Evna

Cykl: Krucze pierścienie (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
Evna
9788380620292
AMisz

Wyobraź sobie, że jesteś ikoną siejącego postrach ludu. Symbolem, który go skupia wokół nienawiści i żądzy zemsty. Że jesteś córką martwo urodzonego wodza na wygnaniu i twój los wyznacza początek końca. "Evna" to trzeci – po "Dziecku Odyna" i "Zgniliźnie" - i ostatni tom docenianego przez czytelników oraz krytyków cyklu fantasy „Krucze pierścienie”. Spektakularny finał, poruszający kwestię...

Wyobraź sobie, że jesteś ikoną siejącego postrach ludu.
Symbolem, który go skupia wokół nienawiści i żądzy zemsty.

"Evna" to trzeci – po "Dziecku Odyna" i "Zgniliźnie" - i ostatni tom docenianego przez czytelników oraz krytyków cyklu fantasy „Krucze pierścienie”. Spektakularny finał, poruszający kwestię korzeni władzy i pychy.

Hirka przygotowuje się na spotkanie z rodziną panującą w zimnym, zhierarchizowanym świecie, który gardzi jakąkolwiek słabością. Niechętnie akceptuje swój los w nadziei, że dzięki temu uratuje Rimego, a krainy Ym będą bezpieczne. Jednak martwo urodzonych dręczy niezaspokojony głód Evny i Hirka uświadamia sobie, że wojna, którą pragnęła powstrzymać, jest nieunikniona. I tak staje wobec wyzwania dla wszystkiego, w co wierzyła i o co walczyła.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1111

Zamknięcie skandynawskiej trylogii

„Evna” to ostatnia część trylogii „Krucze pierścienie” autorstwa norweskiej pisarki Siri Pettersen. Zamyka ona historię o światach równoległych, połączonych tytułowymi kruczymi pierścieniami - portalami.

Jako że to recenzja trzeciego tomu, przygotujcie się na spojlery dwóch poprzednich

Ostatnia część podejmuje wątek dosłownie w miejscu, gdzie urwała się akcja „Zgnilizny”, drugiego tomu serii. Hirka przechodzi przez portal i trafia do Dreysil, świata zamieszkałego przez Dreyri, „martwo urodzonych”, lud jej ojca. Dla tego lodowego świata stanowi szansę na odzyskanie magii, tytułowej Evny, więc wywołuje sensację, ale i zawiść.

Z kolei Rime wraca z Europy XXI wieku do swojego świata Ym. Odkrywa, że został uznany za zaginionego, pozbawiony pozycji w Radzie, a na szczytach władzy szykuje się brutalna walka.

W trylogii Pettersen z każdą kolejną stroną obraz się zaciemnia. W pierwszej części mieliśmy dość jasny podział na bohaterów pozytywnych i negatywnych, prostą linię dzielącą dobro od zła i banalną w gruncie rzeczy, choć sprawnie opowiedzianą, historię o przyjaźni, dojrzewaniu i lojalności.

Jednak już w pierwszym tomie w ten prosty obraz wchodziły pewne zgrzyty, które przybrały na siłę w drugiej części. W „Evnie” właściwie trudno powiedzieć kto tu jest pozytywnym bohaterem. Protagoniści staną przed trudnymi wyborami, często wątpliwymi moralnie. Będą musieli wybrać mniejsze zło, tylko czy w przypadku zła można w ogóle mówić o mniejszym i większym?

Trzyczęściowy cykl to nie tylko...

Trzyczęściowy cykl to nie tylko trzy tomy, ale i trzy światy. Po żyjącym Ym i umierającej Europie mamy martwy, lodowy świat Dreysil. Zamieszkujące je długowieczne istoty o nadludzkich możliwościach żyją przeszłością i nadzieją na odmianę losu, jaki przypadł im w udziale po wojnie. Autorka starannie podkreśla kontrasty między trzema społecznościami: pozornie idyllicznymi ætlingami w Ym, zabieganymi ludźmi o dziwnych więzach społecznych w naszym świecie i Dreyri, gdzie rządzi siła, a ujawnianie jakiejkolwiek słabości jest bardzo źle widziane. Autorka posuwa to do granic absurdu: Dreyri nie siadają, bo to znaczy, że nie mogą stać. Nie jeżdżą konno, bo to znaczy, że nie mają siły iść. Nie używają broni, bo to znaczy, że nie potrafią się sami obronić. I tak dalej.

