Miłość w czasach zagłady

Tłumaczenie: Łukasz Kuć
Cykl: Miłość w czasach zagłady (tom 1)
Wydawnictwo: Insignis
Honigtot
historyczna
venicet5

Jak daleko posunie się matka, by ratować swoje dzieci? Do czego zdolna jest córka, by pomścić ojca? Czy głęboka, pokonująca wszystkie przeszkody miłość może przetrwać pokolenia i zabliźnić stare rany? Kiedy Elisabeth Malpran, chcąc ratować rodzinę, wiąże się z SS Obersturmbannführerem Albrechtem Brunnmannem, nie wie jeszcze, że zawiera pakt z diabłem… Pakt, który położy się cieniem na życiu...

Kiedy Elisabeth Malpran, chcąc ratować rodzinę, wiąże się z SS Obersturmbannführerem Albrechtem Brunnmannem, nie wie jeszcze, że zawiera pakt z diabłem… Pakt, który położy się cieniem na życiu jej córki. Młoda amerykanka Felicity poszukując w Rzymie matki, natyka się na mroczną historię swojej rodziny. Aby ją wyjaśnić, musi się cofnąć do najbardziej ponurego rozdziału dwudziestowiecznej historii i poznać dramatyczne losy swojej prababki – słynnej śpiewaczki operowej Elisabeth Malpran i jej córki Deborah. Splot miłości, winy i pojednania zniszczył obie kobiety i przez pokolenia rzucił cień także na życie Felicity.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 363

Przemilczana historia

Hanni Münzer debiutowała w 2013 roku powieścią „Rybacy dusz”, która niespodziewanie stała się wydawniczym hitem sezonu. Wydana na zasadzie self-publishingu, przetarła szlaki dla kolejnej książki, czyli „Miłości w czasach zagłady”. Ponad 500 000 sprzedanych egzemplarzy zwróciło uwagę rynku księgarskiego. Jedno z największych w Niemczech wydawnictw postanowiło wznowić powieść i tym samym przyczynić się do jej niesłabnącego sukcesu w Europie i Chinach.

Kiedy młoda Amerykanka Felicity wyrusza do Rzymu w poszukiwaniu matki, nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bolesne wydarzenia miały miejsce w jej rodzinie. Martha Benedict, matka głównej bohaterki wyjeżdża do Europy, aby zmierzyć się z traumą, która podświadomie towarzyszyła jej przez całe życie i kładła się cieniem na relacje z Deborą - babką Felicity. Ukrywana i przemilczana historia rodziny ściśle związana jest z wydarzeniami w Europie, które doprowadziły do narodzin faszyzmu i wybuchu II wojny światowej. Aby poznać skomplikowane i bolesne losy bohaterów autorka rozpoczyna historię w Monachium w 1923 roku, przenoszą akcję na pewien czas do Krakowa, całość powieści spina zaś klamrą odwołanie do współczesności.

Historia rodziny Benedict rozpoczyna się od ślubu doktora Gustava Berchingera z piękną Elisabeth Malpran. Zostają oni rodzicami Debory i kilka lat później Wolfganga. Niestety, niespokojne lata dwudzieste w Europie odbiją się na szczęściu rodziny. W Monachium pojawia się młody Adolf Hitler, coraz wyraźniej dochodzą do głosu nastroje antysemickie, szerzy się faszyzm. Im bliżej roku 1939 i napaści Niemiec na Polskę, tym bardziej zaostrza się polityka czystości rasy. Dostatnie Monachium, ale i dom państwa Berchingerów stają się świadkiem prześladowań i szykan, nagłych zniknięć opozycjonistów i płonących synagog. Kiedy Berchingerowie nie mają innego wyjścia, jak tylko wyjechać z Niemiec, Gustav znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Elisabeth zostaje zmuszona przez wojenną rzeczywistość do ponownego małżeństwa z SS - Obersturmbannführerem Albrechtem Brunnmannem, aby zapewnić swoim nieczystym rasowo dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Europę ogarnia wojenna pożoga, a losy Elisabeth i Debory dopiero zaczną się komplikować, prowadząc do dramatycznych wydarzeń. Warto dodać, że pewna część powieści rozgrywa się w Krakowie, gdzie Debora poznaje ludzi działających w ruchu oporu. Tam spotka ją wiele upokorzeń i bólu, będzie zmuszona patrzeć na śmierć bliskich jej osób, podejmować decyzje, o jakich w czasach pokoju nawet nie przeszłoby jej do głowy.

