Góra śpiących węży

Hanna Kowalewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Zawrocie (tom 2) literatura obyczajowa, romans
2017-07-13
2001-01-01
Wydawnictwo Literackie
powieść polska Zaworcie
Zawrocie (tom 2)
literatura obyczajowa, romans
2017-07-13
powieść polska Zaworcie

Druga część Zawrocia znacznie bardziej podobała mi się niż pierwsza, bo może w pierwszej nie dano mi czasu żeby się zaprzyjaźnić ? Jak dla mnie (powtórzę się nieco), druga część lepsza od pierwszej, pełna emocji, nowych wątków i historii rodziny, wydawać by się mogło , niewielkiej , jednak po lekturze tej książki słowo Rodzina nabiera innego znaczenia i wartości.

Styl pani hanny Kowalewskiej jest oryginalny. Mnie on odpowiada. To piękny polski język.
Historia nabiera tempa w kolejnych częściach. Wątek miłosny nie jest głównym wątkiem, chociaż niesamowicie poprowadzony, zaskakuje.
Ja się w Zawrocie wkręciłam. I na pewno nie będzie dla pani Hanny zaskoczeniem, że moim ukochanym bohaterem jest Paweł ;) cudna kreacja!

Kontynuacja "Tego lata w Zawrociu"
Matylda szuka prawdy o własnym ojcu, który zmarł, kiedy miała zaledwie 5 lat,a matka ukrywa prawdę. Sama dociera do prawdy, która okazuje się szokująca i zupełnie zmienia jej wizję rodziny

Że też można tak dokładnie opisywać zdarzenia i emocje, a mimo wszystko zostawić pole do popisu wyobrazi czytelnika. Że też można tak niespiesznie snuć opowieść i tegoż czytelnika nie znudzić. Że też można tak zachwycić językiem!

To był kawał świetniej literatury. Na pewno przeczytam wszystkie tomy z tej serii.

Po pierwszym tomie, który mimio że nie grzeszył akcja pozostawiał nadzieję na to, że autorka zaprosi nas w interesujące rodzinne wspomnienia nadchodzi tom drugi, który jest przekombinowany, nudny, sztuczny. Mi się nie podobało, dotarłam prawie do końca książki, ale nie dałam rady -jak dla mnie nie da się tego czytać i jeśli kolejne tomy utrzymywane są w tej samej konwencji...

I oto moje kolejne spotkanie z Zawrociem. Tym razem dużo ciekawsze. W pierwszej części ciężko było mi dostroic się do stylu autorki, ale za drugim razem jest o wiele lepiej.
Powiesc ta okazala się dla mnie dużo bardziej wartosciowa. Matylda wyrusza w podróż mająca na celu poznanie przeszłości jej ojca. W tle mamy oczywiście Zawrocie, rodzinne i partnerskie niesnaski i...

Matylda ponownie odbywa podróż w przeszłość. Tym razem szuka informacji o swoim ojcu. Jak naprawdę wyglądały ostatnie chwile jego życia? Kto uczestniczył w wypadku, który doprowadził do jego śmierci? Czy naprawdę nie miał żadnej rodziny? Głowna bohaterka jest wytrwałą poszukiwaczką prawdy. Nie boi się zmierzyć z przeszłością i dąży do poznania sekretów rodzinnych, mimo że...

Piękna kontynuacja "Tego lata w Zawrociu", poetycka opowieść, niepozbawiona tajemnicy i napięcia. Piękny język, piękne opisy i metafory. Niby to powieść obyczajowa, ale jakim stylem napisana! Poezja! Wręcz uczta dla smakoszy polonistów i lingwistów.Już szykuję się na następne danie w postaci kolejnej części tego cyklu.

Nie każdemu udaje się przejść bezszelestnie wokół śpiących węży, które jawią się jako strach przed nieznanym, przed prawdą. Są ostrożnie omijane, a na końcu wyparte z pamięci, lecz nie z podświadomości. Jednakże tytułowa „Góra śpiących węży” to także cały klan Malinowskich, w który wkracza Matylda. Dziewczynie udaje się poruszyć każdego oraz zburzyć względny spokój i...

Przeczytane ponownie. Dałabym 8.5 gdyby można było dzielić gwiazdki:).
Polecam

1 004