Luna: Nów

Okładka książki Luna: Nów Ian McDonald
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Luna: Nów
Ian McDonald
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Mag Cykl: Luna (tom 1) Seria: Uczta Wyobraźni fantasy, science fiction
Luna (tom 1)
2016-03-30
Wojciech Próchniewicz
Uczta Wyobraźni
Inne

Czy ta książka jest aż tak niesamowita? Nie, po prostu sięgnęłam po nią w idealnym momencie.

Dałem tak wysoka ocenę ponieważ, książka od początku rzuca czytelnika w zawiłość świata przedstawionego, nie tłumaczy go, tworząc uczucie zagubienia, które może zniechęcić mniej cierpliwych czytelników. Jednak z każdym przeczytanym rozdziałem, powoli wszystko staje się zrozumiale. Dzieje się tak bez zbędnych opisów czy niepotrzebnej narracji, która często pojawia się w podobnych książkach.

Pierwszy tom cyklu Luna, opowiadającego o losach członków pięciu rodzin rządzących korporacjami położonymi na Księżycu. Właściwie głównymi bohaterami są członkowie rodziny Corta, której nestorka Adriana założyła Corta Helio zaopatrujące Ziemię w hel-3 będący głównym źródłem energii. Jej dzieci i wnukowie muszą lawirować w sieci układów między członkami swojej rodziny, ale przede wszystkim muszą walczyć o wpływy z pozostałymi klanami rządzącymi Księżycem.
Mnóstwo bohaterów, ogromna ilość słów pochodzących z obcych języków, ale też z księżycowego slangu, niezwykle ciekawy system społeczny i prawny, gdzie wszystko podlega negocjacjom, sprawia, że łatwo można się pogubić. Sposób prowadzenia narracji przez autora nie pozwala jednak ani przez chwilę wątpić, kto tu jest głównym bohaterem – i tak śledząc losy członków rodziny Cortów z czasem wsiąkamy w to księżycowe społeczeństwo bez reszty. Niektórych mogą zniechęcić sprawy obyczajowe, bo tu naprawdę seks uprawia się z każdym, w różnych konfiguracjach i przy pomocy najrozmaitszych gadżetów. Kiedy jednak pominie się fascynację Iana McDonalda tym aspektem, można się cieszyć naprawdę świetną, ciekawą, wciągającą historią. Moja rada – jeżeli wypożyczacie z biblioteki to bierzcie wszystkie tomy. Koniec pierwszego powoduje taki skok ciśnienia, że czekanie na następny może wykończyć.

Pięknie wykreowany kompletny świat, fantastyka na najwyższym poziomie, czyta się jednym tchem, tego potrzebowałem

Srogi zawód po innych, świetnych książkach tego autora. Czuć, ze książka pisana pod publiczķę, a raczej pod ekranizację na Netlixie.
Stąd fabuła wzorowana na Grze o Tron z ogromną ilością seksu, oczywiście im bardziej gejowskiego, tym lepiej.
Świat jest skonstruowany bardzo niewiarygodnie: postepowanie sądowe, które dopuszcza pojedynek na śmierć i życie prawników obu stron to jeden z takich kwiatuszków.
Albo waluta, która jest ilością oddechów - bo rozumiecie - na Księżycu mamy skrajnie wolny" rynek.
Ludzie z genami wilków, którzy śpia w sforze i (a jakże) kopulują też w sforze.
Po autorze Brazyl i Rzeki bogów spodziewalem sie czegos duuużo lepszego.

W sumie ok, taka 6tka. Miejscami fascynująca, czasem nudna, końcówka sprawiła że od razu sięgnąłem po 2 tom

