Dom Małgorzaty

Seria: Linie Krajowe
Wydawnictwo: Czarne
kjuik

Małgorzata i Hildegard, dwie kobiety, które wojna pozbawiła dotychczasowego życia, przez jakiś czas zmuszone są mieszkać w jednym domu. Dla Polki jest on symbolem początku, dla Niemki - ostatnią nicią, wiążącą ją z przeszłością i z utraconymi bliskimi. Kobiety powoli przełamują milczenie i nienawiść. Podczas wojny radziły sobie z bólem, zachowując pozory normalności, wprowadzając się w cykl mechanicznych obowiązków. Czasem rozmawiały z widmami, zaklinały rzeczywistość, patrząc na drogę, przygotowując posiłki dla nikogo. Dom Małgorzaty to przejmująca historia o traceniu i nadziei, o sile, która pozwala człowiekowi znieść ból i tęsknotę. Opowieść o dewastacji, jaką niesie ze sobą wojna.

"Historia opowiedziana w 'Domu Małgorzaty' nie jest historią przyjaźni. Jest historią czy też zapisem - kroniką narodzin szacunku, tolerancji; uczenia się drugiego człowieka; dostrzegania tego wszystkiego, co dla niego ważne. Bohaterowie tej historii to dwie kobiety, Dom i Pamięć. Wszyscy na równych prawach." Ewa Kujawska

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

talia44 | 2014-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2014

"Dom Małgorzaty"to bardzo ciekawa i pięknie napisana książka.
Jest to historia dwóch kobiet Hildegard i Małgorzaty.
Hildegard to Niemka z Miasta nad morzem,której mąż i dwaj ukochani synowie walczą na froncie a ona czeka na ich powrót.Czekając dba o dom bo dom to wszystko co jej pozostało,to poczucie bezpieczeństwa.
Kończy się wojna i rozpoczyna się proces wysiedlania Niemców i osiedlania się w mieście Polaków.Do domu Hildegard wprowadza się Polka Małgorzata.Między kobietami początkowa wrogość i obojętność przeradza się z czasem w subtelną przyjażn.
"Dom Małgorzaty" to głęboka i bardzo poruszająca historia.która głęboko zapada w pamięć.

allison | 2011-10-12
Przeczytana: 12 października 2011

Bardzo lubię książki o polsko-niemieckim pograniczu, może dlatego, że sama mieszkam na tych terenach.
Temat wypędzonych interesuje mnie od dzieciństwa, gdyż jako dziewczynka miałam okazję spędzać wakacje w poniemieckim domu. Już jako dorosła kobieta poznałam osobiście kilka Niemek, które w bardzo dramatycznych okolicznościach musiały w 1945 r. opuścić swoje rodzinne domy. Rozmowy z tymi kobietami wstrząsnęły mną do głębi.

Dlatego właśnie zawsze z nadzieją sięgam po książki o tej tematyce. Z nadzieją, ale i z dystansem, bo temat w ostatnich latach stał się bardzo "modny" i na rynku pojawiło się sporo wydawnictw niekoniecznie wartościowych.
Powieść "Dom Małgorzaty" na pewno nie należy do tych ostatnich. To piękna, wzruszająca, poetycka i mądra książka o relacjach między dwiema kobietami, które historia postawiła po przeciwnych stronach, ale życie i rozsądek zbliżyły do siebie w instynktowny sposób. I nic dziwnego, bo bohaterki są przede wszystkim KOBIETAMI, MATKAMI, ŻONAMI, a nie...

black_hole | 2011-03-14
Przeczytana: 14 marca 2011

"W moim magicznym domu wszystko się zdarzyć może..." - głosiły słowa popularnej niegdyś piosenki. A co, jeśli w Domu zamieszka samotność? Niepokój? Oczekiwanie?

