Łąki kwitnące purpurą

Cykl: Spacer Aleją Róż (tom 2)
Wydawnictwo: Replika
giovanna

Rodzina Szymczaków, którą pokochały tysiące czytelników, powraca w II tomie sagi Spacer Aleją Róż. To epicka opowieść mocno osadzona na płaszczyźnie społeczno-obyczajowej. Fikcja literacka przeplata się z autentycznymi zdarzeniami, a postaci wykreowane przez pisarkę ocierają się o osoby, które dzisiaj spoglądają na nas z kart książek historycznych. Autorka poczytnych powieści w brawurowy...

Autorka poczytnych powieści w brawurowy sposób serwuje osadzoną w realiach wczesnego PRL-u historię rodzinną ze zbrodnią i zemstą w tle.

Dynamicznie wzrastająca najmłodsza dzielnica Krakowa ciągle jeszcze przypomina miasto rodem z dzikiego zachodu. Pomiędzy nowymi domami, przeludnionymi barakami i terenami budowlanymi kwitnie hazard, a sprawiedliwość bywa wymierzana na własną rękę. Za dnia wznoszone są domy, kina, szpital oraz szkoły, natomiast nocami w mrocznych zaułkach czają się przestępcy oraz prostytutki. Nad głowami mieszkańców, niczym mityczny miecz Damoklesa, wisi groźba wybuchu kolejnej wojny. Oto Nowa Huta lat 50. – siedlisko socrealistycznego absurdu, w którym rozrastająca się rodzina Szymczaków poszukuje swojego miejsca w świecie.
Bronek nie może odnaleźć szczęścia w małżeństwie i wciąż tęskni za Bogumiłą. Do miasta przyjeżdża Andrzej, aby z dala od Pawlic uporać się z rozpaczą po tragicznie zmarłej Agacie. Julia z przestrachem odkrywa, że jest obserwowana przez tajemniczego mężczyznę o podejrzanym wyglądzie. W dodatku pewnego dnia na nowohuckich łąkach robotnicy natrafiają na makabryczne znalezisko…

Od autorki
Urodziłam się i wychowałam w najmłodszej dzielnicy Krakowa. Chociaż dla rodowitych Krakowian ta część metropolii wciąż stanowi coś w rodzaju dzikiej narośli na starannie pielęgnowanym drzewie, dla mnie na zawsze pozostanie miejscem szczególnym. Czasami myślę o tym, że gdybym znowu miała zamieszkać w mieście, to chciałabym wrócić właśnie tam.
Dlaczego?
Bo Nowa Huta jest na swój sposób piękna.
Nowohuckie podwórka tworzą klimatyczne enklawy przepełnione zielenią. Mieszkańcy sąsiadujących bloków nie zaglądają sobie w okna. Wiosną Nowa Huta rozkwita bzami, jaśminami, kalinami, a później dywanami różanych krzewów. Latem w tafli zalewu przeglądają się zielone korony klonów i wierzb płaczących. Jesienią drzewa okalające Aleję Róż przyoblekają królewską purpurę, ciepłe brązy oraz słoneczną żółć. Pod stopami spacerowiczów szeleszczą opadłe liście.
To miejsce zamieszkiwane przez tysiące ludzi z ich historiami, przeżyciami, wspomnieniami i dokonaniami. W niniejszej powieści chciałabym odczarować najmłodszą dzielnicę Krakowa, pokazać, że jej serce wciąż bije.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

allison | 2017-06-25
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2017
Przeczytana: 24 czerwca 2017

"Łąki kwitnące purpurą" to drugi tom cyklu "Spacer Aleją Róż". Czyta się całkiem przyjemnie, bo akcja wciąga i jest pełna zwrotów.
Mimo iż wydarzenia są przewidywalne, a bohaterowie nieco schematyczni, jest tu kilka fabularnych niespodzianek, które podwyższają wartość powieści.

Na pewno nie jest to literatura wysokich lotów, ale dobre czytadło, przy którym można się zrelaksować.
Wciągające są perypetie bohaterów, zwłaszcza ich sercowe problemy i związki z bolesną przeszłością, o której była mowa w pierwszej części. Interesująca okazuje się też rodzinna tajemnica dotycząca zemsty i zbrodni.

Kolejnym plusem jest ukazanie losów postaci na tle społecznych i historycznych wydarzeń. Tym razem to lata stalinizmu i odwilży, z którą część bohaterów wiąże wielkie nadzieje.
Szkoda jednak, że kwestie polityczne wyłożone są tu łopatologicznie. Momentami można odnieść wrażenie, że fragmenty te przypominają podręcznik do historii dla dzieci.

