Zgłosuj na książki roku 2017

Tajemnica dziesiątej wsi

Cykl: Saga z dziesiątej wsi (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Opowieść o ludziach, którzy dla zaspokojenia swych potrzeb nie cofną się przed niczym. Miłość do kobiet konkuruje tu z miłością do ziemi, a nikt nie jest tym, za kogo się podaje. I każdy ukrywa przed światem gorzką tajemnicę. Na początku dwudziestego wieku kilkuletni Zefiryn Zarządca, zmuszony przez swojego wuja, bierze udział we włamaniu do kościoła. Ma za zadanie ukraść słynny na całą...

Na początku dwudziestego wieku kilkuletni Zefiryn Zarządca, zmuszony przez swojego wuja, bierze udział we włamaniu do kościoła. Ma za zadanie ukraść słynny na całą okolicę Cudowny Obraz. Samotna noc w pustym kościele w oczekiwaniu na dogodny moment wywiera wpływ na jego dalsze losy.
Ponad sto lat później do Starszego Folwarku przyjeżdża Paweł, życiowy bankrut, wnuk Zefiryna. Młody mężczyzna nigdy nie mieszkał na wsi i nie wyobraża sobie przyszłości wśród pól i lasów. Z pomocą przychodzi mu stary sąsiad, syn wielkiej i niespełnionej miłości Zefiryna. Krok po kroku uczy Pawła pracy na roli. Jednak nie robi tego całkiem bezinteresownie.
Zefiryn i Paweł. Dziadek i wnuk, którzy nigdy się nie poznali. Dwaj mężczyźni żyjący w dwóch różnych światach, których oprócz więzów krwi łączy coś jeszcze – tajemnica rodzinna. Dwie przenikające się historie, pełne namiętności i walki z trudną codziennością. I w tle kobiety, które kochają i są kochane.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Tajemnica_dziesiatej_wsi-p-35098-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Tajemnica_dziesiatej_wsi-p-35098-1-30-.html

Pierwsza część sagi kończy się w bardzo interesującym momencie.
Ale żeby dowiedzieć się o co chodzi, trzeba przeczytać prawie całą książkę i wtedy dopiero cała sytuacja się wyjaśnia.
Pierwsza część to historia Beaty z domu Cichy, która przyjeżdża do swojego rodzinnego domu, gdy jej życie rozpada się na kawałki po zdradzie męża i tu dostaje swoją drugą szanse na nowe życie za sprawą Pawła.
Druga część to historia Pawła, wnuka Zefiryna, którzy nigdy się nie spotkali, ale mieli ze sobą dużo wspólnego.
Paweł zostaje właścicielem zrujnowanego majątku. Dostaje go od matki, właściwie za karę ,za swoje hulaszcze życie, za narkotyki i śmierć dziewczyny.
Przyjeżdża do Zwierzyńca bez grosza przy duszy, chory i bezradny. Pomoc rodziny Cichy jest dla niego dobra szkołą życia. Zaczyna pracować, zajmuje się uprawą kukurydzy i po trochę odbija się od dna.
Mijają lata, powodzi mu się coraz lepiej, tylko jedno w nim się nie zmieniło. Lubi kobiety i często je zmienia. I wtedy w jego życiu pojawia...

Gosia | 2017-05-25
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 25 maja 2017

Druga część równie dobra jak poprzednia. Poznajemy losy Zefiryna Zarządcy oraz po około 100 latach - jego wnuka Pawła, który odziedziczył majątek i próbuje swoich sił na gospodarce.

Magdalena T | 2017-06-29
Przeczytana: 26 czerwca 2017

"Tajemnica dziesiątej wsi" to kontynuacja historii opisanej w "Listach z dziesiątej wsi" Poprzednim razem mieliśmy okazję poznać losy dwóch kobiet, babci i wnuczki – Barbary i Beaty. Tym razem schemat jest podobny, tylko skupiamy się na mężczyznach. Pawle i jego dziadku Zefirynie. Mężczyźni nigdy się nie poznali, jednak łączy ich pewna tajemnica rodzinna, którą poznajemy krok po kroku. Można by powiedzieć, że zapowiada się równie ciekawie jak przy poprzedniej książce, jednak nie. Tak jak tam urzekała mnie subtelność i fragmenty listów, tak tutaj drażniło mnie odkrywanie tej tajemnicy. To, że aby odkryć sedno sprawy musiałam nieźle się cofnąć i nie mam na myśli historii sprzed stu lat, bo to akurat jest najciekawsze w tej części, tylko spojrzenie Pawła na całą sytuację mnie razi. Strasznie nie lubię czytać kontynuacji i przeżywać jeszcze raz danej historii tylko z innego punktu widzenia.