Powieść Hanni Münzer, podzielona na pięć części - rozdziałów, koncentruje się na pokazaniu losów kobiet z rodziny Berchingerów. Największa część dotyczy Gustava i Elisabeth oraz Debory, początek i koniec książki to odniesienie do relacji Felicity i Marthy. Skomplikowane i naznaczone piętnem wojny wydarzenia splatają się z życiorysami poszczególnych postaci. Odkrycie prawdy o sobie będzie dla Marthy Benedict ogromnym szokiem, ale i tak potrzebnym jej oczyszczeniem - wyjaśni bowiem powody złych relacji z matką.

„Miłość w czasach zagłady” jest powieścią łączącą w sobie fakty historyczne z fikcyjnymi bohaterami. Należy przyznać, że autorce dobrze wychodzi takie połączenie, choć przyjęta przez nią konwencja literacka ma pewne wady. Owszem, są w powieści elementy historyczne, w tle przewijają się autentyczne postaci, ale historia potraktowana jest mimo wszystko dość powierzchownie. Autorka serwuje pewne oczywistości, trochę tak, jakby dopiero zostały one odkryte przez historyków. Nie wiem, czy to działanie celowe, czy taki jest poziom wiedzy o wydarzeniach z XX wieku w Europie, ale przyznam, że trochę mnie to razi. Na szczęście pisarka nie udaje, że wojnę wywołali Naziści, tylko Niemcy i za to należy ją pochwalić (o ile to nie efekt tłumaczenia). Powieść porusza kwestię narodzin faszyzmu, idei czystości rasy, eksterminacji Żydów, a stanowią one tło dla pokazania losów bohaterek „Miłości w czasach zagłady”.

Czytając tę powieść można odnieść wrażenie, że autorka nie podjęła ostatecznej decyzji co do kształtu swojej historii i choćby dlatego w tekście mamy górnolotne rozważania o człowieczeństwie i pamięci, dalekie echa powieści szpiegowskiej, odrobinę powieści obyczajowej z romansem, jest oczywiście i historia. Z drugiej strony książkę czyta się bardzo dobrze, fabuła wciąga i nawet nie przeszkadza, że Rynek Główny w Krakowie z uporem nazywany jest starówką, a z ulicy Sławkowskiej na Kazimierz jest trochę dalej, niż sugeruje jedna z bohaterek. Żeby być wobec autorki sprawiedliwym, warto wspomnieć, że w Posłowiu tłumaczy historyczne zawiłości i wyjaśnia taki, a nie inny dobór faktów.

Podsumowując – „Miłość w czasach zagłady” Hanni Münzer przypadnie do gustu raczej czytelniczkom szukającym sagi rodzinnej z wojną w tle, niż czytelnikom liczącym na solidną powieść historyczną (lub odwrotnie - w zależności od upodobań literackich). Czas spędzony nad lekturą powieści nie można jednak uznać za stracony, gdyż autorka ma lekkie pióro, potoczysty styl i talent do tworzenia skomplikowanych, chwytających za serce opowieści. A wybór - jak zawsze - najlepiej zostawić czytelniczej intuicji.

