Nerve

Tłumaczenie: Donata Olejnik
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Nerve
primrose

Vee, otoczona popularnymi przyjaciółmi, zawsze pozostaje w cieniu. Któregoś dnia postanawia to zmienić i bierze udział w internetowej grze Nerve. Z przystojnym Ianem u boku żadne zadanie nie jest trudne. Początkowo gra wydaje się ekscytująca, jednak wkrótce przybiera zaskakująco niebezpieczny obrót…

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016.

źródło okładki: bookgeek.pl

Virginia | 2016-09-25
Na półkach: 2016
Przeczytana: 25 września 2016

"-Powiedz nam Vee, dlaczego zgłosiłaś się do NERVE. Niektórzy twierdzą, że coś takiego zupełnie nie współgra z twoją osobowością."

Od momentu, w którym dowiedziałam się, że "Nerve", będzie miało premierę w Polsce nie mogłam się doczekać, kiedy dane mi będzie zapoznać się z tą książką. Moją niecierpliwość, jeszcze bardziej podsycił intrygujący zwiastun filmu. Pomyślałam, że czegoś takiego nie mogę przegapić. Zdecydowałam się, że tym razem to książkę przeczytam pierwszą. Czy jestem rozczarowana? Nie. Czy mogło być ciekawiej? Owszem.

Główną bohaterką jest Vee, szara myszka otoczona popularnymi przyjaciółmi. Pewnego dnia postanawia to zmienić i bierze udział w internetowej grze NERVE. Jako towarzysza gry, organizatorzy przypisują jej Iana. Wydawać, by się mogło, że razem mogą wszystko. Początkowo wszystko idzie gładko, jednak wkrótce gra przybiera nieprzewidziany obrót... staje się pułapką.

Zacznę od tego, że moje oczekiwania co do tej pozycji były duże. Oczekiwałam dreszczyku...

lacerta | 2016-10-22
Na półkach: 2016
Przeczytana: 19 października 2016

"Nerve" to naprawdę bardzo dobra i trzymająca w napięciu książka. Mnie jednak nie do końca zachwyciła.

Spodobał mi się sam motyw gry, nagród wzrastających wraz z poziomem trudności wykonywanych zadań. Autorka dba o urozmaicenie, nie pozwala czytelnikowi na nudę i robi to dobrze, bo od książki rzeczywiście ciężko się oderwać.
Bohaterowie są dla mnie nijacy. Vee wyjątkowo ciężko było mi polubić, a jej nagła zmiana w stosunku do gry i organizatorów wydawała się lekko dziwna i histeryczna.
Wątek miłosny był dla mnie tragiczny. O ile szybkość gry działała na plus to szybkość zmiany uczuć bohaterów w stosunku do siebie była niepoważna i trudno uznać ją za szczerą.
Finałowa runda, co dziwne, dłużyła mi się niesamowicie. Chociaż powinna trzymać najbardziej w napięciu, to przez histerię i nagłe szaleństwo Vee jedyne co czułam to irytację.

Ogólnie, końcówka bardzo mi się dłużyła i muszę stwierdzić, że nie jestem zachwycona tym jak autorka postanowiła zakończyć losy bohaterów i samą...

Anna | 2017-06-20
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Vee to główna bohaterka książki autorstwa Jeanne Ryan pt „ Nerve”.
Vee jest uczennicą szkoły średniej, posiada przyjaciół, ale jedna z tych przyjaźni zostaje wystawiona na próbę. Przeważnie jest tak, że czytam książkę, ale tym razem zadecydowałam inaczej.

Wybrałam obejrzenie filmu, nie żałuje mojej decyzji. Nie zawiodłam się na mojej intuicji.

Film spodobał mi się pod każdym względem:

dobór aktorów, szybka akcja , pomysłowość nad każdą ze scen.
Owszem istnieje różnica miedzy filmem, a książką: inne zadania, czy choćby nawet sposób poznanie Iana.

