Światło

Tłumaczenie: Maria Smulewska
Wydawnictwo: Rebis
What light
Książniczka

Nowa powieść autora bestsellerowych "13 powodów". Poruszająca love story dla nastolatków, której nie da się zapomnieć. Sierra prowadzi podwójne życie, a jego rytm wyznaczają święta Bożego Narodzenia. Jedno to życie w Oregonie, przy plantacji drzewek choinkowych, którą prowadzi jej rodzina. Drugie to życie świąteczne, kiedy przychodzi czas ich sprzedaży i wszyscy przenoszą się na miesiąc do...

Nowa powieść autora bestsellerowych "13 powodów".

Poruszająca love story dla nastolatków, której nie da się zapomnieć.

Sierra prowadzi podwójne życie, a jego rytm wyznaczają święta Bożego Narodzenia. Jedno to życie w Oregonie, przy plantacji drzewek choinkowych, którą prowadzi jej rodzina. Drugie to życie świąteczne, kiedy przychodzi czas ich sprzedaży i wszyscy przenoszą się na miesiąc do Kalifornii. Gdy podczas jednej ze świątecznych podróży poznaje Caleba, wszystko się zmienia.

Calebowi daleko do idealnego chłopaka. Kiedyś popełnił ogromny błąd, którego cenę wciąż płaci. Sierra potrafi w nim jednak zobaczyć coś więcej niż jego przeszłość i jest gotowa zrobić wszystko, by pomóc mu odzyskać wiarę w siebie. Sierra i Caleb odkrywają coś, co może przezwyciężyć nieporozumienia, podejrzliwość i niechęć, które narastają wokół nich: prawdziwą miłość.

"Piękna opowieść o miłości i wybaczeniu".
Stephen Chbosky, autor zekranizowanej powieści "Charlie"

"»Światło« to poruszająca powieść […] o drugiej szansie i o tym, jak się nauczyć postrzegać ludzi takimi, jacy są. […] Czytając tę cudowną historię miłosną, śmiałam się, płakałam, trzymałam za nich kciuki i – tak, całkowicie się w nich zakochałam".
Jennifer Niven, autorka bestselleru "Wszystkie jasne miejsca"

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 932

Dziewczyna od choinek

„Światło” to książka idealna na święta – jeśli w Boże Narodzenie masz ochotę usiąść w fotelu z powieścią, która przemyca ich klimat, to Jay Asher napisał coś specjalnie dla Ciebie.

Rodzina Sierry od lat prowadzi plantację choinek w Oregonie. Co rok w Boże Narodzenie razem z rodzicami wyjeżdża do Kalifornii, aby sprzedawać choinki. Nie wyobraża sobie innych świąt. Wszystko zmienia się, gdy poznaje Caleba, tajemniczego chłopaka, o którym krążą dosyć dziwne plotki. Sierra postanawia nie oceniać chłopaka według tego, co mówią ludzie. Tym bardziej że Caleb za zarobione pieniądze kupuje choinki dla rodzin, których nie stać na świąteczne drzewko. Sierra zaczyna się zakochiwać i uświadamia sobie, że wyjazd z Kalifornii nigdy nie był tak okropny.

Autora „Światła” znam dzięki serialowi Netflix oraz książce „13 powodów”. Ta bestsellerowa pozycja wywołała sporo kontrowersji i podzieliła czytelników oraz widzów. „Światło” jest jej całkowitym przeciwieństwem, jednak jedno jest wspólne – odbiorcy, czyli młodzież. To do nich pisarz kieruje swoje słowa, próbując przemycić wiele ważnych tematów, jak wybaczenie, pierwsza miłość, zrozumienie i dawanie sobie drugiej szansy. Sierra jest idealną córką, przyjaciółką i dziewczyną – śmiało możemy szukać w niej przykładu. Często nie lubię bohaterek, które nie mają wad, ale tym razem od razu obdarzyłam Sierrę sympatią. Może to magia świąt, a może fakt, że sama chciałabym przeżyć podobną przygodę.

Historia Sierry jest trochę idealistyczna, ukazująca...

