Zgnilizna

Cykl: Krucze pierścienie (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
Råta
9788380620285
isobel

Drugi tom cyklu "Krucze pierścienie" - oryginalnej sagi fantasy osadzonej na staronordyckim gruncie Wyobraź sobie, że zostałeś wygnany do nieznanego świata. Bez tożsamości. Bez rodziny. Bez pieniędzy. I powoli zaczynasz sobie uświadamiać, kim tak naprawdę jesteś. Hirka utknęła w umierającym świecie, rozdarta pomiędzy łowcami ludzi, martwo urodzonymi oraz tęsknotą za swoim przyjacielem Rimem....

Hirka utknęła w umierającym świecie, rozdarta pomiędzy łowcami ludzi, martwo urodzonymi oraz tęsknotą za swoim przyjacielem Rimem. W wielkomiejskiej rzeczywistości jest łatwym łupem, ale walka o przetrwanie blednie w obliczu tego, co ma nastąpić, gdy Hirka zdaje sobie sprawę, kim jest.

Zgnilizna to kontynuacja wychwalanego przez krytyków i czytelników Dziecka Odyna, powieść, której stronice zapełniają zachłanność, lęk przed śmiercią i zemsta.

SKANDYNAWSKA FALA OGARNIA FANTASTYKĘ!

CYKL TEMN MA SZANSĘ STAĆ SIĘ DLA LITERATURY FANTASY TYM, CZYM DLA KRYMINAŁU STAŁY SIĘ KSIĄŻKI LARSSONA, NESBO I LÄCKBERG.

źródło opisu: Rebis, 2016

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1212

Między światami

„Zgnilizna” to druga część trylogii „Krucze pierścienie” autorstwa Norweżki Siri Pettersen. Poniższa recenzja zawiera spojlery dotyczące „Dziecka Odyna”, pierwszego tomu serii.

Drugie spotkanie z bohaterami trylogii „Krucze pierścienie” wyrywa nas z pięknego, nostalgicznie nordyckiego świata Ym i rzuca w naszą rzeczywistość. Po przejściu przez Kruczy Pierścień Hirka, główna bohaterka serii, trafia do współczesnej Wielkiej Brytanii, a dokładnie do miasta York w północnej Anglii. Nie wiemy do końca, w którym roku rozgrywa się akcja książki, ale wszechobecne smartfony wskazują na obecną dekadę.

Hirka niepewnie usiłuje sobie znaleźć miejsce w obcym świecie. Jednak jej przeszłość szybko ją dogania i dziewczyna staje się przedmiotem w grze Ślepych, którzy, jak się okazuje, w naszym świecie odpowiadają m.in. za powstanie mitów o wampirach. Wraz z nowymi sojusznikami rusza w szaleńczą podróż po całej Europie, ale czy może im zaufać, skoro nie może ufać nawet własnemu krukowi?

W „Dziecku Odyna” Pettersen opisuje Ym jako wyidealizowaną wersję Norwegii z technologią na poziomie średniowiecza. Kiedy Hirka trafia do współczesnej Europy, autorka używa tego jako okazji do ostrej krytyki współczesnej cywilizacji. Bohaterka wprost mówi o Europie jako „umierającym świecie”, który zerwał wszystkie kontakty z naturą. Technologia, medycyna, łatwo dostępna żywność, żadne z osiągnięć współczesnej cywilizacji nie zasługuje w oczach Hirki (a więc zapewne i autorki) na uznanie.

O osobistych poglądach...

O osobistych poglądach pisarki najlepiej świadczy dedykacja na pierwszej stronie: Tobie […}. Który zawsze wiedziałeś, że zmierzamy w niewłaściwym kierunku. Bardzo pesymistyczna jest ta Europa widziana oczami Pettersen. Chciwość, egoizm i dwulicowość Europejczyków składają się na bardzo ponury obraz naszego społeczeństwa. Nieco ciepłych słów autorka rezerwuje dla tych kilku chwil, gdy bohaterowie trafiają do Skandynawii, która Hirce przypomina opuszczony dom.

Krytyka współczesnej cywilizacji jest w książce bardzo wyraźna i skłania do refleksji nad stanem naszego kontynentu. Niemniej nie jest to jedyne, co książka ma do zaoferowania. Zmieniamy scenerię, ale nie zmieniamy klimatu. „Zgnilizna”to wciąż bardzo dobra, całkiem oryginalna powieść fantasy.

Podobnie jak w pierwszym tomie bohaterowie zmuszeni są do podejmowania decyzji bez znajomości wszystkich faktów. Często mają problem, by odróżnić wroga od sojusznika, a co gorsza jeden może zmienić się w drugiego, bo każdy ma tu swoje interesy.