Książka Agnieszki Olszanowskiej to powrót do przeszłości. Ukazanie dawnych czasów, oraz natury...

książek: 1932
Julka | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Z niecierpliwością czekałam na możliwość przeczytania kontynuacji świetnej powieści "Listy z dziesiątej wsi" i w końcu się doczekałam... "Tajemnica dziesiątej wsi" bardzo mnie rozczarowała. Tym razem autorka przedstawiła tę samą historię z perspektywy Pawła, nie wnosząc de facto nic nowego. Tajemnica Zefiryna Zarządcy skrywana przez pokolenia, też nie wydała mi się bardzo tajemnicza ani szokująco przerażająca.
Nie wiem jak inni czytelnicy, ale ja w trakcie czytania cały czas miałam wrażenie, że pomyliłam kolejność czytania obydwu książek.

Aneczka | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Zefiryn w wieku siedmiu lat zostaje zmuszony przez wujka do współudziału w obrabowaniu kościoła, gdyż mieli długi u Żyda i nie wystarczało im pieniędzy nawet na najpilniejsze potrzeby. Matka chłopca niedawno zmarła na suchoty osierocając go zupełnie, a sprawa biologicznego ojca była bardzo wątpliwa. Z kolei wuj nie stronił od alkoholu, więc po śmierci mamy nie miał z nim łatwego życia. Dlatego zarówno przez okoliczności, jak i pazernego wujaszka musiał wykonać plan kradzieży. Wybór padł na kościół w Miedniewicach, gdzie dawniej przebywali zakonnicy, dopóki nie zostali zesłani na Sybir. Kilka tygodni później w prasie ukazały się artykuły o akcie świętokradztwa właśnie tutaj. Skradziono Cudowny Wizerunek Świętej Rodziny, jednakże bardzo zniszczony, obdarty z klejnotów został odnaleziony w okolicy. Czy to faktycznie sprawka Zefiryna?

Paweł Zarządca to dwudziestopięcioletni mężczyzna po przejściach, który dopiero co wrócił z odwyku narkotykowego. Mama przepisała mu rodzinny dom w...

magdalenardo | 2017-04-17
Przeczytana: 27 marca 2017

Cudownie mi było wrócić do Starego Folwarku i Zwierzyńca. Doskonale znałam już tu wszystkie zakamarki, więc poczułam się jak w domu. Autorka opisywała miejsce z jeszcze większym sercem, podziwem, dziękczynieniem i miłością. To prawdziwy hołd złożony ziemi i uprawie roli.

Druga część sagi z dziesiątej wsi jest tak naprawdę początkiem nowego życia Pawła, który po pobycie w szpitalu psychiatrycznym gdzie leczył się z uzależnienia od narkotyków, zostaje wyrzucony przez matkę z warszawskiego mieszkania i trafia do rodzinnego majątku na wieś, gdzie za dziecka mieszkała matka. Dom w Starym Folwarku i przylegające do niego budynki gospodarcze nie są w najlepszym stanie, nie robią też dobrego wrażenia, ale są jedynym miejscem, w którym Paweł może odbić się od dna. Mężczyzna nie ma co prawda pojęcia jak żyje się na wsi, jak uprawiać ziemię, a nawet od czego zacząć, ale los się do niego uśmiecha i stawia na jego drodze Tadeusza Cichego, dzierżawcę jego ziem oraz jego żonę. Małżeństwo...

Mońcia_POCZYTAJKA | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Kiedy przed niespełna rokiem sięgnęłam po "Listy z dziesiątej wsi" pamiętam, że miałam mieszane uczucia, ale sama fabuła powieści bardzo mi się podobała. Teraz przyszła pora na drugą część sagi mieszkańców dziesiątej wsi i muszę przyznać, że "Tajemnica..." w stu procentach spełniła moje oczekiwania.

