Rosyjska namiętność

Tłumaczenie: Zbigniew Zawadzki
Wydawnictwo: WAM
Una pasión rusa
LubimyCzytać

Miłość silniejsza niż zatruty umysł geniusza Wyjątkowa, piękna i przepełniona głębokim uczuciem jak utwory genialnego kompozytora Siergieja Prokofiewa. Taka była Lina - jego muza, kochanka i żona. Ich wspólna historia rozgrywa się na tle wielkich wydarzeń XX wieku, na tle drapaczy chmur Nowego Jorku oraz w kręgu artystów paryskiej awangardy. Na co dzień spotykali się z Coco Chanel,...

Miłość silniejsza niż zatruty umysł geniusza

Wyjątkowa, piękna i przepełniona głębokim uczuciem jak utwory genialnego kompozytora Siergieja Prokofiewa. Taka była Lina - jego muza, kochanka i żona. Ich wspólna historia rozgrywa się na tle wielkich wydarzeń XX wieku, na tle drapaczy chmur Nowego Jorku oraz w kręgu artystów paryskiej awangardy. Na co dzień spotykali się z Coco Chanel, Hemingwayem, Picassem, Matisse’em, Ravelem, Diagilewem...

Szczęśliwe lata kończą się, kiedy Prokofiew podejmuje decyzję o powrocie do Związku Radzieckiego. W sowieckiej Rosji czasu stalinowskiego terroru Lina zostaje oskarżona o szpiegostwo, jest torturowana w złowrogiej Łubiance, a w końcu skazana na morderczą pracę w łagrze. Tylko wewnętrzna siła, pasja życia i niezniszczalna miłość, którą darzy męża, pozwalają jej przetrwać.

Życie Liny, żony wielkiego rosyjskiego kompozytora Siergieja Prokofiewa, było nieustanną walką o miłość, przetrwanie, wspólną przyszłość i samą siebie. Podobnie jak w jej ulubionym wierszu, puentą tej historii mogą być słowa: "Aby żyć szczęśliwie, żyjmy niepozornie".
Joanna Moro

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5581

Niektóre bajki stają się rzeczywistością, ale szybko się kończą

Reyes Monforte to autorka, która trzyma pióro w mistrzowski sposób. Wychodzą spod niego powieści, które w pełni zasługują na miano wybitnych. Pisarka starannie przygotowuje się do ich napisania, dokładnie odtwarza wydarzenia historyczne wplecione w fabułę, dba o najdrobniejsze szczegóły i wątki poboczne, tworzy perfekcyjne, fotograficzne opisy i tym samym obdarowuje swoich czytelników wyjątkowymi historiami, o których trudno zapomnieć. Jej książki są obszerne. Ich przeczytanie zajmuje kilka dni. Są to niezapomniane chwile pełne wzruszenia i emocji. Nic dziwnego, że czytelnicy prozę Monforte po prostu kochają.

Najnowsza powieść autorki „Niewiernej”, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym opowiada historię kobiety, która mocno i z całych sił pokochała raz na całe życie. Swojego uczucia nie wyrzekła się nawet wobec tortur i zdrady. Owa miłość była prawdziwa i sprawiła, że życie Liny na pewien czas stało się bajką. Miała ona jednak swój kres, bo za szczęście trzeba zwykle zapłacić wysoką cenę.

Lina (Carolina Codina Niemyska) urodziła się w Madrycie. Gdy miała 20 lat zakochała się w Siergieju Prokofiewie i była to miłość dozgonna. Miłość mimo wszystko i ponad wszystko. Carolina stała się jego kochanką, żoną i muzą, matką jego dwóch synów. Brała udział w jego życiu zawodowym. Sama zdolna i posiadająca piękny głos ograniczyła swoją karierę śpiewaczki i podporządkowała swoje życie Siergiejowi. Lektura pokazuje Linę Prokofiew jako kobietę wyjątkową i niezłomną. Zdolną, piękną i mającą wiele zalet. Idealną żonę i dobrą mamę. Lina otoczona przez wiele lat luksusem okazała się damą do końca. Z dumą uniosła brzemię niewoli i nieludzkich tortur. Swej roli w więzieniu i łagrze podołała równie dobrze jak na salonach wśród artystycznej elity.

