Z cienia

Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Wydawnictwo: Czarna Owca
Desde la sombra
Ag2S

Ktoś, kto kontroluje ruchy świata, ukrywa się w miejscu, na które nikt nie zwraca uwagi. Damián czuje się zagubiony po utracie pracy. Pewnego dnia dokonuje drobnej kradzieży na targu staroci i ukrywa się przed ścigającym go ochroniarzem w starej szafie. Nim zdąży ją opuścić, mebel zostanie sprzedany i przetransportowany do domu na przedmieściach Madrytu, w którym mieszka Lucía, Fede i ich...

Damián czuje się zagubiony po utracie pracy. Pewnego dnia dokonuje drobnej kradzieży na targu staroci i ukrywa się przed ścigającym go ochroniarzem w starej szafie. Nim zdąży ją opuścić, mebel zostanie sprzedany i przetransportowany do domu na przedmieściach Madrytu, w którym mieszka Lucía, Fede i ich córka.
Damián postanawia pozostać w szafie i z ukrycia obserwować rodzinę. Stopniowo poznaje rytm życia swoich „gospodarzy”, ich problemy i tajemnice. Staje się kimś w rodzaju niewidzialnego anioła stróża Lucíi, a odgadując jej obawy i marzenia, czuje się w końcu doceniony i odnajduje sens w życiu.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/z_cienia,p1442863962

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/z_cienia,p1442863962

Oficjalna recenzja
poczytne książek: 148

Z cienia w cień

W tym roku postanowiłam poznać nowych autorów z regionów, które choć nieegzotyczne, to jednak są mi obce. Jednym z twórców spełniającym oba wymagania jest hiszpański pisarz i dziennikarz - Juan Jose Millas. Powieść jego autorstwa pod tytułem „Z cienia” chociaż nie jest długa, to w zabawny sposób przedstawia temat niebanalny – pokazuje to, co znajduje się „w cieniu” ludzkiej codzienności, opierając się na przykładzie pewnej hiszpańskiej rodziny.

Damian jest gwiazdą show cieszącego się wysoką popularnością. Za każdym razem, gdy mężczyzna pojawi się w programie, słupki oglądalności biją rekordy. Niestety, wszystko to regularnie dzieje się jedynie w jego głowie. Tak naprawdę Damian ma problem, ponieważ stracił pracę i niekoniecznie ma pomysł na swoje dalsze życie. Jedyną „osobą", z którą bohater ma regularny kontakt, jest Sergio O'Kane - prezenter wyżej wspomnianego programu i to tak naprawdę winowajca komplikacji Damiana. Będąc na targu staroci mężczyzna dostrzega broszkę z inicjałami showmana. Chcąc zdobyć podarunek dla znajomego kradnie ją, a finalną konsekwencją tego występku jest znalezienie się w zabytkowej szafie i pojechanie w niej do domu pewnej rodziny, która ją nabyła.

„Z cienia” jest powieścią zaskakującą, chociaż tak naprawdę sedno książki mamy podane już na opisie od wydawnictwa. Nie ukrywajmy, że nie każdego dnia czyjeś życie zmienia się, bo zamknął się w szafie na targu staroci. Chociaż jest to element najbardziej zaskakujący, bo zdecydowana większość wydarzeń z niego wynikających jest spotykaną „normą” w dzisiejszym świecie, to właśnie podróż w szafie jest tym najbardziej akceptowanym przez czytelnika elementem fabuły.

Sam główny bohater wzbudza różne emocje. Od początku powieści widać, że Damian jest człowiekiem zagubionym – ma rzadki kontakt z rodziną, stracił pracę. Relacje z innymi zastępuje sobie wyimaginowaną postacią prezentera programu, w którym jest gwiazdą, co świadczy poniekąd o jego potrzebie bycia zauważonym oraz relacji z innymi. Z drugiej strony wzbudza sympatię czytelnika zaskakującymi decyzjami, które musi podjąć, chociaż często wydają się być niezrozumiałe (bo kto normalny dałby się wywieźć w szafie?).

Lektura „Z cienia” umożliwi oderwanie się od codzienności. Chociaż fabuła osadzona jest w rzeczywistości i tak naprawdę żadne działania w niej zawarte nie są niemożliwe do wykonania, przenosi czytelnika do świata niecodziennego, zabarwionego absurdem. Polecam czytelnikom rozglądającym się za niezobowiązującą książką do przeczytania „na raz”.