Mimo wspomnianych wad, czytało mi się tę...

Druga część sagi o rodzinie Szymczaków w niczym nie ustępuje pierwszej. Wręcz przeciwnie jest jeszcze lepsza.

Łąki kwitnące purpurą to powieść obyczajowa, która jest wręcz idealna. Wielki talent. Autorka pisze o życiu, które mimo porażek i cierpień zawsze daje nam nadzieję, jeśli tylko chcemy ją dostrzec. Niektórzy bohaterowie są samolubni i obrażeni na cały świat, inny są mądrzy i zawsze patrzą do przodu.

Książkę czyta się doskonale, nic tu nie drażni, nie denerwuje. Pani Edyta Świętek to sam top pisarski tego gatunku.

Polecam bardzo bardzo gorąco. Nie mogę się doczekać kolejnego tomu.

deana | 2017-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Los nadal nie oszczędza rodzeństwa Szymczaków. Do Bronka i Julki zamieszkujących prężnie rozwijającą się Nową Hutę kolejno dołączają Andrzej, Krystyna i Leszek. Najmłodsza dzielnica Krakowa staje się dla nich domem i miejscem gdzie rodzącą się i umierają ich plany i nadzieje. Każde z rodzeństwa musi mierzyć się z własnymi problemami. Bronek utknął w nieszczęśliwym małżeństwie z barmanką Haliną. Julka próbuje odnaleźć się w pracy zawodowej. Andrzej przygnieciony rozpaczą po śmierci ukohanej Agaty zaczyna szukać swojej drogi. Krystyna marzy o wyrwaniu się z marazmu kołchozowej rzeczywistości. Leszek porzuca wojskową karierę. Nawet pozostała w domu Dorota zaczyna otwierać się na ludzi i znajduje miejsce dla siebie. Ich los to pasmo trudności i kłopotów przeplatane chwilami szczęścia. Uparcie brną do przodu, nie poddają się, szukając szczęścia, miłości i przede wszystkim upragnionej normalności. O to ostatnie najtrudniej. Rzeczywistość lat 50-tych jest trudna i niepewna. Trwa...

kajsa | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Druga część sagi przenosi nas prawie całkowicie do Nowej Huty,w której swą przystań znalazło niemal całe rodzeństwo Szymczaków.
Autorka ukazuje ich burzliwe dzieje,miłości, rozczarowania,codzienne problemy.W tym tomie dowiadujemy się też,kto wymierzył sprawiedliwość okrutnikowi z Pawlic.

Gosik62 | 2017-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Do Nowej Huty zjeżdża już całe rodzeństwo Szymczaków. W Pawlicach zostaje tylko mama i Dorotka. Poznajemy dalsze losy rodziny, ich trudy i radości dnia codziennego. Jest też realizm życia lat 50-tych, trochę polityki... Dowiadujemy się wreszcie, który z braci wymierzył sprawiedliwość, kibicujemy cały czas niespełnionej miłości najstarszego z braci oraz nowym związkom. Nie brakuje wzruszeń, w pewnym momencie łezka w oku się zakręciła. Fantastyczne zakończenie sprawia, że z niecierpliwością oczekuję kolejnej części.

Anna-mojeksiążki | 2017-06-05

Z wielką przyjemnością powróciłam do Nowej Huty, miasta będącego rajem dla wielu młodych Polaków. To tutaj była praca, były mieszkania, to tutaj rodziła się nowoczesność i nowa Polska.
Ze swojej szansy wyrwania się ze wsi i spróbowania nowego życia w mieści skorzystała rodzina Szymczaków z Pawlic. W pierwszym tomie poznaliśmy rodzeństwo Szymczaków i ich skomplikowane losy - wywłaszczenie z ojcowizny, bieda i zatargi lokalne doprowadziły do tego, że najstarszy z braci Bronek wyjechał za pracą do Nowej Huty. Fach palił mu się w rękach i szybko został przodownikiem pracy, otrzymał nowe mieszkanie i mógł zaprosić do siebie siostrę, Julię, i pomóc jej, ciężarnej, w budowaniu nowego życia.