Analizując całość Nerve doszłam do wniosku, że zarówno film jak i książka stanowi idealną wskazówkę wychowawczą dla młodzieży , która żyje dniem codziennym w Internecie.

Czy polska młodzież wzięłaby udział w grze "Nerve" to pytanie też zadawałam sobie w trakcie czytania, gdyby była taka możliwość?

Odpowiedź moim zdaniem na to pytanie stanowiłaby jedną wielką niewiadomą, ponieważ zabrakło by odwagi na udział w tej grze....

Justyna Antoniewicz | 2016-11-25

Vera jest uczennicą ostatniej klasy Liceum, szara myszka, skromna nie wyróżniająca się z tłumu dziewczyna żyje w cieniu koleżanki Sydney, chcąc przełamać schemat chce wziąć udział w internetowej grze "Nerve"gra polega na wykonywaniu różnych zadań i poleceń jak ktoś je wykona, czy się uda to otrzymuje prezenty markowe ubrania,buty co tylko ze chce.
Dziewczyna z początku mnie irytowała swym zachowaniem, ale potem już było dobrze.
Fabuła przewidywalna, akcja świetna, a trzyma w napięciu. Książka zaskoczyła mnie generalnie i to na pozytywnie. Doskonale skonstruowana,ciekawie napisana..rewelacyjna,super książka na miły relaks, po prostu znakomita!!!

SnowGhost | 2016-08-31
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Poszczęściło mi się i książkę miałam w domu już 29 sierpnia. Przeczytałam rozdział i... odłożyłam ją na bok. Jednak ponownie sięgnęłam po nią już dzień później i wciągnęłam się niesamowicie.
Okay, przyznam uczciwie, że widziałam trailer filmu i zdecydowałam się po prostu najpierw przeczytać książkę, a dopiero później odwiedzić kino (należę do osób, które mają problemy z przebrnięciem przez książkę, kiedy wcześniej zobaczą już film).

Na początku powieści na moich ustach pojawiał się szeroki uśmiech, bo zadania wymyślane przez organizatorów wydawały mi się śmieszne. Tak było z pierwszymi trzema. Jednak w miarę rozwoju sytuacji, uśmiech został zastąpiony przez szerokie ze zdziwienia oczy. Z zadania na zadanie robiło się coraz niebezpieczniej. Mimo to, Ian i Vee decydowali się kontynuować grę - organizatorom udawało się skusić ich atrakcyjną nagrodą: pieniędzmi, czy telefonem z opłaconym na dwa lata abonamentem. Za każdym razem jakby czytali im w myślach i proponowali coraz lepsze...

Dziamsen | 2016-08-31
Na półkach: Wątek miłosny
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

W ciągu ostatnich tygodni żadna książka nie zaintrygowała mnie tak jak Nerve. Najpierw dowiedziałam się o ekranizacji i chciałam jak najszybciej przeczytać książkę, żeby w pełni cieszyć się seansem.
Jeśli miałabym porównywać książkę do zwiastuna to zdecydowanie się różnią. Przypuszczam, że w filmie będą całkowicie inne wyzwania i w całkiem innych okolicznościach Vee pozna Iana.
Nie mogę się doczekać filmu, na który wybiorę się jeszcze w tym tygodniu!

Truskawka03 | 2016-09-01
Na półkach: 2016 rok
Przeczytana: 01 września 2016

Dowiedziałam się o Nerve z zwiastunu. Od razu postanowiłam że muszę iść na ten film do kina. Dopiero później zobaczyłam, że pierwsza wychodzi książka i spięłam się, żeby zdążyć ją przeczytać przed premierą kinową.

