Drobny kłopot

Tłumaczenie: Marta Klimek-Lewandowska
Wydawnictwo: Świat Książki
A Spot of Bother

Czy wszyscy już zwariowaliśmy? Historia całkiem normalnej rodziny... Długo oczekiwana, druga powieść autora głośnego "Dziwnego przypadku psa nocną porą". Niebywale śmieszny i zarazem głęboko poruszający portret współczesnej rodziny, w której każdemu nagle świat wali się na głowę. Pewnego dnia George, świeżo upieczony emeryt, odkrywa znamię na skórze i wmawia sobie, że to na pewno rak. Odkrywa też, że jego żona ma romans, córka chce poślubić nieodpowiedniego mężczyznę, a syn jest gejem... George popada w głęboki kryzys nerwowy, co nieoczekiwanie pozwala mu nabrać dystansu do wszystkich problemów, a nawet je zrozumieć!

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

keys | 2014-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Bardzo fajna, momentami trochę zabawna opowieść o pewnej rodzinie, borykającej się z kłopotami dnia codziennego.
Ojciec emeryt cierpiący na depresję i lekką paranoidalną nerwicę, matka spełniająca się jeszcze zawodowo i romansująca z byłym współpracownikiem męża, syn homoseksualista z problematycznym partnerem no i na dokładkę córka choleryczka, wychodząca drugi raz za mąż.
Do tego niesamowicie mądre i wartościowe teksty, które nie zaskoczyły mnie ponieważ miałam okazję zapoznać się z twórczością tego autora czytając "Dziwny przypadek psa...". Obie niebanalne i wartościowe książki. Polecam !!!

Krystyna | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Mark Haddon znany jest przede wszystkim jako autor książek dla dzieci i bestsellerowej powieści DZIWNY PRZYPADEK PSA NOCNĄ PORĄ. DROBNY KŁOPOT to powieść dla dorosłewego czytelnika. Od razu odniosę się do informacji na okładce...czy jest "niezwykle zabawna"? Zabawna jest z pewnością, ale poczucia humoru nie można zmierzyć i nie jest czymś OBIEKTYWNYM. Zatem nie wszystkich śmieszy to samo i w równym stopniu. Powieść jest ZWYCZAJNIE ZABAWNA, miejscami. Bywa też refleksyjna, czasem mądra, w całości lekka, świetnie się ją czyta. Nie może być, że się do czegoś nie przyczepię. Mark Haddon mógłby mi oszczędzić szczegółów seksu gejowskiego i opisów zachowań w toalecie.
Wszystko się tak strasznie pomieszało. Czy to tylko mnie razi, brzydzi...bo nie gorszy! Mam zakodowane, że w towarzystwie nie rozmawia się o fizjologii jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Swoją drogą może być? Przecież "coś" można zachować dla siebie, szczególnie gdy jest oczywiste.
Nie będę podawać więcej szczegółów,...

nellanna | 2015-01-20

W ogóle nie wydała mi się zabawna, tylko przegawędzona. Czasem zachwyty wydawcy lub tłumacza trzeba traktować z wielką ostrożnością.

Olqa | 2013-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2013

Wbrew niektórym opiniom uważam, że książka jest bardzo dobra.
Czyta się ją szybko, swobodnie, lekko.
Historia rodziny, gdzie pewne niedopowiedzenia, przemilczenia, zaniechania prowadzą do chaosu, nawarstwienia się komplikacji.
Jak w życiu...
Chociaż czasem wydawało mi się, że autor jakby na siłę kreśli rozległość problemów psychicznych głównego bohatera -George`a, to i tak uważam, że książkę warto przeczytać.
Lubię takie książki.

Ola3105 | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Po "Dziwnym przypadku psa nocną porą" liczyłam na to, że kolejna powieść Haddona okaże się równie dobra. "Drobny kłopot" to przeciętna książka. Momentami może jest zabawnie, ale fabuła jest okropnie przeciągnięta. Mogę sobie wyobrazić tę historię jako zabawne opowiadanie, ale autor potrzebował aż 300 stron, żeby opisać,co przydarzyło się George'owi i jego zwariowanej rodzince. Bohaterowie są mało ciekawi, jedynie George ze swoimi zaburzeniami lękowymi zapada w pamięć. Reszta postaci snuje się sennie w tle, przeżywając niekończące się rozterki dotyczące związków. Gdyby Haddon zadebiutował tą powieścią, z pewnością nie zyskałby aż takiej sławy. Mam nadzieję, że to chwilowy spadek formy i że dostaniemy kiedyś jeszcze bohatera literackiego na miarę Christophera Boone'a.

kroofy | 2012-10-27

Wbrew niektórym opiniom, dla mnie książka jest zabawna. Humor jest po prostu specyficzny, a książka nie ocieka nim na każdej stronie. Momentami troszkę nudzi, ale I tak warto przeczytać.

ania | 2013-01-04

Angielski humor w najlepszym wydaniu. Swietna ksiazka o zyciu brytyjskiej sredniej klasy i ich specyficznym rozczulaniu sie nad kzdym tematem. Zabawna.

Henioo | 2016-12-06
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy ta książka jest "niezwykle zabawna", jak napisano na okładce? Ludzie, zmiłujcie się! Kto to napisał? Aaa, jakieś zagraniczne pismo? To już wszystko jasne. Być może na ich standardy i ich poczucie humoru, ta książka jest i zabawna, ale jak na moje standardy, to taki trochę śmiech przez łzy. OK, kilka razy się uśmiałem nawet (kwestia tłumaczenia?), nie będę pisał kiedy, aby nie spoilerować. Lecz generalnie książka smutna, o tym, jak to każdy z nas szuka na tym świecie kogoś, przy kim można poczuć się kimś, można poczuć się ważnym, wreszcie, aby można było poczuć się człowiekiem. Potrzebnym komuś.
Sporo też przemyśleń o przemijaniu, o śmierci, o jej nieuchronności...
No a już apogeum osiągnięte na ślubie Katie (sorki za spoiler!), to już jak dla mnie majstersztyk. Coś genialnego!
Polecam wszystkim którzy lubią oderwać się czasami od tych kryminalnych zagadek, od mordów, komisarzy i innych komisariatów policji.

ehinacea | 2011-09-14
Na półkach: Przeczytane, 2011, Ulubione
Przeczytana: 14 września 2011

Książka z pewnością nie jest przezabawna, co może mylnie sugerować opis na okładce. Niemniej jednak bardzo dobrze się ją czyta. Opowiada o paru tygodniach z życia rodziny, w której ojciec wmawia sobie, że choruje na raka, matka ma romans, córka nie jest pewna czy ma wyjść za mąż a syn gej przeżywa rozterki sercowe. Wszystko to stanowi ciekawe połączenie, które mnie porwało już od pierwszej strony. Polecam.

Nielotna | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

Będzie mi brakowało tej zakręconej i prawdziwej rodzinki. Książka opisuje relacje rodzinne bez upiększania, to że nie zawsze się kochamy, nie zawsze się rozumiemy, ale wracamy. Zabawne historie, lekko napisane i zmuszające do myślenia - polecam ;)