Ta społeczność maskująca wszelkie słabości, a jednocześnie pełna napięć, wzajemnych żali i rywalizacji to jeden z najciekawszych elementów „Evny”. Aż szkoda, że autorka pozwala nam obejrzeć Dreyri w „naturalnym środowisku” dopiero na zamknięcie cyklu.

Nie sądźcie, że „Evna” to jakiś traktat społeczno-filozoficzny. Nie zabraknie tu akcji, jeszcze bardziej dynamicznej i ciaśniej upakowanej niż w pierwszych dwóch tomach. Bitwy, pojedynki, niepewne sojusze i zdrady. Kochankowie będą próbowali się zabić, przyjaciele będą powątpiewać w swoją lojalność a wrogowie zawrą niepewne sojusze. A w tle magia, która może zmienić wszystkie znane światy.

Na plus warto też zapisać, że autorka oparła się pokusie zakończenia z cyklu „żyli długo i szczęśliwie”. Oczywiście nie zamierzam go zdradzać, ale nie wszystkie wątki zakończą się pomyślnie dla bohaterów.

„Krucze pierścienie” to udana trylogia fantasy z kilkoma oryginalnymi pomysłami. Może nie jest to przełom w historii gatunku, ale bardzo solidna pozycja, która powinna zainteresować fanów.

Krzysztof Krzemień

mclena | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

"Na tym właśnie polegał problem z istotami. Wszystkimi. Ze wszystkich światów. Nie naprawiały. Potrafiły tylko niszczyć."

Strzał w dziesiątkę!!!

Ostatni tom z trylogii to kolejny świat, nowi bohaterowie, nowe zwyczaje i nowe emocje. Siri Pettersen jest fenomenalną autorka i mam nadzieję, że jeszcze będę miała okazję przeczytać coś spod jej pióra.

"Evna" jest genialnym zakończeniem losów Hirki, która musiała sobie poradzić z nieco bardziej mroczna odmianą świata w której rządzą Ślepi. Jak się jednak okazało, nie zawsze czarne jest czarne a białe jest białe. Wśród brzydoty można odnaleźć piękno, a wśród zła dobro i Hirce się to udaje. Początek był bardzo dramatyczny zarówno dla niej jak i dla Rime. Nie sądziłam że z tego galimatiasu jeszcze uda się autorce wyjść obronną ręką, a tymczasem po każdym rozdziale w duchu jej dziękowałam że taki pokierowała fabuła i jak niespodziewanie potrafiła zmienić bieg historii.

Przez cały czas miałam w sobie taką jakby pewność, że to jest TO,...

SeVIIen | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

„Gdyby zaczęła myśleć, co może pójść nie tak, nie byłaby zdolna do działania.”

Hirka dowiedziała się, kim jest. Przecież od dawna chciała to wiedzieć! Ale nie jest jej z tego powodu lżej. Teraz jest rozdarta między dwoma światami, między tym, co podpowiada jej rozum, a tym, co mówi serce. Teraz już wie, jak ciężkie życie miał Rime… I wie, że wybuch wojny jest nieunikniony. Wie, że musi działać. Wie, ile od niej zależy. Wie, że musi zaspokoić głód Evny. I wie, że nie może zawieść. Wszystko musi się udać… Poznaje rodzinne sekrety i tajemnice. Zaznaje cierpienia, nienawiści i miłości. Czy Hirka zdoła uratować świat ætlingów i ukochanego Rimego przed zagładą?

Trzecia i (niestety) ostatnia część trylogii „Krucze pierścienie”. Ociągałam się z jej przeczytaniem dość długo, a to właśnie z tego powodu, jak się teraz czuję. Coś się skończyło… Zdecydowanie za szybko, bo chciałabym więcej! Jednak wiem, że świat stworzony przez Siri Pettersen zostanie w mojej głowie na bardzo długi czas. Coś...

annaroza | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 10 maja 2017

Równie dobra jak dwie poprzednie części trylogii. Podobało mi się zakończenie. Mimo iż polubiłam bohaterów, mam nadzieję, że autorka nie będzie ciągnąć tego cyklu. Po prostu cała ta historia wydaje się skończona i nic więcej nie trzeba dopisywać.
Trylogia jako całość bardzo przypadła mi do gustu. Wszystkie części bardzo mnie wciągnęły i trzymały równy poziom. Wydaje mi się, że reklamy mówiące, że to "fantasy z elementami mitologii nordyckiej" były trochę na wyrost. Co prawda na mitologii nordyckiej się nie znam, lecz moim zdaniem w książkach było jej niewiele. I dopiero jak skończyłam czytać całą trylogię, dostrzegłam, że fabuła oparta jest na dość wyświechtanym schemacie.

