Evna

Okładka książki Evna Siri Pettersen Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Evna
Siri Pettersen Wydawnictwo: Rebis Cykl: Krucze pierścienie (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Krucze pierścienie (tom 3)
Evna
Rebis
2017-01-31
2017-01-31
9788380620292
Anna Krochmal, Robert Kędzierski
czary literatura norweska literatura skandynawska magia niebezpieczeństwo powieść fantasy przeznaczenie strach ucieczka uczucie wojna zemsta
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Zamknięcie skandynawskiej trylogii

1480 60 133

Uff.. Przebrnąłem przez tę serię, chociaż wcale nie było łatwo. Całościowo uważam, że pomysł był dobry, ale zrealizowanie go wyszło hmm nudno. Przez trzy tomy działo się bardzo mało. Mimo, że zakończenie trochę mnie zaskoczyło, nie uważam, żeby była to seria, po która trzeba koniecznie sięgnąć.

Końcówka, świetna! Jak dla mnie najlepsza książka w tej serii :) Chociaż nieco przewidywalna, ale uważam, że pasuje i jest ok.

Czy chciałbyś przewodzić społeczności świeżo poznanych krewnych? Hirka, mimo że nie uśmiecha jej się taka rola, staje się przewodniczką Dreyri. Choć nie do końca taką, jak oczekuje rodzina...

Dziewczyna nie chce wojny pomiędzy martwo urodzonymi, a mieszkańcami krainy Ym. Żeby jej zapobiec musi wziąć sprawy w swoje ręce. Pozwala kierować sobą Umpiri, jednocześnie obmyślając misterny plan. Z pomocą upadłego o imieniu Kolail, widzącego i setek chętnych ślepych, którzy już dość mają rządów Dreyri, przechodzi przez krucze pierścienie. Idzie do domu.

To właśnie tu, w tak dobrze jej znanym świecie, wszystko się zakończy.

Choć jej szanse są marne Hirka nie zamierza się poddać. Uratuje Rimego, Umpiri, uzdrowi korzenie Evny oplatające światy, a jeśli starczy jej sił- uratuje także samą siebie.

Zrobi wszystko, by osoby, które pokochała, przeżyły.

"Evna" to trzecia i niestety ostatnia część Kruczych Pierścieni Siri Pettersen. Mówię "niestety", bo zakochałam się w tym świecie i postaciach ♥️ Rime, Hirka i Kolail to osoby, które chciałabym poznać jeszcze lepiej. Mimo że żadne z nich nie jest kryształowe, a decyzje, które podejmują nie zawsze okazują się dobrym wyborem, to ich osobowość potrafią sprawić, że człowiek zapomni o tym, co złego zrobili. A przynajmniej ja 😅

Jeżeli szukacie książek, które wciągną Was w swój świat razem z fotelem, na którym siedzicie, to bardzo polecam trylogię "Kruczych Pierścieni" ♥️ Świetnie wykreowane światy i bohaterowie, w których można się zakochać, czekają!

Trylogia przeczytana w formie ebooków ale zdecydowanie będę musiała zakupić wersje papierowe, ponieważ zasługuje na swoje miejsce w domowej biblioteczce.
Od początku do końca szybko się czytało. Ciekawie wykreowany świat i postaci, które da się lubić. Do tego zakończenie, które w pełni mnie zadowoliło. Trochę mi smutno, że to już koniec ale z drugiej strony, super że historia została zamknięta i można rozpocząć nową przygodę gdzieś indziej. Polecam i sama mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócę do tej serii.

Na półkach: , , , , , ,

Cudowna i tragiczna. Ta książka ma w sobie wszystko. Niesamowite zakończenie trylogii. Hirka już zawsze będzie moją najlepszą żeńską postacią w fantastyce. Chyba zostanę fanką tej autorki, cudowny świat, mocne postaci, dobry przekaz i serce boli od wszystkich wydarzeń oraz emocji. A to wszystko dzięki Siri Pettersen.

No i się nie zawiodłam. Trzecia część dorównuje dwóm poprzednim. Może będzie kiedyś ciąg dalszy i autorka zaprowadzi nas do kolejnego ciekawego świata gdzie mieszkają .... hymm ona musi wymyśleć. Polecam.

Siri Pettersen
"Evna"

* "Chciałabym móc ci powiedzieć, że z biegiem lat odróżnienie dobra od zła staje się łatwiejsze, ale wcale tak nie jest. Wręcz przeciwne. Z biegiem lat coraz więcej widzisz."

* "Śmierć przychodzi bez względu na to, czy ma jakiś powód."

* "Zawsze sobie wyobrażała, że czas zaciera ostre krawędzie wszystkiego, co bolesne i trudne. Może z tajemnicami jest inaczej. Może im dłużej się w kimś tlą, tym wszystko staje się gorsze."

W trzecim tomie nadciąga prawdziwe widmo wojny światów, potęguje się bezwzględna rywalizacja o władzę. Hirka dociera do swojej rodziny, która wcześniej się jej wyrzekła, a teraz potrzebuje jej pomocy. Rime próbuje stawić czoło coraz trudniejszym wyzwaniom, staczając bitwy nie tylko z przeciwnikami, ale i z samym sobą. Evna wciąż domaga się zaspokojenia głodu, czekając, kiedy siły ziemi znów będą mogły swobodnie przepływać między kręgami.

