Mam łóżko z racuchów

Tłumaczenie: Elżbieta Zychowicz
Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
I have a bed made of buttermilk pancakes

Każdego piątkowego wieczoru członkowie rodziny Zingów zbierają się w ogrodowej szopie. Nie jest to jednak zwykła szopa: nie ma w niej taczki, młotka ani puszek po farbie. Znajduje się tu natomiast stół konferencyjny, regały na dokumenty i skomplikowana aparatura szpiegowska. Wszystko to ma chronić rodzinny sekret Zingów. Cath Murphy jest zwykłą nauczycielką w normalnej australijskiej szkole...

Cath Murphy jest zwykłą nauczycielką w normalnej australijskiej szkole podstawowej. Lubi swoją pracę, leczy złamane serce - niedoszły narzeczony wybrał wyjazd do Ameryki. Nic nie łączy jej z Zingami, no może z wyjątkiem małej Cassie Zing, jednej z uczennic. Cath wiedzie wyjątkowo szczęśliwe życie: zdobywa stypendia, o które nigdy się nie ubiegała, wygrywa wszystkie konkursy, w których bierze udział. Czy dzieje się tak przypadkiem?

„Mam łóżko z racuchów” to bajka dla dorosłych kobiet i jednocześnie rozgrywająca się na przedmieściach historia kryminalna z tajemnicą z przeszłości w tle. Nasycona zmysłowymi opisami, magicznymi zdarzeniami oraz ironicznymi opisami rzeczywistości powieść przywodzi na myśl znany francuski film „Amelia”.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B, 2007

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Krystyna | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Książka trafiła do mnie przypadkiem, bo potrzebowałam czegoś na kilkugodzinną podróż. Nie kupiłabym książki o tak trywialnym tytule. Dodam, że mimo uważnej lektury ponad pięciuset stron, nie widzę związku tytułu z treścią książki. I znowu okazało się, że notę na okładce napisała osoba, która jej nie czytała. Nie mogłam doszukać się zapowiadanych zmysłowych opisów (co miałoby być zmysłowo opisane w tej powieści? nie wiem!), kryminalnego wątku i analogii do "Amelii". Prędzej widziałabym podobieństwa do "Truman Show".
To MOGŁA BYĆ całkiem fajna historia. Okazuje się jednak, że nie można już napisać NORMALNEJ książki. Trzeba "pociąć" fabułę i wymieszać wątki. Na siłę musi być zabawnie.
A autorka porusza tu kilka naprawdę istotnych problemów: samotności w związkach czy potrzebę dzieci integracji z grupą. Gdyby tylko to wszystko nie zostało przekombinowane, mogła wyjść całkiem dobra książka. Nie wyszła.
Pozytywnie zaskoczyło mnie tylko zakończenie. Nie zdradzę dlaczego, bo może ktoś...

exquisitecorpse | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Zachęcona okładkowym opisem zapowiadającym historię przywodzącą na myśl znakomity film ,,Amelia", podeszłam do lektury z dużym entuzjazmem. Spodziewając się urokliwej, nieco oderwanej od rzeczywistości historii, walczyłam z mieszanymi odczuciami. Przez mniej więcej jedną trzecią powieści ciężko było mi się w nią wciągnąć, wydawała się nieco chaotyczna, momentami przywodząc mi na myśl tanie czytadła dla kobiet. Jako że nigdy nie pozostawiam książek niedoczytanych, nie odłożyłam jej w kąt i ostatecznie - dałam się pozytywnie zaskoczyć!

Książka okazała się zaskakująca, sama historia - momentami absurdalna, zabawna, na swój sposób (niekoniecznie przypominający ,,Amelię") urokliwa. Warto dać się wciągnąć, bowiem książka moim zdaniem (na szczęście!) odbiega od tanich czytadeł będąc jednocześnie lekką, niebanalną, bardzo przyjemną lekturą. Słodko-gorzka historia, idealna na lato.

Dzieckokwiatu | 2010-12-03
Na półkach: Przeczytane, Książki 2010
Przeczytana: 03 grudnia 2010

Wydarzenia tej książki są oparte na rodzinie Zingów. Dziwnej, trzypokoleniowej, mającej swój sekret, dostępny tylko dla zaufanych członków rodziny, wyłączając z tego dzieci. Brzmi mrocznie, prawda? Mimo to książka jest bardzo pozytywna, w internecie opiewa się ją, jako bajkę dla dorosłych - no i przychylam się do takiego tytułu. Akcja dzieje się w Sydney, na odległej nam Australii, ale nie ma to dużego znaczenia, nie widzę jakiś różnic kulturowych zawartych w wydarzeniach.