Akcja książki wiedzie czytelników przez wiele krajów Europy, Stany Zjednoczone do Rosji, by w końcu przenieść się na obszary, gdzie stworzono piekło na ziemi określane mianem Gułagu.

Przez karty powieści przewija się szereg ciekawych autentycznych postaci, które były znajomymi żony Sergieja. Do tego grona należą rosyjscy kompozytorzy i artyści, malarze i pisarze, a także projektanci mody i politycy. Burzliwe losy pary na tle niespokojnej Europy opisane są w sposób wyczerpujący i bardzo autentyczny. Na przykładzie tej rodziny widać jak polityka naznaczała życie ludzi, którzy od niej stronili. Jak mocno kładła się cieniem na pracę i twórczość artystów, którzy musieli swoje pomysły podporządkowywać panującej ideologii. Aparat radzieckiej władzy nie miał litości nawet nad tymi, których dziełami się zachwycał.

„Rosyjska namiętność” to lektura, którą chciałoby się czytać o wiele dłużej niż kilka wieczorów. Gdy oddawałam się jej poznawaniu świat zamierał, a ja stawałam się cieniem głównej bohaterki, czując dla niej wielki szacunek i podziw. Wśród brudnego świata i okrutnych ludzi wydawała się ona aniołem.

Gorąco polecam ten tytuł nie tylko melomanom, ale i tym, którzy lubią książki biograficzne oraz ambitnie napisane powieści obyczajowe. Powieść Monforte łączy te trzy gatunki perfekcyjnie i jest studium kobiety dzielnej, której nic nie złamie.

Piękna, wyjątkowa, rewelacyjna i mistrzowska. Te przymiotniki najlepiej opisują wspaniałą opowieść, która zmieniła się w bajkę tylko na pewien czas. Z serca polecam.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Elżbieta | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Genialny Siergiej Prokofiew to jeden z najważniejszych rosyjskich kompozytorów. W nim i jego oryginalnej muzyce zakochuje się piękna hiszpańska śpiewaczka Lina Codina.Stała się miłością jego życia. Od chwili kiedy ją zobaczył, od pierwszego momentu kiedy zjawiła się przed nim na środku foyer nowojorskiej Aeolian Hall, od pierwszej chwili wiedział, że przeznaczone mu jest kochać tę właśnie kobietę.
Kobietę piękną, demonstrującą wyjątkową figurę i elegancję, przyciągającą uwagę, pełną uroku i umiejącą rozmawiać w wielu językach na niemal każdy temat.Oboje obracają się w towarzystwie arystokratycznej bohemy. Na co dzień spotykają się Coco Chanel, Charlesem Chaplinem, Ernestem Hemimgwayem, Picassem, Ravelem czy Diagilewem.

"Rosyjska namiętność" to nie jest zwykły romans. To powieść o miłości, o miłości przez duże M . Miłości niespotykanej, pełnej poświęceń, tragizmu i oddania. Jest to powieść oparta na faktach o nieprzeciętnej , silnej i nietuzinkowej kobiecie.

Lina wyobraża sobie...

Mała-Mi | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

„ Za każdym wielkim mężczyzną stoi jeszcze większa kobieta”.

Siergiej Prokofiew. Rosyjski kompozytor, artysta, wirtuoz. Autor muzyki operowej, baletowej i oratoriów. Uwielbiany w rodzimym kraju i poza jego granicami. Jednak jego siła nie wynikała jedynie z talentu...
Jego inspiracją, muzą i podporą była jego żona o hiszpańskich korzeniach- Lina Codina (Prokofiew). Kobieta niezwykła, wyjątkowa. Władająca kilkoma językami, zadziwiająca urodą, elegancją, salonowym obyciem i inteligencją. O miłości tych dwóch silnych osobowości opowiada w piękny sposób Reyes Monforte.

Historia tego wyjątkowego duetu rozpoczyna się w 1918 r. w Nowym Jorku, na koncercie Siergieja, na który przychodzi Lina. Uczucie, które wybucha między parą jest gwałtowne i intensywne. Rosyjska namiętność…

Para wiedzie kolorowe życie. Bywa na salonach, spotyka się z największymi tamtych czasów- Hemingwayem, Coco Channel, Picassem… Mimo, że to Siergiej jest gwiazdą, to wbrew pozorom to Lina wzbudza powszechny zachwyt...