Izabela Pycio | 2017-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2017

"Zawsze sobie wyobrażała, że czas zaciera ostre krawędzie wszystkiego, co bolesne i trudne. Może z tajemnicami jest inaczej. Może im dłużej się w kimś tlą, tym wszystko staje się gorsze."

Na długo zapamiętam rewelacyjną podróż czytelniczą, jaką odbyłam dzięki fenomenalnej trylogii Siri Pettersen. Powieści zauroczyły mnie, wyraziści bohaterowie przekonali, zaś ich fascynujące i intrygujące losy zachwyciły. Od pierwszego tomu silnie wciągnął mnie fantastycznie wykreowany świat, barwny, bogaty, urządzony ze świeżym pomysłem, ogromnym polotem i niezwykłą dbałością o każdy szczegół. Autorka wspaniale stwarza unikalny klimat, w którym poruszamy się wspólnie z powieściowymi postaciami, tak jak oni będąc zaskakiwani obrotem spraw, wyjaśnieniem zdarzeń z przeszłości, koniecznością poniesienia wielu wyrzeczeń w imię stopniowo krystalizującej się doniosłej misji. Jest niepokojąco, niebezpiecznie i bezlitośnie, ale też romantycznie, ciepło i łagodnie. I jeszcze ci kruczy strażnicy tajemnic,...

Wkp | 2017-01-31

FINAŁ DZIECKA ODYNA

Kiedy pół roku temu w moje ręce trafiło „Dziecko Odyna”, pierwszy tom skandynawskiej trylogii „Krucze pierścienie” podchodziłem do niego z umiarkowanym entuzjazmem. Ot kolejna seria fantasy, myślałem i tak też po części było, jednakże z czasem zacząłem wciągać się w opowieść o Hirce, a wraz z lekturą drugiej części musiałem przyznać, że to rzeczywiście jest dobre. Nawet bardzo. Teraz nadszedł czas na wielki finał naprawdę udanej trylogii, łączącej w sobie fantasy (także w odmianie urban), science fiction oraz nutę horroru.

Dla Hirki nadszedł czas wielkich wyzwań. Wyrusza do ziemi martwo urodzonych, by zapewnić pokój między krainami, mając jednocześnie nadzieję, iż uda się jej ocalić także Rimego. Jednakże niezaspokojony głód Evny (energii, z której czerpać potrafią mieszkańcy Ym, wzmagając swoje zdolności) oraz pragnienie walki jakie wykazują martwi, w połączeniu z pełną dumy dzikością nie zwiastuje zażegnania kryzysu. Konflikt wisi w powietrzu i chyba nie ma...

Meowth | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

Zakończenie trylogii godne wcześniejszych części. Siri Pettersen zamyka historię bezogoniastej Hirki z wielkim rozmachem, udowadniając, że całość tej opowieści została przez nią bardzo gruntownie przemyślana, a obie kontynuacje "Dziecka Odyna" są spójne i bardzo ściśle wynikają z tego, co przyniosła pierwsza część. Nie ma tu mowy o żadnym dopisywaniu na kolanie dalszych dziejów bohaterki, która źle się czuła we wszystkich światach.

Tym razem Hirka odnajduje swoją rodzinę, ale to spotkanie nie zmienia faktu, że dziewczyna tak naprawdę jest sobą, nawet jeśli rodzi to kolejne niewygody oraz poczucie dyskomfortu i niedopasowania. Pomimo wielkich zmian, Hirka pozostaje bohaterką, której czytelnik ufa i której sprzyja (choć nie ukrywam, że nie umiałam już dostrzec w niej tego dziewczątka, nieco podobnego do mojej córki).

