rozwińzwiń

Życie i śmierć. Wielka księga pytań

Okładka książki Życie i śmierć. Wielka księga pytań Juan Luis Arsuaga, Juan José Millás
Okładka książki Życie i śmierć. Wielka księga pytań
Juan Luis ArsuagaJuan José Millás Wydawnictwo: Znak popularnonaukowa
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2023-06-12
Data 1. wyd. pol.:
2023-06-12
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324066728
Tłumacz:
Ewa Ratajczyk
Średnia ocen

8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Jak zostać swoim terapeutą. Teoria i praktyka panowania nad mózgiem i emocjami Anne-Hélène Clair, Vincent Trybou
Ocena 6,7
Jak zostać swo... Anne-Hélène Clair,&...
Okładka książki Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze Daniel Maté, Gabor Maté
Ocena 8,4
Mit normalnośc... Daniel Maté, Gabor ...
Okładka książki Pegasus: Jak szpieg, którego nosisz w kieszeni, zagraża prywatności, godności i demokracji Laurent Richard, Sandrine Rigaud
Ocena 6,7
Pegasus: Jak s... Laurent Richard, Sa...

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
55 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1335
1333

Na półkach:

Dlaczego istnieją gatunki? Dlaczego, gdy stawiamy kroki, ciężar ciała najpierw spoczywa na pięcie? Czy naprawdę jesteśmy stworzeni na określoną ilość życia? Czy można być nieśmiertelnym? Czy rozmiary decydują o długości trwania? Na te i wiele innych pytań dziennikarz Juan José Millás postanawia znaleźć odpowiedź, a pomaga mu w tym paleontolog Arsuaga, który jest dla mężczyzny ważnym autorytetem naukowym. Autorzy w bardzo dociekliwy, ale też przystępny dla czytelnika sposób, badają różne zjawiska.

Ciąg dalszy recenzji na:

https://www.facebook.com/photo/?fbid=864397395483047&set=a.530574228865367

Dlaczego istnieją gatunki? Dlaczego, gdy stawiamy kroki, ciężar ciała najpierw spoczywa na pięcie? Czy naprawdę jesteśmy stworzeni na określoną ilość życia? Czy można być nieśmiertelnym? Czy rozmiary decydują o długości trwania? Na te i wiele innych pytań dziennikarz Juan José Millás postanawia znaleźć odpowiedź, a pomaga mu w tym paleontolog Arsuaga, który jest dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3798
3739

Na półkach:

Egzystencjonalne pytania o życiu i śmierci przeniesione w codzienność, wędrujemy po placach zabaw, targach, ulicach miast, ale także w plener i w góry i w jaskinie, do skansenu, do sex-shopu itp, itd. Napisane w konwencji mistrz i uczeń (trochę kojarzy mi się z Sherlockiem i Watsonem) zmusza to do dopytywania i dalszych wyjaśnień Maestra Arsuagi.

Egzystencjonalne pytania o życiu i śmierci przeniesione w codzienność, wędrujemy po placach zabaw, targach, ulicach miast, ale także w plener i w góry i w jaskinie, do skansenu, do sex-shopu itp, itd. Napisane w konwencji mistrz i uczeń (trochę kojarzy mi się z Sherlockiem i Watsonem) zmusza to do dopytywania i dalszych wyjaśnień Maestra Arsuagi.

Pokaż mimo to

avatar
1583
1578

Na półkach: , ,

Miała być wielka księga pytań, a tymczasem pytanie jest w zasadzie jedno, powtarzane do znudzenia, a odpowiedzi brak. Oprócz tego jest szereg mało istotnych anegdotek (wizyta w sex shopie, żeby pogadać o grubości penisa, wizyty u lekarzy takich i owakich, żeby sprawdzić stan zdrowia, szczegóły diet, wyprawy do muzeów w zasadzie po nic, pozyskiwanie spermy ogiera rozpłodowego etc., etc.),które na blisko 500 stronach mają wbić czytelnikowi to, co normalnie uczeń wynosi z biologii w podstawówce: ewolucja i dobór naturalny.

Nic mnie nie obchodzi zdrowotna rywalizacja między pisarzem i archeologiem, bo ani to ładnie napisane, ani ciekawe, a ich kompleksy i problem męskiego ego są zwyczajne nudne. To, po co przyszłam - paleontologia, początek życia, początek kultury - jest tak zmarginalizowane, że czuję się parszywie oszukana. Już więcej sensu mają "Niezwykłe umysły" i "Kto zjadł pierwszą ostrygę".

