Zapomniany walc

Grzegorz Buczkowski
Inne

Szare oblicza miłości

1956 14 299

Uważam, że to naprawdę kawał dobrej literatury obyczajowej.
Jak dla mnie troszkę ku przestrodze.
W fazie romansu jest ekscytacja , potem kiedy wspólne życie budowane jest na gruzach poprzednich związków -- i jeszcze dziecko, które będzie zawsze -- i pewnie zawsze ważniejsze --- no cóż , już zdecydowanie mniej kolorowo to wygląda.
Szczera, bardzo ciekawa pozycja - zdecydowanie polecam.

Uważam, że to naprawdę kawał dobrej literatury obyczajowej.
Jak dla mnie troszkę ku przestrodze.
Szczera, bardzo ciekawa pozycja -...

2079

Romans, nie romansidło. Historia grzesznego związku ale jakże inaczej ukazana, jak inaczej rozłożone akcenty. Zero ckliwości, bez epatowania dosłownością. Polecam.

Historia o zdradzie... Spodziewałam się emocji, a ta opowieść jest zdystansowana, ledwie letnia, jakby bohaterka wspominała przeżycia, które ją ledwo obeszły. No, owszem - Gina mówi o swoich uczuciach, ale ja tych jej emocji nie odbieram. Trochę tak, jakby była za szybą. Książka, którą w każdej chwili można odłożyć bez żalu.

Książkę wybrałam na chybił i to był bardzo celny strzał. Historia zakazanego romansu, rodzącej się grzesznej, wskroś potępionej miłości, przegranej już na starcie. 32-letnia Gina, świeżo upieczona mężatka szaleńczo zakochuje się w starszym od siebie, żonatym mężczyźnie- ot historia jakich w literaturze pełno.. ale Enghrit przedstawia ją bardzo wyważenie, bez patosu i ckliwości -jako wewnętrzny monolog Giny, stawiając zdradę w epicentrum fabuły. Główna bohaterka analizuje swoją relację z kochankiem od niewinnego zauroczenia po dojrzałe uczucie skupiając się zarówno na rozterkach i wyrzutach sumienia, jak również mając świadomość wyrządzanej innym krzywdy. W takich grzesznych miłościach zawsze ktoś cierpi, a najbardziej-jak zawsze-nieświadome dramatu sytuacji-dzieci.. Autorka nie ocenia zachowań i motywów działań kochanków, pisze o zakazanym romansie bardzo wyważenie, momentami oschle, oszczędnie subtelnie wskazując jednak braki w ich małżeństwach odsłaniając realne zagrożenia każdego związku. Ostatnie zdanie książki roztrzaskuje w niwecz wszelkie dywagacje za i przeciw, próby zrozumienia czy rozgrzeszenia win.. Finalna scena książki sprawia, że nie zapomni się jej nigdy..
Bardzo pochłonęła mnie lektura „Zapomnianego walca”, wtopiłam się w nią i choć początkowo ciężko było mi wgryźć się w poszarpaną, pierwszoosobową narrację, to z każdym kolejnym rozdziałem dałam się ponieść taktowi wygrywanej, raniącej melodii..

Kolejne, niesłychanie udane spotkanie z wydawnictwem „Wiatr od morza”. (ps Każdy rozdział zatytułowany jest konkretną piosenką miłosną, a wszystkie dostępne są w jednym pliku na stronie wydawnictwa stanowiąc idealne uzupełnienie lektury)

"Ten człowiek, który stoi u krańca ogrodu, jest zatem tylko maleńkim rozdarciem w tkaninie mojego życia.Jeśli się nie odwróci, dam radę je zaszyć"

Polecam!
5/6

Małgorzata Sierocińska

„Zapomniany walc” to bardzo nowatorsko napisana opowieść o pożądaniu prowadzącym do zdrady małżeńskiej, przedstawiona oczami głównej bohaterki i zarazem narratorki o imieniu Gina. Niby temat jest dość popularny, jednak chociażby sam fakt, że powieść napisana jest z perspektywy kobiety, wpływa na jej oryginalność. Poza tym, jak to przy wyżej wymienionym temacie bywa, pojawia się motyw trójkąta – on, ona i ta trzecia – w tym przypadku jednak jest nią córka kochanka. A relacja między ojcem i córką będzie dość mocno determinować nowy układ dorosłych, tym bardziej, że cierpi ona na pewną chorobę. Na dodatek Gina – obiektywnie oceniając – prowadzi szczęśliwe życie młodej żony bardzo sensownego mężczyzny. Wszystko w tej układance pasuje – nowy dom, wspólne pasje, namiętność… Dlaczego więc decyduje się na romans z żonatym mężczyzną i jak się on skończy?

