Girl Online. Solo

Tłumaczenie: Olga Siara
Cykl: Girl Online (tom 3)
Wydawnictwo: Insignis
Girl Online. Going Solo
Gwiazdopatrznia

Na początku nowego roku szkolnego jest gotowa stawić światu czoła w pojedynkę. Noah skrócił swoje światowe tournée, zapadł się pod ziemię i nikt – nawet Penny – nie ma pojęcia, co się z nim dzieje. Megan zaprasza Penny do swojej akademii artystycznej, więc nadarza się okazja do zawarcia nowych przyjaźni. Dobrym sposobem na tęsknotę jest pomaganie wszystkim wokół. Elliot potrzebuje swojej...

Dobrym sposobem na tęsknotę jest pomaganie wszystkim wokół. Elliot potrzebuje swojej najlepszej przyjaciółki bardziej niż kiedykolwiek, a nowo poznana Posey zmaga się z tremą i szuka pomocnej dłoni. Ale czy Callum, czarujący Szkot z akademii Megan, jest w stanie rozproszyć smutki Penny? Czy uda się jej zapomnieć o Noah, skoro wciąż prześladują ją wspomnienia?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gwiazdopatrznia książek: 1088

Gasząc czyjś blask, sami nie zaczynamy świecić jaśniej*.

Wracamy do przygód Penny Porter z Brighton. Nasza Girl Online, obwieszcza na blogu, że jest solo. Noah niespodziewanie przerwał swój udział w światowej trasie koncertowej, a ona nie zna przyczyny, choć jest zasypywana pytaniami o ten fakt. Nie mając kontaktu z Noah, Penny postanawia zadbać o własne hobby i odwiedza Megan w Londyńskiej Akademii Artystycznej Madame Laplage, gdzie nawiązuje nowe przyjaźni. Poznajemy nieśmiałą, choć bardzo utalentowaną Posey Chang oraz czarującego Calluma, który „wygląda, jakby anioły wyrzeźbiły go ze szkockich wzgórz”. Czy to wszystko sprawi, że Penny zapomni o ukochanym i łączącym ich uczuciu?

Związek z Noah pomógł jej poradzić sobie z problemami i atakami paniki, a to wszystko, co z nim przeżyła, wpłynęło na sposób, w jakiś patrzy na świat. Stara się przegonić duchy przeszłości i wrócić do normalności zdominowanej przez zwroty w jej życiu miłosnym, kłopoty rodzinne Elliota, a także zbliżającą się akademicką premierę „West Side Story”. Choć tematyka życiowych wyborów młodych osób jest poważnym i ważnym tematem, z ciekawością śledzimy kolejne decyzje bohaterów. Jest to historia, przy której możemy wziąć głęboki oddech od własnej codzienności i pobyć w świecie Penny.

Widać, że Zoe Sugg zawiera tu dużo swoich internetowych doświadczeń. Dzieli się poradami dla blogerów, ale również radami, które wszyscy czytelnicy śmiało mogą wykorzystać w swoim życiu bez względu na wiek czy zainteresowania. Zachęca byśmy marzyli z rozmachem, wychodzili odrobinę poza swoją strefę komfortu, wydobywali odwagę z innych, zrobili coś sami dla siebie, walczyli z własnymi lękami, ponieważ absolutnie każdy ma coś, z czym musi się regularnie mierzyć albo borykać.

Historia mówi nam o dobrych oraz ryzykownych stronach pokładania zaufania w innych, pokazuje, że czyjś sukces nie oznacza naszej porażki, a dążenie do celu po trupach na pewno odbije się nam nieprzyjemną czkawką. Zoe Sugg zaimponowała mi tym, że pod płaszczykiem pozornie prostej historii przemyca tak ciężkie tematy jak kradzież praw autorskich, rozpad rodziny, niemoc twórcza, stany lękowe, czy hejt w sieci.

Całość dopełnia mapka Brighton z ulubionymi miejscami Girl Online i zapewne samej Zoe Sugg. Choć wydarzenia mają miejsce w Brighton, Londynie i Szkocji, są osadzone w miejscach, które bez problemu możemy wygooglować, co jeszcze bardziej pozwala nam wczuć się w fabułę. Muszę przyznać, że mimo chęci kilkukrotnego potrząśnięcia Penny, bawiłam się dobrze podczas czytania. „Girl Online. Solo” jest zdecydowanie najlepszą częścią trylogii.

