyniłabym z powieści Jay’a Ashera lekturę obowiązkową w liceum. Koniecznie. Ta książka otwiera bowiem oczy na tyle problemów i drobiazgów, na które jesteśmy nieczuli, że – mam nadzieję – naprawdę może coś zmienić w rozumowaniu ludzi. Nie tylko młodych.

Mam też dla przyszłych czytelników drobną poradę. Nie czytajcie tej książki na raty. Ból i uczucie jakichś niewytłumaczalnych, psychicznych mdłości, jakie wywołuje jej lektura, sprawiają, że najlepiej przeczytać ją jednym tchem, od początku do końca. Zresztą, jeśli się od niej oderwiecie, to na pewno nie myślami. Bo o Hannah Baker nie da się zapomnieć. Nie da się zapomnieć o śnieżnej kuli, o trzynastu powodach i taśmach, z których wybrzmiewają. Nie da się zapomnieć o życiu przekreślonym przez plotki, obelgi, żarty, kłamstwa, głupie zagrywki i – być może przede wszystkim – obojętność i nieczułość. Nie da się zapomnieć o tym, że niczego nie da się cofnąć, a i na naprawienie błędów bywa czasami za późno. Codziennie możemy być świadkami sygnałów, że obok cierpi człowiek i nie powinniśmy ich lekceważyć tylko dlatego, że tak jest nam wygodniej. Chciałabym, aby Hannah Baker obok postaci tragicznej stała się także kultową. Chciałabym, aby każdy ją poznał, zapamiętał i dzięki temu powstrzymał się – może nawet nie do końca świadomie – od tego, by coś, co pozostawił po drodze, nie zostało zebrane przez czyjąś śnieżną kulę. Bo te naprawdę nigdy nie przynoszą nic dobrego.

Sylwia Sekret

Piotr | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Książkę przeczytałem zupełnie przypadkowo, ale był to trafiony wybór. Co mnie skusiło? Pewnie informacja dotycząca ilości języków, w których ukazała się ta książka. To naprawdę międzynarodowy fenomen.

Kiedy Clay wraca do domu ze szkoły, przed drzwiami znajduje tajemniczą przesyłkę adresowaną do niego. W środku są kasety magnetofonowe oraz list. Nadawcą jest Hannah - dziewczyna, która dwa tygodnie wcześniej odebrała sobie życie. Dołączony list wiele wyjaśnia. Każdy z adresatów dostaje jasne instrukcje. Nie można przerwać odsłuchiwania taśm, gdyż grozą poważne konsekwencje, a co najważniejsze każda z osób, która je otrzymała,ma bezpośredni związek z samobójstwem dziewczyny.

Przyznaję bez bicia. Odetchnąłem po tej lekturze. To wielka bomba emocjonalna, która przygwoździła mnie na kilkanaście godzin. Trzynaście powodów śmierci i nie wiadomo, kiedy trafi na mnie - myślał główny narrator.

Autor nakreślił problem samobójstw nastolatek w sposób można rzecz nowatorski. Całą analiza...

mclena | 2015-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2015 ✔
Przeczytana: 29 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych."

Ok. Przeczytałam skuszona popularnością i szczerze nie rozumiem fenomenu tej powieści. Owszem w dosadny sposób przedstawia cały łańcuch przyczynowo-skutkowy, ale ma jak dla mnie tak wiele niedociągnięć, że kompletnie do mnie nie przemówiła.

Książka przedstawia historię Clay'a który pewnego dnia otrzymuje paczkę z kasetami magnetofonowymi od koleżanki, która popełniła samobójstwo, a na nich jak wskazuje tytuł "Trzynaście powodów" (osób) które popchnęły ją do takiej decyzji.

Zacznę od tego, że nie podobało mi się to że Hannah zrobiła ze swojego samobójstwa takie przedstawienie, mimo że byłam ciekawa co znajdę na końcu oraz co takiego zrobił Clay, że Hannah umieściła go wśród swoich powodów, bo naprawde polubiłam chłopaka i było mi go żal (co później było wyraźnie uzasadnione) jednak nie chciałam dac się zwieść, dopuki nie doczytam całości, to jednak samobójstwo z powodów...

veinylover | 2016-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2016

„Na złość babci odmrożę sobie uszy”. Ależ głębokie przesłanie...