Tomasz Radochoński

Joanna | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Rozliczenie z nazistowską przeszłością w czasie drugiej wojny światowej to temat wciąż aktualny i nie podlega dyskusji, że wydarzenia mające na celu unicestwienie ludzkości nigdy nie mogą zostać zapomniane czy zniekształcone ku przestrodze, aby historia nigdy nie powtórzyła się .
Rewelacyjna książka niemieckiej pisarki młodego pokolenia zdobyła już słuszny rozgłos w kilkunastu krajach , a w planach jest również serial oparty na powieści.
Trudno było mi oderwać się od książki. Jest to rodzaj sagi opisującej losy czterech pokoleń jednej niemiecko - żydowskiej rodziny osadzonej w dwóch płaszczyznach czasowych - od lat 20. dwudziestego wieku po czasy współczesne . Bogate tło historyczno - obyczajowe, ważne wydarzenia historyczne jak puch monachijski zorganizowany przez Hitlera w 1923 roku mający na celu obalenie ówczesnej władzy, opisy nocy kryształowej , późniejszych przeprowadzanych w czasie wojny akcji np: T4 , to jedynie kilka faktów historycznych tego okresu...

Stokrotka | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Elisabeth, Deborah, Martha, Felicity. Cztery kobiety, jedna rodzina. Prawie dziewięćdziesiąt lat ich życia zamkniętych w powieści niemieckiej pisarki Hanni Munzer. Akcja rozpoczyna się w latach 20. XIX wieku w Niemczech, a kończy w roku 2012 w Rzymie. Znaczna część fabuły rozgrywa się podczas II wojny światowej w Krakowie. Przez karty powieści przewijają się naziści i członkowie ruchu oporu, oprawcy i ofiarni lekarze.
„Miłość w czasach zagłady” nie jest romansem, a na to wskazuje tytuł. To powieść obyczajowa, której akcja jest mocno uwikłana w historię. Lubię opowieści, które nawiązują do przeszłości, zwłaszcza do czasów wojennych. Ci, którzy szukają silnych wzruszeń, raczej ich tu nie znajdą. Bohaterki podejmują czasem tak zaskakujące decyzje, że trudno je zrozumieć czy im współczuć. Niemniej książkę czytało mi się całkiem dobrze. Należę do odbiorców, którzy dostrzegają w tej powieści więcej plusów niż minusów.

BagatElka | 2016-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2016

"Miłość w czasach zagłady" napisana została w niefrasobliwym,z lekka kpiarskim stylu,który jest nieadekwatny do zawartej w książce tematyki.
Bardzo mnie to drażniło i zniechęcało do czytania.
Styl Hanni Münzer jest odpowiedni, w przypadku ploteczek przy kawie.
Posłużenie się nim,przy opisywaniu dramatów wojennych,jest wręcz niestosowne.
Cała fabuła to groteska. Jak można pisać zabawnie o zagładzie Żydów?
Książka nie opowiada o miłości,w trudnych ,wojennych czasach tylko o bandzie napalonych idiotek.
Mamusia śpiewaczka operowa a tata to niemiecki Żyd.Porwali,zabrali- cóż.nikt nie wie co się z nim stało więc mamuśka,przesiada się z Żyda na nazistowskiego oficera.Wszystko jest cudnie,znowu może się stroić,pić szampana i jeść ptifiurki,po których jamniczka Pszczółka pierdzi jak szalona.
Zapomniałam dodać,że piesek należy do dzieciątek śpiewaczki operowej a ona biedna,zadaje się z nazistą bo chce ratować i dziatki i pieska. Wedle zasady,w rodzinie nic nie ginie,gdy mamuśka wyciąga...

„My ludzie jesteśmy wszyscy bez wyjątku ogniwem jednego łańcucha. Jesteśmy ze sobą nierozerwalnie złączeni, nosimy w sobie cząstkę życia i myśli tych, którzy byli przed nami. I jeśli miłość jest sercem, to pamięć- dusza- a obie są nieśmiertelne.”