Znak - zawiedliście mnie boleśnie i okrutnie, a z lektury wyniosłam wiedzę, że nie warto kupować książek w ciemno. Zwłaszcza od was. Tfu.

Miała być wielka księga pytań, a tymczasem pytanie jest w zasadzie jedno, powtarzane do znudzenia, a odpowiedzi brak. Oprócz tego jest szereg mało istotnych anegdotek (wizyta w sex shopie, żeby pogadać o grubości penisa, wizyty u lekarzy takich i owakich, żeby sprawdzić stan zdrowia, szczegóły diet, wyprawy do muzeów w zasadzie po nic, pozyskiwanie spermy ogiera...

więcej Pokaż mimo to

avatar
258
65

Na półkach:

🌿Dlaczego człowiek doświadcza starości i co ma z tym wspólnego dobór naturalny? Czy śmierć jest zaprogramowana, a jeśli tak, to czy jesteśmy w bliższej lub dalszej perspektywie usunąć z naszego kodu genetycznego coś, co sprawia, że umieramy? I w jaki sposób ewolucja wiąże się z… Alicją w Krainie Czarów?

🌿Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie te pytania są szalenie ciekawe – a w “Wielkiej księdze pytań” dziennikarz Juan Jose Millas podejmuje dialog na te i wiele innych tematów z paleontologiem Juanem Luisem Arsuagą.

🫀Jesteśmy materią, której dopisało szczęście. Pozostałe istoty żyją, ale nie wiedzą, że żyją. Ty możesz żyć z otwartymi oczami.🫀

🌿Ta książka to jedna wielka podróż, którą odbywamy wraz z autorami – czasem podziwiamy prehistoryczne malowidła w jaskiniach, później wpadamy do muzeum, a kilka rozdziałów dalej robimy wycieczkę po lesie. Zdarza nam się nawet odwiedzić wspólnie małą enklawę paleolitu w dzisiejszym świecie! A wszystko to jako pretekst do rozmowy o ewolucji, historii i życiu różnych gatunków.

🌿Najbardziej wyjątkowa jest tu zdecydowanie forma – bo dziennikarz, kierowany własną ciekawością ubiera wiedzę paleontologa w takie słowa, żeby była ona przystępna dla każdego. W pewnym wymiarze ta książka jest jak powieść – i to jaka piękna!

🫀Mysz laboratoryjna to smutna parodia myszy. Nie chcę być smutną parodią człowieka.🫀

🌿Coś co na pewno jest wartością dodaną tego tytułu, to możliwość obserwowania jak pomiędzy autorami rodzi się pewna więź, którą można w pewnym momencie uznać nawet za przyjaźń, choć bardzo specyficzną.

🌿Pierwsza część, dotycząca życia podobała mi się nieco bardziej. Część o śmierci nadrabiała jednak głębszą relacją pomiędzy autorami i zauważalnie większą swobodą, co zaowocowało kilkoma naprawdę zabawnymi żarcikami. Całość jest bardzo dobra i błyskotliwa – myślę, że to dobre słowo na podsumowanie tego tytułu. W treści recenzji dodałam dwa cytaty, ale mogłabym robić to w nieskończoność — bo ta książka jest po prostu jednym wielkim cytatem🫀

🌿Dlaczego człowiek doświadcza starości i co ma z tym wspólnego dobór naturalny? Czy śmierć jest zaprogramowana, a jeśli tak, to czy jesteśmy w bliższej lub dalszej perspektywie usunąć z naszego kodu genetycznego coś, co sprawia, że umieramy? I w jaki sposób ewolucja wiąże się z… Alicją w Krainie Czarów?

🌿Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie te pytania są szalenie ciekawe – a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
757
756

Na półkach: , , , , ,

Kiedy pojawiają się ciekawe tematy dotyczące naszego życia i śmierci nabieramy coraz większej ochoty na zapoznanie się z nimi, bo wzbudza, w nas zainteresowanie jak to jest, kiedy postrzegamy go inaczej, a może przez autorów, którzy chcą podzielić się odkrytą nową wiedzą z czytelnikami i zbadać go od strony badawczej.

Lubię, kiedy autorzy z ogromnym zaangażowaniem podejmują się niełatwych z reguły zagadnień wzbudzających kontrowersję, jeśli nawet nie każdy ma ochotę rozmawiać o życiu i śmierci mogącej zmienić nagłe podejście i nastawienie do nich, o ile istnieje taka konieczność. Jest to naturalne zjawisko i należy to zrozumieć.

