Zgłosuj na książki roku 2017

Cykl: Maj (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Att föda ett barn
Ag2S

Powieść Sandberg jest wybitna, jest hołdem złożonym każdej kobiecie. Szwecja, lata trzydzieste XX wieku. Maj, dwudziestoletnia dziewczyna, pragnie się wyrwać z rodzinnego domu na prowincji. W pobliskim mieście wynajmuje pokój i zatrudnia się w cukierni. O jej dalszym życiu przesądza niedzielna wycieczka nad morze. Poznaje dużo starszego Tomasa, który jest nią zauroczony. Ona kocha swojego...

Powieść Sandberg jest wybitna, jest hołdem złożonym każdej kobiecie.

Szwecja, lata trzydzieste XX wieku. Maj, dwudziestoletnia dziewczyna, pragnie się wyrwać z rodzinnego domu na prowincji. W pobliskim mieście wynajmuje pokój i zatrudnia się w cukierni. O jej dalszym życiu przesądza niedzielna wycieczka nad morze. Poznaje dużo starszego Tomasa, który jest nią zauroczony. Ona kocha swojego byłego chłopaka Erika, ale wszystko się zmienia, kiedy ten rzuca ją po raz drugi. W dodatku okazuje się, że Maj jest w ciąży. Dziewczyna decyduje się na małżeństwo z Tomasem. Wejście do rodziny Berglundów oznacza dla niej awans społeczny, ale Maj nie wie, jak wysoką cenę przyjdzie jej za to zapłacić...

Wkrótce nakładem Prószyński Media ukażą się kolejne tomy trylogii o Maj: „Być rodziną” i „Żyć za wszelką cenę”.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Urodzic_dziecko-p-34780-1-30-.html-.html

Izabela Pycio | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

"Gdyby tak można było wysiąść. Zniknąć, rozpłynąć się w powietrzu, chociaż na jakiś czas. I wrócić w nowej postaci. Gdyby mogła usunąć ze swojego życia ostatnią jesień. A może zachowa ją, zamieni w asa w rękawie, który już nigdy nie pozwoli jej powiedzieć przepraszam."

Byłam zaskoczona wnikliwością, precyzją i bezpośredniością, z jaką Kristina Sandberg przedstawiła obraz szwedzkiej kobiety z końca lat trzydziestych dwudziestego wieku. Doskonale odbieramy wszelkie odczucia, emocje, myśli, opinie głównej bohaterki, dotyczące nie tylko kluczowych spraw, ale także tych tylko pozornie błahych i nieistotnych, a jednak składających się na całościowy obraz postaw i osobowości. Towarzyszymy Maj Olausson zaledwie rok, a jak wiele wydarzyło się w jej życiu, jak bardzo się ono zmieniło, w jakim stopniu dwudziestoletnia kobieta uległa wewnętrznej przemianie, jak dalece ewoluowały jej poglądy, marzenia, spojrzenie na ludzi i otaczający ją świat. Jesteśmy pod wrażeniem drobiazgowości...

DomowaKsięgarnia | 2017-04-27

Wiele powieści reklamowanych jako rewelacyjne,po przeczytaniu, okazują się historiami, które właściwie nie są warte uwagi czytelnika. Z tą ksiązką jest zupełnie inaczej.

Ogromna w tym zasługaa nie tylko fabuły, doskonale wykreowanych postaci i dobrze oddanych realiów szwedzkiego życia i społeczeństwa lat trzydziestych ubiegłego wieku, ale i talent pisarski autorki.

Urodzić dziecko jest powieścią pełną emocji, dobrze dobranych słów i pełnokrwistych bohaterów, którzy zwracają uwagę czytelnika i na zawsze pozostają w jego pamięci.

więcej o książce na: domowaksiegarnia.blogspot.com

BagatElka | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Czytanie książki "Urodzić dziecko" to cholerna męka.A za fałszywe obietnice z okładki powinna być wymierzona kara.

"(...)napisana wyjątkowo pięknym językiem"

Nie wiem kto zawinił,czy autorka czy tłumacz ale wyszedł literacki koszmar.