Bronek również układał swoje życie, choć niespecjalnie szczęśliwie mu to wyszło. Zakochany w Bogumile, w końcu ożenił się z barmanką, Krystyną, zapatrzoną w siebie, rozrywkową kobietą, której los zakończył się tragicznie. I Bronek znowu stanął przed otwartą ścieżką na szczęście. Okazało się jednak,...

tajemniczeksiazki | 2017-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Jako że jestem wielką fanką twórczości autorki, wprost nie mogłam doczekać się premiery jej najnowszej powieści. Tym bardziej, że wcześniejszy, pierwszy tom nowego cyklu napisanego przez Edytę Świętek bardzo mi się spodobał i zakończył w takim momencie, że doprawdy nie mogłam doczekać się dalszych losów bohaterów. Jednakże, czy "Łąki kwitnące purpurą" okazały się być tak dobre, jak "Cień burzowych chmur" ?

Rodzina Szymczaków, na czele z najstarszym bratem, Bronkiem nadal zamieszkuje w nowo powstałych nowohuckich blokowiskach. Pomimo szarej codzienności starają się cieszyć życiem. Jednakże los ponownie wystawia ich na ciężką próbę, serwując ogrom nowych i bardzo poważnych problemów, z którymi nie do końca wszyscy będą sobie w stanie poradzić...

Edyta Świętek (rocznik 1975) z wykształcenia ekonomistka od lat pasjonująca się pisaniem powieści dla kobiet. Jest autorką takich powieści jak np. "Noc Perseidów", "Wszystkie kształty uczuć", "Miód na serce", czy też...

Grazia_czytaninka_ | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

Powracamy do losów rodziny Szymczaków. Czy Edyta Świętek podołała temu zadaniu i napisała kolejną wspaniałą powieść, a w tym kontynuację pierwszego tomu? Zdecydowanie tak. Czytanie jej książek jest czystą przyjemnością, tym bardziej, że z każdą kolejną zaskakuje nas coraz bardziej pozytywnie. Niesamowicie barwny język i oddanie emocji poprzez napisane słowa, sprawiają, iż my czytelnicy nie chcemy odkładać książki nawet na moment.

O rodzinie Szymczaków czytałam z wielkim przejęciem. Momentami było mi ich ogromnie żal, gdyż kiedy mogłoby się wydawać, iż każdy z nich wychodzi na prostą, znów spadało jakieś czające się fatum i krzyżowało im plany.
Bronek nie jest szczęśliwy w swoim małżeństwie z Haliną, która traktuje go jak jakiegoś podłego szmatławca. Szydzi sobie z niego na każdym kroku. On wciąż tęskni za Bogumiłą i nie może przeboleć, że ich drogi się rozeszły. Do miasta dociera Andrzej, a później również i Krystyna. Każdy z nich wiedzie swoje życie, które ma w zanadrzu wiele...

Agnieszka | 2017-05-10
Przeczytana: 08 maja 2017

W latach 50. XX wieku postępował proces odbudowy polskiego państwa ze zniszczeń powstałych na skutek działań wojennych. W związku z tym przygotowano kolejny plan – tym razem sześcioletni – przypadający na lata 1950-1956. Skupiał się on na rozbudowie przemysłu ciężkiego, który w zamyśle miał być nową lokomotywą polskiej gospodarki. Przekazywanie znaczących środków na rozbudowę zakładów przemysłowych negatywnie odbijało się jednak na innych sektorach, a szczególnie na rolnictwie, gdzie rozpoczęto proces kolektywizacji wsi. Władza komunistyczna rozpoczęła także walkę z Kościołem Katolickim, który buntował się przeciwko dominacji komunistów w życiu publicznym, która polegała na przejmowaniu majątków kościelnych w oparciu o umowę podpisaną w 1950 roku.

W Polsce początek lat 50. XX wieku to czas ukrywania działań aparatu bezpieczeństwa, którego zadaniem było czuwanie nad tym, aby pozycja komunistów nie była zagrożona. Działalność ministerstwa bezpieczeństwa skierowana była przede...

Beata | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Po emocjonalnym "Cieniu burzowych chmur" ta część cyklu niesie spokój, opis zwykłego, codziennego życia bohaterów. Wydaje się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Powinno być coraz lepiej, ale życie, jak to życie, płata figle. Jestem bardzo ciekawa dalszych losów Szymczaków.

Patronaty tygodnia

Trzeci tom bestsellerowej serii „Czerwona Królowa”, powieść Marcina Mortki o Królewskiej Talii – pradawnym, tajemniczym artefakcie i „Drugie bicie serca”, opowieść o stawieniu czoła przyszłości – to tylko niektóre z książek, które w tym tygodniu ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!