Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz

Tłumaczenie: Marcin Sieduszewski
Wydawnictwo: Feeria Young
Playlist for the Dead
Precious

Przychodzisz rano do kumpla i okazuje się, że nie żyje. Coś się stało po wczorajszej imprezie. Zostawił tylko playlistę z dołączoną kartką: "Dla Sama – posłuchaj, a zrozumiesz". Jak po tym szoku poskładać historię swego przyjaciela? Jak z kolejnych piosenek i własnych wspomnień dojść do prawdy o tym, co się działo w jego życiu? I w twoim własnym życiu – bo okazuje się, że nic nie wydarza się...

Jak po tym szoku poskładać historię swego przyjaciela? Jak z kolejnych piosenek i własnych wspomnień dojść do prawdy o tym, co się działo w jego życiu? I w twoim własnym życiu – bo okazuje się, że nic nie wydarza się przypadkiem. Nic nie jest obok ciebie. Odtwarzając jego historię, zmieniasz też swoją – bo w twoim życiu pojawia się pewna zagadkowa dziewczyna.

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria Young, 2015

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

"To on nas tu zostawił, każąc wszystko rozgryźć na własną rękę i nie dając nam szansy na przeprosiny i zadośćuczynienie. Nigdy nie zrozumiem, jak pokrzywdzony, zagubiony i bezradny musiał się poczuć, aby uznać, że nie warto się dłużej starać."

Różne rzeczy trzymają nas tutaj - na ogół po prostu chęć życia... Jeśli jej zabraknie, to może być też rodzina, bliscy, których nie chcemy zranić. A jeśli czujemy się tak samotni i odizolowani od wszystkiego, że nagle życie staje się obojętne? Okazuje się, że nawet jeden bliski przyjaciel to czasem za mało, by nas tu zatrzymać.

Ta powieść nie koncentruje się na osobie, która odebrała sobie życie. Owszem, wyjaśnia przyczyny tego kroku, jednak robi to bardzo pobieżnie. Tutaj autorka zdecydowanie skupia się na tym, kto pozostaje i musi poradzić sobie ze stratą najbliższego i jedynego przyjaciela, który - jak się nagle okazuje - miał swoje tajemnice...

Sam musi nauczyć się żyć dalej. Musi poradzić sobie ze stratą, z tęsknotą, samotnością i...

vampireheart | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Już sam tytuł książki "Playlist for the Dead" sprawił, że chciałam ją przeczytać. Opis na odwrocie okładki uzmysłowił mi, że nigdy nie miałam w ręku niczego podobnego, więc postanowiłam się z nią zaznajomić.

Tytułowa playlista została ułożona przez Haydena w noc swojej śmierci- dokładniej mówiąc, samobójczej śmierci. Kiedy Sam rankiem znajduje swojego przyjaciela martwego, jego wzrok napotyka też kartkę, dołączoną do pendrive'a. "Dla Sama. Posłuchaj, a zrozumiesz".

Książka jest sprawozdaniem z kolejnych dni nastolatka, który zmaga się z narastającym poczuciem winy. Szybko doszedł do wniosku, że Hayden popełnił samobójstwo właśnie ze względu na niego. Jednocześnie nie może zrozumieć, dlaczego jego jedyny i prawdziwy przyjaciel go opuścił. Jest na niego wściekły, a to w połączeniu z nastającym smutkiem zatacza błędne koło. Chciałby zrozumieć, ale nie potrafi.

A składanka piosenek...

Wkp | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

SAMOBÓJCZY SOUNDTRACK

Kto by mógł się tego spodziewać? Na pewno nie ja. W końcu już tyle czytałem książek young adult o śmierci, tej samobójczej również, już tylu spotkałem bohaterów, którzy zmagać się musieli z podobnymi problemami. Jak mogłem więc spodziewać się, że nieznana mi autorka jak wir wciągnie w swój świat i tak zaangażuje moje emocje, że nie będę mógł ani na chwilę odłożyć powieści przed jej skończeniem? A jednak tak właśnie się stało, a ja, choć zmęczony, aż chciałbym więcej.