Czy uroczy Szkot zawróci Penny w głowie swoim uwodzicielskim akcentem? Jak zyskać pewność siebie? I gdzie u licha podziewa się Noah? Przeczytajcie i dajcie się zaskoczyć.

Anna Gajewska

*cytat z książki

popiszsieplay | 2018-01-02
Przeczytana: 19 maja 2017

"Patrzysz tylko na to, co masz na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że zmienisz punkt widzenia i otworzysz szeroko oczy."

Nie nastawiałam się, że trzeci tom przebije pozostałe. Tak też się nie stało. Przeglądając opinie innych czytelników stwierdziłam, że wiele osób podziela moje rozczarowanie. Ostatni tom trylogii to historia o samodzielności, o tym, że musimy sami zdecydować, jaki kierunek chcemy obrać w życiu. Ta część przygód Penny i jej przyjaciół wydała mi się (pomimo tematyki) najbardziej infantylna i cukierkowa.
Cykl całkiem ciekawy, jednak dla młodszych czytelników.

"W starciu głowy i serca za każdym razem wygra serce. Nieważne, jak głośno krzyczy głowa - serce zawsze będzie głośniejsze i silniejsze."

Zakładka | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Na części tej serii chyba już zawsze będę czekać z wypiekami. Wszyscy już wiedzą, że nie jest to literatura najwyższych lotów, ale jest w niej pewna magia. Pominę fakt czy została faktycznie napisana przez Zoellę. Są różne pogłoski, różne informacje, ale ja nie mam jakoś ochoty zagłębiać się w tę część historii o tej publikacji. Natomiast stwierdzić mogę, że jest to seria do której zachęcam wielu znajomych.

Tym razem Penny gra solo. Po odseparowaniu się od Noah, zaczyna jak się jej wydaje zupełnie nowe życie. I okazało się to ciekawym zwrotem akcji. Autorka pokazała bohaterkę w zupełnie nowej roli. Jako niezależną kobietę, starającą się skupić na swoich potrzebach i rozwoju pasji, a także kontaktem z najbliższymi. Wszystkimi prócz Noah. Brakuje jej chłopaka, lecz nie ma wpływu na to, iż nie ma z nim żadnego kontaktu.

Nagle w życiu pojawia się Callum. Coś czego się nie spodziewałam. Podejrzewałam, że książka będzie nastawiona na rozpacz dziewczyny i jej przyjaźń z Elliotem. A tu...

Lost-In-My-Books | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Nie spodziewałam się, ani nawet się nie nastawiałam, że będzie to coś wspaniałego, podchodziłam do tej trylogii z dystansem, ponieważ tak radzi wielu ludzi, którzy już przeczytali ,,Girl Online". I wiecie co? Mieli rację! Naprawdę trzeba podchodzić do tych książek z dystansem, a wtedy się je polubi, będzie to wręcz czysta przyjemność z czytania.

Akcja książki rozgrywa się w Wielkiej Brytanii w mieście Brighton, które bardzo mnie zaintrygowało i chętnie odwiedziłabym to miasto, ponieważ jest w nim mnóstwo świetnych miejsc (jeśli książka nie kłamie).

Bohaterów w tej trylogii mamy multum. Są ci fajni i ci mniej fajni. Przede wszystkim są bardzo realistyczni, wręcz prawie uwierzyłam, że istnieją naprawdę. Penny, czyli nasza główna bohaterka jest bardzo charyzmatyczną, sympatyczną i trochę szaloną dziewczyną, która ma cudowną pasję - fotografowanie. Bardzo ją polubiłam za jej humor i charakter. Inną osobą, którą uwielbiam jest jej przyjaciel Elliot, który jest gejem. Jego pozytywne...