Narratorką i jedną z głównych bohaterów jest Vee. To o niej wiemy najwięcej. Nastolatka z nadopiekuńczymi rodzicami, żyjąca zawsze w cieniu swojej najlepszej przyjaciółki-Sydney. Zazdrości jej talentu, urody i powodzenia u chłopaków. Może tylko podziwiać jej życie zza kurtyny. W przenośni i dosłownie. Aby przełamać monotonność swojego życia postanawia wziąć udział w grze NERVE, która polega na wykonywaniu zadań wyznaczonych przez organizatorów. Kuszą przy tym nagrodami, które są spełnieniem marzeń uczestników. Są dobierane indywidualnie i nie sposób, by któryś z graczy mógł im się oprzeć. Nawet zadania wymagające największej odwagi są wykonywane przez zawodników, aby tylko zdobyć to, o czym pragną. Do gry zostaje Vee przydzielony partner- Ian. Stają się dla siebie...

Monika | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Jestem zawiedziona. Po tylu entuzjastycznych opiniach spodziewałam się czegoś lepszego. Pomysł ciekawy,ale nie wykorzystany. Główna bohaterka najpierw nieśmiałe kaczątko nagle przeistacza się w wampa po to by zarobić kasę dzięki realizacji wyzwań. Jak wspomniałam pomysł o grze która wykracza poza wirtualną rzeczywistość jest interesujący. To połączenie Big Brothera i obozu przetrwania bo uczestnicy są na celowniku przez cały czas bacznie śledzeni przez obserwatorów i ekstremalnych wyzwań które mają doprowadzić do skrajności uczestników. Same wyzwania denerwowały mnie bo i wulgarne i niedorzeczne. Udawaj prostytutkę będziesz bogata jeszcze lepiej zastrzel innych to będziesz jeszcze bogatsza...Z drugiej strony to dobry obraz dzisiejszego świata gdzie liczy się nade wszystko pieniądz a ludzie gotowi są dla niego na porzucenie własnego człowieczeństwa. Wątek miłosny słodziutki jak lukier do bólu. Czyta się szybko lecz równie szybko można zapomnieć fabułę tej książki.

Ssylwia | 2017-01-21
Na półkach: E-book
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Niby kolejna książka młodzieżowa - uzależniona od telefonów młodzież, rozterki miłosne, przyjaźnie i... gra Nerve. Gra, która łamie wszelkie zasady, gra, dla której nie istnieje takie coś jak prywatność. To gra, która uzależnia i nęci nagrodami, które możesz sobie tylko wyobrazić.
Ja na pewno nie chciałabym ryzykować swojego zdrowia, a nawet życia, aby zdobyć wymarzoną sukienkę czy buty. Rzeczy materialne to nie wszystko, ważniejsza jest przyjaźń, miłość, uczciwość, szczerość - wszystkie te nudne wartości i cechy. Z butów wyrośniesz, sukienka ci się znudzi, a przyjaciel zawsze będzie przy tobie. Czy warto?

Wiktoria C | 2016-09-05
Przeczytana: 01 września 2016

Najważniejsze: film był lepszy od książki!

Długo zastanawiałam się nad oceną, wahając się pomiędzy "dobra", a "bardzo dobra". Przeważył fakt, że przeczytałam tę książkę "ciągiem", ponieważ nie mogłam się oderwać i tak oto dałam "bardzo dobra".
Skąd wahanie? Książka była zbyt infantylna dla starszych nastolatków i młodych dorosłych (a to do nich jest raczej kierowana sądząc po licznych seksualnych kontekstach, stawiam na 16+). Pomysł był rewelacyjny, wykonanie dużo słabsze. Jednak właśnie za ten pomysł i za to, że mimo wszystko trzymała w napięciu, dałam tak wysoką ocenę.
Jeśli ktoś przeczytał ksiażkę i przez nią nie wie, czy iść na film, to od razu mówię - iść! Film tyle ma się do książki, że bohaterowie mają te same imiona i że w grze Nerve dostaje się wyzwania. Dodatkowo jak już napisałam wyżej film jest DUŻO lepszy. Jeszcze większe napięcie niż w książce, dopracowana historia, dojrzalsze zadania i zachowania bohaterów.
Podsumowując polecam książkę, ale może drażnić momentami....