Sam jak zawsze po kłótni z przyjacielem przychodzi do niego go przeprosić, ale życie nie daje mu ku temu okazji. Hayden nie żyje. Popełnił samobójstwo. Impreza, na której wczoraj byli najwyraźniej kryła w sobie więcej, niż Sam myślał. Ale dlaczego Hayden się zabił? Prześladowania, problemy w szkole… czyżby było coś jeszcze? Sam, dla którego Hayden był jedynym przyjacielem zostaje z pytaniami. Odpowiedzieć ma mu udzielić przygotowana dla niego przez zmarłego kumpla składanka piosenek, ale...

Gabriela P | 2015-11-08
Przeczytana: 05 listopada 2015

Śmierć to trudny temat. Zawsze. Kiedy jednak słyszymy o śmierci kogoś, kto ledwie rozpoczął swoje życie, nie zdążył rozwinąć skrzydeł i prawdziwie pofrunąć, wszystko zdaje się jeszcze gorsze. Dodać do całości tragiczną formę śmierci i cóż, niekiedy zwyczajnie brakuje słów.

Jest za to muzyka.

Przyznam się na wstępie, że bałam się tej książki. Kiedy deklarowałam chęć jej zrecenzowania kilka dobrych tygodni temu, jeszcze nie wiedziałam, że gdy wreszcie będę miała ją w rękach, temat śmierci kogoś bliskiego będzie mi tak bliski, a moje własne rany nazbyt świeże, by ze spokojem, przynajmniej jako takim, czytać tę powieść.

Na szczęście "Playlist for the dead" to historia wyważona, przemyślana, a zarazem naszpikowana emocjami, które mają jedno główne zadanie: pochwycić czytelnika w swoje sidła i wypuścić dopiero wtedy, gdy dotrze do ostatniej strony, przeczyta ostatnie zdanie i słowo. Poza tą brutalną i smutną stroną powieści, mamy również część pełną niewiadomych i tajemniczych...

Wybredna Maruda | 2015-11-05
Przeczytana: listopad 2015

Śmierć nie jest tematem, o którym lubimy mówić. Ale warto o niej wiedzieć. Nie musimy rozmawiać. Ale przeczytajcie. Przemyślcie.

Przyznaję - bałam się. Bałam się przeczytać Playlist for the dead, bo jestem wyjątkowo wrażliwa, jeżeli chodzi o podobną tematykę. Nie wiedziałam, czego się spodziewać i bałam się, że lektura okaże się tak dołująca, że będę żałować jej przeczytania.

Jednak pierwsze, co chcę zaznaczyć, to rola muzyki, która ma w tej powieści wyjątkowo istotne znaczenie. Przy każdym rozdziale znajdziemy odesłanie do konkretnego utworu i polecam, czytając dany fragment, włączyć sobie w tle daną piosenkę. Jeżeli wsłuchamy się w słowa, jeżeli poczujemy emocje zawarte w melodii - jestem pewna, że odbierzemy tę lekturę w zupełnie inny sposób, niżbyśmy czytali ją "na sucho".

Narratorem powieści stworzonej przez Michelle Falkoff jest nastoletni Sam, który pewnego dnia odwiedza swego przyjaciela Haydena. Niestety nie dane jest mu zamienić chociażby kilka słów i przeprosić za...

PaniKa | 2015-12-15

Zwykle ciężko nam mówić o śmierci. To temat niezwykle trudny i przykry. Zwłaszcza gdy słyszymy o osobie młodej, która tak naprawdę dopiero rozpoczęła swoje życie. Wtedy jest jeszcze trudniej. Coraz więcej nastolatków decyduje się na ten ostateczny krok. Samobójstwo wydaje się jedynym wyjściem z trudnej sytuacji, jedynym ratunkiem, gdy rzeczywistość staje się nieznośna.

Pewnego dnia, po dość nieudanej imprezie, Sam budzi się w domu swojego najlepszego przyjaciela Haydena. Najgorsze jest jednak to, że jego przyjaciel w nocy odebrał sobie życie. Sam jest zdruzgotany i załamany. Ciężko pozbierać mu się po tej tragedii i zrozumieć postępowanie przyjaciela. Jednak w głębi serca czuje się winny jego śmierci. Próbuje dojść do prawdy i dowiedzieć się dlaczego popełnił samobójstwo. Pomóc ma mu w tym playlista, którą zostawił dla niego Hayden w dniu swojej śmierci z dołączoną kartką „Posłuchaj, a zrozumiesz”. Czy Sam odkryje dlaczego jego przyjaciel odebrał sobie życie? Czy piosenki które...

