W górę rzeki

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
83-7298-419-0
powieść polska
atram_78

Powieść wielowątkowa; z całą galerią postaci o głębokich, bardzo wiarygodnych portretach psychologicznych, które reprezentują najróżniejsze postawy życiowe. Autorka stawia wobec bohaterów wobec dylematów, naprzeciw których nie stajemy codziennie... Przy czym pisarka nie rezygnuje z charakterystycznych dla siebie - autoironii i humoru, co sprawia, że książkę czyta się jednym tchem!

Bożena1 | 2015-03-15
Przeczytana: marzec 2015

Bardzo lubię czytać książki Pani Barbary Kosmowskiej, ta jest czwarta jaką przeczytałam, do połowy byłam zawiedziona, było trochę nudno, ale nie odłożyłam i nie zawiodłam się. Autorka tym razem też opisuje zagmatwane ludzkie losy, jakże czasem trudne. Mnie książka skłoniła do wielu przemyśleń, mimo nudy wiejącej z pierwszej części powieści - polecam.

Besia | 2015-07-27
Przeczytana: 21 lipca 2015

Książkę czytałam z dużym zaangażowaniem i sporą przyjemnością. Jednakże po zakończeniu czułam , że coś jest nie tak, uczucie niedosytu, ale na pewno niezamierzone przez autorkę.
Generalnie najbardziej twórczy wydaje mi się monolog chłopaka narkomana.

malineczka74 | 2010-08-25

Z tą autorką już się poznałam .Do tej pory czytałam już "Niebieski autobus " - recenzja na blogu oraz "Teren prywatny","Prowincję "Bubę ".Wszystkie czytane książki bardzo mi się spodobały - a ta rozczarowała.Jakby ją napisano na siłe ,korzystając niby z dobrego wzorca poprzednich pozycji .Bo w tamtych powieściach było dużo humoru - a w tej odrobina humoru jest przytłoczona prozą życia.Jej głowne bohaterki to Lena - matka ,wdowa i lekarka .Po smierci meżą zatraca się w pracy .Łucja córka ,studentka psychologii i partnerka trzeźwiejącego narkomana ,który jednak nie do konca znajduje się w normalnym swiecie .Relacje matki z córką - niby poprawne ale wiele w nich niedomówień i milczenia .Matka martwi sięo los córki i jej zdrowie - na końcu książki Łucja rozstaje się z Maćkiemi robi test na hiv - jednak autorka nie podaje jego wyniku , gdyż papierek z wydrukiem porywa wiatr a obie kobiety płaczą - nie wiadomo czy z radości czy ze smutki .I to mnie wkurzyło na maxa .Nie lubię takich...

wiejskifilozof | 2012-02-06

Za smutna , jednak ma przesłanie .

Tylkomagiaslowa | 2016-04-23

Nie jest to lekka powieść obyczajowa. Zdecydowanie nie zalicza się do lekkich. Tak jak pisałam, kompletnie nie pasuje do paskudnej pogody za oknem, bo do końcu przesiąknie Was monotonia i smutek. Sporo w niej samotności, choć czasami może się wydawać, że tej obecności jest wystarczająco dużo. Jednak jeżeli ludzie ze sobą nie rozmawiają, to i także człowiek będę fizycznie obok, może być bardzo samotny. Nawet bardziej, niżby nie miał obok siebie nikogo. Relacji między bohaterami jest sporo, jednym w sumie z najważniejszych jest stosunek matka - córka, najważniejsze to brak rozmowy.. przyszła teściowa, a zięć [brak akceptacji], brak szczerości między przyjaciółmi.. no jest tutaj tego naprawdę dużo, a nie chcę zacząć spojlerować, więc najlepiej przejdę do zakończenia.

Recenzja dostępna na: http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

Aqnieszka | 2013-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytane dotąd powieści Kosmowskiej, a zwłaszcza "Niebieski autobus", czytałam z dużym zainteresowaniem. A tutaj rozczarowanie. Jakaś taka przegadana historia, momentami naiwna, postacie niby takie skomplikowane i targane emocjami, a mimo to łatwe do przejrzenia. A końcówka już w ogóle okropna. Każdy wątek zostaje wyjaśniony, a ten jeden, który - mam wrażenie - wychynął czy zmaterializował się na sam koniec, tak na dobitkę, pozostawia czytelnika w rozdrażnieniu. Pozostajemy z denerwującym pytaniem: czy Łucja jest chora czy nie? Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak, ale pozostaje jakaś mała niepewność podszyta nadzieją. A może właśnie zakończenie jest tym czymś, co się udało w tej powieści?

natarel | 2014-12-01
Przeczytana: 16 listopada 2014

Smutny, depresyjny i zupełnie niewciągający początek powieści. Niestety utknęłam w środku i nie zdołałam dokończyć tej książki. A oczekiwałam zdecydowanie więcej o wcześniejszym przeczytaniu "Terenu prywatnego". Szkoda.

Robert Pisula | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

Przypadła mi do gustu ta powieść wielowątkowa. Spotykamy bardzo zróżnicowanych bohaterów. Świetnie nadaje się o poranku czy wieczorami , raczej nostalgiczna brak humoru z którym się spodlałem w przednim dziele. Natomiast widzimy skryte uczucia poszczególnych bohaterów wraz z wyborami i problemami ich egzystencji .

Karolina | 2012-06-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciężka książka, trudne tematy i dylematy bohaterów. Nie ma happy endu- ogólnie "zjazd w dół".

misia55 | 2014-12-15

Po odłożeniu książki poczułam duży niedostyt...