No cóż, przeczytałem. Książka niemiłosiernie mnie umęczyła.
Kiedy w opisie dowiedziałem się, że to bestseller "New York Timesa" przetłumaczony na 31 języków pomyślałem sobie, że ludzkości w zbiorowości swej coraz więcej klepek wypada z dekla.
Jakich możemy się spodziewać owoców z promowania takich książek?
Otóż mnóstwo masochistek zapragnie popełnić samobójstwo uprzednio rozsyłając opowieść o swym nieszczęściu wszystkim możliwym bliskim i znajomym czując się istotą na wskroś bohaterską, jako że wiadomo iż najlepiej jest uczynić na złość babci odmrażając sobie uszy.
W każdej populacji jest od 4 do 10% (różnie podają) psychopatów, zatem w każdej klasie, na każdym roku uczelnianym, w każdym środowisku działa ich co najmniej jeden, a prawie na pewno - kilku. Oni to, z racji swojego całkowitego braku empatii przejmą się samobójstwem małolatki mniej, niż tym że papierosy się skończyły i trzeba iść do sklepu po nowe. Po...

Caroline Anne | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

"Jeśli słyszysz piosenkę, która wywołuje u Ciebie łzy, a nie chcesz już płakać, nie słuchasz jej więcej. Ale nie da się uciec od samego siebie. Nie można postanowić, że się już nie będzie siebie oglądać. Wyłączyć zgiełku w swojej głowie."

A jednak, bohaterka książki "Trzynaście powodów" znalazła sposób na wyłączenie zgiełku, na ucieczkę.
Tym sposobem było niestety samobójstwo.
Dlaczego mówię o tym już na początku?
Dlatego, że od tego właśnie ta książka się zaczyna.

A tak dokładniej: zaczyna się, gdy główny bohater - Clay Jensen - po powrocie ze szkoły, znajduje przed drzwiami zaadresowaną do niego paczkę. Nie wiadomo jednak przez kogo owa paczka została wysłana, gdyż brak na niej adresu zwrotnego. Ale nie to jest najdziwniejsze.
Najdziwniejsza jest zawartość tejże paczki.
W środku bowiem chłopak znajduje kilka kaset magnetofonowych, nagranych przez Hannah - koleżankę z klasy - która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo.
Kasety, które otrzymał Clay są swego rodzaju...

_____ | 2017-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Nie miałam żadnego powodu, by chcieć przeczytać tę książkę. Gdzieś mi się obiło o uszy, że serial jest teraz na topie a że zobaczyłam dostępność w wersji papierowej pomyślałam, że dlaczego by nie spróbować? Niestety nie był to zbyt przemyślany ruch z mojej strony. Czytało się owszem – bardzo szybko, ale cóż z tego gdy jest to zwyczajny przerost formy nad treścią.

13 absurdalnych powodów – oto tytuł jaki powinna nosić ta książka. Dziewczyna odbiera sobie życie pozostawiając po sobie trzynaście kaset, w których wyjaśnia powody tej decyzji. Są one kompletnie nielogiczne, bezsensowne i śmieszne, przyznam, że dawno nie czytałam czegoś takiego. Obwinia wszystkich robiąc z siebie ofiarę. Momentami nie wiadomo nawet czy chwali się czy żali. Jedyną intrygującą zagadką było dla mnie to dlaczego główny bohater – chłopak przeciętny i niczym się nie wyróżniający znalazł się na tej czarnej liście. Gdy już przyszło mi się dowiedzieć omal nie wybuchnęłam śmiechem.

Typowo amerykańska książka...

Karol | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony naprawdę fajny pomysł, cały motyw z kasetami i kolejką ludzi którzy muszą je odsłuchać jest całkiem oryginalny, ale z drugiej wydaje mi się że to wszystko trochę przerosło autora.

Osobiście dla mnie największym problemem jest konstrukcja tej historii i jej narrator. Clay jest dosyć irytującą postacią, a fakt że musi dorzucić swoje trzy grosze do prawie każdego zdania Hannah(Hanny?) nie pomaga mu w zdobyciu mojej sympatii. Szczególnie w pierwszych rozdziałach było mi dosyć ciężko wciągnąć się w historię, bo nagrania głównej bohaterki były przerywane jakimiś mocno oczywistymi komentarzami Claya. Wyglądało to trochę tak jakby autor na siłę starał się nam przekazać jak powinniśmy zinterpretować daną sytuację i jak powinno to na nas wpłynąć.

Przez to tak naprawdę ciężko było mi sympatyzować z Hannah(Hanną?) przez większość część książki. Sporo kaset wydawało się mieć dosyć błahe podstawy i tak naprawdę dopiero w samej...

"Bez trudu wyobrażałam sobie, jak życie - szkoła i wszystko inne - będzie się toczyć beze mnie."

W którym momencie chęć życia przeradza się w niejasne myśli o samobójstwie? A kiedy te niejasne myśli przekształcają się w coś bardziej ostatecznego i nieodwołalnego - w zamiar, decyzję?

