Chłopiec na szczycie góry

- Tytuł oryginału:
- The Boy At The Top Of The Mountain
- Data wydania:
- 2017-03-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-03-15
- Data 1. wydania:
- 2015-10-01
- Liczba stron:
- 272
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788376745879
- Tłumacz:
- Tomasz Misiak
- Wydawnictwo:
- Replika
- Tagi:
- Adolf Hitler antysemityzm faszyzm Niemcy III Rzesza II wojna światowa literatura australijska nienawiść przemoc rodzina samotność śmierć śmierć terror
- Tytuł oryginału:
- The Boy At The Top Of The Mountain
- Kategoria:
- powieść historyczna
- Data wydania:
- 2017-03-15
- Liczba stron:
- 272
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788376745879
- Tłumacz:
- Tomasz Misiak
- Tagi:
- Adolf Hitler antysemityzm faszyzm Niemcy III Rzesza II wojna światowa literatura australijska nienawiść przemoc rodzina samotność śmierć śmierć terror
- Inne
Autor bestsellerowego Chłopca w pasiastej piżamie po raz kolejny zaskakuje i wzrusza!
Gdy mały Pierrot zostaje sierotą, musi opuścić swój dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix - służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Jest rok 1935, a II wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem, bowiem jest to Berghof, rezydencja Adolfa Hitlera.
Pierrot szybko zostaje wzięty pod skrzydła Hitlera i wrzucony do coraz bardziej niebezpieczny nowy świat: świat terroru, tajemnic i zdrady, z którego nigdy nie będzie w stanie uciec…
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Uczeń zła
Wierzę, że człowiek rodzi się niewinny. Wszystko, co później w życiu mu się przytrafia, kształtuje w nim osobę, którą się staje. Wychowanie, otoczenie i wszystkie zewnętrzne okoliczności, zakorzeniają jeden punkt widzenia, który niekiedy zaciera granicę między dobrem a złem. Bo czy można jednoznacznie zdefiniować dobro? Czy można określić, że coś jest dobre, nawet gdy inni krzyczą, że jest to złe? Prawda zależy od doradcy, którego posiadamy. I przekonań, które poprzez poglądy naszego doradcy, zostały nam wpojone.
John Boyne sięgał już nie raz po motyw niewinności chłopca, która zderza się z cienką granicą między dobrem a złem. Wydaje się to być aspekt, który nieustannie go nurtuje, do którego w swoich powieściach próbuje się zbliżyć. W „Chłopcu w pasiastej piżamie” analizował temat na przykładzie dwóch chłopców należących do dwóch różnych światów (być może światów dobra i zła), a ostatecznie będących po prostu dwojgiem małych dzieci. W „Chłopcu na szczycie góry” idzie o krok dalej. Punktem wyjścia jest tu chłopiec czysty jak biała kartka – niewinny i dobry, który trafia na bardzo złego nauczyciela. I być może nie najciekawszym motywem książki, ale pomysłem przynoszącym największą siłę rażenia jest fakt, że jego doradca jest jednoznacznie określany jako jeden z najgorszych ludzi w historii świata.
Bohaterem jest chłopiec o imieniu Pierrot. Dorasta w Paryżu, wychowując się w cieniu ojca Niemca, boleśnie przeżywającego swój udział w I wojnie światowej, oraz ciepłej i troskliwej matki Francuski. Pierrot jest dobrym chłopcem, któremu wpojono fundamentalne wartości. Umie dokonać wyważonej oceny, umie być życzliwy dla ludzi. Jego najlepszy przyjaciel – niemowa Żyd, z którego inni koledzy się śmieją, umie w Pierrocie odnaleźć dobroć i bezinteresowność.
Jednak życie Pierrota nie jest łatwe, zwłaszcza gdy umiera jego ojciec. Diametralnie zmienia się, gdy ginie jego matka. Sierota nie może wybrać życia, które chciałby mieć – pozostania z najlepszym przyjacielem, nie porzucania ukochanego psa. Jest jednak ciotka Beatrix, siostra jego zmarłego ojca, która go odnajduje i, mimo że nie widzieli się nigdy w życiu, zabiera go do austriackiego domu, w którym służy, by otoczyć Pierrota opieką. Pieter, bo tak brzmi jego nowe, austriackie imię, nie trafia do jednak zwykłego domu. Beatrix jest bowiem służącą w wielkim domu na szczycie góry, w rezydencji Berghof, a panem, z którym Pieter rychło się spotyka, jest Adolf Hitler.
Czytelniczą ucztą są sceny, gdy John Boyne wprowadza historyczne postaci, jak Evę Braun, Leni Riefenstahl, księcia Windsoru – Edwarda VIII oraz nazistowskich dygnitarzy, na czele z Goeringiem czy Goebbelsem. Jednak największym walorem książki jest sposób, w jaki Boyne pokazuje zmianę w samym Pierrocie (symbolizowaną poprzez zmianą imienia). Fuhrer bierze go pod swoje skrzydła. Z początku traktuje go jako zwykłe dziecko służącej, lecz stopniowo coraz bardziej zmienia do niego swój stosunek, jak do ucznia, które może kształtować według własnego upodobania. Chłopiec z początku słucha jego słów z przestrachem i wewnętrznym sprzeciwem. Jednak wychowanie dziecka i silne oddziaływanie jego wpływowego doradcy sprawia, że zmienia się jego postrzeganie świata. Wpierw są to drobne niuanse, które stopniowo stają się mocno zakorzenionymi poglądami. Indoktrynacja Fuhrera sprawia, że siłą napędzającą działania Pietera jest dążenie do władzy oraz chęć zabłyśnięcia, wybicia się i przypodobania Hitlerowi.
