rozwiń zwiń

2017-11-08
2017-11-08
Data 1. wydania:
2016-10-18
chłopak dziewczyna literatura amerykańska miłość powieść obyczajowa problemy młodzieży przebaczenie relacje rodzinne samotność spotkanie wspomnienia
Inne

Okładka książki Szczurołap Jay Asher, Jessica Freeburg
Ocena 6,9
Szczurołap Jay Asher, Jessica ...
Okładka książki Ty, ja i fejs Jay Asher, Carolyn Mackler
Ocena 6,4
Ty, ja i fejs Jay Asher, Carolyn ...

Oficjalne recenzje i

Dziewczyna od choinek

Link do recenzji

1161 164 88

Język, postacie, fabuła, jakie to wszystko proste, sztampowe i pospolite. Żadnej głębi, żadnej psychologii w bohaterach, żadnej intrygi. Od początku do końca przewidywalne, a co najgorsze, naiwne i sztuczne.

Jedyne, za co jestem w stanie polecić tę książkę, to za głos Julii Rosnowskiej w wersji audiobookowej.

Można by powiedzieć, że książka jest zwykłym dość przeciętnym romansidłem. No może wyróżnia się tu czas akcji co niektórych może wprawić w nastrój magii świąt. Fabuła strasznie przewidywalna, w zasadzie nic ciekawego się w tej książce nie dzieje. Ale ma w sobie coś przyciągającego przez co można ją przeczytać do końca i to w dość szybkim czasie. Jednak po zakończeniu nie zostaje długo w pamięci. W moim odczuciu, gdy jeszcze jej nie skończyłam wydawała się fajna itd. jednak jak zakończyłam stwierdziłam że można by się po niej spodziewać czegoś więcej. Raczej nie przeczytam drugi raz, co mi się zdarza w przypadku ciekawych książek.

Urocza i przyjemna, ale niezapadająca w pamięć. Książka, przy której nie trudno jest się uśmiechnąć, bądź zarumienić. Dwójka bohaterów - Sierra i Caleb, niby tak różni, a równocześnie potrafią dopełnić siebie nawzajem niezwyciężonym uczuciem. Fabuła spotykana i niezaskakująca, a zakończenie przewidywalne, ale chyba taka właśnie miała być ta wyjątkowo romantyczna, świąteczna powieść o miłości i przebaczeniu. Czyta się szybko i cały czas towarzyszy nam miłe uczucie na sercu. Sierra określiłaby pewnie tę lekturę jako "niepretensjonalną" i "zaaferowaną uwielbieniem" :)
Nie oczekiwałam od tej książki wiele więcej niż dostałam, także jestem zadowolona. Czasem warto sięgnąć po spokojną, niewinną pozycję, która utwierdzi nas w przekonaniu, że prawdziwa miłość jest w stanie wybaczyć wszystko.
Polecam każdemu kto poszukuje przepisu na idealne święta, a takie właśnie będą z "Światłem" ciepłym kocem w choinki oraz miętową mokką w ręku!

Niepowalająca, aczkolwiek przyjemna książka, zwłaszcza na okres świąteczny.

Bardzo nastoletnia, niewinna historia o pierwszej miłości, która od samego początku wydawała się nie mieć przyszłości. W końcu Sierra przebywa w Kalifornii tylko przez miesiąc każdego roku, choć i to nie jest pewne. Dodatkowo obiekt jej westchnień, Caleb, jest ofiarą niepochlebnych plotek za błąd z przeszłości, z którego na swój sposób chce się rozliczyć.

Chociaż irytowało mnie zachowanie większości bohaterów (zaborczość w przyjaźni, hipokryzja rodziców, bycie nie fair w stosunku do partnera) a dramaty w sumie nie były dramatami, to miło spędziłam przy tej lekturze czas. Zwłaszcza, gdy wzięło się pod uwagę dobrze poruszony problem drugiej szansy.

Niepowalająca, aczkolwiek przyjemna książka, zwłaszcza na okres świąteczny.

Święta, choinki, świąteczne zapachy...błąd i próby odkupienia, druga szansa...pierwsza miłość...Ta książka zawiera wszystko czego oczekuję spedzajac z nią zimowy wieczór. Lekka i przyjemna lektura. Polecam

Czytelniczy rok chciałam zakończyć powieścią ze świątecznym klimatem.
Sugerując się opisem na portalu lubimyczytac.pl sięgnęłam więc
po "Światło" Jaya Ashera.

Oto fragment tego opisu (który jest też fragmentem blurba z okładki):
Sierra prowadzi podwójne życie, a jego rytm wyznaczają święta Bożego Narodzenia.
Jedno to życie w Oregonie, przy plantacji drzewek choinkowych, którą prowadzi jej rodzina.
Drugie to życie świąteczne, kiedy przychodzi czas ich sprzedaży i wszyscy przenoszą się
na miesiąc do Kalifornii.