Zapragnęłam dowiedzieć się czegoś więcej, co dotyczy głównego tematu zawartego w książce pt. ''Życie i śmierć. Wielka księga pytań'' autorstwa Juana Luisa Arsuaga, Juana José Millása, gdyż uważam, że to może być klucz do wielu nieodkrytych do tej pory tajemnic, jakie skrywa przed nami świat.

W sumie to nie przypuszczałabym, że książka ta mocno mnie wciągnie do poznawania czegoś, co jest obce do tej pory, a wcześniej słyszałam ogólne informacje tematyczne opisywanych co poniektórych rozdziałach.

Książka ta składa się z 2 części podzielonych tematycznie wedle nadanego trafnie jej tytułu: życie i śmierć.

Dla wielu z czytelników książka ta może stanowić prawdziwe zaskoczenie, zdziwienie, a chwilami powoduje radość, że autorzy pokazują, że świat potrafi, nie jeden raz udowodnić tymże coś kiedyś miało miejsce sprzed wielu lat.

Nie da się szybko czytać tej książki, lecz należy zrozumieć to, co autorzy mieli na myśli, jakim posługiwali się językiem podczas dialogów, który towarzyszył im w podróżach, które były dla mnie niezwykłe.

Największą ciekawostką było to, że w trakcie czytania, że można z pomocą wyobraźni razem z autorami uczestniczyć w tych podróżach, które z czasem wywołują różne odczucia, nie zabraknie w nich emocjonalności, wiedzy teoretycznej i praktycznej potrzebnej, aby móc lepiej w nią zagłębić oraz przykłady, z jakimi dzielą się autorzy, a można z nich wyciągnąć wnikliwe wnioski.

Podobało mi się to, że autorzy potrafią ze sobą bardzo dobrze współpracować, wspierać się, uzupełniać swoją wiedzę, zachować się kulturalnie, a przede wszystkim tworzą dobry w niej klimat, a dzięki temu czytelnik może ich polubić i wczytywać się w przeszłą i przyszłą historię dającą wiele do myślenia na każdej płaszczyźnie.

Wydawnictwu Znak dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarza książki pt. ''Życie i śmierć. Wielka księga pytań'' autorstwa Juana Luisa Arsuaga, Juana José Millása.

Warto przeczytać tę książkę.

Kiedy pojawiają się ciekawe tematy dotyczące naszego życia i śmierci nabieramy coraz większej ochoty na zapoznanie się z nimi, bo wzbudza, w nas zainteresowanie jak to jest, kiedy postrzegamy go inaczej, a może przez autorów, którzy chcą podzielić się odkrytą nową wiedzą z czytelnikami i zbadać go od strony badawczej.

Lubię, kiedy autorzy z ogromnym zaangażowaniem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
614
554

Na półkach:

Fascynująca opowieść o sensie istnienia. Gdy spotyka się dwóch panów, z których jeden jest wybitnym paleontologiem i uwielbia dzielić się wiedzą, a drugi - łaknącym wiedzy pisarzem i dziennikarzem, to musi powstać książka, którą czyta się niczym powieść i przy okazji pochłania się solidną dawkę wiedzy. Czy to prawda, że człowiek jest "zaprogramowany" by żyć 70 lat? Dlaczego ludzka starość to najczęściej choroby i brak sprawności? Dlaczego mysz żyje trzy lata, a słoń siedemdziesiąt? Dlaczego rozmnażanie płciowe jest korzystniejsze dla gatunku niż partenogeneza? A dlaczego ośmiornica ginie po wydaniu na świat potomstwa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdujemy w książce "Życie i śmierć".
Polecam z całego serca, solidna dawka wiedzy 👍

Fascynująca opowieść o sensie istnienia. Gdy spotyka się dwóch panów, z których jeden jest wybitnym paleontologiem i uwielbia dzielić się wiedzą, a drugi - łaknącym wiedzy pisarzem i dziennikarzem, to musi powstać książka, którą czyta się niczym powieść i przy okazji pochłania się solidną dawkę wiedzy. Czy to prawda, że człowiek jest "zaprogramowany" by żyć 70 lat?...

więcej Pokaż mimo to

avatar
39
39

Na półkach:

Juan Jose Millas, hiszpański pisarz, dziennikarz zafascynowany dziejami nie tylko prehistorii, ale również początku oraz końca życia czy długowieczności spełnił swoje pragnienie napisania oryginalnej książki, zapraszając do tego przedsięwzięcia poznanego wybitnego biologa, paleontologa, dyrektora naukowego muzeum Ewolucji Człowieka - Juana Luisa Arsuaga. Połączywszy siły, stworzyli opowieść o istnieniu, o życiu i przemijaniu zatytułowaną "Życie i śmierć. Wielka księga pytań".

