13 powodów

Okładka książki 13 powodów Jay Asher
Okładka książki 13 powodów
Jay Asher Wydawnictwo: Rebis Seria: Salamandra literatura młodzieżowa
2017-03-28
2009-04-21
2011-06-14
Aleksandra Górska
trzynaście powodów depresja thriller literatura amerykańska melancholia młodość samobójstwo samotność śmierć utrata sensu życia

Okładka książki Szczurołap Jay Asher, Jessica Freeburg
Szczurołap Jay Asher, Jessica ...
Okładka książki Ty, ja i fejs Jay Asher, Carolyn Mackler
Ty, ja i fejs Jay Asher, Carolyn ...

Sięgnęłam po ten tytuł, bo pomyślałam, że to w sumie był kiedyś hit, a mi jest nieznany. Serialu nie oglądałam, więc nie mam porównania. Przeczytałam w dwa dni i choć ciężko było się oderwać, to mam pewne wątpliwości, jak na przykład postać Claya. Nie zrobił tego, co powinien i ma prawo się obwiniać, prawda, ale same jego uczucia w pewnych momentach przyćmiewają to, co mówi Hannah. Czytelnik przez to nie skupia się na niej, tylko na tym, jakie on ma odczucia (z nerwów aż wymiotował, ale przynajmniej wyszedł na zewnątrz, żeby nie zabrudzić koledze tapicerki samochodu). Niektóre sytuacje trochę przerysowane, ale też może dlatego, że autor chciał pokazać perspektywę dziewczyny, jak w jej oczach to wyglądało (aż za bardzo?). Jeszcze ta rozmowa z pedagogiem szkolnym... ludzie, nie mam nerwów. Nie jest to może lektura, którą trzeba wychwalać pod niebiosa, ale warto chociaż mieć z nią małą styczność. Dla mnie była dobra, bo jednak wczułam się w słuchanie tych taśm.

Hannah, naiwna nastolatka, która chodzi do jakiejś patologicznej szkoły i cały czas trafiała na niedorozwiniętych umysłowo i emocjonalnie rówieśników. Nie uczy się na błędach i raz za razem pakuje się w podobne sytuacje. Jej decyzji u jej schyłku już w ogóle nie rozumiałam, szczególnie tych na tle seksualnym. Widać, że jest to postać napisana przez męskiego autora. Dramatyczne, przerażające przeżycia szczególnie dla młodej kobiety, jak podglądacz za oknem i molestowanie seksualne, nawet chociażby te bardziej błahe - nie czuje się w ogóle tego impaktu emocjonalnego. Wszystko przez to, że zarówno autor jak i główny bohater, z którego perspektywy jest poprowadzona narracja, są facetami. Emocje nie są skupione wokół tragedii Hannah, tylko Claya. Claya, który ma kompleks rycerza, chciał ją obronić i głupi myśli, że swoją miłością zbawiłby cały świat Hannah. Nie skupia się na bólu Hannah, tylko tym, że żałuje, że jej nie uratował.
Dlatego ubolewam, że zapoznałam się z tą historią w formie książki tradycyjnej. Taki dialog lepiej by się słuchało na audiobooku, lub chociażby obejrzało serial. Bo tak jak mówię, ta książka jest napisana w sposób wyprany z emocji. Czuję ogromny dystans do bohaterów.
Być może to był zamierzony efekt wprowadzić taki dystans od głównej bohaterki, bo książka naświetla problem, jak ślepi są ludzie na cudzy ból i sygnały wołające o pomoc. Niestety, w efekcie wyszła żałosna próba stworzenia historyjki o nieszczęśliwej miłości z tragedii. Mimo poruszeniu wielu ważnych tematów, jest to potraktowane po macoszemu. Jakby czytelnik miał nie współczuć nieszczęśliwej nastolatce, tylko chłopakowi, któremu nie wyszło związanie się z nią. Wątek z wierszem rzekomo adresowanym do Clay'a był strasznie naciągany i zażenował mnie.
Do kogo jest ta książka kierowana? W lubimyczytać.pl jest określania młodzieżówką, a sam autor po sukcesie jej, należał do Stowarzyszenia Autorów i Ilustratorów Książek dla Dzieci. Niby ok. Te trudne tematy, młodzieżowe problemy, ale nie pasowało mi kilka rzeczy pod względem technicznym, po pierwsze:

„Więc zdecydowałam się na możliwie najmniej bolesny sposób. Tabletki.”