Miałam wrażenie,że ktoś pociął zdania na fragmenty a potem wszystko wymieszał i na chybił- trafił powrzucał kropki i przecinki.
Wyszedł niestrawny chaos i nawet przemyślenia,wspomnienia ani tym bardziej urywki rozmów,pisane kursywą nie nadały temu ładu ani tym bardziej sensu.
Styl jest suchy,wręcz jałowy. Wielbicielom skandynawskiej prozy to zapewne nie przeszkadza.Mnie wkurza bo temperament śniętej ryby nie należy do moich ulubionych.

Tak samo wkurzała mnie główna bohaterka- Maj. Ona nie sika - ona oddaje mocz.
Zresztą,wszystko co robi i co myśli Maj jest sztuczne,sztywne i dla mnie całkowicie niezrozumiałe. Mam dość Maj i całej reszty bandy.Nie jestem w stanie przejmować się losem kogoś kogo nie polubiłam.

Maromira | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

…ależ, proszę pani, nikt nie będzie na panią zły, poza tym na pewno będzie pani miała więcej dzieci, jest pani młoda, mąż chciałby syna? Nie, Maj kręci przecząco głową, nie o to chodzi, <<ale trudno być dziewczynką w świecie, w którym szanuje się i podziwia tylko mężczyzn, bo kim jest dziewczynka…>”

Maj ma dwadzieścia lat, wielkie marzenia i oczekiwania od świata, ukochanego (byłego) chłopaka, pracę, która może i nie jest idealna, ale wystarcza na utrzymanie i mały pokoik u starszej kobiety, za którą nie przepada. Jest młoda, naiwna i chętna do czerpania z życia w jak największym stopniu [choć nie zawsze czuje się absolutnie przekonana do tego, co w związku z tym robi]. Świat stoi przed nią otworem – na tyle, na ile może stać przed młodą, niewykształconą dziewczyną ze wsi. A potem zachodzi w ciążę i wszystko się kończy.

Jest rok 1938, więc to oczywiste, że świat jest przeciwko niej. Opcji za bardzo nie ma – zarówno decyzja o urodzeniu, jak i usunięciu, dziecka jest równie ciężka...

Maleństwo | 2017-05-15
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

"Urodzić dziecko" to książka z tych, które się albo kocha, albo nienawidzi. Uderza w emocje czytelnika od samego początku i to niekoniecznie pozytywnie. Kiedy zaczęłam czytać, oczy przecierałam ze zdumienia. Składnia i gramatyka jest tak drażniąca ucho i oko, że aż trudno przebrnąć przez pierwsze akapity. Na szczęście tylko przez pierwsze. Kiedy już przywykłam do specyficznego języka, popłynęłam wraz z bohaterami powieści do ich świata i szybko zrozumiałam walory i zalety takiego ujęcia tematu.
Mai jest dwudziestoletnią Szwedką żyjącą w latach trzydziestych XX wieku. Kiedy ją poznajemy dziewczyna jest na rozdrożu. Mieszka w wynajętym pokoju, pracuje w cukierni i wydaje się, że jest jako tako szczęśliwa. Nie jest to szczyt jej marzeń, ale cieszy się, że wyrwała się z domu rodzinnego i rozpoczęła samodzielne, dorosłe życie. Radzi sobie, choć nie jest cukierkowo. Jej chłopak Erik porzucił ją, a Maj nie może poradzić sobie z samotnością. Wszystko się zmienia, kiedy podczas niedzielnej...

Agatonka | 2017-05-14
Przeczytana: 14 maja 2017

Bardzo dobra, skandynawska proza. Niby obyczajowa opowieść o pewnej młodej kobiecie, a taki wnikliwy obraz, ciekawy język.
Wiele kobiet odnajdzie kawałeczek siebie, choć opowieść sięga czasów sprzed wojny.