Lektura podzielona jest na dwie części: pierwsza to "Życie", druga "Śmierć". Przyznam, że miałam zupełnie inne wyobrażenie o treści tej pozycji. Zaskoczyło mnie tu wiele poruszonych tematów, jak i forma ich przekazania. Spodziewałam się jednak czegoś mentalnie innego, czegoś, co uniesie moją duszę i porwie mnie w chwile dłuższych, głębszych refleksji. Sądziłam, że znajdę w niej informację o narodzinach, o tym, co dzieje się, kiedy życie jest już na tym świecie, a co stanie się, kiedy dotyka nas śmierć - nie tylko nasza, ale i naszych bliskich. Takie było tylko moje wyobrażenie na temat tej książki, ale co tak faktycznie dostałam?

Dialogi prowadzone przez autorów, które odbywają się w bardzo ciekawych, intrygujących miejscach (np. tajemnicza dolina, na targu przy stoisku z owocami i warzywami, hinduska restauracja, u weterynarza, w sex-shopie, na siłowni, na cmentarzu i wiele innych) oraz wspólna korespondencja, głównie ta mailowa, a w niej ważna wymiana zdań na różnorodne tematy. Nigdy nie zastanawiałam się nad teorią i podziałem genów, czy nad tym, że ośmiornica żyje tylko 2-3 lata, przy czym homar aż 140 i czy w ogóle są różnice w starzeniu się i starości?!



"Że umieranie jest bzdurą. Że umieranie być może nawet nie jest umieraniem, ale zmianą stanu, podobnie jak woda nie umiera, kiedy paruje czy kiedy zamienia się w lód. Przemieszczenie w obrębie życia. A więc to tak! W takim razie czym było życie?”

Duet zaskakuje już od pierwszych stron, chociaż muszę przyznać, że sceptycznie podchodziłam do niej szczególnie w pierwszej części, kiedy to przytłoczyła mnie i przestraszyła obszerna historia paleontologii. Ogólnie to muszę przyznać, że bardzo polubiłam obu pisarzy i za każdym razem odnosiłam wrażenie, że czytając ich dialogi, odkrywam nowe miejsca razem z nimi, a ich spostrzeżenia na temat przemijania wysłuchuję, będąc tuż obok nich.
Niewątpliwie na pochwałę zasługują uroczo opisane gatunki zwierząt, a tym bardziej opis bujnej roślinności (mowa między innymi o dziewannie pospolitej, kwitnącym żarnowcu, cisach, sekwojach - nie sposób wymieniać tu wszystkiego!).

Dodatkowo autorzy poruszają takie tematy jak metabolizm, seks, komórkach "natural killers"i telomerach oraz o wierze w wielu bogów. Jest tego naprawdę ogrom, więc można poszerzyć swoją wiedzę o wiele ciekawostek. Dość lekko czytało mi się o podejściu do życia i przeżywaniu smutku, który niestety ma dość ogromny negatywny wpływ na nasze życie. Zarazem bawiło mnie i jednocześnie nieco irytowało, kiedy to sam język łamał mi się na niektórych słowach na przykład: psychoneuroimmunoendokrynologia. A pod nazwą kryje się dziedzina nauki określająca jak nasze emocje i myśli, które tworzą emocje, wpływają na układ odpornościowy.

Po przeczytaniu tej księgi wydaje się, iż nie istnieje ogólna przyczyna starości, a jest to tylko kwestia genów działających tu i tam, prowadzących do deficytów, w naszym wypadku stopniowo uzupełnianych dzięki medycynie. Jesteśmy dziś w stanie przedłużyć życie naszego gatunku: rozrusznik serca, tabletki na nadciśnienie i cholesterol, endoproteza stawu biodrowego itp. Czy dzięki takim "łatkom" nie ulepszamy życia? Robimy to. Pozostaje więc pytanie: czy śmierć naprawdę istnieje?

"Śmierć nie istnieje, ponieważ system trwa. Nie ma śmierci, jest odnowienie. Systemy biologiczne stoją o wiele wyżej od jednostki".

Podsumowując: po przeczytaniu zdasz sobie sprawę, że by odkrywać życie, istnienie człowieka, odkrywać prehistorię, nie trzeba grzebać w stanowiskach archeologicznych, wystarczy nam wiedza, że prehistoria nie znikła, ba!, ona nawet nie musi być odkrywana, ponieważ "ona jest wszędzie", do tego nosimy ją w sobie, a w złożach są tylko kości.