Od mojej koleżanki studentki medycyny wiem, jak straszliwy jest to proces, gdy ludzie próbują popełnić samobójstwo poprzez zatrucie tabletkami. Większe jest ryzyko zniszczenia pojedynczego organu, niżeli doprowadzenie siebie do śmierci, przy czym jest to straszliwy ból. To, co napisał autor, jest głupotą. Po co w ogóle promować jakikolwiek sposób na odebranie sobie życia w treściach dla nastolatków?

Po drugie, rozmowa z pedagogiem szkolnym, który olał sprawę. Utwierdzanie nastolatków we wrażeniu, że w razie problemów nie mogą liczyć na pomoc od osoby dorosłej, której pracą jest zapewnienie tej pomocy.
Fabularnie nie pasowało mi jeszcze więcej rzeczy, szczególnie pod koniec książki, ale nie będę spoilerować.
Odnośnie kontrowersji samego autora wypowiem się krótko - nie wiedziałam o nich przed sięgnięciem po książkę, więc mam czyste sumienie. Nie znamy całej prawdy i może być ona różna, ale patrząc na to, jak w tej książce odnosił się do molestowania, bez uwzględnienia tych okropnych emocji towarzyszących temu, jestem skłonna uwierzyć w oskarżenia.

4/10

Opowieść, którą dość lekko się czyta i w sumie nie chce Ci się od niej odrywać. Niby nie było fajerwerków podczas czytania, ale jednak do samego końca trzyma czytelników przy książce, bo chcesz się dowiedzieć jak historia się skończy :) czytałam tą książkę kilka lat temu i nadal pamiętam o czym była, więc to chyba samo za siebie mówi. Ja mam tak, że jak książka jest średnia to potem niewiele z niej pamiętam.

Nie zrobiła na mnie jakiegoś wielkiego wrażenia. Pomysł był na pewno dobry i dotykał ważnych tematów, ale treść tej książki była momentami dość infantylna. Niektóre historie bardzo naciągane. I denerwowało mnie to, że treść taśm była co chwilę przerywana jakimiś mało istotnymi opisami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jeśli książka dorobiła się Netflixowej adaptacji to musi w niej coś być...

Jeśli książka dorobiła się Netflixowej adaptacji to musi w niej coś być...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Porusza ważne tematy, ale jednocześnie jakoś mnie nudziła. Brakowato mi czegos wiecej oprócz treści tasm i reakcji głównego bohatera. Większo robote zrobiloby np pokazanie jak radzg sobie z tym inne osoby zamieszane w tą sprawę, jakieś rozmowy itd. Trochę nijako wyszło, myślę że serial lepiej ukazal emocje i klimat- a zwykle jestem zwolenniczką książek

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

bardzo lubię. książka ogólnie ciężka i porusza ciężkie tematy, które trzeba zrozumieć. Pozycja zdecydowanie dla nieco dojrzalszych czytelników ze względu na opisane sytuacje. Daje dużo do myślenia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Słyszę, jak ktoś traci nadzieję stawia na sobie krzyżyk. Ktoś, kogo znam. Kogo lubię.
Słyszę. ale jestem już spóźniony.”

Oglądałam „13 reasons why” lata temu w prawdopodobnie najgorszym okresie mojego życia. Wówczas przekaz był dla mnie niezwykle poruszający i pamiętam, że został ze mną na bardzo długo.
Od tamtego czasu minęły lata, a ja wyszłam na prostą i ze świeżą (zdrową) głową chciałam ponownie zobaczyć ten obraz, ale tym razem nie na ekranie, a wykreowany w mojej własnej głowie. Skuszona niską ceną książki na Vinted (nie polecam sprawdzać tam książek, aplikacja sieje spustoszenie w portfelu) zdecydowałam się na zakup i porównanie odczuć we własnej głowie.

„Trzynaście powodów” to książka opowiadająca o rozpaczy i niemym wołaniu o pomoc, które nigdy ma nie zostać usłyszane. Clay Jensen pewnego dnia przed drzwiami wejściowymi zastaje mały karton po butach; paczka kurierska oznaczona jego imieniem. Zaciekawiony zawartością nie waha się z otwarciem, a jego oczom ukazują się… kasety, które kryją mroczną zawartość.