Hildegard nie rozumie wojny. Dla niej wojna jest okrutna nie z powodu niszczycielskiej mocy. Wojna to raczej zakłócona codzienność i dotkliwa samotność w tych samych ścianach, a jednak zmienionych - przez nieobecność i związane z nią trwanie. Tym trudniej pogodzić się z koniecznością opuszczenia miasta. Jak zostawić miejsca, w których każdy drobiazg przywodzi na myśl wcześniejsze - szczęśliwe - chwile? Jak odejść, kiedy wciąż się czeka? Czekanie się przedłuża, Hildegard zmuszona jest dzielić Dom z Małgorzatą. Dla Małgorzaty nowe miejsce to przede wszystkim nowa nadzieja.

Kobiety powoli oswajają się ze swoim towarzystwem, wcześniej musi minąć wiele bolesnych i pełnych nienawiści chwil. Ich losy są w pewien sposób podobnie, ale oddziela je cicha granica milczenia. Stopniowo rodzi się szacunek i przywiązanie, prowokowane...

kjuik | 2010-02-21

Powieść o dwóch kobietach i Domu. O tym, jak połączył dwie tak różne, zdawałoby się, dusze, o aniołach, miłości, uprzedzeniach i tolerancji. Plus niezbędna szczypta magii. Polecam wszystkim.

Akukaracza | 2014-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2014

Książka z tych, które chce się mieć na półce. Zwłaszcza, że tematyka jest mi bliska a na nadmorskie Miasto o którym mowa w książce już nigdy nie będę patrzyła tak jak dotychczas. Książka piękna, wzruszająca. Książka z tego rodzaju książek, po przeczytaniu których mówię wszystkim bliskim, wręcz naciskam i nagabuję: "musisz ją przeczytać".

gorzka | 2012-02-08
Przeczytana: 28 sierpnia 2010

Myślę, że "Dom Małgorzaty", jest jedną z tych książek, które są naprawdę świetne, ale, o zgrozo, zupełnie przegapione przez czytelników. Historia napisana świetnym językiem, przejmuje i wciąga. Nie będzie żałował ten, kto da się skusić książce Ewy Kujawskiej.

Alicja | 2011-12-10

Głęboka i poruszająca historia, która na długo zapisuje się w pamięci czytelnika. Warstwa realistyczna została wzbogacona o coś, co można by nazwać "wysmakowaną magicznością". Dwie rodziny, dwie historie...które poznać warto.

angel | 2010-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2010

O trudnej drodze do akceptacji, o tolerancji, o kobietach. A trzecim bohaterem jest dom, który ,,żyje".

niespiesznie | 2013-05-17
Przeczytana: maj 2013

Z pozoru dość niewielka książka zachwyca mnogością podjętych tematów. Jest to książka o wojnie, a może nawet bardziej o tym jakie niesie za sobą zło. O wojnie, która nawet, jeśli nie dotyka bezpośrednio to pozostawia swój głęboki ślad. O wojnie oczami kobiet, ale jednak nieco z innej perspektywy niż, chociażby książka Swietłany Aleksijewicz "Woja nie ma w sobie nic z kobiety". "Dom Małgorzaty" opisuje los kobiet pozostawionych z dziećmi, dobytkiem lub jego resztkami, czekających i walczących również na froncie, ale froncie codziennego życia w zdezorganizowanej codzienności. Jest to książka o kobietach i ich świecie, gdzie bliższe niż górnolotne idee, są kwestie codziennego funkcjonowania. Autorka silnie daje do zrozumienia, że spojrzenie kobiet nie jest gorsze – jest inne, bliższe biegowi natury, bardziej zmysłowe, oparte na intuicji, snach i przeczuciach. Ewa Kujawska niejako afirmuje te cechy kobiet, które nierzadko bywają wyśmiewane, ukrywane, a często to one właśnie stanowią o...

świetna ksiązka, która głęboko zapada w pamięć i wciaga od pierwszych stron.Chetnie przeczytałabym ja jeszcze raz. polecam