Pieter dokonuje coraz gorszych czynów, staje się pozbawiony skrupułów. HilterJungen daje mu siłę. Bliskość i zaufanie jakim otacza do Fuhrer, budzi w nim władzę, dzięki której sięga po wszystko, jak po swoje. W niewyobrażalny sposób przekracza granicę. I czytelnikowi pozostaje tylko jedno pytanie: Czy z tak jednoznacznej drogi jest jeszcze możliwość powrotu? Cóż jednak, jeśli człowiek czyniący zło, sam w sobie go nie widzi?
„Chłopiec na szczycie góry” to lektura nie tylko bardzo wciągająca, ciekawa ze względu na fabularyzowane wyobrażanie życia Hitlera w Berghof. To także głęboka analiza dziecięcej podatności na indoktrynację. A przede wszystkim opowieść o cienkiej granicy między dobrem a złem oraz o tym, jak ludzie mogą być ślepi i okłamywać się, że czynią dobro czyniąc nawet jawne zło. Polecam, szczególnie ze względu na jej aktualność.
Monika Samitowska-Adamczyk
Popieram [ 14 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Tylko nigdy nie wmawiaj sobie, że nie wiedziałeś.
Bo to by była najgorsza zbrodnia.
Chcę tylko, żebyś zdała sobie sprawę, jak niebezpieczne mogą być słowa.
(...) może traktować innych ludzi tak, jak nigdy by nie mógł, nosząc normalne ubranie. Mundury pozwalają nam praktykować okrucieństwo bez po...
Rozwiń
Opinie [181]
Chłopiec na szczycie góry to opowieść o złym wpływie systemów totalitarnych na kształtowanie młodzieży. Niestety każdy z nas przeżywa okres podważania autorytetu bliskich na rzecz autorytetu zewnętrznego. Najczęściej opracuje się to dużym, wręcz aksjomatycznym znaczeniem słów wypowiadanych przez nauczyciela. W państwach totalitarnych rolę tę powierza się organizacjom...
więcejNie wiem jak to ocenić..... Niestety to nie moje klimaty i pewnie stąd ta niska nota... Czasy Hitlera.... Bycie obok niego.... Sami oceńcie
Pokaż mimo toZdecydowanie książka dla młodszego czytelnika - napisana wartko, ciekawie, czyta się szybko i łatwo, a przy tym nie jest trywialna - wręcz przeciwnie, porusza bardzo mocno. To literatura z ambicjami, które jednak nie przybrały tonu apodyktycznego, moralizatorskiego ani tchnącego "dydaktycznym smrodkiem" czy niepotrzebnym patosem.
więcejNie zamykam jej jednak całkowicie w nurcie...
" Chłopiec na szczycie góry " to historia siedmioletniego Pierrota, syna Francuzki oraz Niemca, który po śmierci rodziców trafia do sierocinca, a następnie pod skrzydła swojej ciotki Beatrix, która jest gosposia u samego Adolfa Hitlera w Berghofie.
więcejCo wyniknie że spotkania młodego chłopca z Adolfem Hitlerem?
Czy życie na szczycie góry w momencie kiedy cały świat płonie...
moze byc
Pokaż mimo toKiedy Pierrot zostaje sierotą po wielu perypetiach zmuszony jest opuścić rodzinny Paryż i rozpocząć życie u boku ciotki. Beatrix jest służącą u bogatej austriackiej rodziny. Jest 1936 rok, a rozpoczęcie drugiej wojny światowej wydaje się nieuniknione. Dom, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym miejscem. To Berghof, rezydencja Adolfa Hitlera. Pierrot bardzo szybko...
więcejPoruszające opowiadanie o dzieciach podczas wojny. Jak jest wyniszczający konflikt dla każdego człowieka. Jak bardzo propaganda rzeszy była wpajana do umysłów dzieci takich jak Pierrot. Członkowie hitlerjugend naprawdę były przekonane o słuszności hitlera, jego rządów, istnienia rzeszy. Jak bardzo były zmanipulowane, oszukane. Oni często nie znali i nie wyobrażali sobie...
więcejKiedy mały Pierrot zostaje sierotą, zmuszony jest opuścić rodzinny dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix - służąca w zamożnej austryjackiej rodzinie. Jest rok 1935, a druga wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem. To Berghof, rezydencja Adolfa Hitlera.
więcejPierrot szybko zostaje wzięty pod...
"Historia chłopca, który najpierw był przyzwoitym człowiekiem i miał serce przepełnione miłością, a potem został splugawiony przez władzę. Historia chłopca, który popełnił zbrodnie i musi z nimi teraz żyć do końca; skrzywdził ludzi, którzy go kochali, i przyczynił się do śmierci tych, którzy zawsze okazywali mu tylko dobroć; sprzeniewierzył się swemu prawu do własnego...
więcejMyślę, że znaczna cześć czytelników zna choć jedną z książek Johna Boyna ("Chłopiec w pasiastej piżamie", "Zostań a potem walcz:). Książka widoczna ma zdjęciu również nie należy do tematów lekkich. Widziałam gdzieś porównanie odnośnie bohatera tej książki, że idealnie odwzorowuje ona przysłowie "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci" i powiem Wam, że...
więcej