Wcześniej czytaliśmy o losach kobiet z rodziny Cichych - Beaty i jej babci Basi, zapoznaliśmy się z osobliwą korespondencją z lat wojny i okupacji. Tym razem poznajemy bliżej sąsiada Cichych - Pawła Zarządcę oraz jego dziadka, nieżyjącego już Zefiryna, który przed laty stał się miejscowym dziwakiem i postrachem wsi. Historia rodziny Zarządców, czy raczej Sianowskich (jak się powinni nazywać) pełna jest sekretów i niedopowiedzeń. Wydaje się nawet, że od wieków krąży nad nimi swego rodzaju fatum, a może piętno, przed którym próżno się bronić. Zawikłane losy, błędy przodków i trudny charakter dziedziczony z pokolenia na pokolenie nie ułatwia obecnemu dziedzicowi majątku - Pawłowi...

agnieszka | 2018-01-12
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Paweł Zarządca ląduje na Starym Folwarku za sprawą swojej matki,która zapisuje mu w spadku gospodarstwo. Niby wszystko byłoby w porządku gdyby nie pewne zastrzeżenia z tym związane, otóż mężczyzna nie może sprzedać majątku przez 5 lat , a poza tym ma zakaz powrotu do miasta. Jest to forma kary za dosyć rozrywkowe życie.Ostatnie pieniądze wydaje na bilety i gdyby nie sąsiedzi pewnie zginąłby z głodu. To nie koniec dziwnych sytuacji , bo Cichy ma tym swój interes chce nadal użytkować ziemię Pawła .Chłopak musi zdecydować co dalej , a przecież jest zupełnie nie przygotowany do samodzielnego życia.
W powieści tej mamy okazję spojrzeć na tajemnicę rodu Pawła z perspektywy Zefiryna jego dziadka. To historia miłości , która narodziła się podczas narodzin dziecka.Trochę może przeszkadzają przeskoki w czasie, ale całość mimo wszystko jest spójna i ciekawi do samego końca.

GosiaZielonoMi | 2017-05-20

Kiedy pół roku temu przeczytałam „Listy z dziesiątej wsi” (http://zielonomi939.blogspot.com/search?q=Listy+z+dziesi%C4%85tej+wsi) , moją pierwszą reakcją był spontaniczny e-mail do Wydawcy z zapytaniem o ewentualną kontynuację, bo instynktownie czułam, że tak to się skończyć nie może – niby jednoznacznie, ale z wieloma niewiadomymi, niby wszystko się wyjaśniło, ale nic konkretnie i czytelnik pozostawał ze sporym niedosytem. I tak, jest kontynuacja – „Tajemnica dziesiątej wsi”. W tej części spotykamy bohaterów dobrze znanych z poprzedniego tomu - co nie znaczy, że lubianych: Beatę, Pawła, Zefiryna, ciotkę Zośkę, Kubę, ale i pojawiają się nowi: choćby Tadeusz i jego żona czy Małgośka. Mamy też do czynienia z taką samą narracją: retrospekcjami, opowieściami prowadzonymi z perspektyw kilku bohaterów, a co najciekawsze: wątki, sceny czy tematy tej części (a obce poprzedniej), spotykają się z tymi z tomu wcześniejszego - ale ich nie powtarzają, lecz traktują skrótowo i z perspektywy...

IczerwoneSzpilki | 2017-04-14
Przeczytana: kwiecień 2017

Na dziesiątą wieś, po pobycie na oddziale psychiatrycznym i ośrodku od uzależnień, przyjeżdża Paweł, dwudziestokilkuletni mężczyzna na życiowym zakręcie. Nie mając wyboru, zamieszkuje stare i opuszczone gospodarstwo po wuju. Nie ma nic, pieniędzy, jedzenia, przyjaciół, nadziei. Jest sam, a wizja jutrzejszego głodowego dnia nie zapowiada się najlepiej. Uważa się za rozbitka, którego morze wyrzuciło na brzeg oszczędzając mu życie, jednocześnie skazując na mękę. Czy od dna można się odbić i wstać? Skoro wyczerpało się już w swoim życiu limit klęsk, co jeszcze złego może się stać? Czy z każdej sytuacji jest wyjście?

Na głuchej, pustej i odległej od miasta wsi, w zupełnie niezrozumiałym dla Pawła miejscu, zaczynają ważyć się losy głównego bohatera. Skoro żyje, zabierając wcześniej życie bliskiej osobie, postanawia spróbować, spróbować jakoś żyć i przystosować się do nowych warunków.

Jak się okazuje w Starszym Folwarku ktoś nie pozwala mu umrzeć. Znajduje się sąsiad, który mu pomaga...