Porządek alfabetyczny

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Orden alfabético
powieść hiszpańska

Trawiony gorączką trzynastoletni Julio trafia do innego świata, gdzie wszystko wydaje się bardziej intensywne. Jednak po pewnym czasie tę drugą stronę życia nawiedza kataklizm uciekają z niej książki, potem litery i słowa, wraz z nimi zaś oznaczane przez nie przedmioty. Świat pustoszeje i ulega deformacji, pogrążając się w chaosie, a pozbawieni daru nazywania ludzie schodzą do poziomu barbarzyńców.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

EwaWu | 2016-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2016

Millas stwarza świat, z którego uciekają książki, litery, słowa... Świat ukazujący, jak ważny dla ludzi jest język, i co mogłoby się wydarzyć, gdybyśmy nie mogli z niego korzystać.

Sam pomysł tyleż absurdalny (bo i nierealny - w tej wersji, w której sformułował go hiszpański pisarz), co i fascynujący. A na pewno stwarzający duży potencjał. Uświadomienie ludziom, jak ważny w kulturze jest język, którym się posługujemy, jak wyznacza on granice naszego świata (rzekę tak za Wittgensteinem) uważam za cel szczytny i zdecydowanie godny literatury. Odczuwam jednak zdecydowany niedosyt w kwestii realizacji tegoż - jakże ciekawego - pomysłu.

Książka przybiera formę baśniowej przypowieści, jednak ze zbyt dużym akcentem na ten pierwszy człon, czyli na baśniowość. W efekcie sprawia wrażenie raczej książki dla dzieci, choć sam temat, a nawet fantastyczny pomysł na jego realizację, robią miejsce dużo poważniejszemu ujęciu kwestii istotnej roli języka w naszym życiu.

Czyta się lekko. Zbyt...

| 2014-09-14
Na półkach: Nieznany ląd, Przeczytane

Jestem pełna podziwu dla wyobraźni autora.
Czasami też zdarza się,że moje myśli kierują się w stronę fantastycznych i utopijnych wydarzeń,ale takiej fascynacji słowami jeszcze do tej pory nie odkryłam.Brawo za stworzenie alternatywnego świata,gdzie główną rolę grają litery,słowa i pozostałe części mowy,ukazujące niezbadane dotąd życie książek,które nieczytane umierają,po prostu...

wiking | 2011-07-27

Czy żyjemy w realnym świecie, czy tylko w świecie imitującym rzeczywistość, czy zastanawiasz się nad egzystencją ludzkości patrząc na nią z boku tzn. jako widz? Co kreuje i napędza rzeczywistość, do czego potrzebne są nam wyrazy, czy jesteś ciekawy i nie unikasz prób odpowiedzi na trudne pytania? Ile wymiarów ma życie? W którym aktualnie świecie żyjemy? Czy aby nie jesteśmy tylko astralnym odbiciem w lustrze, za którym jest inny świat?

Maciej Korpuliński | 2014-08-04

Nieraz w chorobie miewałem takie stany,w tej książce jest pokazany świat dychotomiczny,który podaje się różnym cyklom.

Sasha | 2015-12-30
Przeczytana: 02 marca 2011