Akcja powieści dzieje się dwutorowo – Hirka znajduje się w krainie zamieszkanej przez Umpiri, gdzie odkrywa wiele rodzinnych tajemnic i rozpoczyna walkę o uwolnienie Evny. Równocześnie w Ym Rime walczy z kontrolą, jaką za pomocą dzioba ma nad nim Graal, z widmem rychłej wojny ze Umpiri oraz ze zdradą w Radzie. W pewnym momencie te dwa światy się spotkają, a efekt tego będzie zaskakujący.

Wszystko jest tutaj na wysokim poziomoe. Akacji, bohaterowie. W sposobie ich kreślenia nie ma sztampowości, schematów i psucia postaci. Wszystko w tej powieści łączy się w spójna i logiczną całość. Autorka tak kieruje akcją, że ciężko się od książki oderwać, bo nie wiadomo kompletnie, co wydarzy się za chwilę.

W poprzednich tomach nie mieliśmy problemu odróżnić dobrych bohaterów od złych, gdyż autorka nakreśliła wyraźną granicę między dobrem a złem, to jednak w „Evnie” sprawa znacznie się komplikuje.

👉Bohaterowie stają przed trudnymi wyborami i dylematami moralnymi, nierzadko są zmuszeni postąpić wbrew sobie i swoim przekonaniom. Okazuje się, że nie wszystko jest czarno-białe, a świat składa się z wielu odcieni szarości. „Evna” to genialne zakończenie trylogii.

👉Tak jak w poprzednich tomach opisy tutaj zapierają dech w piersiach, wszystko jest przepiękne możemy zobaczyć ślepych być obok nich, zachwycać się nimi, albo być przerażeni. Możemy podziwiać krainę skutą lodem, być tam, tak samo jak w Ym podziwiać wszystko co tam jest. Po prostu magia.

👉Czy polecam! Oczywiście, że tak! ❤️

Siri Pettersen
"Evna"

* "Śmierć przychodzi bez względu na to, czy ma jakiś powód."

Jest mi strasznie przykro że to jest ostatni tom o przygodach czerwonowłosej Hirki, Rime oraz reszty wspaniałych bohaterów którzy towarzyszyli na stronach tej książki. Będę tęsknić za nimi bo naprawdę ich polubiłam choć mieli lepsze i gorsze momenty. Jak przystało na ostatni tom zawsze zostaje ta gorycz że chcąc sięgnąć po następną książkę natrafiamy na pustkę i to ona rozrywa serducha czytelników bo już w innej nie znajdzie tego samego świata które owe 3 książki przed nim otworzyły.

Cudowna!

Cudowna!

Po czym poznaję świetną książkę? Po tym, że będąc w pracy, na spacerze, czy wykonując inne czynności niż czytanie, wciąż jestem myślami w tamtym świecie, z tamtymi bohaterami. Cała seria "Krucze Pierścienie" to właśnie sprawiła, porwała mnie tak, że już dawno nie czułam takich emocji. Oto podsumowanie wszystkich trzech pozycji.
Każda książka posiada inny, unikatowy klimat, jednocześnie zachowując wszystko w spójności. Rozbudowywanie światów działo się stopniowo, bez przytłaczania czytelnika. Autorka od pierwszego tomu wrzuca nas dość brutalnie w rzeczywistość, o której nie mamy pojęcia, ale czyż nie tak czuła się nie raz Hirka? Po długiej pierwszej połowie tomu "Dziecko Odyna" akcja gna do samego końca, więc niech nikt nie zniechęci się powolnym wkraczaniem w krainy Ym. Warto czekać na te zwroty akcji, w drugim tomie poziom nadal cudownie utrzymany!
W trzecim tomie raziła mnie tylko zbytnia "rytualność", często czuję się trochę nieswojo przy takich treściach, ale i tak nie sprawiło to, bym odłożyła książkę.
Pokochałam całym serduchem Hirkę i Rimego, najcudowniejsze postaci, poza nimi Stefana, Eirika, Ramoję, i wielu, wielu innych wyśmienitych bohaterów. Uwielbiam, że nie są postaciami z papieru - mają swoje mocne i słabe strony; są szlachetni i skłonni do poświęceń, ale targają nimi także pokusy i słabości; kochają i nienawidzą. Ich decyzje niosą ze sobą konsekwencje, a każdy z nich rozwija się z wiekiem i pod wpływem różnych czynników. Postacie mają w sobie mniej lub więcej dobra czy zła, ale żadna nie jest jednoznaczna i prosta.
Wreszcie wątek miłosny - och, gdyby było takich więcej w literaturze! Miłość bezwarunkowa, mimo wszystko, przepełniona tęsknotą i pragnieniem, prowadząca nawet do najgłupszych decyzji. Gdy zakochani pojawiali się razem, lub choćby myśleli o sobie nawzajem, strony książki mogłyby zapalić się od iskrzenia. Bardzo, bardzo dobrze napisane!
Emocji nie zabraknie podczas czytania, gwarantuję. Ostatnia połowa trzeciego tomu wycisnęła ze mnie już wszystko, łącznie ze strachem, a serce waliło mi tak, że później nie mogłam zasnąć. Powiedzieć, że zakończenie jest emocjonalne, to jak nic nie powiedzieć. Nie żałuję ani chwili spędzonej z "Kruczymi Pierścieniami", choć teraz męczy mnie okrutny książkowy kac, i nie wiem, co dalej czytać.
Ukłony dla Siri Pettersen, dziękuję za tę przygodę!

Każda książka posiada inny, unikatowy klimat,...