Historia Sierry jest trochę idealistyczna, ukazująca świat pełen pięknych słów i bohaterów, którzy wszystko sobie wybaczają, są dla siebie mili, dobrzy i pełni zrozumienia. Jednak jest w tym wszystkim pewna pociecha, idea, którą tak naprawdę szukamy podczas świąt. Chcemy na chwilę się zatrzymać i zagłębić w historię dziewczyny od choinek. Szczęśliwe zakończenie, dużo magicznych momentów, fabuła pełna metafor i dialogów, wywołujących uśmiech. To naprawdę przyjemna obyczajówka, „Światło” zostawiło mnie trochę rozmarzoną, w świątecznym nastroju i z wielką ochotą na gorącą czekoladę, którą Sierra i Caleb pili przy każdej okazji.

Nie spodziewajcie się emocjonalnej powieści, bo „Światło” mimo dosyć poruszającej tematyki, napisane jest luźnym językiem. Przyznam, że momentami brakowało mi większej dawki emocji. Bohaterka była do bólu racjonalna, zachowywała się niczym dojrzała kobieta, która wszystko potrafi zrozumieć.

To historia miłości nastolatków, rodziny, która sprzedaje choinki i grupy wiernych przyjaciół. Ma w sobie ciepło i otula nas niczym miękki koc. Autor uczy, inspiruje i zaraża świątecznym klimatem. Idealna jako prezent pod choinkę dla młodszych czytelników. Świetnie bawiłam się podczas czytania, za rok z pewnością powrócę do tej powieści, aby jeszcze raz przypomnieć sobie historię dziewczyny od choinek.

Gabriela Rutana

Opinie czytelników (2040)
kryminalnakuchnia | 2017-11-16
Na półkach: Przeczytane, New Adult

Jak do tej pory Jay Asher, znany mi był tylko i wyłącznie za sprawą kapitalnego serialu, wyprodukowanego przez Netflix. "13 powodów" zmiotło mnie z nóg, więc nie widziałam powodów, żeby nie sięgnąć po jego najnowszą książkę.

Promienna i hipnotyzująca okładka "Światła", wręcz perfekcyjnie wkomponowuje się w tło zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Szaleństwo zakupów, spotkania z rodziną, zapach choinki, smak wigilijnych potraw. Wszystko to, na co z utęsknieniem czekamy cały rok.

Do tego obrazu możemy śmiało dodać nową opowieść Jay Asher, która może być fantastycznym prezentem świątecznym, lecz nie dla każdego.

"Światło" to książka skierowana do młodszych czytelników. Do tych, którzy dopiero co wchodzą w młodzieńcze życie, przeżywają pierwsze miłosne wzloty i upadki.

Historia napisana bardzo przyjemnym językiem. Czyta się miło i szybko. Bohaterzy wzbudzający sympatię (niestety to dzieciaki).Bardzo przewidywalna i mało oryginalna. Wyżyny czytelnictwa to nie są, ale na...

Arlet | 2018-03-22
Przeczytana: 22 marca 2018

Pierwsza połowa mnie wymęczyła. Idealne przyjaciółki, idealna rodzina plepleple...choinki, flirtowanie...plepleple. Potem jak już ujrzałam magiczną stronę zwiastującą połowę, tak jakby trochę mi ulżyło i jakoś poszło 😂
Ta książka jest hmm...ładna? Milusia? Do rany przyłóż? Zdecydowanie dla młodych czytelników. Myślę, że jak się skończy 11, 12 lat można już po nią śmiało sięgnąć. Dla mnie zbyt słodka mimo przedstawionego problemu. Często zbyt banalna...do czytania na dobranoc ☺ Przy końcówce można się uśmiechnąć i odrobinkę rozmarzyć.
Nie wiem tak do końca ile jej dać. 5/10 - myślę, że nie jest krzywdzącą oceną.

itysiek_reads | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Jay Asher to pisarz, który zasłynął książką „13 powodów”, na podstawie której powstał rewelacyjny serial, a sama książka przez 10 lat od wydania znajdowała się na listach bestsellerów „New York Timesa”. Oto mamy okazję przeczytać kolejną powieść spod pióra autora, która swoją tematyką całkowicie odbiega od poprzedniej, ale również czaruje.

