Chłopiec na szczycie góry

Okładka książki Chłopiec na szczycie góry John Boyne Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Chłopiec na szczycie góry
John Boyne Wydawnictwo: Replika powieść historyczna
2017-03-15
Data 1. wydania:
2015-10-01
Tomasz Misiak
Adolf Hitler antysemityzm faszyzm Niemcy III Rzesza II wojna światowa literatura australijska nienawiść przemoc rodzina samotność śmierć śmierć terror
Inne

Oficjalne recenzje i

Uczeń zła

Link do recenzji

1018 51 118

"...każdy umundurowany uważa, że może robić wszystko, co chce. Że może traktować innych tak, jak nigdy by nie mógł, nosząc normalne ubranie. Mundury pozwalają nam praktykować okrucieństwo bez poczucia winy..."

Brzmi znajomo? Choćby w świetle ostatnich, haniebnych wydarzeń na naszej wschodniej granicy, ale nie tylko.

Bardzo wymowna powieść, zarówno dla młodszego czytetnika, jak i dla reszty świata. O czym mówi, każdy wie. Jednak na przyszłość wolałabym nie poznać całej fabuły z okładki. Chciałabym jednak przeżyć jakieś momenty zaskoczenia podczas lektury, a wszystko jest w opisie. To w czyim domu zamieszka chłopiec jest powiedziane dopiero w połowie książki! I w opisie of course...
Droga osobo, która zepsuła mi połowę przyjemności z czytania, weź na przyszłość od uwagę, że przeciętny czytelnik potrafi czytać książki ze zrozumieniem, a zarys fabuły nie powinien być streszczeniem powieści. Nie pozdrawiam.

Bardzo wymowna powieść, zarówno dla młodszego...

Chłopiec na szczycie góry to opowieść o złym wpływie systemów totalitarnych na kształtowanie młodzieży. Niestety każdy z nas przeżywa okres podważania autorytetu bliskich na rzecz autorytetu zewnętrznego. Najczęściej opracuje się to dużym, wręcz aksjomatycznym znaczeniem słów wypowiadanych przez nauczyciela. W państwach totalitarnych rolę tę powierza się organizacjom młodzieżowym, których celem jest wpływanie na młodych w sposób zgodny z oczekiwaniami władzy. Dobrze skonstruowany i egzekwowany system łamie kręgosłupy najczęściej na całe życie...

Zdecydowanie książka dla młodszego czytelnika - napisana wartko, ciekawie, czyta się szybko i łatwo, a przy tym nie jest trywialna - wręcz przeciwnie, porusza bardzo mocno. To literatura z ambicjami, które jednak nie przybrały tonu apodyktycznego, moralizatorskiego ani tchnącego "dydaktycznym smrodkiem" czy niepotrzebnym patosem.

Nie zamykam jej jednak całkowicie w nurcie "literatura dla młodzieży": poza atutami czystko literackimi, jak ciekawa konstrukcja narracyjna czy duża dbałość o język, "Chłopiec na szczycie" góry świetnie tłumaczy, czym był nazizm i dlaczego właśnie ta ideologia miała tak duży wpływ na wydarzenia II wojny światowej. Ta opowieść to niezwykle poruszająca lekcja moralności, do odrobienia dla czytelników absolutnie w każdym wieku. Pewne aluzje i konteksty zawarte w fabule, wymagają dojrzalszego punktu widzenia, z pewnością usatysfakcjonują starszego czytelnika.

Nie zamykam jej jednak całkowicie w nurcie...

Jak łatwo zmanipulować dziecko i zrobić mu pranie mózgu i co potem z tego wynika. II wojna światowa z perspektywy, na pierwszy rzut oka, spokojnej. Idealny przykład na to, że ofiary wojen są po każdej ze stron, a użycie słów "przegrani" i "wygrani" jest zupełnie nietrafione.
Przyjemna, prosta w przekazie, a jednocześnie ciężki temat.

Przyjemna, prosta w przekazie, a jednocześnie ciężki temat.