Historia miłości w czasach, kiedy była ona zakazana. Nie na miejscu, gdy inni ginęli i walczyli o wolność.
Cztery pokolenia kobiet. Historia rodziny, którą poznaje bohaterka już po długim czasie…

Elisabeth jest szczęśliwa żoną, matką i piosenkarką. Ma wszystko czego chce w życiu. Ale jej życie toczy się, gdy w Niemczech do władzy dochodzi Hitler. Na jej oczach widzi tragedię, koszmar nocy długich noży, prześladowania Żydów. Chce ratować siebie, męża i dzieci. I jak była cały czas z mężem, tak wojna ich rozdziela.

„Miłość w czasach zagłady” to opowieść o tym do czego jest zdolna matka z miłości do dzieci i swojego męża. Do zbliżenia się z wrogiem, z ludźmi, na których rekach jest krew niewinnych. Jest to również przykład do czego jest...

książek: 1970

„Człowiek odnosi w życiu wiele ran. Najgorszymi spośród nich są te, których nie widać, gdyż pozostają ukryte na dnie ludzkiej duszy…”.

Czy historia miłości naznaczonej piętnem holokaustu widziana oczami niemieckiej pisarki może dla nas, Polaków, stać się wytworem godnym uznania i aprobaty? Czy te ciężkie, bolesne i ciągle dla nas drażliwe kwestie zobrazowane na podstawie faktów historycznych oraz niewątpliwie sprawnej wyobraźni Hanni Müzner mogą wywołać w nas poruszenie i skłonić do chwilowej zadumy? Po lekturze publikacji „Miłość w czasach zagłady” jestem przekonana, że niniejsza lektura poruszy struny wrażliwości niejednego czytelnika, przywoła bolesne wspomnienia, pozostawiając ślad w jego umyśle — czy trwały i bardzo bolesny? To już kwestia indywidualnej wrażliwości i odporności psychicznej. Bez wątpienia historia ukazująca losy kilku pokoleń kobiet na tle dramatycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej opisana przez Hanni Müzner to bardzo intrygująca, zajmująca i...

cymelium | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Na początku powiem tylko, że zgadzam się tutaj z opinią BagatElki. Ta książka to kpina.

Biorąc ją do ręki miałam nadzieję na emocje, na wzruszenie, na łzy, na niesamowitą historię o trudnych decyzjach w czasie wojny. Nic takiego nie nastąpiło.
Wszystko jest napisane zbyt lekko, bez zagłębiania się. Jest za to sporo pikantnych scen i miałam ciągle nieodparte wrażenie, że ta wojna to tylko lekki dodatek do łóżkowych igraszek napalonych panienek i panów.
Cóż, lubię książki gdzie są odniesienia do historii. Gdzie ludzka historia jest pokazana właśnie na tle rzeczywistych wydarzeń. Gdzie jest pokazane jak ta historia wpływa na życie prostego człowieka. Jak zmusza go do heroicznych czynów lub do bycia świnią. Gdzie są pokazane ludzkie dramaty, wewnętrzne rozdarcie, podejmowanie decyzji wbrew sobie... Tu tego nie ma. Główna bohaterka niby żyje w faszystowskich czasach, niby jest pół- Żydówką, a jest infantylna i żenująca w swojej głupocie. Zapomina o ojcu, który został aresztowany, o...

,,Miłość w czasach zagłady” to książka, która od początku była reklamowana jako wspaniała, wzruszająca, emocjonująca i zapadająca w pamięć. Lubię powieści historyczne, zwłaszcza te z czasów II wojny światowej, więc gdy zobaczyłam ją w szkolnej bibliotece, nie wahałam się ani chwili. Chciałabym w tym miejscu napisać, że miałam rację. Ale po lekturze jestem srodze rozczarowana.