Hirka, niespodziewanie dla siebie samej, trafia w centrum politycznych sporów Ślepych. Okazuje się, że wbrew temu, co jej wpajano, nie są to potwory, które zawsze prezentują jedynie bezmyślną nienawiść do życia. Co więcej, dowiaduje się kolejnych zaskakujących faktów na temat własnych przodków i swojego dziedzictwa.

Jak w każdej dobrej trylogii, „Zgnilizna” rozbudowuje wątki zaczęte w pierwszym tomie i szykuje grunt na finał. A ten może być ciekawy, bo wszystko wskazuje, że zdołamy wreszcie zajrzeć do tajemniczego świata Ślepych.

Krzysztof Krzemień

mclena | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Widziała w śniegu własne ślady. W pewnym sensie dawało jej to poczucie bezpieczeństwa. Wtedy przynajmniej wiedziała, że istnieje."

Zupełnie szczerze - byłam przerażona tym co zastanę w tym tomie. Prawie nigdy nie czytam opisów książek traktując je jak spoilery, a poza tym lubię tę niewiadomą, którą odkrywam już od pierwszych stron, zakłócona jedynie przez sam tytuł powieści. Dlatego z trwogą sięgnęłam po drugi tom przekonana, że autorka napewno nie rzuci Hirki do świata współczesnego, bo (cytuję własne myśli) "strzeli sobie w stopę, to byłaby istna katastrofa!", więc nastawiłam się na coś w stylu średniowiecza, gdzie główna bohaterka będzie poznawać nie aż tak odmienny świat od Ym. Możecie sobie wyobrazić jak nisko szczęka mi opadła, kiedy spełnił się najgorszy scenariusz.

Współczesność. Samochody, telefony komórkowe, plastik... chciało mi się płakać. W duchu przeklinałam dzień w którym usłyszałam o tej trylogii, która okaże się największym rozczarowaniem roku, wszystko...

Estera | 2018-10-30
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2018

Zgnilizna jest jeszcze ciekawsza od Dziecka Odyna. To, że Hirka trafi do świata ludzi było oczywiste, ale ona trafiła do naszej rzeczywistości i to było bardzo zaskakujące. Bohaterowie o wiele ciekawsi niż w pierwszej części, świetnie skrojeni i intrygujący. Świetny pomysł, doskonałe wykonanie. Książka doskonale się czyta i dostarcza wiele wrażeń. Świetnie się bawiłam, nie spodziewałam się, że druga część serii może być tak zaskakująca. Serdecznie polecam

annaroza | 2017-05-09
Na półkach: PLC, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 09 maja 2017

To jedna z tych książek, które zaczynasz czytać i odkładasz dopiero po zamknięciu okładki. Wartka akcja, ciekawie przedstawiony świat, sympatyczni bohaterowie... Wszystko to co trzeba, by książka wciągnęła. Choć były momenty, które mnie irytowały. Szczególnie zachowanie Rimego i wszystko to co zrobił, by podążyć za Hirką.

SeVIIen | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

„Z ludźmi jest trudno, może im się wydawać, że coś wiedzą, choć w rzeczywistości wcale tak nie jest. Słuchają, ale nie słyszą.”

Hirka odeszła z Ym, chcąc chronić Rimego i innych ætlingów przed Ślepymi. Odeszła do świata, który znany jest nam na co dzień. Znalazła się w mieście York w północnej Anglii. Dziewczyna próbuje znaleźć sobie miejsce, ale przeszłość ją dogania. Staje się przedmiotem w grze Ślepych. Dowiaduje się tego, kim jest naprawdę. Ta informacja znacząco wpływa na jej los…

Króciutko o samej fabule, bo nie chcę narobić spoilerów, a przecież nie o to chodzi. Pragnę jedynie podzielić się swoimi refleksjami dotyczącymi przeczytanej książki. Przyznam, że czytając opis fabuły „Zgnilizny” nieco się obawiałam... Szybko jednak okazało się, że całkowicie niepotrzebnie, bo moim zdaniem jest to o wiele lepsza część od „Dziecka Odyna”. Dlaczego? A choćby dlatego, że pierwszy tom wyraźnie sugerował, że będziemy mieli do czynienia z kolejnym fantastycznym światem, stworzonym od...