Juan Jose Millas, hiszpański pisarz, dziennikarz zafascynowany dziejami nie tylko prehistorii, ale również początku oraz końca życia czy długowieczności spełnił swoje pragnienie napisania oryginalnej książki, zapraszając do tego przedsięwzięcia poznanego wybitnego biologa, paleontologa, dyrektora naukowego muzeum Ewolucji Człowieka - Juana Luisa Arsuaga. Połączywszy siły,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
637
519

Na półkach: ,

Odwieczne zagadnienia dotyczące życia, śmierci, zdrowia... Pytania na które dotąd nie ma jasnych odpowiedzi... I niekoniecznie poznamy je akurat w tej książce. Ale będziemy mieć szansę być cichym uczestnikami ciekawych i mądrych rozważań dwóch starszych Panów na pewne ważne życiowe tematy. Paleontolog i jego żądny wiedzy kolega prowadzą fascynujące rozmowy o życiu. Po kilku rozdziałach czytelnik z ogromnym zainteresowaniem czeka na "ich kolejne spotkanie" z nowym tematem rozmowy. Tematem, który nie zawsze daje odpowiedzi, ale zawsze sprawia, że czytelnik zaczyna myśleć nad sensem tych rozmów :-) naprawdę niezła pozycja książkowa, nawet dla laików filozofii :-)

Odwieczne zagadnienia dotyczące życia, śmierci, zdrowia... Pytania na które dotąd nie ma jasnych odpowiedzi... I niekoniecznie poznamy je akurat w tej książce. Ale będziemy mieć szansę być cichym uczestnikami ciekawych i mądrych rozważań dwóch starszych Panów na pewne ważne życiowe tematy. Paleontolog i jego żądny wiedzy kolega prowadzą fascynujące rozmowy o życiu. Po kilku...

więcej Pokaż mimo to

avatar
111
2

Na półkach:

Książka „Życie i śmierć. Wielka księga pytań” jest wspólnym dziełem cieszącego się w Hiszpanii uznaniem i popularnością profesora paleontologii Juana Luisa Arsuagi i znanego hiszpańskiego pisarza, Juana Jose Millasa. Rozmowy tych dwóch wybitnych hiszpańskich intelektualistów na tematy trudne i poważne z dziedziny ewolucji człowieka prowadzone są w swobodnej atmosferze. Czytając, miałam właściwie wrażenie, że przysiadłam się na chwilę do stolika w restauracji, przy którym autorzy prowadzą rozważania, że wędruję z nimi po górach, parkach krajobrazowych, odwiedzam lekarza, sklep, złomowisko i podróżuję samochodem, przysłuchując się ich rozmowom. Nie ma w tych dywagacjach na temat życia i śmierci zadęcia - są dowcipne, lekkie, intrygujące, przystępne nawet dla laika. Naukowa argumentacja Arsuagi, czasem zaskakująca, okraszona jest specyficznym poczuciem humoru Millasa, zadziwionego światem w poetycko-dziecięcy sposób. Przy okazji „zwiedziłam” z autorami mnóstwo zachwycających, mało znanych hiszpańskich miejsc, przedstawionych, a właściwie wręcz odmalowanych piórem Millasa. To jedna z najbardziej wartościowych książek, jakie przeczytałam.

Książka „Życie i śmierć. Wielka księga pytań” jest wspólnym dziełem cieszącego się w Hiszpanii uznaniem i popularnością profesora paleontologii Juana Luisa Arsuagi i znanego hiszpańskiego pisarza, Juana Jose Millasa. Rozmowy tych dwóch wybitnych hiszpańskich intelektualistów na tematy trudne i poważne z dziedziny ewolucji człowieka prowadzone są w swobodnej atmosferze....

więcej Pokaż mimo to

avatar
769
242

Na półkach: ,

genialnie napisana, zmusza do myślenia, przewartościowuje i każe inaczej spojrzeć na świat i na nas samych

genialnie napisana, zmusza do myślenia, przewartościowuje i każe inaczej spojrzeć na świat i na nas samych

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    469
  • Przeczytane
    64
  • Posiadam
    21
  • Teraz czytam
    10
  • 2023
    4
  • Chcę w prezencie
    4
  • Popularnonaukowe
    3
  • Poszukiwane
    2
  • Ebook
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Więcej
Juan José Millás Życie i śmierć. Wielka księga pytań Zobacz więcej
Juan José Millás Życie i śmierć. Wielka księga pytań Zobacz więcej
Juan José Millás Życie i śmierć. Wielka księga pytań Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne