rozwiń zwiń

13 powodów

Okładka książki 13 powodów
Jay Asher Wydawnictwo: Rebis Seria: Salamandra literatura młodzieżowa
2017-03-28
2009-04-21
Data 1. wydania:
2011-06-14
trzynaście powodów depresja thriller literatura amerykańska melancholia młodość samobójstwo samotność śmierć utrata sensu życia

Okładka książki Szczurołap Jay Asher, Jessica Freeburg
Ocena 6,9
Szczurołap Jay Asher, Jessica ...
Okładka książki Ty, ja i fejs Jay Asher, Carolyn Mackler
Ocena 6,4
Ty, ja i fejs Jay Asher, Carolyn ...

2092

Nuda i marność nad marnościami. Nie podobał mi się styl, raził mnie. Never again.

Może i w ciąga, może i kusi żeby przeczytać do końca. Ale końcówka mnie.. tak jakoś po mnie spłynęła. Jak jeden z odcinków "Czarnego lustra". Gdzie bohater bierze zakładnika, grozi, że go zabije jeśli nie pogada z jaką ważną personą. Po 30 minutach odcinka w końcu z nim gada, żali się i popełnia samobója. I wszystko wraca do normy. Tu tak samo, była osoba i jej nie ma.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"13 powodów" przedstawia historię dziewczyny, która zaznała wiele krzywd od równiesników oraz odebrała sobie życie. Po jej śmierci do obiegu trafiają kasety nagrane przez samą nastolatkę, majace wyjaśnić, dlaczego posunęła się do takich czynów. Zestaw kaset trafia również do głównego bohatera - Clay'a, który odsłuchując kaset przeżywa ból skrywany przez dziewczynę. Dowiaduje sie nie tylko o powodach jej śmierci (sam jest jednym z nich), ale także o mrocznych sekretach swoich znajomych.

Książka porusza trudny temat, jakim jest samobójstwo oraz przedstawia efekt "śnieżnej kuli", mogący nieść za sobą poważne konsekwencje. W tym wypadku pozornie niegroźne wygłupy, źle odebrane słowa doprowadziły do tragedii. Mimo ciężkiej tematyki, książkę czyta się zaskakująco lekko. Zmusza ona do reflekcji i ukazuje, jak łatwo można zranić inną osobę. "13 powodów" polecam każdemu, kto jeszcze nie widział - jest to pozycja, którą moim zdaniem powinno się przeczytać.
Nie podobało mi się jedynie to, że w książce cała akcja trwała tylko jedną noc, przez co nie było możliwości, by poznać relacje Clay'a z innymi bohaterami. Moim zdaniem serial lepiej ukazał więzi między bohaterami oraz problemy, z jakimi oni również musieli się na co dzień mierzyć.

Kolejna książka o samobójstwie, a właściwie, nie tyle o samym samobójstwie, bo ono jest tylko napomknięte jako skutek pewnych określonych działań i nie działań, czyli, zaniechań. Pozycja bardzo różna od tej, którą recenzowałam ostatnio. Jednak pozostająca w tym samym temacie.

Otóż pewna Hannah, postanawia odebrać sobie życie i....obwinić za to połowę swoich szkolnych znajomych i na deser szkolnego psychologa. Nagrywa siedem kaset (kto dziś słucha kaset) i wyłuszcza w nich trzynaście tytułowych powodów swojej decyzji o popełnieniu samobójstwa. Szantażem, "zmusza" pewne osoby do ich wysłuchania i "podania" dalej. Książka jest zakwalifikowana jako literatura dla młodzieży.

Rzadko kiedy imam się takiej literatury, zwłaszcza kiedy jest to "MIĘDZYNARODOWY BESTSELLER, NUMER 1 NA LIŚCIE "NEW YORK TIMES", do "takich" pozycji podchodzę szczególnie ostrożnie. Jednak zwiodła mnie moja ciekawość, która zawsze mi "każe" sprawdzić co siedzi w głowie innego ktosia. Niestety żałuję swojej decyzji i czasu poświęconego tej książce.

Hannah, mnie zupełnie nie przekonała. Ja rozumiem, że była nadwrażliwa (takie sprawiała wrażenie), że rodzice zajęci kłopotami ze swoim sklepowym interesem, mało jej poświęcali czasu. Że szkolni koledzy (nieliczni) nie zachowywali się zbyt w porządku wobec niej. Ale do licha, nie stało się tam nic, na co ona, czynnie lub biernie nie zezwoliła (scena w Jacuzzi). Większość, jej szkolnych kolegów była zwyczajna, jak każda młodzież w każdej szkole.

Ale najbardziej mnie zirytowało "sprawdzanie" psychologa. Poszła niby po pomoc, gadała do niego "zagadkami" jak jakaś nawiedzona i zawiedziona była, że on nie okazał się jasnowidzem i za nią nie wybiegł , jak bez pardonu opuściła jego gabinet. Hannah, pępek świata, która sama do końca nie wiedziała, czego właściwie chce. Ale winni są wszyscy inni.

Niektórzy mogą powiedzieć, że dziewczyna się załamała, że nie myślała logicznie, że nie do końca wiedziała co robi, że taki ktoś jest w swoim odrealnionym świecie. Cóż z tym się też nie zgodzę, jeśli potrafiła uknuć taką intrygę, jak ta z tymi kasetami (bo według mnie, to zwyczajna intryga), to musiała logicznie myśleć. Tyle mam na ten temat do powiedzenia.

Nie wiem czy to że mną jest coś nie tak czy z książką, ale strasznie nie mogłam wkręcić się w fabułę. Książka jest napisana w taki sposób że łatwo się pogubić. Robiłam do niej dwa podejścia ale przeczytałam max. do połowy. I do tego fragmentu co przeczytałam mogę stwierdzić, że w tym przypadku fabuła jest bardziej do zekranizowania niż przelania na papier. Może komuś innemu przypadnie do gustu.

W połowie książka zaczęła mnie męczyć. Bardzo przeszkadzały mi błędy w druku (czcionka, która powinna być pochyła - była normalna).

Uważam, że serial był o wiele lepszy niż książka. Jakoś bardziej mogłam się wczuć niż kiedy ją czytałam ;(

Książka według mojej opinii naprawdę mocno przeciętna. Być może moja ocena jest dosyć niska z uwagi na to, że wcześniej obejrzałam serial który całkiem mi się podobał. Niestety powieść mocno mnie zawiodła.
Akcja dzieje się na przeciągu jednej nocy. Główny bohater odsłuchuje wszystkie kasety niemalże ciągiem. Jest miejsce tylko na jego drobne przemyślenia oraz niewiele dialogów z mamą czy znajomym. Jak dla mnie za mało się dzieje. Hannah i jej problemy – cóż, nie mogę powiedzieć, że były błahe, ale są opisane w tak dziwny sposób, że mnie osobiście wcale nie poruszyły. Nie mogłam się wczuć w te sytuacje, były bardzo prosto- można nawet rzec, że płytko opisane. Trochę bez wyrazu i emocji. A przecież zdarzenia które przyczyniły się do śmierci powinny być mocno emocjonujące. Czegoś mi w tej powieści po prostu brakuje.

Polecam ta ksiazke dla czytelnikow w kazdym wieku.
Na nauke i na rozpracowanie iluzji nigdy nie jest za pozno.

Polecam ta ksiazke dla czytelnikow w kazdym wieku.
Na nauke i na rozpracowanie iluzji nigdy nie jest za pozno.

Nie wiem czemu ale sam sposób narracji i przedstawienia nam tej historii jakoś nie przypadł mi do gustu.

Główny bohater wydaje się być typowym nastolatkiem, którym niczym szczególnym się nie wyróżnia z tłumu. Daje to czytelnikowi możliwość utożsamienia się z głównym bohaterem.

Do książki miałam już dwa podejścia i dopiero to drugie zakończyło się sukcesem. Ciężko mi było przez to przebrnąć, dlatego że historia wydawała mi się po prostu nijaka. Opisane powody zostały moim zdaniem nieco spłycone, dodatkowo są to rzeczy z którymi niektórzy borykają się na co dzień, a w książce wybrzmiało to jakby tylko ją coś takiego spotkało. Zakończenie nieco ciekawsze, chociaż nie wiem czy warto dla niego czytać całą książkę.

Moim zdaniem książka zdecydowanie bardziej dla dorosłego czytelnika z racji tematyki. Zamysł był bardzo interesujący, natomiast książka sama w sobie lekko nudnawa. Nie polecam, ale też nie odradzam, na pewno książka znajdzie wielu fanów.

Jay Asher 13 powodów Zobacz więcej
Jay Asher Trzynaście powodów Zobacz więcej