marcin | 2017-12-02
Przeczytana: 2017 rok

Drugi tom Kruczych Pierścieni już na samym początku przyniósł mi niemałe zaskoczenie. Autorka porzuciła piękne, mroczne i tajemnicze rejony w których toczyła się akcja na rzecz zupełnie nowego choć znanego nam świata. Miałem pewne obawy co z tego wyjdzie ale Siri poradziła sobie wręcz rewelcyjnie z poprowadzeniem dalszego ciągu cyklu.Akcja drugiego tomu jest wartka ,często zaskakująca, nie pozwala się nudzić. Zresztą w ogóle ten cykl ma coś w sobie że ciężko sie oderwać. Co dziwne z każdą stroną drugiego tomu obraz się zaciemnia,to co było prawdą już nią nie jest,nie bardzo wiadomo komu wierzyć, kto jest dobry a kto zły. Każdy ma swój cel który też do końca nie jest jasny ,przyjaciele stają sie wrogami, padają sojusze i zawierane są nowe często nawet chwilowe. Wszystko to umiejętnie dawkowane przez autorkę sprawia ze książkę się chłonie, choć czasem pozostawia niemały zamęt w głowie. Pierwszy tom był fajny ale drugi to petarda i kawał porządnej fantastyki.

filozof | 2018-01-11

Tom drugi,jeszcze bardziej superowy.Niż tom pierwszy,nowe postaci.Nowe wyzwania.
Czasy obecne,i dużo dużo przygody.
Jak zwykle świetne,opisy.
Krajobrazów.
Ani chwili się nie nudziłem.
Polubiłem bohaterkę,na którą czekały nowe wyzwania.

Izabela Pycio | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

"Zawisła między życiem a śmiercią. Między światami. Nie miała dokąd pójść. Nie istniało takie miejsce, do którego by pasowała."

Wydawało mi się, że nie ma takiej możliwości, aby kolejny tom cyklu mógł zrobić na mnie jeszcze większe wrażenie niż pierwszy, a jednak myliłam się. Uwielbiam taki niesamowity i efektowny stan zaspakajania czytelniczego głodu, kiedy spodziewasz się czegoś wyśmienitego, a dostajesz znacznie więcej. Rewelacyjnie czyta się tę powieść, nie można się oderwać, wciąga tak mocno, że wykreowane światy stają się niezwykle bliskie, wręcz namacalne, masz uczucie, że fascynująco przemierzasz je wraz z głównymi bohaterami, ich przygody stają się twoimi, podobnie jak przeżywane rozterki, wątpliwości, wahania i niepewności, których spotykasz wiele po drodze. Niebezpieczne walki nie tylko z wyzwaniami losu, lecz także zmagania z samym sobą, to dlatego między innymi z tak wielkim zainteresowaniem obserwujemy czyny i przemiany książkowych postaci. Wrażenie robi wyjątkowo...

Kruczoczarnyblond | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Niby wiedziałam czego się spodziewać, bo w końcu poznałam w pierwszym tomie ten świat, ale przyznam szczerze, że udało się autorce mnie zaskoczyć.
Na początku nie umiałam się przyzwyczaić do nowych realiów, ale z czasem... nie mogłam jej odłożyć póki nie przeczytałam.
Dalszy ciąg bardziej interesujący niż I tom, dowiadujemy się więcej, jednocześnie, co raz bardziej zagmatwana jest historia.
Nie opowiem fabuły, bo zniszczę radość z odkrywania historii na kolejnych stronach książki. Jedyne, co mogę powiedzieć, to to, że ten cykl podbił moje serce.
Na pewno trzeba czytać w kolejności tomy!

Wkp | 2016-08-25
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

W PIERŚCIENIU UDANEJ FANTASTYKI

Pierwszy tom „Kruczych Pierścieni”, otwierający zdobywający szczyty popularności cykl, był książką poprawną, ale nie zwalił mnie z nóg. Ot kolejna, udana, to prawda, ale nie wybijająca się ponad podobne propozycje lektura fantasy dla młodzieży. Coś jednak miała w sobie ta powieść, pewną obietnicę alternatywnych światów i ciekawego ich wykorzystania, że pociągała. I na szczęście ten właśnie kierunek obiera Siri Pettersen w dalszym ciągu losów rudowłosej Hirki.

Początek daleki jest od typowej powieści fantasy. Oto na jak najbardziej współczesnym peronie pojawia się niejaki Stefan. Słuchawki na uszach, dźwięki muzyki Trenta Reznora z nich płynące – człowiek, jakich wiele. Wkrótce w tunelu odnajduje jego, Roasta, bezdomnego i… Finał ich spotkania trudno było przewidzieć. Ucieczka, pościg, wreszcie wyrwane zęby i krew kończą osobliwą konfrontację.
Akcja przenosi się do doskonale znanego nam świata fantasy, krainy Ym, ale to tylko chwilowa zmiana. Zaraz...

Cezar Kolcz | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Początkowe wrażenie - przeniesienie do "dzisiejszego" świata jest chorym pomysłem. Zmieniłem zdanie po "poznaniu" wroga Widzącego. Druga rzecz to nauka języka, pomyślałem - "znów wszędzie mówią w jednym języku". Okazało się, że autorka sprytnie zorganizowała naukę języka głównej bohaterki. Książka przepełniona zwrotami akcji. Jednym słowem - polecam.