Ta powieść obyczajowa porusza jednak też inne tematy. Autorka nie skupia się tylko na relacji między kochankami. Dużo uwagi poświęca też stosunkom między pozostałymi członkami rodziny – między rodzicami a dziećmi oraz między siostrami. Anne Enright podejmuje się też w pewnym sensie misji społecznej, przybliżając czytelnikom realia życia z chorym na epilepsję dzieckiem. Przeczytamy zarówno o niuansach związanych z samą chorobą, jak i rozterkach i lękach, które towarzyszą na co dzień rodzicom chorego dziecka. Ciekawym elementem powieści są też realia w jakich rozgrywa się historia, czyli początek XXI wieku, na który przypadał w Irlandii boom ekonomiczny. Bohaterowie, pochłonięci pogonią za kolejnymi dobrami materialnymi, zdają się jednak nie zauważać, że wszystko co dobre, kiedyś musi się skończyć, a im wyżej się wejdzie, tym upadek może być bardziej dotkliwy.

Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że każdy rozdział książki nosi tytuł mniej lub bardziej popularnej piosenki. Wydawcy przygotowali dla polskich czytelników mały bonus na stronie www.wiatrodmorza.com/playlista gdzie po zalogowaniu można posłuchać wszystkich tych utworów, by lepiej wejść w klimat opowieści. Książka z muzyką – intrygujące!

„Zapomniany walc” to bardzo dobry wybór „z polecenia”, przy czytaniu którego miło spędziłam czas. Książka napisana jest w świetnym stylu, przez co czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Tematyka skłania do refleksji. Typ narratora wpływa zaś na fakt, że przynajmniej żeńska część czytelników może utożsamiać się z główną bohaterką i lepiej ją zrozumieć. Polecam jednak wszystkim zaciekawionym moja opinią – nie tylko kobietom.

A mnie się nie podobała. Nic tam nie było zabawna, ani ironiczne, jakieś takie płaskie

Na książkę, a dokładniej mówiąc na audiobooka, natrafiłem w mojej bibliotece. W zasadzie to tytuł, okładka i opis skusił mnie do wypożyczenia. Niemiecko tytuł brzmi „Anatomie einer Affäre”, co znaczy w dosłownym tłumaczeniu „Anatomia pewnego romansu”. Niemiecki tytuł, co ciekawe nie ma nic wspólnego z angielskim oryginalnym tytułem. Interesującym jest fakt, że wydawca i tłumacz nie manipulowali nic przy tytule i w języku polskim zachowali znaczenie angielskiego oryginału.
Sięgając po książkę nie byłem świadomy, iż mam do czynienia z irlandzką autorką, która jest laureatem prestiżowej nagrody Booker Price, co prawda za inną książkę, pod tytułem „The Gathering”. Tak a propos mam teraz zamiar sięgnąć po tę książkę.
Ale powracając do „Zapomnianego Walca”, autorka podchwytuje temat zdrady małżeńskiej, romansu i opisuje go w tej książce. Co ciekawe tworzy dość ciekawe tło dla tego tematu, no i przede wszystkim opisuje go z punktu widzenia kobiety, która zdradza.
Główna bohaterka książki, Gina, poznaje na imprezie grillowej u swojej siostry tajemniczego mężczyznę Seana. Jest rok 2002. Gina na tej imprezie jest ze swoim narzeczonym Connorem, ale już podczas tego pierwszego spotkania Sean wpada jej w oko. Z biegiem czasu jej związek z Connorem przeradza się w małżeństwo, wydaje się, że szczęśliwe. Nagle podczas wyjazdu zagranicznego Gina decyduje się pójść do łóżka jeden jedyny raz z Seanem. Na tym jednym razie się nie kończy. Sean następnie zaczyna pracować w tej samej firmie co Gina, zresztą sama Gina inicjuje przejście Seana do jej firmy. Ich romans przeradza się romans biurowy. I tak jeden niewinny skok w bok przeradza się w coś większego, coś o w zasadzie Ginie wymknęło się z pod kontroli. Nie będę bardziej głębiej opisywał rozwój romansu Giny. Z psychologicznego punktu widzenia przyznam, że historia związana z romansem była dość ciekawie opisana.
Jak już wcześniej wspomniałem to tło narracyjne jest bardzo ciekawe. Nie jest chyba przypadkiem, iż akcja książki toczy się w latach 2002-2009. W tych latach Irlandia przeżywała wielki boom gospodarczy, który pod koniec roku 2008 skończył się wielkim upadkiem. W świetny sposób autorka wplotła wątek prężnie rozwijającej się gospodarki w powieść. Głowni bohaterowie książki pracują w dobrze prosperujących międzynarodowych firmach, dobrze zarabiają. Czuć w książce nutkę materializmu. Mieszkańcy Irlandii korzystają garściami z dobroci prężnego rozwoju gospodarczego. Chociaż przecież Irlandią to kraj którego mieszkańcy w przeszłości doświadczyli strasznej biedy. Podobnie jest z wartościami moralnymi. Podobnie jak Polska, Irlandia ma historię dość tradycyjnego kraju zdominowanego przez religie rzymski katolicyzm.
Bardzo ciekawe w książce jest to, iż autorka poświęca sporo miejsca innym postaciom, córce kochanka Seana, Evie oraz swojej matce. Szczególnie wątek związany z córką kochanka Seana był dla mnie ciekawy.
Bardzo ciekawa książka. Obyczajowa, ale dobrze się jej słuchało. Polecam czytelnikom, którzy lubią książki obyczajowe.