Elisabeth Malpran to ceniona śpiewaczka operowa i żona lekarza Gustava. Szczęśliwe życie pary kończy się wraz z narodzinami hitleryzmu. Żyd Gustav przepada bez wieści, a Elisabeth zostaje sama z dwójką dzieci. Aby ratować je od piętna pół – Żydów, wychodzi za oficera SS Albrechta Brunnmanna. Nie zdaje sobie sprawy, że zamiast uratować dzieci, skazuje je na piekło. Po śmierci Elisabeth, Albrecht uwodzi swoją pasierbicę Deborę. Trwa II wojna światowa. U boku kochanka Deborah poznaje całkiem inny świat, gdzie jedni żyją w luksusie, a drudzy przeżywają koszmar. Tą skomplikowaną historię po latach odkrywa wnuczka...

syla50 | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

Tyle sprzecznych opinii, wręcz gdy ją już miałam w domu, pomyślałam że nie będę jej czytać, szkoda czasu...a potem pomyślałam, że najwyżej przerwę jak mnie znudzi.
Nie znudziła.Przeczytałam w dwa dni.

Jest w niej to co lubię, saga rodzinna czterech pokoleń opowiedziana w czasie teraźniejszym i przeszłym. Tym razem historia sięga lat dwudziestych XX wieku. Historia Elizabeth słynnej niemieckiej śpiewaczki, jej męża Żyda i ich dzieci.
Co mi się podobało?. Nawiązanie do historii, do czasu nie tylko wojennego, ale także tego co było przed. O tym jak się żyło w Niemczech.
Cały czas się zastanawiałam gdzie te opisy seksu. W pierwszej połowie książki nie występują. I dobrze. W drugiej już tak, kiedy to Debora córka Elizabeth zostaje bohaterką powieści. Trochę tego jest, ale bym nie przesadzała, że aż tak przytłaczają powieść. Nie czytałam Greya, więc nie porównam.
Jest to książka obyczajowa z tłem historycznym, ni mniej ni więcej.
Czyta się szybko i dobrze. A że bohaterka trochę...

Jeżynka | 2017-03-13
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 13 marca 2017

Mam alergię na książki ze słowem "miłość" w tytule. Nie jestem czytelniczką która z wypiekami na twarzy śledzi sercowe perypetie bohaterów zastanawiając się "kocha, nie kocha". To co może mnie skłonić do przeczytania powieści tego typu to ciekawe tło historyczne. Dlatego też postanowiłam sięgnąć po "Miłość w czasach zagłady" Hanni Münzer, mając dodatkowo z tyłu głowy fakt iż książka ta była polecana na portalu LC.

Niestety lektura mocno mnie rozczarowała choć początek był bardzo obiecujący. Matka i córka po śmierci nestorki rodu znajdują tajemnicze pudełko z starymi wycinkami z gazet, odręcznymi notatkami i pamiętnikiem napisanym w języku hebrajskim. Okazuje się iż zmarła skrzętnie ukrywała swoją przeszłość i pochodzenie przed najbliższymi. Zamiast włoskich korzeni okazuje się iż była Niemką pochodzenia żydowskiego która dzieciństwo i młodość spędziła w faszystowskich Niemczech. Otoczona miłością i wparciem rodziców: wybitnej śpiewaczki i ojca lekarza traci grunt pod nogami i...

elenkaa | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2016/03/166-miosc-w-czasach-zagady-hanni-munzer.html

Babcia to osoba, której nigdy nie podejrzewałoby się o ciekawe, emocjonujące życie, która mogła wieść w przeszłości. Babcia zazwyczaj kojarzy się z ciepłą osobą, która całe życie gotuje, piecze ciasta i zajmuje się wnukami. Jednak każda babcia była kiedyś młoda i mogła przeżyć więcej emocjonujących chwil, niż jej córka, czy wnuczka. Właśnietego próbuje dowiedzieć się Felicity szukająca swej zaginionej matki, która z kolei próbuje rozwikłać tajemnicę z przeszłości swojej matki. Obie kobiety pragną poznać sekrety swojej przodkini i to jest głównym motywem "Miłości w czasach zagłady".

Felicity to młoda współczesna kobieta, która jest początkującą lekarką gotową wyjechać do Afganistanu, aby rozpocząć tam pracę w zawodzie. Jednak jest zmuszona do przełożenia swoich planów na później, gdyż wyrusza w podróż za własną matką, która nagle zniknęła z dnia na...