Jedyne, co zbudziło mój niedosyt, to obraz wojny. Ponieważ był to punkt kulminacyjny całej powieści, zapowiadany jako koniec dotychczasowego stanu rzeczy i światów, w...

mania_kch | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2017

Ostatni tom opowieści o Hirce, Rime.
Hirka trafia do świata Dreysil-Umpiri, tam towarzyszymy jej w odkrywaniu siebie i własnych korzeni, próbuje zrozumieć świat swoich przodków i okrutne zasady jakie nim rządzą, jednocześnie jesteśmy świadkami jak w innym świecie , w Ym, Rime walczy ze zdradziecką Radą. W pewnym momencie te dwa światy się spotkają, a efekt tego jest zaskakujący…

Wartka akcja, wciągająca fabuła, nietuzinkowe postacie to się składa na fantastyczną powieść a zakończenie, które może a nie musi mieć kontynuacji jest wisienką na torcie.
Polecam :)

Hrosskar | 2017-02-23
Przeczytana: 20 lutego 2017

W czerwcu zeszłego roku poznałem Dziecko Odyna - bardzo dobrze zapowiadającą się powieść skandynawskiej autorki Siri Pettersen. Nie sądziłem wówczas, że książka zrobi na mnie tak dobre wrażenie i że będę wyczekiwał kolejnych tomów. Dlatego z ogromną zainteresowaniem usiadłem do lektury Evny - ostatniego tomu trylogii Krucze Pierścienie, aby poznać zakończenie historii Hirki oraz po raz ostatni spotkać się z bohaterami, których zdążyłem już polubić.

Po wydarzeniach opisanych w Zgniliźnie, Hirka przybywa do świata Dreysil - zamieszkałego przez Umpiri, czyli „martwo urodzonych”. Pragnie zapewnić pokój pomiędzy krainami oraz przywrócić przepływ Evny. Nie wie jednak, jak trudne będzie to zadanie. Bowiem Umpiri mają bardzo sztywną hierarchię władzy, nieustannie podkreślają swoją siłę i brak strachu oraz dręczy ich niezaspokojony głód Evny... W obliczu tego, Hirka musi wymyślić w jaki sposób nie doprowadzić do zagłady wszystkich Aetlingów... Jednocześnie Rime wraca z XXI-wiecznej Europy...

Fantasy-Bestiarium | 2017-03-27

„Evna” jest trzecim tomem cyklu „Krucze pierścienie”, po „Dziecku Odyna” i „Zgniliźnie” przyszedł czas na brawurowe zwieńczenie trylogii. Siri Pettersen podbiła moje serce i stworzyła opowieść mroczną, ciekawą i nietuzinkową, która potrafi zaciekawić już od pierwszej strony. Hirka znów staje przed ważkimi wyborami i będzie musiała wykazać się nie lada sprytem i przebiegłością, jeżeli chce ocalić skórę oraz życia swoich bliskich.

Obmierzły i lodowaty zhierarchizowany świat Dreysil sprawia, że Hirka zaczyna czuć do wrogów żądzę zemsty i bezsilność zarazem. Martwo urodzeni pałają ogromnym i niezaspokojonym głodem Evny, pragnieniem, które jest nie do powstrzymania. Hirka staje przed widmem nieuchronnej wojny, którą z całego serca chciała powstrzymać. Nieunikniona rzeź nadchodzi wielkimi krokami, a ludność krainy Ym staje przed ogromnym niebezpieczeństwem. Czy Hirce uda się odegnać nadchodzące niebezpieczeństwo i ochronić tych, których kocha?

Cykl „Krucze pierścienie” dobiegł końca i...

Margerytka111 | 2017-03-23

Powody dla których warto przeczytać cykl "Krucze Pierścienie":
1.Trzy tomy i można jednak opisać w każdym odrębny świat- Aetlingowie, człeki+zapomniani, Umpiri.
2.Drugi tom "Zgnilizna" opisuje rzeczywistość najbliższą współczesności uświadamiając jak w niej dużo paradoksów.
3.Język jak na powieści fantasy dobry(ukłon w stronę tłumaczy)
4.Nawiązana do mitologii nordyckiej (mimo to można zrobić coś innowacyjnego).
5.Wciągająca. Trochę gorzej było z samą "EVNĄ"--> tu lekkie wyhamowanie tempa.
6.Fajna młodzieżówka, niesztampowa. Dobrze się bawiłam szczególnie przy 2 pierwszych tomach

Patronaty tygodnia

W tym tygodniu w księgarniach pojawią się m.in. bałkańska opowieść napisana sercem zakochanej kobiety, spektakularny finał cyklu fantasy „Krucze pierścienie”, reportaż o kryminalnej Polsce i kryminał z elementami horroru. Polecamy nowości wydawnicze, które ukazały się pod naszym patronatem.