Reyes Monforte , hiszpańska pisarka znana polskim czytelnikom z wielu zekranizowanych bestsellerów tym razem napisała wspaniałą powieść o losach swojej rodaczki - Liny Prokopiew ( Carolina Codina Niemyska ) .
Jest to szeroko zakrojone dzieło literackie opisujące nie tylko burzliwe i dramatyczne chwile śpiewaczki operowej i żony genialnego kompozytora , ale również rzetelny kawał historii dwudziestego wieku.
Akcja książki rozpoczyna się w Nowym Jorku , w grudniu 1918 roku , gdzie na koncert znanego już Siergieja Prokopiewa w Carnegie Hall udaje się młodziutka Lina z matką i jej przyjaciółką, kończy się w lipcu 1956 roku w Moskwie. Głębokie uczucie, jakie połączyło dwoje bohaterów wiedzie ich przez salony artystów Nowego Jorku , potem Paryża lat dwudziestych . Przewijają się przez książkę najsłynniejsi tego okresu - Coco Chanel ( serdeczna przyjaciółka Liny), Picasso, Ravel , Diagilew , Hemingway i wielu innych znanych. Już wtedy można zauważyć , że nie jest to związek...

Alicja | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

"Czasami życie przenosi nas w miejsca, które nam nie odpowiadają, i nie możemy na to nic poradzić; pozostaje pogodzić się z losem" (str 17)
Po książki Reyes Monforte można sięgać w ciemno. Są dopieszczone, z dużym ładunkiem emocjonalnym, oparte na faktach i bogatych materiałach źródłowych. "Rosyjska namiętność" to historia życia kompozytora Siergieja Prokofiewa i jego żony Liny. Była córką muzyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, gdzie poznała swojego przyszłego męża. Prawdziwa miłość, która połączyła ich od pierwszego wejrzenia i szczęśliwe lata przedwojenne w Europie.Wzajemne rozumienie się bez słów, wsparcie, wzloty i upadki ich związku, sukcesy święcone na scenach całego świata. Ona uwielbiana w świecie artystycznym, adorowana przez rzeszę mężczyzn, pozostała wierna do końca życia jedynej miłości swojego życia i jego muzyce.On utalentowany muzyczny wizjoner odchodzący od klasycznej tradycji, rewolucjonista w dziedzinie muzyki ubóstwiany za swoją twórczość....

Pati_Ka | 2018-05-09

Zdarza się miłość wieczna. I o takiej miłości jest ta książka. O silnej, wszechogarniącej i nieprzezwyciężonej miłości Liny do swojego męża, kompozytora Siergieja Prokofiewa. Muszę przyznać, że wcześniej nieznana mi postać Liny Lubery, żony Prokofiewa, zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Była to niewątpliwie kobieta wyjątkowa, obdarzona niezwykłym wdziękiem, siłą i wytrwałością. Przynajmniej tak w swojej fabularnej biografii przedstawia ją Monforte.
Niezwykle barwne jest tło powieści. Akcja rozgrywa się w latach 1918 - 1956 i toczy się m.in. W Nowym Jorku, Paryżu i Los Angeles. Dla mnie jednak najbardziej interesująca i najlepiej napisana jest część dotycząca Związku Radzieckiego. Może dlatego, że ten okres życia Liny był najbardziej dramatyczny i najlepiej ukazuje siłę jej uczucia do Siergieja. Autorka dobrze oddała też realia stalinowskiego reżimu, terror i prześladowanie, które nie omijały nikogo.
Jest to pierwsza książka Reyes Monforte, jaką przeczytałam i sięgnęłam po nią...

filozof | 2018-09-06

Okładka
Piękna

skąd
biblioteka

fabuła
Losy żony Prokofiewa

moja opinia

Ja mówię,od razu to nie moja bajka.Nie jestem ,fanem takich powieści.
Ale,ta powieść mi się bardzo podobała.
Dużo,tu o zbrodniach Stalina.
Losy,tej kobiety.Były,bardzo ciekawe.
Może,nie pokocham tej autorki.Ale powieść spoko.

kajsa | 2017-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

"Nie trzeba wzywać nieszczęść.I tak same przychodzą."

Wyjątkowa historia,z którą przyznaję, miałam wyjątkowy problem...
Sięgnęłam po powieść,kierując się recenzjami zapewniającymi,że to szczególna książka,od której trudno się oderwać,ukazująca historię miłości małżeństwa Prokofiewów.Tematyka przykuła moją uwagę.
Niestety zaczęło się boleśnie,bo nie umiałam zaakceptować języka,z zadziwiającymi konstrukcjami słownymi typu: "jej spojrzenie stało się więźniem oczu młodego kompozytora","Głos Siergieja przerwał ten gęsty stan bezdźwięczności,który zapanował we wnętrzu teatru." itp.,itd.Były chwile,gdy poirytowana myślałam,że nie dam rady.Dobrze,że tak się nie stało i doczytałam powieść do końca.
O ile pierwsza część ukazująca rodzenie się uczucia zgrzytała mi składniowo i stylistycznie,o tyle kolejne stanowiły o wiele bardziej spójną historię Liny Codiny,która na całe życie pokochała egocentrycznego rosyjskiego kompozytora.
Jestem pod wielkim wrażeniem tej kobiety.Siła jej uczucia była...

Panna_Wodna | 2018-12-29

Jedna z rad Stephena Kinga dla pisarzy brzmi „Opowieść jest zawsze na pierwszym miejscu. Dopiero w dalszym planie jest czas na ciekawostki, które tworzą tło wydarzeń”.

Czytając tę historię zbyt często odnosiłam wrażenie jakby to tło było dla autorki najważniejsze albo jakbym studiowała serwis Wikipedii. Jak wątek o zabójstwie cara, to z miejsca dopowiedziane daty, fakty i detale, jak dzieciństwo Prokofiewa, to reportersko oddany życiorys. Dosłowność, pietyzm i dziennikarska faktografia powodowały, że gubiły się niezbędne w każdej historii autentyczność, klimaty i zapachy. Nie starczało na nie miejsca.

Okładka tandetna i przypadkowa. Przypadkowa, bo główna bohaterka jest smagłą czarnowłosą Hiszpanką, a tu mamy aryjski ideał. A tandeta nie przeszkadzała, gdy obłożyłam książkę w gazetę.

W „Rosyjskiej namiętności” męczyły mnie tasiemcowe dialogi wszystkich o wszystkim oraz lukrowany świat. Tu wszyscy pozytywni bohaterowie są olśniewająco piękni, obłędnie utalentowani, nieprzyzwoicie...

talia44 | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

Przepiękna książka.Wyzwala takie emocje,że muszę teraz chwilę ochłonąć po jej przeczytaniu.Autorka w fascynujący sposób przedstawia dramatyczne losy hiszpańskiej piosenkarki Liny Codiny i jej męża,słynnego kompozytora Sergiusza Prokofiewa.
Gdy czytałam tę książkę w tle leciała piękna muzyka,którą Sergiej Prokofiew skomponował do baletu"Romeo i Julia"i to jeszcze bardziej pozwoliło mi utonąć w lekturze.

Anna | 2017-10-30
Przeczytana: 28 października 2017

„Rosyjska namiętność” Reyes Monforte to historia życia wielkiego rosyjskiego kompozytora Siergieja Prokofiewa i jego żony. W zasadzie opowieść jego muzy, kochanki i żony Liny.
Po raz pierwszy Lina zobaczyła Sergieja podczas jego koncertu w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Już wówczas zakochała się w jego muzyce i sposobie grania. W ciągi kilku dni, które nastąpiły po koncercie przekonała się, że zakochała się w nim samym .
Dosyć długo była kochanką i muzą Prokofiewa. Wreszcie została jego żoną. Ich życie toczyło się na tle wielkich wydarzeń XX wieku. Obracali się w towarzystwie arystokratycznej bohemy. Przyjaźnili z
Coco Chanel, Charlesem Chaplinem, Ernestem Hemingwayem, Picassem, Ravelem i Diagilewem.
Lina mająca hiszpańskie korzenie po ojcu zadziwiała nie tylko urodą, wyjątkową figurą, elegancją, ale i inteligencją oraz umiejętnością rozmowy w wielu językach. Była uzdolnioną śpiewaczką. Swoją karierę poświęciła dla Siergieja, swojej największej miłości. Kiedy Prokofiew podjął...