Romans licealny

Seria: Nowa proza polska
Wydawnictwo: Świat Książki

Powieść społeczno-obyczajowa znanego dziennikarza. Szeroko zakrojona opowieść o uczniach i nauczycielach z warszawskiego liceum w latach 1987-91 na tle wydarzeń w ówczesnej Polsce. Na plan pierwszy wysuwają się losy trzech szkolnych kolegów Remka, syna milicjanta, Rawicza, syna prywaciarza i tajemniczego Ferensa oraz ich dwojga młodych nauczycieli: historyka Pawła i polonistki Anny, zafascynowanej jednym ze swych uczniów... Wartka akcja, świetnie uchwycony niespokojny duch czasów przełomu, w jakich przyszło dorastać młodzieży i dokonywać wyborów przez dorosłych.

korcia | 2012-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Niestety muszę się zgodzić z pozostałymi opiniami. Książka moim zdaniem jest nudna i przez większą jej część nie można się doczekać końca, albo przynajmniej jakiegoś interesującego wątku. A tu do końca daleko, natomiast kolejne rozdziały nie przynoszą nic nowego.

Miałam nadzieję na coś ciekawego. Wstęp rozbudził mój apetyt, ale niestety były to jedyne strony, o których mogę powiedzieć, że mi się podobały. Był to "Manifest rencisty" Roberta Mazurka. Dowcipnie i zgrabnie podsumował on lata swojej i bohaterów tej książki młodości.
To ten fragment skłonił mnie do refleksji, przypomniał mi moje dzieciństwo, a reszta była nijaka i bezbarwna.

Trzeba jednak przyznać, że książka skutecznie usypiała mnie przez ponad tydzień, więc jeśli ktoś ma problemy z zasypianiem, to może mu się ta książka spodobać:)

jerusalem | 2011-02-17
Na półkach: Polska, Dramat, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 15 lutego 2011

Oj Zaremba, Zaremba. Aleś wynudził mnie tą książką! Niby rozdziały krótkie, ale momentami ich puenty kompletnie dla mnie niezrozumiałe. Niby książka o czasach licealnych na przełomie 88-91, niby podglądamy młodzież w tamtym okresie, a wszystko to jakieś takie mdłe, nudne i sztuczne.

Czy ta książka mówi językiem młodzieży z tamtego okresu? Według mnie ani trochę. Czy postacie nauczycieli są autentyczne? Chyba nie. Ciężko stwierdzić o czym ta książka niby jest. Romans licealny? Hmmm... coś słabe to romansowanie.

Książka powaliła mnie na kolana, ale tylko dlatego, gdyż błagałem ją w tej pozycji, żeby się już wreszcie skończyła.

Roman Dłużniewski | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Mnie ta książka urzekła! Przypominałem sobie szkolne czasy i dopasowywałem osoby do bohaterów książkowych. Dla każdego, kto chciałby powspominać.

jolajka | 2012-04-06

Sięgnęłam po tę książkę, bo to lata mojego liceum...powspominam sobie, ale niestety wynudziłam się bardzo...dobrnęłam do końca...

Krzysiek | 2013-03-25
Przeczytana: 2009 rok

Dla tych, którzy idealizują swój czas spedzony w liceum (pierwsze wino, pierwsza miłość itp.). Fajne, ale według mnie "Madame" Antoniego Libery o niebo lepsze!

Konkwistadorrr | 2013-04-21
Przeczytana: 2008 rok

Wiele się po tej książce spodziewałem, a to z tego powodu, że bardzo lubię taką tematykę. Książka ukazuje kilku bohaterów, nastolatków, którzy żyją jakoś na przełomie lat '70 i '80 wieku XX w Polsce, uczęszczają do szkoły średniej. Atmosfera tamtych lat, wydarzenia społeczne, polityczne. Wcześniej czytałem D. Bieńkowskiego "Jest" (genialna, bardzo polecam) oraz "Madame" A. Libera (ech, wspaniała książka). W związku z tym napaliłem się, że "Romans licealny" będzie tak samo dobry. No tak, ramy czasowe mniej więcej te same (szczególnie co do "Jest"), tematyka bardzo pokrewna, ale książka p. Zaremby jest po prostu nudna, nijaka. Pomimo tego, że pomysł dawał tyle możliwości to zupełnie niewykorzystany. Mam tu dylemat, mianowicie taki czy to brak warsztatu tego świetnego dziennikarza w pisaniu książki czy może faktycznie to tak miało wyglądać i autor jest zadowolony? Nie mam pojęcia. Mi się to topornie czytało. Klasyczny przykład jak można "spieprzyć" taki dobry (już wcześniej...

Jola Sopińska | 2015-03-10
Przeczytana: 24 listopada 2011

Akcja powieści rozgrywa się w bardzo gorącym okresie historii Polski: w latach 1987 -1991. Upadek komunizmu, przemiany ustrojowe. Wszystkie te wydarzenia są tłem szkolnych perypetii licealistów i romansu jednej z nauczycielek i ucznia. Świetny temat na powieść. Czyżby nowa wersja "Madam"? - pomyślałam sobie zaczynając czytać. Niestety. Autor jest może dobrym publicystą, ale jako autor powieści nie sprawdził się. Powieść Libery czyta się z wielką przyjemnością. Powieść Zaremby nudzi. Postacie są płaskie, bezbarwne; akcja grzęźnie. I w szkole i poza nią nic ciekawego się nie dzieje. W każdym bądź razie opisywane wydarzenia nas nie porywają ani nie poruszają. Dobrze, że sami to przeżyliśmy i pamiętamy, że nie było tak nudno i nieciekawie. Ta książka to jak powierzchowny dziennik z lat szkolnych pisany przez mało spostrzegawczego, kiepskiego ucznia.
Szkoda czasu.

| 2014-08-04
Na półkach: Przeczytane, 08. 2014
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Co tu dużo pisać..książka kiepska. Zawiera szereg rozdziałów, które często wybijają z akcji. Nie tak zapamiętałam czasy licealne...Słabo wykorzystane tło historyczne...jakby nic znaczącego w tym czasie się nie działo...

Sienna | 2011-02-17

Trudna i muszę przyznać, że czytałam do końca bo miałam nadzieję na choć jeden bardziej interesujący fragment od innych. Nie polecam dla czytelników pełnych z nadziei na prawdziwy romans :)

Behemot | 2014-10-20

Można przeczytać. Bez bólu, a nawet z kilkoma momentami przyjemności. Gdyby tak prezentował się przeciętny poziom powieści obyczajowej w Polsce, bylibyśmy literacką potęgą.