Książkomania | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Muzyka samobójcy.

Samobójstwa wśród nastolatków to jeden z najtrudniejszych problemów współczesnego świata. To prawdziwa plaga, która odbiera miliony niewinnych istot. Przyczyny są różne, czasami mogą się nam wydawać błahe, jednak dla osób odbierających sobie życie, są to poważne problemy, z którymi nie mogą sobie poradzić. O każdym czynie samobójczym należy głośno mówić, by uświadomić wszystkim jak poważny jest to problem i jak należy z nim walczyć. „Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz” pokazuje jeden z powodów, dla których młodzi ludzie odbierają sobie życie – jeden z najczęstszych powodów.

„Przez ostatnie kilka dni na zmianę za nim tęskniłem i nienawidziłem go, czułem się winny i zdruzgotany – właściwie nie wiedziałem, jak powinienem się czuć, oprócz tego, że jakoś inaczej.”

Po jednej nieudanej imprezie Sam znajduje ciało swojego najlepszego przyjaciela – Hayden odebrał sobie życie. Początkowy szok, niedowierzanie, zmienia się w pełne bólu pytanie do całego świata...

Świetna książka!
Daje sporo do myślenia :D.
Sam znajduje śpiącego jego zdaniem przyjaciela. Okazuje się, że jego najlepszy i jedyny zarazem przyjaciel popełnił samobójstwo, a jako wyjaśnienie zostawił mu tylko listę piosenek.
Dręczycieli Hayden'a spotyka coś złego.
Do tego Sam poznaje Astrid, która ma mnóstwo tajemnic.
Ktoś tajemniczy pisze do Sam'a.
Im dalej czyta się tę książkę tym bardziej ona wciąga.
Końcówka, aż wyciska łzy, a mnóstwo wątków się wyjaśnia i zaskakuje.
Nie wiem jak bym się zachowała na miejscu Sam'a. Może tak jak on lub jak Astrid, ale dzięki właśnie takim książką możemy się zastanowić nad swoim życiem, postępowaniem i konsekwencjami.
GORĄCO POLECAM ! ! !

Adrianna | 2017-07-19
Przeczytana: 16 lipca 2017

Książka, która porusza temat samobójstwa u nastolatków.

Czytałam także "13 powodów" i powiem szczerze, że "Playlist for the Dead" bardziej przypadła mi do gustu. Według mnie ta historia może jest bardziej realistyczna niż "13 powodów".

Historia jest opowiedziana z perspektywy najlepszego przyjaciela samobójcy. Stara się dowiedzieć co doprowadziło przyjaciela do tak drastycznego kroku. Ale i tak sam się obarcza winą.

Podobało mi się, że czytelnik też poznaje piosenki, które zostawił samobójca. I nie wszystko jest od razu takie jasne. Po kolei poznajemy osoby, które mogły mieć wpływ na decyzję nastolatka. Towarzyszył mi mały niepokój podczas czytania. Chciałam jak najszybciej poznać rozwiązanie wszystkich zagadek.

Monika | 2015-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Dwaj przyjaciele, obaj inni niż reszta szkolnej społeczności. Nierozłączni, choć dzieli ich status majątkowy. Uwielbiający muzykę i gry RPG. Wydawałoby się, że nie mają przed sobą tajemnic, aż do chwili gdy Hayden odbiera sobie życie. Nic już nie jest takie samo, a istnienie sprawia ból. Kim jest tajemnicza Atena? Jaki udział w dramatycznej decyzji ma Ryan i jego kumple? Czy Astrid to Alison? Jakie były relacje w domu rodzinnym zmarłego? Czy odpowiedzią na pytania jest playlista? Arcymag_Ged to kobieta? Aby poznać tajemnice przeczytaj Playlist for the dead. Odsłuchaj piosenek, zatop się w świecie trudnym tak bardzo, że odbiera dech. Postaw się na miejscu osoby prześladowanej, spróbuj stawić czoła wyobcowaniu, zachwyć się pierwszą miłością, po prostu poczuj, a zrozumiesz.