Czy Hannah poczuła ulgę, kiedy już zdecydowała? Ulgę, że już nie będzie musiała cierpieć? Czy też żal, że tak się to wszystko skończy? Jakie uczucia przeważały?

"Odchodzę. Stawiam na sobie krzyżyk."

Wiele ludzi twierdzi, że nigdy, w żadnej sytuacji, nie byliby w stanie się zabić. Może tak jest rzeczywiście. A może po prostu nigdy nie znaleźli się w sytuacji, z której nie widzieliby innego wyjścia... Czasem człowiek po prostu się poddaje, a wszelka walka traci sens. Czasem najłatwiej jest odpuścić, bo już nie mamy siły... Zwycięża rozpacz...

Może właśnie tak czuła się Hannah - niemoc i niechęć do walki pokonała chęć życia, a poczucie, że chce po prostu zniknąć, zwyciężyło nad wszelkimi innymi...

Eleckra | 2018-02-25
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2018

"Mierna to literatura."- napisała Octopus w jednej z zamieszczonych tu opinii. Wyjątkowo trafne podsumowanie. A jednocześnie bardzo upraszczające.

Książka jest przejmująca. Jay Asher ma nieprawdopodobny talent do ukazywania ludzkiej rozpaczy. Cały problem w tym, że nie jest to rozpacz Hannah, ale Claya. Chłopak dostał paczkę z kasetami nagranymi przez dziewczynę, w której był zadurzony. Dziewczynę, która kilka tygodni wcześniej popełniła samobójstwo. Nagrania kieruje ona do ludzi odpowiadających w największym stopniu za jej decyzję. Aby pożegnać się, wyjaśnić, podsumować, może się zemścić. Może się nie znam, nie rozumiem, ale przedstawione przez nią powody w większości wydają mi się... Idiotyczne. No ale... To nie studium psychologiczne, tylko powieść młodzieżowa.

Clay jest zrozpaczony. Zdruzgotany. Przybity. Załamany. Dowiedział się właśnie, że jest jedną z przyczyn samobójstwa swojej koleżanki. Jego reakcje, jego emocje, jego zachowanie to najlepsze, co można w tej książce...

Nina | 2018-07-03
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 02 lipca 2018

Gdybym była nastolatką oceniłabym tę książkę na pewno inaczej i na pewno dużo wyżej. Cóż... nastolatką już dawno nie jestem więc ekscytacji wielkiej nie było.Co nie znaczy, że nie czytałam z pewnym zaciekawieniem. A przeczytałam tylko dlatego, że zamierzam obejrzeć serial, który ponoć jest niezły, a nie mam w zwyczaju najpierw oglądać, potem czytać :)
13 powodów, dla których nastolatka popełnia samobójstwo. Niektórzy powiedzą, że bzdurne to powody, że dziewczyna przewrażliwiona, że to takie nieprawdziwe. Powiem krótko - przypomnijcie sobie jacy byliście w tym wieku, jak inaczej odbieraliście emocje, krytykę, plotki na Wasz temat, krzywe spojrzenia czy złośliwości. A czy przypadkiem gdzieś w Waszym otoczeniu jakiś nastolatek nie zabił się właśnie z takich powodów?
Książkę oceniam jako przeciętną, ze względu na sposób przedstawienie tej historii, który we mnie nie wzbudził większych emocji. Natomiast temat jest ważny, temu nie przeczę. Młodzież powinna przeczytać.

Angelic | 2018-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Najpierw usłyszałam o serialu przygotowanym przez Netflix, a później o książce. Wisiała na mojej liście 'do przeczytania' i kiedy zastawiałam się, za jaką powieść powinnam się zabrać w następnej kolejności, padło właśnie na nią.
Powiem szczerze, że ta historia wciągnęła mnie od pierwszych stron, a sposób narracji był bardzo ciekawy i oryginalny. Poznajemy tu bliżej postać Claya, chłopaka który jest kolejną osobą na liście powodów śmierci Hannah. Poruszanie się po mieście ze słuchawkami na uszach, tak silnie przeżywając emocje zdruzgotanej dziewczyny, słuchając jej głosu i podążając wskazaną przez nią ścieżką, ma w sobie coś niesamowitego. Myślę, że ogromna nauka drzemie w tej książce, przeznaczona szczególnie dla współczesnych nastolatków. Każde złe zachowanie, poniżanie, wyśmiewanie się z kogoś, może mieć poważne konsekwencje i wpłynąć na czyjąś psychikę i samoocenę, o czym zawsze powinniśmy pamiętać. Książka zdecydowanie warta polecenia, napisana w sposób który moim skromnym...