Kapelusz z zielonymi jaszczurkami

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Zbiór opowiadań laureatki konkursu na na współczesną powieść polską.Kilka spośród nich wyróżniono nagrodami.Są to utwory, które wymykają się jednoznacznym formułom. Zjednej strony zdają się literacką grą, zabawą słowem i stylami, z drugiej podróżą w głąb świadomości i podświadomości, i próbą nazwania, a chociażby dotknięcia metaforą bogactwa ludzkich uczuć, emocji, lęków, obsesji.

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl

allison | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

Bardzo długo męczyłam tę książkę, gdyż na 14 opowiadań zaledwie 2 zrobiły na mnie wrażenie ("Berenika i lwy" oraz "Czterolistna koniczyna").
Reszta wydaje się albo zbyt przegadana, albo chaotyczna, albo utwory prezentują przerost formy nad treścią. Może dlatego, że w większości to wczesne opowiadania pisarki.
Po lekturze powieści "Tego lata w Zawrociu" trudno zachwycić się tym zbiorkiem...

Jest coś niezwykłego w tych opowiadaniach,szczególnie tytułowe mnie zachwyciło.Ten klimat,narracja,język -och tak właśnie lubię .Moje czytelnicze receptory idealnie reagują na taką właśnie literaturę.
Są autorzy ,do których już od pierwszego spotkania z ich twórczością czujemy duchową miętę.Ta więź narasta z każdą napisaną powieścią i nie zmienią tego niepochlebne opinie innych .
Tak jest z panią Kowalewską - wszystko co wychodzi z pod jej pióra,a właściwie ,z pod klawiszy laptopa , idealnie trafia w mój gust czytelniczy .

Sabinka | 2010-12-14
Na półkach: Z biblioteki, 2010, Przeczytane
Przeczytana: 13 grudnia 2010

Po książkę p. Kowalewskiej wyciągnęłam rękę po raz drugi. Tym razem padło na opowiadania.
"Kapelusz z zielonymi jaszczurkami" to niesamowite dzieło. Dzieło, którym należy się delektować, opowiadanie po opowiadaniu. Bogaty język, niesamowite porównania, niesamowite opisy , rewelacyjne dialogi ....muszę przyznać,że byłam zaskoczona, nie tego się spodziewałam.
Szczerze mówiąc nie wiem co mam napisać , mam problem .... ponieważ ten zbiór jest niesamowity!!!
Ciężko opisać mi go słowami , powiem krótko koniecznie zajrzyjcie do tej książki !!!

pawba | 2011-05-27
Przeczytana: 22 maja 2011

Każde z opowiadań jest specyficzne i intrygujące, warto sięgnąć po tę pozycję.

irena | 2015-09-22

o.k.