Książka raczej dla młodego czytelnika. Ja nastawiłem się na głębsze dramaty a dostałem poprawnie politycznie nowelę

Nie wiem jak to ocenić..... Niestety to nie moje klimaty i pewnie stąd ta niska nota... Czasy Hitlera.... Bycie obok niego.... Sami oceńcie

Czytałam wszystkie książki o tematyce obozowej tego autora. Wszystkie pochłaniałam i dobrze wspominam te książki ALE pod takim względem, że łatwo i szybko mi się te książki czytało. Tematyka obozowa nie jest łatwa i często wywołuje łzy wśród odbiorców, a tym bardziej jeśli głównymi bohaterami są dzieci co ma miejsce właśnie u Johna Boyne'a.

Chłopiec na Szczycie Góry to historia o chłopcu, który urodził się w okresie międzywojennym. Jego ojciec był rodowitym Niemcem, matka Francuzką, a najlepszy przyjaciel był... Żydem. Pierrot pewnego dnia staje się sierotą, traci ojca i matkę, a później zmuszony jest do zmiany swojego miejsca zamieszkania i wyprowadza się do swojej ciotki Beatrix, która nie mieszka w zwykłym domu, a w samej rezydencji Adolfa Hitlera... To co się dzieje wewnątrz rezydencji Berghof przechodzi ludzkie pojęcie.

Oczywiście ta książka to fikcja literacka, ale cały wydźwięk tej historii jest mocno realistyczny, przez co nasze emocje jeszcze bardziej skaczą do góry. Mną targały różne emocje, czasami nawet musiałam odłożyć książkę, by na spokojnie się pozbierać. Musicie przeżyć tę historię na własnej skórze, jeśli tak samo jak ja lubicie czasami się wzruszyć. W tej książce zobaczycie również, jak środowisko w którym dziecko przebywa - wpływa na jego rozwój psychiczny oraz jak działa manipulacja.

Ta książka jest dla ludzi, którzy lubią się wzruszać i lubią od czasu do czasu sięgnąć po tematykę obozową. Serdecznie Wam polecam tę historię!

Chłopiec na Szczycie Góry to...

Oryginalny pomysł na historię. Bardzo porusza, uświadamia, jak wielki wpływ ma na dziecko jego środowisko. Smutna, lecz napisana wybitnie.

Nie wiem nawet jak opisać emocje które miałam czytając tą książkę. Na samym początku byłam zdziwiona że tak młody chłopiec jest odważny pomimo rzeczy które przeszedł. Podziwiałam go, jednak potem z tego miłego i kulturalnego chłopca stał sie arogancki, rozkazujący nastolatek co mi sie nie podobało. Zrobił rzeczy za które sie potem wstydził, został sam, ale miał szczęście, że jedna jedyna osoba go nie odtrąciła. Szybko się czytało, bardzo dobra książka. Polecam !

Szczęśliwie nie przeczytałam wcześniej oficjalnej recenzji i mogłam sama poznawać chłopca, który zamieszkał na szczycie góry.
Książka wzruszająca, wciągająca a ponadto dająca do myślenia. Na wielkie uznanie zasługuje sposób ukazania nam przemiany człowieka z małego niewinnego dziecka w nastolatka ukształtowanego określonymi okolicznościami i ideologią.
John Boyne opisuje losy małego chłopca Pierrota, który w związku z szeregiem niesprzyjających okoliczności zmienia swoje miejsce zamieszkania a także tożsamość.
Obserwujemy, jak indoktrynacja wpływa na jednostkę. Jak można zmienić system wartości u dziecka doświadczającego przykrości od rówieśników, dramatów rodzinnych w chwili, gdy zdawałoby się znajdują bezpieczny azyl.
Jak dziecko obserwując zachowanie dorosłych przejmuje od nich sposób bycia i zachowań.
To właśnie ta potrzeba akceptacji i przynależności do grupy kieruje naszymi wyborami i czasami przestajemy odróżniać dobro od zła. Jak przykro, że ten problem jest ciągle aktualny.

Jednocześnie autor dokonał czegoś niesamowitego, niespotykanego dla mnie do tej pory, podczas czytania książek. Dokonał we mnie zmiany nastawienia wobec głównego bohatera. Na początku współczułam dziecku, jednak w miarę zachodzących zmian w jego zachowaniu i sposobie postrzegania otaczającego go świata irytowała mnie jego postawa. Ta jego świadomość, że człowiek w mundurze jest ważniejszy, ma władzę i należy mu się szacunek bez względu na to co robi jest przerażająca. Pod koniec lektury już nie współczułam Pieterowi. Polecam

John Boyne opisuje...