Seria zapowiada się świetnie, zwarzywszy że książka nie jest opasłym tomiszczem

Seria zapowiada się świetnie, zwarzywszy że książka nie jest opasłym tomiszczem

Nie wiem, czy moja opinia komukolwiek się przyda, bo będzie opierała się na lekturze zaledwie 45 stron.
Zatem książkę bardzo polecam. Wartościowa literatura pokazująca mechanizmy władzy, także tej obrzydliwej naszej rodzimej, co się PiS nazywa. Powieść ta to dobra gimnastyka umysłu i pamięci, bo trzeba przypominać sobie obce zwroty i nazwy bohaterów. Najbardziej będzie się podobała posiadaczom nadmiaru wolnego czasu. Nie spodoba się z kolei tym, którzy czasu mają na przeczytanie kilku stron dziennie. Ja do nich niestety należę. Obieranie ziemniaków, dojenie świń, wyprowadzanie na spacery krów - od obowiązków boli głowa.
Tym bardziej, że na półce czeka Makbet Szekspira. I komu lepiej poświęcić uwagę? Wygrywa nieśmiertelny Szekspir.
Tymczasem życzę Państwu
radości w nadmiarze

Mam mieszane uczucia co do tej powieści. Z jednej strony mamy wiarygodnych, dobrze sportretowanych bohaterów - ich charaktery, postawy i motywacje. Jest z wyobraźnią przedstawiony świat skolonizowanego Księżyca. Jest ciekawie ukazane księżycowe społeczeństwo i jego odrębne od ziemskich obyczaje, na powstanie których wpływ miały kompletnie inne od naszych ziemskich, warunki życia. Poznajemy nawet taki drobny, ale jakże satysfakcjonujący smaczek jak zupełnie inny sposób przyrządzania drinków możliwy do zrealizowania dzięki grawitacji niższej niż na Ziemi.
Natomiast z drugiej strony podstawy fabularne książki, bez których książka po prostu by nie powstała, były dla mnie zupełnie niewiarygodne i bardzo naiwne. Naprawdę trudno mi uwierzyć, że najpotężniejsze firmy na świecie dostarczające rzadkie surowce niezbędne dla światowego przemysłu i do produkcji energii dla całej Ziemi oraz te, utrzymujące życie na Księżycu i zapewniające transport między nim a Ziemią, wszystkie co do jednej są biznesami rodzinnymi. Nie należą one do jakichś wielkich korporacji ze skomplikowaną strukturą własnościową, ale każda firma z osobna (tzw. Pięć Smoków) jest ściśle kontrolowana przez jedną z rodzin i jest w zasadzie hermetyczna na wpływy z zewnątrz. Natomiast sam sposób utrzymywania pokoju pomiędzy rodzinami (bo Księżyc w “Lunie” jest miejscem bardzo brutalnym) polega na zawieraniu strategicznych małżeństw rodem z czasów feudalnej Europy.
Również sam impuls do powstania niektórych z tych najpotężniejszych firm już dzisiaj, w naszych czasach, byłby kompletnie nierealny i może wzbudzać, w zależności od nastroju czytelnika, grymas irytacji lub uśmiech politowania, a wszystkie te absurdy fundamentach powieści sprawiają wrażenie, jakby opowiadana historia była oderwana nawet od tej wymyślonej, fantastycznej rzeczywistości.
Liczyłem na solidną powieść science-fiction z naciskiem na science, a otrzymałem ciekawą bajkę science-fiction, gdzie akcja nie dzieje się za górami i rzekami, ale za orbitami i księżycowymi kraterami. Ale jest to bajka dla dorosłych i dojrzałych, a czasem nawet człowiek w sile wieku potrzebuje wciągającej bujdy, żeby oderwać się od smutnej rzeczywistości. I dlatego, mimo sporych niedorzeczności, natychmiast sięgnę po drugą część tego cyklu.

Ciekawa koncepcja przyszłości Księżyca rządzonego przez kilka rodzin, pionierów podboju i eksploatacji księżycowych surowców. Nieograniczenie bogatych, nieograniczenie bezwzględnych i nieograniczenie ponad prawem. Z pomysłem zbudowana struktura społeczna nowej cywilizacji nie równoważy jednak stosunkowo nudnej historii. Donikąd nie prowadzące intrygi rodem z telenoweli, wielość bohaterów, wielość niepotrzebnych wątków, skróty narracyjne. To wszystko skutecznie utrudnia wejście do opowieści. Świetny pomysł, wykonanie dosyć mierne.

• Uczta Wyobraźni
  • Science Fiction