Fancy i Marbie to siostry, pierwsza, starsza, pisze książki erotyczne, mieszka z mężem i córką, natomiast Marbie to świetna pływaczka, mieszka z chłopakiem, Vernonem i jego siostrą, Listen. Babcia Zing świetnie piecze, natomiast Dziadek Zing prowadzi piękny ogród. Do losów tej rodziny w książce poznajemy losy nauczycielki Cassie, córki Fancy - panny Cath Murphy. Początkowo powiem szczerze, jej życie było dużo ciekawsze od całej reszty i długo zastanawiałam się po co cała ta rodzina Zing! Dopiero po 100 stronach...

asicax | 2010-09-24
Przeczytana: 2010 rok

Przed zakupem zachwyciłam się recenzjami w internecie i przyznam, że zdobycie jej nie było łatwe:) Ale... gdy zaczęłam czytać niestety zachwyt przerodził się w niedowierzanie... Rozumiem, że książka bajeczna ale niestety nie dla mnie.. męczyłam się czytając. Nie przekonała mnie historia Zingów. Myślałam, że zakończenie chociaż okaże się interesujące ale niestety dla mnie zakończenie przerażające beznadziejne. Ale mamy różne gusta mamy więc życze miłego czytania:) Ode mnie 2 gwiazdki ze względu, że ją w ogóle przeczytałam:)

Paulina199 | 2012-09-02

Przebrnęłam przez kilkanaście stron i z powrotem odłożyłam na półkę. Może innym razem, kiedy nie będę miała innych pozycji do przeczytania.

Kasia | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

Momentami gubiłam się wśród bohaterów. Tylu ich było.
Trochę zakręcone. Książka ni lekka,ni ciężka.
Jednak polecam ;)

ArtMagda | 2015-12-09

Rzecz przedziwna. Połączenie tak wielu gatunków, że ciężko nawet wymienić je wszystkie! Jest to przede wszystkim powieść obyczajowa, komedia z doskonałym czarnym humorem, lekki romans dla dorosłych ze stylizacją książki dla młodzieży, kryminał z zaskakującą tajemnicą w głównym temacie i powieść psychologiczna z trafnymi dialogami opisującymi zachowania ludzkie. I choć zazwyczaj mieszanie gatunków nie wychodzi na dobre pisarzom, to tym razem australijska pisarka postarała się, by jej niezwykła mieszanina przypadła czytelnikom do gustu.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż jest to pierwsza powieść autorki adresowana do dorosłych, wcześniej pisała książki młodzieżowe. Niezwykłe są zatem pierwsze strony, gdy niezależnie od wieku czytelnika, każdy pewnie odniesie wrażenie, że czyta książkę dla dzieci! Ten niepowtarzalny styl, przewrotny język, sposób intonacji, prowadzenia dialogów, jest tak charakterystyczny, że nie sposób zidentyfikować go inaczej. I choć może to być lekko irytujące przez...

chezmollard | 2013-09-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013

Zingowie to niesamowita rodzina, która co piątek spotyka się w przydomowej szopie przygotowując kolejną akcję w ramach Sekretu Rodziny Zingów. W skład znających tajemnicę wchodzą: Maud i David oraz ich córki Fancy i Marble wraz z partnerami: Radcliffem oraz Vernonem. Niestety nie mogę zdradzić czym jest owa tajemnica, dowiecie się sami sięgając po tę książkę. W każdym razie do ich zadań należy: obserwowanie młodej nauczycielki Cath Murphy.

Cath Murphy, gdy ją poznajemy ma złamane serce, ale z pozytywnym nastawieniem wraca do szkoły, by rozpocząć nowy rok. Wyróżnia ją wyjątkowe szczęście - ciągle wygrywa w konkursach, loteriach, w których bierze udział, a nawet otrzymuje stypendia, o które się nie ubiegała. Osobą która łączy ją z rodziną Zingów jest Cassie - jej uczennica, córka Fancy i Radcliff'a. Ale czy to jedyne połączenie?

Jestem zachwycona tą książką. Gdy zamykam oczy i pozwalam sobie do niej wracać widzę same ciepłe obrazy, czuję zapach czekoladowego terrine, które jest...

Sandra | 2013-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Książka, która bardzo mnie rozczarowała. Czytanie owej męczyło mnie - zmarnowałam jeden weekend mojego życia, żeby ją przeczytać. Porównanie do "Amelii" jest błędne, tak samo jak zachwycanie się tą książką. Cały czas czekałam na pojawienie się owej "historii kryminalnej z tajemnicą z przeszłości w tle" - nie odnalazłam jednak takiej. Na prawdę, szkoda czasu na tą książkę. Ale są gusta i guściki- i nie muszę daleko szukać, znam osobę, która bardzo lubi tą książkę.
Dla mnie zero akcji. Za dużo wątków i żaden z nich nie jest interesujący.

Anna | 2012-12-22

Przeczytanie tej książki było ciekawym doświadczeniem.
Zdaje się być lekko chaotyczna. Jednak później z poukładaniem sobie wszystkich wydarzeń w głowie nie ma większego problemu. Pisana fajnie, tak też się ją czyta. Być może nie jest arcydziełem, ale czytało się ją miło, a fabuła zaciekawiła, a czy nie o to czasem chodzi?