Sierra całe swoje życie dzieli miedzy dwoma miastami: Oregonem, gdzie mieszka i wraz z rodzicami prowadzi plantację choinek, a Kalifornią, gdzie co roku przez miesiąc poprzedzający święta sprzedaje choinki na rodzinnym stoisku. Do tej pory była to tradycja, do której zdążyła się już przyzwyczaić, a emocje towarzyszące wyjazdowi zawsze były takie same – smutne, ale do zniesienia. Wszystko zmienia się jednak w tym roku, gdy na jej stoisku pojawia się przystojny chłopak, Caleb. Sierra postanawia zmienić swoje zasady i zaryzykować, poznać go bliżej. Niespodziewanie dla ich obojga znajomość zamienia się w miłość i wizja rychłego wyjazdu wszystko...

Aurora92 | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018

Święta, co prawda, już dawno temu minęły, ale cóż. ;P

Sierra spędza święta w dość nietypowy sposób. Jej rodzice prowadzą plantację choinek i z tego powodu co roku na miesiąc przed świętami rodzina wyjeżdża z Oregonu do Kalifornii, by tam sprzedawać świąteczne drzewka. Ten rok może okazać się ostatnim... Tymczasem Sierra, pomagając rodzicom w sprzedaży drzewek, poznaje sympatycznego Caleba... Jak to się skończy?

Naprawdę bardzo ciepła opowieść. Nie jest dziecinna i płytka, ale wciągająca, a zarazem dojrzała i niesie czytelnikom pewne przesłanie.

Monka | 2017-12-07
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Na początku zaintrygowało mnie to spojrzenie ... Nostalgiczne, pełne nadziei i skrywające jakąś tajemnicę. Bardzo chciałam dowiedzieć się jaką. Tak okłada tej książki zdecydowanie zachęca nas do jej lektury. Bajkowa, tajemnicza, romantyczna, świąteczna kusi i obiecuje moc wzruszeń. Po kilku przeczytanych słowach wiemy, że trafiliśmy na właściwą książkę. Lekkie pióro pisarza, jego niewymuszony styl i prosty język sprawiają, że nie możemy oderwać się od lektury. Chcemy cały czas być świadkami tej pięknej opowieści o miłości. To naprawdę "Poruszająca love story dla nastolatków, której nie da się zapomnieć." Jest ona gwarancją niezwykłych przeżyć i wzruszeń. Nie jest to tylko i wyłącznie historia miłosna, to także opowieść o przyjaźni, o wybaczeniu i o akceptacji drugiej osoby taką jaka jest naprawdę. Czytając "Światło" momentami bawiłam się i śmiałam, momentami wzruszałam i płakałam. Jay Asher ma niezwykły dar poruszania w czytelniku różnych emocji. Opisana przez niego opowieść jest...

Sierra to nastolatka prowadząca podwójne życie,a jego ten rytm wyznaczają święta Bożego Narodzenia.
To znaczy,że jedno to życie w Oregonie na rodzinnej plantacji drzewek choinkowych,a drugie to życie świąteczne jest,kiedy przychodzi czas sprzedaży drzewek i cała jej rodzina przenosi się na miesiąc do pięknej Kaliforni.
Aż pewnego dnia podczas takiej jednej ze świątecznych podròży poznaje przystojnego Caleba wszystko zaczyna się zmieniać.
Jednak Calebowi daleko do perfekcyjnego,idealnego chłopaka jakim miałby być,ponieważ popełnił kiedyś w swym życiu wielki błąd,którego bardzo cenę za to płaci.
A Sierra umie w Calebie dostrzec nie tylko chłopaka przeszłość i jest gotów zrobić wszystko dla niego pomóc mu wreszcie odzyskać wiarę w siebie,żeby bardzo uwierzył.
Sierra Caleb są razem rodzi się między dwojgiem prawdziwe,silne uczucie odkrywają w sobie coś co wszystko mogą przezwyciężyć we dwoje.
Historia poruszająca love story,utrzymana w klimacie świątecznym,w lekkim,miłym języku,postaci...

lacerta | 2018-02-18
Przeczytana: 15 lutego 2018

Nie można zaprzeczyć, że "Światło" jest pełne świątecznej atmosfery. Choinki, ciepło, przebaczenie i miłość wylewa się z każdej strony. Książkę czytało się dość szybko i miło. Nie mogę powiedzieć, żeby czas spędzony przy lekturze był zmarnowany, ale nie mogę stwierdzić również, że książka mnie zachwyciła. Sam pomysł na fabułę był naprawdę dobry - tradycja, miłość i święta. Ale bohaterowie z czasem zaczęli mi kompletnie psuć przyjemność z czytania. Myślałam, że Sierra jest rozsądną i miłą dziewczyną, a Caleb uprzejmym i uczynnym chłopakiem. Jednak wraz z rozwojem historii zaczęłam patrzeć na Caleba jak na zwykłego manipulanta i furiata, a na Sierrę jak na naiwną, zapatrzoną w niego dziewczynkę, która jest w stanie poświęcić nawet przyjaźń dla obcego człowieka. Może dlatego zakończenie, choć zupełnie przewidywalne, było dla mnie lekkim i na pewno niepozytywnym zaskoczeniem.
Mam wrażenie, że gdybym była młodsza "Światło" bardziej by mi się spodobało i napełniło świąteczną...