Miesiąc to dużo, czy mało?
Miesiąc zupełnie innego życia.
W innym miejscu,
przy innym zajęciu,
z innymi ludźmi.

Ale zanim rodzina plantatorów i sprzedawców choinek wyjechała do Kalifornii,
ja - czytając o pożegnaniach Sierry z przyjaciółkami - wynudziłam się bardzo.
Nastolatka wyjeżdża tylko na miesiąc, a jakby rozstawała się z nimi na rok.
Wszystko zaś opisane szczegółowo i trwa ponad 50 stron.
Ledwo przetrwałam.
Chciałam odłożyć książkę!
Ale dałam jej druga szansę,
tak jak życie - za sprawą Sierry - dało drugą szansę Calebowi - chłopakowi z Kaliforni,
z uroczym dołeczkiem w policzku, który wpadł dziewczynie w oko.
Tak, najpierw wpadł jej w oko dołeczek chłopaka, dopiero potem chłopak ;-)
Niezwykły chłopak, dobry chłopak, który kiedyś popełnił błąd,
ciągnący się za nim do dziś. Błąd wyolbrzymiony przez plotki...

Czy chłopak skorzysta z szansy?
Czy inni z niej skorzystają?

Gdy Sierra spotkała Caleba, książka przestała mnie nużyć.
Już byłam tylko ciekawa. Tajemnicy i rozwoju wypadków.

Choinek tu baaardzo dużo ;-)
Świątecznej atmosfery mniej.
Zauroczenie,
sporo wątpliwości,
odrobina nadziei,
kilka nielogiczności.

Nie żałuję, że książkę przeczytałam,
ale chyba szybko o niej zapomnę...

Czytelniczy rok chciałam zakończyć powieścią ze świątecznym klimatem.
Sugerując się opisem na portalu lubimyczytac.pl sięgnęłam więc
po "Światło" Jaya Ashera.

Oto fragment tego opisu (który jest też fragmentem blurba z okładki):
Jedno to życie w Oregonie, przy plantacji drzewek choinkowych,...

Mogłoby się wydawać, że "Światło" to typowy, uroczy romanik dla nastolatków. W gruncie rzeczy to tak właśnie jest 😂, lecz według mnie, love story zimą, przy klimacie śniegu i choinek to coś pięknego ❤ W tej książce pełno jest uroczych scen, wprawiających czytelnika w podekscytowanie i radość z rozkwitającej miłości. Większośc osób uzna że jest to typowy, przewidywalny tani romans- ja jednak takie najbardziej lubię, więc daję taką właśnie ocenę

"Światło" zabiera nas w podróż z Oregonu do Kalifornii. Sierra wraz z rodzicami prowadzi plantację drzewek choinkowych. Na czas świąt przenosi się z Oregonu do Kalifornii gdzie sprzedaje choinki. W tej malowniczej miejscowości poznaje Celaba. Chłopak w młodości popełnił błąd za który do tej pory płaci. Dziewczyna go nie skreśla, zagłębia się w tą znajomość. Co z tego wyniknie?

Historia Celeba i Sierry, to książka o Świętach Bożego Narodzenia. O daniu drugiej szansy i postrzeganiu ludzi takimi, jacy są, a nie przez pryzmat plotek krążących wokoło. Chociaż historia ma ciekawy wątek, jednak mnie nie urzekła. Jest to typowy romans, nudny i przewidywalny. Niczym nie wyróżniająca się powieść. Przebrnęłam przez nią do końca, z ulgą zamykając gdy już skończyłam. Przeczytajcie sami może wam bardziej przypadnie do gustu.

Na półkach: , , , ,

"Światło" jest to trochę ckliwa i romantyczna książka młodzieżowa ale również dosyć klimatyczna🙂

Poznajemy w niej historia nastoletniej Sierry, która na codzień mieszka w Oregonie. Jej rodzina ma tam plantację choinek. W związku z ich sprzedażą każdego roku cała rodzina przenosi się na okres świąt Bożego Narodzenia (cały miesiąc) do Kalifornii. Tam też Sierra poznaje chłopaka Caleba, który od razu jej się podoba, ale o którym krążą niepohlebne plotki po mieście. I tak zaczyna się ich historia, która rozwija się w trakcie czytania.

Książka jest przewidywalna, ale dzięki temu, że osadzona jest w klimacie Bożego Narodzenia, to miło się ją czyta. Okładka jest piękną 😍 Jedyne co raziło mnie, to masa literówek w książce! W słowach najczęściej brakowało liter albo były przeinaczone.

Mimo wszystko warto sięgnąć po tą pozycję🙂

Jay Asher Światło Zobacz więcej
Jay Asher Światło Zobacz więcej