Oceansoul

Ósmy po reaktywacji, a piąty pod redakcja Mirka Obarskiego, almanach światowej fantastyki. Fantastyka najnowsza i trochę starsza. Wielkie nazwiska i wschodzące gwiazdy. Science fictrion, fantasy, weird i groza. Zestaw opowiadań: Robert Shearman - Wrzawa śmiertelnych Aleksander Zołotko - Żywiciele Bradley Denton - Orzeł adacki Ursula K. Le Guin - Inna opowieść albo rybak z Morza...

Zestaw opowiadań:

źródło opisu: http://solarisnet.pl/oferta/kroki_w_nieznane_2012/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/

Jonasz | 2014-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2014

"Kroki w nieznane" to almanach fantastyki, a nie tradycyjnie pojetej Fantastyki Naukowej (Science Fiction, SF). To bardzo wazne rozroznienie, bo prawdziwej fikcji naukowej jest w tym zbiorze malo. Nawet te opowiadania, czy nowelle, ktore na sile mozna uznac za SF sa bardzo nieortodoksyjne. Chocby "Otworz oczy", to teoretycznie space opera, lecz jest to nowela tak impresjonistyczna, ze praktycznie byla dla mnie niezrozumiala. Ponad przecietnosc wybijaja sie opowiadania Ursuli Le Guin oraz niezawodnego Neila Gaimana. W szczegolnosci ten ostatni nie zawodzi, ale znow nie jest to prawdziwe SF. Perelka jest zamykajaca nowella “Kochanek doskonaly” Simmonsa. Bardzo naturalistyczny opis okopowej wojny na froncie zachodnym pierwszej wojny swiatowej, lecz jedynym apektem fantazji, sa halucynacje glownego bohatera.

Moim zdaniem rocznik 2012 jest nieudany. Redaktor powinien na przyszlosc zawezic zainteresowania i pozostac w glownym nurcie gatunku.

Mamerkus | 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

1. Robert Shearman "Wrzawa śmiertelnych" (ocena 7/10)
Dobra rzecz, chociaż bez rewelacji. Mieszanka typowego angielskiego humoru oraz horroru (coś na kształt filmu "Shaun of the dead"). Miejscami przerażająco okrutne, przeważnie doskonale absurdalne, lekko i bezpretensjonalnie parafrazuje atawistyczny lęk człowieka przed śmiercią. Ocena tylko 7/10, bo można było mimo wszystko wycisnąć więcej z tego pomysłu.
2. Aleksandr Zolotko "Żywiciele" (ocena 8,5/10)
Wyśmienite opowiadanie, zasadza się na oklepanym i wyeksploatowanym do cna przez kulturę masową pomyśle, ale przedstawia je w sposób świeży i wybitnie wstrząsający. Siła tkwi w prostocie, podobnie było w "Albumie ślubnym" Maruska. Szkoda tylko, że jest w "Żywicielach" szczegół, który sprawia, że nie mogę dać maksa. Żeby nie spamować treści proponuję osobom zainteresowanym zwrócić uwagę na narzędzie, którym posługuje się lekarz w stosunku do służebnego, a narzędzie, którego używają żywiciele. Czy nie byłoby łatwiej i bezpieczniej na...

Tymoteusz | 2013-03-28

Ciekawy zbiór, ale jednak chyba najsłabszy po reaktywowaniu "Kroków...". Warto przeczytać dla kilku opowiadań. Więcej tutaj: http://shadowmage.nast.pl/2013/02/kroki-w-nieznane-2012-recenzja/

| 2013-02-24
Przeczytana: 16 lutego 2013

Steffen | 2013-01-28
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Lubie dluzsze kawalki. Antologia, w przelozeniu na jezyk ekonomii czytania, jest z roku na rok coraz lepsza - wiecej dlugich kawalko i to jakich!!! Poprzedni tom moim zdaniem najlepszy, byl. Do tego. Uwazalem, prawda to, ze 2010 byl najlepszy. Z czasem zmieniam zdanie. Byc moze odleglosc lektury sprawia przemieszczanie sie osadu na skalach. Widac mi generalnie trudny wybor i zmienny.

Najnowszy, gruby jak zwykle tomik, TOM mowiac jak nalezy, momentami wysadza z butow. Simmons the best, ale depcza mu po pietach inni, nowi autorzy. Dyskusyjna space opera "Otworz oczy", otworzyla mi oczy, usta rowniez. Takiego czegos chybam jeszcze nie bral na zab.

A wy, co sadzicie?