VViolla | 2018-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2018

Powieść młodzieżowa, idealna na święta. Czujemy tu zapach choinek, unoszący się aromat gorącej czekolady z cukrowymi piankami. Najlepiej by się ją czytało w wygodnym fotelu, z kocem i kubkiem parującej herbaty. Czy mnie pochłonął jej świąteczny klimat? Cała otoczka tej powieści owszem, stworzyła magiczny nastrój, jednak historia sama w sobie jakoś mnie nie porwała.

Sierra wraz z rodzicami co roku w okolicy świąt Bożego Narodzenia, wyrusza do Kalifornii, by sprzedawać choinki ze rodzinnej plantacji. Jednak te święta mogą być ostatnimi, które spędzą w Kalifornii. Firmie nie powodzi się najlepiej i lepszym rozwiązaniem może okazać się hurtowe sprzedawanie choinek bez opuszczania rodzinnego miasta. Sierra stara się, by ten rok był wyjątkowy. Staje się taki również dzięki Calebowi, o którym każdy plotkuje i opowiada dziwną i nieco przerażającą historię. Sierra jest zaintrygowana i postanawia zaryzykować i poznać go nieco bliżej, by wyrobić sobie własną opinię na jego...

księgozbiór | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

Jay Asher to autor bardzo głośnej książki jak i serialu „13 powodów”, które podbiły serca młodych odbiorców. Powiem szczerze, że gdy w zapowiedziach Wydawnictwa Rebis zauważyłam tę właśnie książkę wiedziałam, że chcę ją przeczytać. Autor doskonale odnajduje się w świecie nastolatków, co można było zauważyć w poprzedniej książce, ale również i ta stanowi tego potwierdzenie.
„Światło” to historia Sierry, która raz do roku zamienia swój rodzinny dom w Oregonie, na przyczepę w słonecznej Kalifornii. Rodzice dziewczyny prowadzą farmę choinek i w okresie od Święta Dziękczynienia do Świąt Bożego Narodzenia sprzedają iglaste drzewka. Sierra uwielbia tą tradycję za swoją magię i klimat. Ten okres to dla niej mieszanka uczuć. Z jednej strony smutek i żal, bo opuszcza przyjaciółki z Oregonu, z drugiej strony radość gdyż raz do roku przez miesiąc jest u boku Heather swojej przyjaciółki z Kalifornii.
Podczas tegorocznej świątecznej podróży Sierra poznaje Caleba chłopaka, który kupuje choinki...

coffeebooklover | 2017-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 grudnia 2017

"Światło" od Jay'a Asher'a to powieść, którą idealnie czyta się w okresie przedświątecznym. To książka, z której aż "wylewa" się zapach świątecznych choinek, pachnących świeczek i kolorowych lampek.

Na początku muszę się przyznać, iż jest to moja pierwsza pozycja tego autora, którą miałam okazję przeczytać. Nie widziałam, ani nie czytałam, tak w ostatnim czasie nagłośnionych "13 powodów", dlatego bardzo trudno jest mi się odnieść i porównać styl autora w tych dwóch książkach. Dla mnie była to nowość.

Przyznam bez bicia, iż obawiałam się, że będzie to raczej książka dla dużoooooo młodszych czytelników i po prostu się w niej nie odnajdę. Faktycznie bohaterowi "ciut" odbiegają wiekiem od mojego, jednakże nie miałam z tym wielkiego problemu. To uniwersalna, świąteczna opowieść, w której każdy odnajdzie coś dla siebie.

Co do samej fabuły- Sierra to dziewczyna, która przez całe swoje życie spędza jeden miesiąc w roku poza rodzinnym domem. Każdego roku w okresie przedświątecznym...

zobacz kolejne z 2030