Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz

Tłumaczenie: Marcin Sieduszewski
Wydawnictwo: Feeria Young
Playlist for the Dead
Precious

Przychodzisz rano do kumpla i okazuje się, że nie żyje. Coś się stało po wczorajszej imprezie. Zostawił tylko playlistę z dołączoną kartką: "Dla Sama – posłuchaj, a zrozumiesz". Jak po tym szoku poskładać historię swego przyjaciela? Jak z kolejnych piosenek i własnych wspomnień dojść do prawdy o tym, co się działo w jego życiu? I w twoim własnym życiu – bo okazuje się, że nic nie wydarza się...

Jak po tym szoku poskładać historię swego przyjaciela? Jak z kolejnych piosenek i własnych wspomnień dojść do prawdy o tym, co się działo w jego życiu? I w twoim własnym życiu – bo okazuje się, że nic nie wydarza się przypadkiem. Nic nie jest obok ciebie. Odtwarzając jego historię, zmieniasz też swoją – bo w twoim życiu pojawia się pewna zagadkowa dziewczyna.

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria Young, 2015

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

sqiki | 2019-07-11
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 11 lipca 2019

Muszę przyznać, że trochę zawiodła mnie ta książka. Nie porwała mnie za bardzo. Mimo iż porusza bardzo interesujący temat i próbuje pokazać, jak młody człowiek się zmierza ze śmiercią przyjaciela, to mam wrażenie że nie jest to dogłębna analiza. Osoby złe do szpiku kości, okazują się nie takie złe, a śmierć najlepszego przyjaciela przedstawiona raczej jako smutna historia niż trauma. Nie wiem, czy to ten świat piosenek i gier, których nie znam do mnie nie przemówił, czy coś innego sprawiło, że nie jest to moja ulubiona książka na taki temat.

Ania | 2019-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2019

Rozczarowały mnie piosenki, które za bardzo nie wniosły nic do książki oprócz wspomnień Sama. Pomysł sam w sobie dobry,ale nie wyszło to za dobrze

Zaczytana | 2019-04-24
Przeczytana: 19 kwietnia 2019

Książka niezbyt ciekawa, trochę podobna do 13 powodów i niosąca podobne przesłanie - jesteś sam i nikt ci nie pomoże.
Książkę można przeczytać, ale nie trzeba. Nie stracicie na tym zbyt wiele.

Sylvv | 2019-03-25
Przeczytana: 30 stycznia 2019

Historia o młodzieży i raczej dla młodzieży. Nie trzyma w napięciu. Pod koniec musiałam się zmusić by doczytać całość.

Zenitea | 2018-07-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 22 lipca 2018

Opis książki zachęcił mnie do przeczytania jej już w momencie kiedy ją kupiłam jakiś czas temu. Z różnych powodów nie było mi z nią po drodze i dopiero teraz miałam chwilę, żeby zagłębić się we wnętrze.
Można powiedzieć, że miałam średnie oczekiwania do tej książki, ale spodziewałam się i tak czy siak czegoś dobrego. I faktycznie ''Playlist for the Dead'' jest dobre, ale ma kilka rzeczy, które były dla mnie kompletnie bez sensu.
Początkowo spodobało mi się to, że Sam i Harley byli typowymi geekami, nie mającymi znajomych, grających ciągle w gry.
Po pewnym czasie główny bohater zaczął mnie minimalnie irytować, ale mimo wszystko przeszłam przez książkę.
Spodobał mi się pomysł wstawienia różnych piosenek na początku każdego rozdziału, zwłaszcza, że jestem bardzo zaznajomiona z wieloma z nich. Miło było widzieć takie cudeńka.
Jedynie zakończenie mnie nie satysfakcjonuje, spodziewałam się innego.
Ale koniec końców książka jest przemiłą lekturką.

Magdalena | 2018-06-04
Na półkach: Przeczytane, English, Ebooki
Przeczytana: 30 maja 2018

Chyba przejadły mi się młodzieżowe książki z motywem śmierci bliskiej osoby. Chyba przejadły mi się też książki z zawartymi tytułami piosenek, które odnoszą się do fabuły. "Playlist for the Dead" to nie jest zła książka, ale dobra również nie.

CzarnyMotyl | 2018-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Taka tam książeczka łatwa do poczytania, ale nic specjalnego. Za to muzyka dobra!

fadetoblack | 2018-04-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 31 marca 2018

"Playlist for the Dead" intrygowało mnie już od chwili, gdy książka została wydana w Polsce. Sporo osób wystawiało jej naprawdę wysokie opinie, ale znalazło się też grono, które otwarcie mówiło, że książka jest słaba. Ze względu na poruszaną tematykę sama chciałam się dowiedzieć, jaka naprawdę ta książka jest i jak została napisana, ale przyznaję, że nie miałam co do niej żadnych oczekiwań. Jaka okazała się być faktycznie?

Najlepszy i jedyny przyjaciel Sama, Hayden, nagle popełnia samobójstwo. Zostawia chłopakowi pendrive'a z dopiskiem "posłuchaj, a zrozumiesz". Sam od tej chwili próbuje rozgryźć, co kierowało Haydenem i co przyczyniło się do tego, że targnął się na własne życie, będąc pewnym, że wina leży głównie po jego stronie.

Mam ogromny problem z tą książką i albo ja czegoś w niej nie zrozumiałam, albo to autorka postanowiła wypromować pomysł, który będzie chwytliwy i przyniesie jej...

Pani_Kultura | 2018-03-27
Przeczytana: 31 maja 2016

Michelle Falkoff poruszyła jedne z najważniejszych tematów i problemów młodzieży: samobójstwo i czynniki, które były ogniem zapalnym do takiego posunięcia, stratę, żałobę i wszystkie uczucia z nią związane, różnice społeczne, relacje rodzinne, tworzenie swojego drugie „ja” w grach komputerowych, prześladowania, przyjaźń, miłość. W końcu to właśnie młodzi ludzie w okresie dojrzewania najczęściej targają się na swoje życie lub mają myśli samobójcze. Autorka pokazuje, że czasami (a może i nawet najczęściej) nawet najbliższe osoby nie wiedzą, co może się zdarzyć i że taki problem istnieje. Że taki pomysł pojawia się w głowie danej osoby. A na pewno nie są świadome tego, że ktoś się zdolny do skończenia ze swoim życiem.

Podoba mi się to, że autorka postanowiła przedstawić tak wiele punktów widzenia jednego wydarzenia. Każdy w jakiś sposób czuje się winny, ale każdy z innego powodu. Krok po kroczku, schodek po schodku czytelnicy dowiadują się razem z głównym bohaterem nowych rzeczy i...

InnyŚwiat | 2018-03-03
Przeczytana: 03 marca 2018

Naprawdę nie sądziłam, że ta książka zostawi mnie w takim stanie, w jakim się obecnie znajduję. Przygnębienie? Smutek? Poczucie niesprawiedliwości? Dzięki tej książce uświadomiłam sobie, że po samobójstwie bliskiej osoby, wszystkie inne obwiniają się o jej śmierć. I dość często na jaw wychodzą inne fakty. I często zmienia się punkt widzenia. To smutne, że musi do tego dojść poprzez śmierć. To smutne, że dopiero DZIĘKI samobójstwu, ludzie zaczynają dostrzegać swoje błędy, które już nigdy nie będą umieli naprawić. To smutne, że śmierć jest tak nieodwracalnym wydarzeniem. Eh. Jestem przygnębiona. Ale niczego już nie zmienię, Hyden nie żyje i nic nie sprawi, że będzie inaczej. Muszę się pogodzić z moją bezsilnością. Po prostu mi przykro.