Owca | 2017-03-18
Na półkach: Przeczytane, 2017

Po czytaniu dzieł pochodzących z epoki romantyzmu czy pozytywizmu, które analizuję wzdłuż i wszerz, zawszę mam ochotę na coś mniej odległego. Potrzebuję czegoś, co pozwoli mi się zrelaksować równie dobrze, jak kubek z ulubioną herbatą. Jedną z takich serii dla mnie jest "Girl Online". Trylogia wydana pod nazwiskiem znanej youtuberki - Zoelli.

"Chcę móc popełniać błędy. Umieć rzucić się na głęboką wodę, nie martwiąc się konsekwencjami."

W tej części spotykamy znanych nam bohaterów, ale także poznajemy zupełnie nowe, ciekawe postacie. Jednak na pierwszy ogień wezmę Penny. W trzecim tomie odczuwa się wyraźną zmianę w charakterze dziewczyny. Bardzo lubię kiedy postać przechodzi metamorfozę w czasie całego cyklu. Porównując z pozostałymi częściami, Penny obecnie przechodzi największą zmianę, co dodaje jej realności. Pomimo tego, nadal pozostaje lubianą postacią, którą zaskarbiła sobie sympatię czytelników. Jak wcześniej...

Książkomaniacy | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Po książkach trudnych, poruszających, wyciskających łzy i zmuszających do refleksji każdy człowiek potrzebuje czegoś lżejszego. Potrzebuje czegoś, co pozwoli mu choć na chwilę oderwać myśli od trudnej tematyki, czy problemów i obowiązków dnia codziennego. Na taki czas w życiu zdecydowanie idealnymi książkami mogą być te z serii "Girl online". Wystarczy rozsiąść się wygodnie w fotelu i wziąć w rękę książkę Zoelli (o ile ją napisała, a krążą różne plotki), by całkowicie oderwać się od rzeczywistości.

Życie Penny zmieniło się o 180 stopni, by teraz mogło wrócić do normy. Przygody ze sławnym chłopakiem zakończyły się, ale nie pozostały bez echa. Blog prosperuje coraz lepiej, a sama Penny jest już na tyle rozpoznawalna, by nie mogła uciec od przeszłości. Nie może opędzić się od pytań o Noah - sławnego muzyka, który skradł jej serce. Teraz jednak nie ma pojęcia, gdzie podziewa się chłopak. Słuch o nim zaginął i nawet ona nie ma o Noah żadnych...

Adopedia | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

"Girl Online Solo" Zoe Sugg to naprawdę dobra książka. Opisuje kontynuację losów Penny Porter, którą mieliśmy okazję poznać w dwóch poprzednich częściach. Jednak ten tom zupełnie różni się od pozostałych. Przedstawia Penny w innym okresie jej życia, co uważam za olbrzymi plus dla powieści, bo ma w ten sposób nowy przekaz dla czytelników. Najbardziej poruszające były wpisy PenPo (ksywka Penny, która tak jakby tworzyła związek z samą sobą) na blogu, które odnosiły się do wielu aspektów życia każdego człowieka. Przykładowo "czyjś sukces nie jest Twoją porażką", co we współczesnym świecie dotyczy olbrzymiej ilości ludzi. Mnie zazdrość przyjaciółki niszczyła przez 5 lat, więc osobiście zdaję sobie sprawę z tego, jak toksyczni potrafią być ludzie. W tej powieści poruszono również losy Megan-zdradliwej przyjaciółki naszej głównej bohaterki, która bardzo się zmieniła-na gorsze (nie dostrzegała swoich osiągnięć, patrzyła tylko, jak zaszkodzić innym i przede wszystkim, jak zwrócić na...

illyrian | 2017-04-05

Nadchodzi nowy rok szkolny i Penny jest gotowa stawić mu czoła w pojedynkę. Noah nagle zrezygnował z trasy i zapadł się pod ziemię. Nikt włącznie z Penny nie ma pojęcia, co się z nim dzieje i gdzie się znajduje. Dziewczyna postanawia skupić się na swojej pasji i relacjach z bliskimi. Dzięki zaproszeniu Megan do jej akademii artystycznej nadarza się okazja, by zawrzeć nowe znajomości i pójść do przodu. Czy Penny uda się w końcu zapomnieć o Noah, kiedy wciąż powracają do niej wspomnienia z przeszłości?

