Przyjaciele

Cykl: Przyjaciele (tom 1) | Seria: Z Cynamonem
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Przyjaciele

Marta Madera - matka, żona, studentka. Miłośniczka kotów, sałatki z krewetek, kawiarnianego półmroku i krakowskiego Kazimierza, który przez długi czas był dla niej miejscem pracy zarobkowej, zabawy i ucieczki od zębatej rzeczywistości. Do dziś - choć nie pracuje już w gastronomii - knajpy na Kazimierzu są dla niej środowiskiem niemal naturalnym. Ma swoje ulubione miejsca, gdzie zasiada z odrapanym komputerem z przeceny, kubkiem kawy albo herbaty i łowi barowe żarciki, podsłuchuje klientów, wspomina... Pisze. Barmani i stali bywalcy podczytują ukradkiem i dorzucają swoje trzy grosze. Czasem cztery.

„Przyjaciele” to historia grupy bliskich sobie krakowian, opowiedziana w wielu odsłonach. Łączy ich przyjaźń, a przede wszystkim Kazimierz i knajpka Banaś - właściwie Smutny Banaś - w której spotykają się często, by komentować codzienne życie i miłosne rozterki. Tu podejmują - wzajem i za siebie - ważne decyzje i wspierają się w walce z nałogiem nikotynowym. „Zwyczajne” noce na Kazimierzu, błyskotliwe dialogi, świetny humor sytuacyjny i absurdy dzisiejszej polskiej rzeczywistości to materia tej książki.
Oczywiście wszelkie podobieństwa do realnych zdarzeń oraz osób są jak najbardziej przypadkowe - jeśli w ogóle możliwe.

Bo czy może istnieć ktoś taki jak Duduś: „człowiek o bliżej nieokreślonej profesji aktualnej i ściśle określonych potencjalnych możliwościach”.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2006

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Ela | 2013-07-14
Przeczytana: 10 lipca 2013

Sięgając po tę książkę liczyłam na miłe, wakacyjne odprężenie i nie zawiodłam się. Przezabawna i zwariowana opowieść o Marcie, jej rodzinie i grupie przyjaciół pozwala przenieść się na trochę do Krakowa i przeżywać wraz z nimi radości i problemy. Oczywiście nie jest to tzw. wielka literatura, ale na letni wypoczynek - idealna.

Krzysiek | 2014-03-26
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 26 marca 2014

Z reguły nie sięgam po tego typu literaturę. Tak na moje oko skierowana jest ona głównie w stronę damskiej części odbiorców. Przeczytałem ją ze względu na pozytywną opinię obecnie mojej bliskiej przyjaciółki. Postanowiłem, więc sprawdzić jaką wartość ma ta książka.

Otóż ma wielką wartość, bowiem nikt tak dobrze nie rozumie kobiet jak one same, a narratorem w tej książce jest kobieta...zatem wszystko zrozumiałe...:) i tu ciekawostka dla mężczyzn...można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o tych naszych wspaniałych dziewczynach. Autorka ma fajne, proste i normalne spojrzenie na świat, codzienność...w prostocie tkwi siła!!!

Pisana jest językiem lekkim, aczkolwiek nietypowym, pozostawiając pieczątkę osobowości autorki. Czyta się ją bardzo szybko. Nie jest zbyt długa więc wielkością nie powinna nikogo odstraszyć. Jeden dzień i książka przeczytana.

wiolagg66 | 2014-07-26

Daję tak niską ocenę,ponieważ nie podobała mi się ta książka.
Sama dokładnie nie wiem dlaczego,ale jakoś nie zachęciła mnie do przeczytania innych tomów...

KamillaM | 2016-04-09
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Nie przeczytalam, jakos mi szkoda czasu bylo, bo czytalam i czytalam i nic mnie nie zaintrygowalo, a nawet powiedzialabym ze nie wiem o czym czytalam...takze nie skonczona i raczej do niej nie wroce

Jolantino | 2011-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Niektóre fragnenty były zbędne, książka miała by ten sam efekt nawet o 50 stron krótsza, mimo to uśmiałam się jak nie wiem. ; ))

zeida | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Straszna sieczka. Pisane pokrętnym językiem. Jedna opowiastka przechodzi w drugą, trochę jak na kazaniu, tylko z taką różnicą, że ksiądz dochodzi do jakiegoś wniosku. Tutaj nic, tylko przygłupi bohaterowie. Ich wpadki i sekrety, o których dyskutuje się ze znajomymi, a nie z partnerem/ką. Zamiast śmieszyć - drażni.

Kathia | 2014-01-03
Przeczytana: 03 lipca 2013

Rewelacyjna książka o przyjaźni, miłości, życiu i codzienności. Świetny humor, błyskotliwe dialogi. Z początku lekka i niewinna, później nieco zmienia swój tor - jak to w życiu pojawiają się problemy, które trzeba rozwiązać i nie jest już tak wesoło, ale wciąż pięknie.

Paula | 2012-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2012

Przeczytałam dzisiaj po raz drugi po paru latach i ilość gwiazdek pozostaje ta sama. Choć część opisów można pominąć, to jednak wszystko rekompensuje humor tej książki. W kilku miejscach popłakałam się ze śmiechu, zwłaszcza przy pomysłach dzieci głównych bohaterek.

Katherina87 | 2012-11-22

Marta Madera - matka, żona, studentka. Miłośniczka kotów, sałatki z krewetek, kawiarnianego półmroku i krakowskiego Kazimierza, który przez długi czas był dla niej miejscem pracy zarobkowej, zabawy i ucieczki od zębatej rzeczywistości. Do dziś - choć nie pracuje już w gastronomii - knajpy na Kazimierzu są dla niej środowiskiem niemal naturalnym. Ma swoje ulubione miejsca, gdzie zasiada z odrapanym komputerem z przeceny, kubkiem kawy albo herbaty i łowi barowe żarciki, podsłuchuje klientów, wspomina.. Pisze. Barmani i stali bywalcy podczytują ukradkiem i dorzucają swoje trzy grosze. Czasem cztery.

„Przyjaciele" to historia grupy bliskich sobie krakowian, opowiedziana w wielu odsłonach. Łączy ich przyjaźń, a przede wszystkim Kazimierz i knajpka Banaś - właściwie Smutny Banaś - w której spotykają się często, by komentować codzienne życie i miłosne rozterki. Tu podejmują - wzajem i za siebie - ważne decyzje i wspierają się w walce z nałogiem nikotynowym. „Zwyczajne" noce na...

Mel | 2014-10-01
Przeczytana: 30 września 2014

boska powieść pełna przekomicznych zdarzeń. autorka genialnie operuje językiem. w sposób łatwy i przyjemny miesza wątki poważne z tymi komicznymi, tworząc fabułę tak bliską życiu każdego z nas.
książka wyjątkowo pozytywna i warta przeczytania. szczerze polecam.