Hannah Baker to niespełniona miłość Claya. Dziewczyna na chwilę przed wydarzeniami z książki odbiera sobie życie, ale zostawia po sobie jeden dobitny ślad. Nagrywa bowiem na kasetach listę trzynastu powodów, które popchnęły ją do tragicznego czynu.

Chłopak zaczyna odsłuchiwać nagrania i w ciągu jednej nocy, za pomocą dołączonej mapy, przemierza miejsca, której już trwale będą związane z wydarzeniami, które zniszczyły psychikę Hannah. Czytelnik bierze z nim udział w całej podróży, raz po raz dowiadując się o kolejnych osobach, które zostają wymienione i przyczyniły się do tragedii. Książka idealnie obrazuje efekt kuli śnieżnej, jak nawet najmniejszy czyn może doprowadzić do niewyobrażalnych konsekwencji.

Pióro autora jest lekkie i mimo tego, że znałam fabułę to czytałam z niemałym zaangażowaniem i niekiedy gulą w gardle. Zupełnie inaczej docierały do mnie emocje bohaterki, kiedy były one opisane na stronach, aniżeli przedstawione na ekranie.
W porównaniu do serialu, książka skupia się tylko na relacji Claya z dziewczyną oraz jej przeżyciach. Nie poznajemy w niej historii postaci pobocznych, które w serialu, też przez jego mnogość sezonów, są wyraźnie ukazane. Nie mniej jednak książka jest naprawdę dobrze odwzorowana, no może poza faktem przedstawienia Hannah w ekranizacji jako dosyć irytującej postaci. W książce bardziej niż frustracje jej postać pozwala odczuć czytelnikowi współczucie.

Zakończenia nie do końca się spodziewałam, ale na swój sposób było ono dla mnie poruszające.

Jeśli lubicie książki o trudnej tematyce czy wchodzić do głowy bohatera to ta książka będzie dobrą pozycją. Jeśli jednak mierzycie się z własnymi demonami to sięgnijcie po nią poźniej. Pamiętam jaką pustkę miałam wówczas w głowie i po prostu nie warto. Dbajcie o siebie, a w momentach kryzysu pamiętajcie, że nie jesteście sami.

Słyszę. ale jestem już spóźniony.”

Od tamtego czasu minęły lata, a ja wyszłam na prostą i ze świeżą...

Książka "13 Powodów" to poruszająca opowieść o trudach i dramatach współczesnych nastolatków. Asher mistrzowsko przedstawia historię Hannah Baker, która po śmierci popełnionej samobójstwem zostawia serię taśm nagranych, wyjaśniając, dlaczego podjęła tę tragiczną decyzję.

Jednym z najbardziej wciągających aspektów tej książki jest jej struktura narracyjna. Asher używa narracji z dwóch perspektyw: Clay'a Jensena, który odsłuchuje taśmy po śmierci Hannah, oraz samej Hannah, która opowiada swoją historię. Ta dwugłosowa narracja pozwala czytelnikowi zanurzyć się głębiej w myśli i uczucia głównych bohaterów.

Asher w sposób szczery i bezkompromisowy porusza tematy takie jak depresja, izolacja społeczna, nękaniu i samobójstwo. Nie unika trudnych kwestii i prowokuje czytelnika do refleksji nad swoim stosunkiem do nich.

Jednakże, niektórzy czytelnicy mogą odczuć, że niektóre elementy historii są nadmiernie dramatyczne lub przerysowane. Ponadto, niektórzy mogą mieć zastrzeżenia co do sposobu, w jaki książka przedstawia samobójstwo i jego konsekwencje.

Podsumowując, "13 Powodów" to poruszająca i angażująca książka, która wzbudza ważne dyskusje na temat zdrowia psychicznego, relacji międzyludzkich i znaczenia empatii. Jest to lektura, która pozostawia trwały ślad w umyśle czytelnika i może zachęcić do refleksji nad własnym życiem i postawami wobec innych.

Bardzo dobrze napisana książka o ciężkiej tematyce

Bardzo dobrze napisana książka o ciężkiej tematyce