Kayunia | 2017-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 lipca 2017

Książka rozpoczyna cykl nowej szwedzkiej serii o Maj - na razie jest to pierwszy, przetłumaczony na nasz język tom, ale Autorka wydała trzy, które spotkały się ze sporym entuzjazmem w jej kraju.
Rzecz dzieje się w roku 1938 - dwudziestoletnia Maj z niezamożnej rodziny, opuszcza bliskich, dom na prowincji i przyjeżdża do nadmorskiego miasta, gdzie podejmuje pracę jako kelnerka w cukierni. Oddalenie od domu to także rozłąka z Erikiem, ukochanym, nieprzerwanie zaprzątającym myśli dziewczyny. Tylko, że Erik niekoniecznie, z równym zaangażowaniem, podziela uczucie Maj, a raczej, chyba sam nie wie, czego chce. I tak dochodzi do zerwań i powrotów, a w tzw. międzyczasie Maj, zachęcona przez koleżankę, udaje się na weekendową wycieczkę i poznaje sporo starszego Tomasa, w którego ramionach pozwala sobie na chwileczkę zapomnienia.
Owa chwileczka okazuje się brzemienna w skutki - Maj zachodzi w ciążę, a to zmienia wszystko. Bez miłości, poślubia Tomasa, zmieniając swój status społeczny,...

Erna Eltzner | 2017-05-03

× www.majuskula.blogspot.com ×

Możemy być w związku, a mimo tego odczuwać ogromną samotność. Złe wybory niosą ze sobą fatalne konsekwencje. Próba ucieczki od dotychczasowego życia wymaga wiele odwagi, ale nie zawsze ma szansę bytu. Żona, matka, gospodyni. Czy jest opcja idealnego grania tych wszystkich ról i udowodnienia innym, że jest się cokolwiek wartą?

Maj ma zaledwie dwadzieścia lat. Mieszka na szwedzkiej prowincji. Nieustannie pragnie wyrwania z domu i rozpocząć nowe życie. Finalnie znajduje pracę w mieście — zatrudnia się w cukierni, wynajmuje pokój. Pewnej niedzieli wyrusza na wycieczkę, nad morze. Poznaje tam Tomasa Berglunda, mężczyznę o sporo od siebie starszego. Ten momentalnie zaczyna coś do niej czuć. Jednak Maj ciągle myśli o byłym chłopaku, Eriku. Dziewczyna nie wytrzymuje, gdy po raz kolejny się rozstają. Oto ostatnia kropla w czarze goryczy. Postanawia wyjść za mąż — za Tomasa. Decyzję pomaga jej podjąć też inna okoliczność. Małżeństwo z synem bogatego...

Asia | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Nie spodziewałam się, że ten typ literatury tak mnie wciągnie. Na początku dość ciężko mi się czytało, wszystko przez dość specyficzny język i ton narracji. Z każdą kolejną stroną coraz bardziej wtapiałam się w historię Maj. Świetnie zbudowane portrety bohaterów. Momentami długo zastanawiałam się nad zrozumieniem motywów poszczególnych ich zachowań, ale chyba o to przecież chodzi w literaturze? O zrozumienie i interpretację działań bohaterów. Z pewnością chętnie sięgnę po kolejny tom.

zocha13 | 2017-06-05
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 lipca 2017

Historia jakich wiele, za duzo alkoholu, sex z przypadkowo poznana osoba i całe życie ponoszenia konsekwencji. Ale nie o historie tu chodzi a o to co sie dzieje w głowie kobiety, przyszłej matki. Jaki mętlik, ile doznań. Spotęgowane różnicami społecznymi przyszłych rodziców i porzuceniem/wyparciem sie jej przez rodziców. Osamotnieniem mimo wsparcia po stronie ojca dziecka, bo przecież nie zostawił, ożenił sie, otacza opieka. Książka majstersztyk :) konstrukcja zdań, ciagle przecinki, zdania nie mające sensu a jednak idealnie oddają to co dzieje sie w głowie głównej bohaterki. Czytając czuje sie wzburzenie, przerażenie nowa sytuacja, współczucie dla niej i lawinę innych uczuć. Brak dialogów ale i taki zabieg techniczny, moze przypadkowy jak duża czcionka w książce te odczucia potęguje. Minus za okładkę (nie ocenia sie tak książki a jednak ;). Sama po nią bym nie sięgnęła, dlatego tez podziękowania dla pani bibliotekarki.