Katarzyna Irzyk

Northman | 2017-04-15
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Wciągająca opowieść w iście kafkowskim stylu.

Zamarłem nie raz i nie dwa w trakcie lektury... Pomysł autora na tę książkę - genialny! Z pozoru błahy początek, fabuła "na rozkręcenie" jakich wiele, po czym bum! - zaskoczenie, nagły zwrot akcji i... zaczyna się całkiem inna powieść. Niepokojąca, prawdziwa... O ludziach, relacjach rodzinnych, o życiu i o poznaniu samego siebie... Dobra, naprawdę bardzo dobra książka!

Fascynująca jest po lekturze kwestia tego, do jakiego stopnia może zmienić się spojrzenie człowieka na ludzi, świat i na samego siebie. I że takie przewartościowanie może nastąpić z przyczyn, jakich wcześniej do siebie nie dopuszczaliśmy, w okolicznościach, które w czystej teorii są dla zwykłego zjadacza chleba abstrakcją... Zmiana spojrzenia na rzeczywistość dokonująca się w głównym bohaterze jest w powieści Millsa zjawiskiem, które jest de facto balansowaniem na granicy schizofrenii. Wniosek jednak płynie z tego nieco inny, a mianowicie taki, że zmiany samego siebie...

Piotr | 2017-06-06

Parę lat temu to było w realu - Joe Cummings, samotny gościu odkrył, że mu ktoś z lodówki wyżera podczas jego nieobecności, no szok przecież, zainstalował więc kamerę i okazało się, że w jego mieszkaniu potajemnie zalęgła się jakaś kobieta, mieszkała w rozbudowanym pawlaczu, wydarzenie to - obficie opisywane przez prasę - zainspirowało najpierw pisarza z Japonii, nie pamiętam nazwiska, który napisał na ten temat drętwe opowiadanie, zdobywając jakąś diablo ważną nagrodę literacką ze względu na temat, a ta książka, mam wrażenie, jest jakimś ciągiem dalszym tej inspiracji, z przyjemnością przeczytałem, chociaż koncepcja dualizmu bohatera mocno mnie wkurzała.

anetapzn | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Rewelacyjna książka, genialny pomysł i świetne wykonanie. Nie ukrywam, czegoś takiego się nie spodziewałem.
Książka liczy zaledwie 208 stron, ale udowadnia, że nie ilość, a jakość ma znaczenie.
Błahy, najzwyczajniejszy początek powoli przeradza się w wielkie bum. A po skończonej lekturze w głowie kłębi się wiele pytań.
Błahe z pozoru wydarzenie (choć odrobinę niezwykłe to fakt) zmienia życie bardzo wielu osób i ich spojrzenie na zwyczajne z pozoru sprawy.
Millas świetnie wykreował głównego bohatera, męźczyznę po 40-tce, bezrobotnego, rozbitego wewnętrznie, skomplikowanego. Mój stosunek do tego człowieka zmieniał się wraz z każdą kolejną przeczytana stroną.
Wydarzenia, które są udziałem bohatera są niezwykłe. Jednak to nie one, a sam człowiek, sam główny bohater są kwintesencją tej niebanalnej historii. Bardzo ciekawie ukazany jest charakter, sylwetka, przemiany psychologiczne (niekiedy bardzo skomplikowane), kwestie, które popchnęły bohatera do takich, a nie innych czynów. No i ich...

Katarzyna | 2017-09-15
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Kto chce sobie natychmiastowo poprawić nastrój niech sięgnie po tę pozycję. Ubaw miałam po pachy może dlatego, że czasami posiadam takie trochę głupkowate poczucie humoru. Czytałam z uwagą strona po stronie po czym przerywam i stwierdzam ,że ja to zrobiłabym to tak... wracam do lektury i... bohater robi dokładnie to samo. :-)))

Olga | 2017-05-26
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 maja 2017

książka jest bardzo specyficzna, ale warto ją przeczytać ze względu na nietypową narrację i dość absurdalną historię. nie jest to jednak literatura wielkich lotów (;

Sadame | 2017-04-26

cambria | 2017-09-18