Drobny kłopot

Tłumaczenie: Marta Klimek-Lewandowska
Wydawnictwo: Świat Książki
A Spot of Bother

Czy wszyscy już zwariowaliśmy? Historia całkiem normalnej rodziny... Długo oczekiwana, druga powieść autora głośnego "Dziwnego przypadku psa nocną porą". Niebywale śmieszny i zarazem głęboko poruszający portret współczesnej rodziny, w której każdemu nagle świat wali się na głowę. Pewnego dnia George, świeżo upieczony emeryt, odkrywa znamię na skórze i wmawia sobie, że to na pewno rak. Odkrywa też, że jego żona ma romans, córka chce poślubić nieodpowiedniego mężczyznę, a syn jest gejem... George popada w głęboki kryzys nerwowy, co nieoczekiwanie pozwala mu nabrać dystansu do wszystkich problemów, a nawet je zrozumieć!

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

keys | 2014-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Bardzo fajna, momentami trochę zabawna opowieść o pewnej rodzinie, borykającej się z kłopotami dnia codziennego.
Ojciec emeryt cierpiący na depresję i lekką paranoidalną nerwicę, matka spełniająca się jeszcze zawodowo i romansująca z byłym współpracownikiem męża, syn homoseksualista z problematycznym partnerem no i na dokładkę córka choleryczka, wychodząca drugi raz za mąż.
Do tego niesamowicie mądre i wartościowe teksty, które nie zaskoczyły mnie ponieważ miałam okazję zapoznać się z twórczością tego autora czytając "Dziwny przypadek psa...". Obie niebanalne i wartościowe książki. Polecam !!!

Krystyna | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Mark Haddon znany jest przede wszystkim jako autor książek dla dzieci i bestsellerowej powieści DZIWNY PRZYPADEK PSA NOCNĄ PORĄ. DROBNY KŁOPOT to powieść dla dorosłewego czytelnika. Od razu odniosę się do informacji na okładce...czy jest "niezwykle zabawna"? Zabawna jest z pewnością, ale poczucia humoru nie można zmierzyć i nie jest czymś OBIEKTYWNYM. Zatem nie wszystkich śmieszy to samo i w równym stopniu. Powieść jest ZWYCZAJNIE ZABAWNA, miejscami. Bywa też refleksyjna, czasem mądra, w całości lekka, świetnie się ją czyta. Nie może być, że się do czegoś nie przyczepię. Mark Haddon mógłby mi oszczędzić szczegółów seksu gejowskiego i opisów zachowań w toalecie.
Wszystko się tak strasznie pomieszało. Czy to tylko mnie razi, brzydzi...bo nie gorszy! Mam zakodowane, że w towarzystwie nie rozmawia się o fizjologii jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Swoją drogą może być? Przecież "coś" można zachować dla siebie, szczególnie gdy jest oczywiste.
Nie będę podawać więcej szczegółów,...

nellanna | 2015-01-20

W ogóle nie wydała mi się zabawna, tylko przegawędzona. Czasem zachwyty wydawcy lub tłumacza trzeba traktować z wielką ostrożnością.

Olqa | 2013-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2013

Wbrew niektórym opiniom uważam, że książka jest bardzo dobra.
Czyta się ją szybko, swobodnie, lekko.
Historia rodziny, gdzie pewne niedopowiedzenia, przemilczenia, zaniechania prowadzą do chaosu, nawarstwienia się komplikacji.
Jak w życiu...
Chociaż czasem wydawało mi się, że autor jakby na siłę kreśli rozległość problemów psychicznych głównego bohatera -George`a, to i tak uważam, że książkę warto przeczytać.
Lubię takie książki.

kroofy | 2012-10-27

Wbrew niektórym opiniom, dla mnie książka jest zabawna. Humor jest po prostu specyficzny, a książka nie ocieka nim na każdej stronie. Momentami troszkę nudzi, ale I tak warto przeczytać.

ehinacea | 2011-09-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 14 września 2011

Książka z pewnością nie jest przezabawna, co może mylnie sugerować opis na okładce. Niemniej jednak bardzo dobrze się ją czyta. Opowiada o paru tygodniach z życia rodziny, w której ojciec wmawia sobie, że choruje na raka, matka ma romans, córka nie jest pewna czy ma wyjść za mąż a syn gej przeżywa rozterki sercowe. Wszystko to stanowi ciekawe połączenie, które mnie porwało już od pierwszej strony. Polecam.

ania | 2013-01-04

Angielski humor w najlepszym wydaniu. Swietna ksiazka o zyciu brytyjskiej sredniej klasy i ich specyficznym rozczulaniu sie nad kzdym tematem. Zabawna.

Kinga | 2014-05-02
Przeczytana: 08 grudnia 2009

Po pierwsze, chciałam zaznaczyć, że nie czytałam Dziwnego przypadku psa nocną porą, ale wiedząc jaki szum był zrobiony wokół tej książki oczekiwałam od autora niezwykłych rzeczy.

Szczerze mówiąc, gdyby to tą książka Haddon zadebiutował, to myślę, że nie wiedzielibyśmy kim Haddon jest. Ośmielę się nawet stwierdzić, że nikt by tego nie wydał. Nie znaczy to, że jest to zupełnie zła książka. Czyta się to łatwo i podróż metrem mija jak z bicza trzasł, ale nie ma się tu zupełnie czym zachwycać.

Biorąc pod uwagę jak głębokich i odkrywczych objawień doznają bohaterowie w trakcie tej książki, można by pomyśleć, że autor ma dziesięć lat. Styl jest równie infantylny, a zdania połączone są niekończącymi się "i...,i...,i...". Rozumiem, że Haddon silił się na taki suchy, kpiarski ton w rodzaju komików estradowych, ale bardzo jest łatwo przedobrzyć z takim stylem i wychodzi właśnie coś takiego - teksty napisany przez dziecko albo półgłówka. Aż mnie momentami wykręcało od tych dowcipów.

Haddon...

PiteR | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

Książka od samego początku trzyma w dużym napięciu. Od początku uświadamia nam jak nasze życie może zmienić bieg i to wcale nie z naszej woli. Wszyscy w okół mają na nie a my sami najmniej. Koniec jest brawurową akcją, która zmienia cały obraz życia.Drobny kłopot przeradza się w prawdziwą historię z wieloma perypetiami ...

patyczek21 | 2013-03-17
Przeczytana: 17 marca 2013

Zapowiedź na okładce moim zdaniem trochę przesadzona, ale książka całkiem przyzwoita. Momentami mnie rozbrajała.