Jest coś w autorce co wkurza i zarazem przyciąga jak magnes w lekturze. I wcale nie chodzi o to kto kogo i dlaczego, ale o ten klimat, klimat irlandzkiej depresji, klimat sentymentalizmu, nieuchwytności i zarazem ulotności uczucia i nie tylko miłości damsko-męskiej ale i tej rodzicielskiej itd. Jest taki fragment o mężczyźnie, który stoi w drzwiach i jest on łatwiejszy do życia niż ten mężczyzna, który powiesił płaszcz na haczyku i wszedł do mieszkania. I myślę, że to jedna z najlepszych definicji trudności miłości ever. Dodatkowo plus za akcenty polskie i trochę dobrej muzyki.

Bez szału. Miał być romans, jakiego do tej pory nie było. Nielegalne związki Plebanek były o niebo lepsze.

"Myślę, że wybraliśmy drzwi, które wydawały się właściwe".

Wszystko ma swoją cenę i za każdą naszą decyzję, przyjdzie nam prędzej czy później zapłacić. Lubimy czytać książki o miłości, pełnej pasji i namiętności. Czasami jednak trzeba zejść na ziemię i skonfrontować rzeczywistość z naszymi wyobrażeniami. "Zapomniany walc" to właśnie taka książka, trudna do przełknięcia, niczym gorzka pigułka po słodkich cukierkach.

Anne Enright to irlandzka pisarka, urodzona w Dublinie, gdzie obecnie mieszka oraz pracuje. W 2007 r. autorka zdobyła nagrodę Bookera za powieść pt. "Tajemnica rodu Hegartych". "Zapomniany walc" został wyróżniony nagrodą Andrew Carnegie Medal for Excellence in Fiction.

Gina Moynihan trwając w udanym, bezdzietnym małżeństwie, nawiązuje romans z żonatym Seánem Vallely. Początki romansu są niezwykle romantyczne i pełne namiętności w hotelowych pokojach. Gdy ich związek wychodzi na jaw, z każdym, kolejnym dniem, bohaterowie zaczynają dostrzegać to, czego nie widzieli w wyrwanych codzienności, chwilach. Na horyzoncie pojawia się także córka Seána – Evie.

Zaczyna się zawsze idealnie – gorący seks, ukradzione momenty, ryzyko i pełne miłości wyznania o wiecznym oddaniu. Człowiek odurzony miłością, nowym uczuciem, widzi tylko to, co chce widzieć. W pełnej okazałości uwidoczniła to Anne Enright, która rozłożyła na czynniki pierwsze zdradę. Ta swoista anatomia niewierności małżeńskiej ukazana w powieści jest niczym niezwykle gorzka pigułka, która po rozgryzieniu, powoli wypuszcza gorzki posmak. Nie ma bowiem w tej książce sentymentalizmu i ckliwości, jest za to dość chłodna i surowa analiza własnych zachowań i konsekwencji, jakie każdy z nas ponosi za swoje decyzje.

Gina, główna bohaterka książki, jest jednocześnie narratorką opowiadanej przez siebie historii. Historii zaczynającej się od miłości, a kończącej na zderzeniu ze zwykłą codziennością, polegającej na ostracyzmie znajomych i rodziny, problemach finansowych, ale także życiem każdego dnia z drugą osobą, która przecież ma swoje przyzwyczajenia. Powoli, wielka namiętność i wyidealizowane uczucie zderza się z prozą życia – i jest to bolesne dla każdego z bohaterów. To, co ważne, autorka nie ocenia i nie usprawiedliwia, gdyż to wszystko zostawia czytelnikowi.

Trzecią bohaterką, ukazywaną nieco w tle, ale jak się okazuje, mającą do odegrania dość znaczącą rolę jest Evie. Córka Seána, jej choroba i wpływ romansu ojca na jej życie to wątek, który rozwija się powoli i jest jednocześnie pozbawiony dramatyzmu. Pomimo tego, nadal po skończonej lekturze, zastanawiam się nad tym, na ile cała ta sytuacja wpłynęła na psychikę tego dziecka.

"Zapomniany walc" to powieść psychologiczna, która łatwą i przyjemną z pewnością nie jest. Przy tej lekturze należy maksymalnie się skupić, gdyż tylko wtedy będziemy w stanie głęboko wczuć się w całą opisaną przez autorkę, sytuację.

"Myślę, że wybraliśmy drzwi, które wydawały się właściwe".

• Do zdobycia
  • Kolejka

Dodaj cytat z książki Zapomniany walc