„Girl Online. Solo” to już moje trzecie spotkanie z Penny i Noah. Po zakończeniu pierwszego tomu tej historii nie spodziewałam się, że pojawi się kontynuacja. Myślałam, że „Girl Online” będzie jednotomową powieścią, więc byłam zaskoczona, kiedy dowiedziałam się, że Zoe Sugg pisze „Girl Online. W trasie”. W przypadku trzeciego tomu było jednak już całkiem inaczej. Zakończenie drugiej części było dla mnie zbyt otwarte i aż wołało o kontynuację, dlatego nie byłam zdziwiona i szczerze...

Pisane_Myślami | 2017-03-11

Po rozstaniu z Noah Penny postanawia skupić się na samorealizacji. Nastolatka rozwija swoje umiejętności w fotografowaniu poszukując własnego stylu, pomaga Elliotowi, który przeżywa bardzo trudny okres w swoim życiu, a także stara się wesprzeć Posey - dziewczynę, którą poznała odwiedzając Megan w akademii artystycznej w Londynie. Poznany tam również Callum stara się przekonać do siebie Penny, ale ta nie potrafi zapomnieć o Noah, który zapadł się pod ziemię i nikt nie wie co z nim jest.

Gdzie jest Noah i czy wszystko u niego jest w porządku? Czy Penny zdecyduje się na życie w pojedynkę?

"Czyjś sukces NIE jest Twoją porażką"

Trylogia "Girl Online" Zoe Sugg ujęła mnie już od pierwszej części. Gdy sięgałam po "Girl Online w trasie" nie bałam się, że się zawiodę i takie same odczucia miałam przy rozpoczynaniu lektury ostatniej pozycji o historii Penny. "Girl Online. Solo" wyczekiwałam od chwili, w której usłyszałam o niej na kanale Zoelli i muszę przyznać, że nie zawiodłam się w...

Roni | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

W końcu wróciłam do tej historii.
Do zwariowanego świata Penny. Czy ta część była lepsza albo gorsza on innych?
Wszystkie trzy książki trzymały jak dla mnie ten sam dobry poziom, choć w tej pierwsze 100 stron dość ciężko mi się czytało.
Penny w końcu wie co chce robić w życiu dowiaduje sie komu może ufać a komu nie.
Nowa postać, czyli Callum to postać, która jest stworzona po to, aby nie za brodzo za nią przepadać albo po prostu ona nie wpływa na nas gdy czytamy książkę .
Moje serce ociepliło się , kiedy do akcji wkroczył Noah co mam zrobić? Polubiłam chłopaka z Brooklynu.
Jest to książka bardzo lekka dobrze się ją czyta jest dobrą odskocznią od bardziej skoplikowanych historii które pojawiają się w powieściach.
Ciszę się, że przeczytałam wszystkie trzy części dobrze spędziłam przy nich swój czas.
Polecam tę serię osobą, które chcą przeczytać coś niezobowiązującego.

Oczarowana_Książkami | 2017-03-06
Przeczytana: 05 marca 2017

Uwaga! Mogą pojawić się spoilery do poprzednich części.

W życiu Girl Online nadszedł czas na zmiany i z pewnością nie będzie się nudzić! Chociaż oficjalnie nie są już parą, Penny martwi przedłużająca się nieobecność Noah. Chłopak zapadł się po ziemię i mimo że dziewczyna stara się o nim zapomnieć, to na każdym kroku nawiedzają ją duchy przeszłości. Jednak to nie koniec kłopotów. W domu jej najbliższego przyjaciela panuje tak gęsta atmosfera, że Elliot zaczyna się tam dusić, a z dnia na dzień jest coraz gorzej. Megan dostaje się do renomowanej szkoły dla przyszłych artystów, ale okazuje się, że nie czuje się tam tak dobrze, jak to wszystkim przedstawia. Do tego na drodze Penny stanie dwoje nowych znajomych – niesamowicie utalentowana, ale wrażliwa Posey oraz przystojny i zagadkowy Szkot Callum. To jednak dopiero początek...

„Girl Online solo” to trzeci tom serii o przygodach Penny. Tak jak to miało miejsce wcześniej, rozdziały o perypetiach Penny i jej przyjaciół przeplatają się...