Mąż i żona

Tłumaczenie: Agnieszka Jawor-Polak
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
7,16 (274 ocen i 38 opinii) Zobacz oceny
10
11
9
31
8
68
7
101
6
36
5
15
4
1
3
7
2
3
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Ba'al we-isza
data wydania
ISBN
9788374140003
liczba stron
360
język
polski

Na'ama pracuje w opiece społecznej. Opiekuje się porzuconymi matkami i dziećmi, nie dostrzegając rozkładu jej własnego, na pozór uporządkowanego życia rodzinnego. Bolesna prawda dociera do niej pewnego ranka, gdy jej mąż, dotychczas energiczny i pełen życia, traci władzę w nogach. To wydarzenie odsłania skrywane dotąd resentymenty, zazdrość i wzajemne pretensje. Na ama, która ze wszystkich sił...

Na'ama pracuje w opiece społecznej. Opiekuje się porzuconymi matkami i dziećmi, nie dostrzegając rozkładu jej własnego, na pozór uporządkowanego życia rodzinnego. Bolesna prawda dociera do niej pewnego ranka, gdy jej mąż, dotychczas energiczny i pełen życia, traci władzę w nogach. To wydarzenie odsłania skrywane dotąd resentymenty, zazdrość i wzajemne pretensje. Na ama, która ze wszystkich sił starała się nie dopuścić do rozpadu małżeństwa, zapominając o jego prawdziwych fundamentach, musi teraz zmierzyć się z konsekwencjami swych błędów. Szuka sposobu, aby ratować to, co jeszcze można ocalić. Powieść zachwycająca literackim kunsztem, liryczna, a zarazem odważna, rzuca wyzwanie wielu prawdom psychologicznym i obiegowym poglądom na małżeństwo.

 

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2004

źródło okładki: http://wab.com.pl/?ECProduct=254

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (737)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 519
wiech | 2018-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Proza Zeruyi Shalev uzależnia!
Już wiem jak smakuje i jak pachnie. Poezją.
Jest oryginalna, charyzmatyczna, zmysłowa.
Ta opowieść jest o mężczyźnie i kobiecie.
O małżeństwie. O rozpadającym się małżeństwie.
O rozpaczliwych próbach ratowania związku.
Ale czy da się uratować związek, w którym nie ma już żadnych emocji?
Czy można zatrzymać drugiego człowieka na siłę - przykuć go do siebie „kajdankami poczucia winy”?
Shalev zna kobiecą psychikę na wylot, poraża tą znajomością.
Jej styl nie jest łatwy - metaforyczne opisy, niesamowicie długie zdania, dialogi ukryte w narracji. – Można się przyzwyczaić. Warto!
Książka wsysa, strona po stronie.
Dla mnie to była kolejna literacka uczta.

książek: 3198
Anna | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

"Porażająco mądra opowieść o pułapkach czyhających w więzieniu, jakim jest małżeństwo ... Mocna proza, obok której nie można przejść obojętnie." - The Guardian.

Pewnego poranka Udi z przerażeniem stwierdza, iż nie może poruszać nogami. Ta choroba, która zdaniem lekarzy, ma podłoże psychiczne, staje się dla Na'amy początkiem rozważań o wspólnym wieloletnim małżeństwie, które stopniowo chyli się ku upadkowi. Kobieta uświadamia sobie, że mimo uczucia, jakim darzy męża, dzieli ich ogromny mur, niewidzialna przepaść braku wspólnego języka. Stara się zrobić wszystko, aby nie dopuścić do rozpadu związku, walczy jak lwica, próbuje posklejać rozbite skorupy wspólnych lat, ale to nie przynosi oczekiwanych rezultatów i Na'ama wie, że ich małżeństwo skazane jest na porażkę, że oboje coraz bardziej oddalają się od siebie.
Na’ama pracuje w ośrodku pomocy społecznej dla porzuconych matek i ich dzieci, pomagając rozwiązywać im problemy, przez lata jednak nie udało jej się dostrzec zagrożeń we...

książek: 2002
Ola | 2013-12-20
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 20 grudnia 2013

"Mąż i żona" jest drugą książką Zeruyi Shalev, którą miałam okazję przeczytać. Zachęcona dobrymi wrażeniami wyniesionymi z "Życia miłosnego", nie zawahałam się w sięgnięciu po kolejną. I tutaj też się nie zawiodłam. Książka napisana w podobnym stylu do poprzedniczki, bazująca na z pozoru banalnym temacie, ale jego ujęcie jest dalekie od banału i to właśnie w moim odczuciu stanowi istotę tej powieści. Niezwykle trafne opisy, nazywanie wielowymiarowych emocji, niejednoznaczności stanowią siłę literatury Pani Shalev. Nie ma tu miejsca na rzewne kawałki, są za to konkrety. Spostrzeżenia autorki są dociekliwe, bez owijania w bawełnę, bez zbędnego ubarwiania. Jednocześnie pokazują one emocje targające małżonkami, analizują powstawanie wielu sytuacji konfliktowych. Dostrzeżenie pewnych niuansów w relacjach międzyludzkich jest nie lada sztuką i wymaga wielkiego wyczucia, empatii i zgłębienia tematu. I to się autorce udało. Dodatkowym atutem jest też dla mnie otwarte zakończenie, bez kropki...

książek: 934
Prosto_z_Mostu | 2011-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 11 stycznia 2011

Mąż i żona - to brzmi dumnie! Słychać w tym wyrażeniu szacunek, powagę, wspólnotę, jedność i miłość. Jednak jak wiele par może się pochwalić spełnieniem tych wszystkich warunków? Czy w miarę upływu lat nie patrzymy inaczej na naszego życiowego towarzysza, jeśli w ogóle jeszcze patrzymy w jego stronę?

Lektura książki "Mąż i żona" zadaje wiele takich pytań, na które nie udziela odpowiedzi. Zmusza do zastanowienia nad sobą, nad partnerem, nad związkiem, nad naszymi wadami i zaletami. Pokazuje też, że nic nie jest nam dane raz na zawsze, że nie zawsze mamy nieodwołalne prawo do wszystkiego, co posiadamy oraz najważniejsze - że nie można posiadać drugiego człowieka.

Moim zdaniem Zeruya Shalev - izraelska pisarka - doskonale ukazuje prawa rządzące związkiem dwojga ludzi oraz wpływ naszego postępowania na to, co nam się w życiu przydarza.
Tytułowych bohaterów poznajemy w ich własnym domu. Słowo "dom" przywodzi na myśl takie skojarzenia, jak azyl, bezpieczeństwo i ciepło. Jednak...

książek: 1031
Allie | 2013-04-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013

Fabułę tej książki możnaby streścić w trzech, może pięciu zdaniach. Co więcej, byłoby to streszczenie historii, która nikogo by nie zaskoczyła. No bo w końcu kogo dziś jest w stanie zaskoczyć rozpad małżeństwa?

Tak więc nie w opowieści tkwi siła tego dzieła, a w sposobie jej opowiadania. Zeruya Shalev w swej narracji łączy plastyczne, pełne metafor rozgorączkowanie z precyzją kardiochirurga. Stopień wnikliwości, z jaką rozbiera na czynniki pierwsze emocje towarzyszące bohaterom, niemal przeraża. Autorka rozpoznaje, nazywa i opisuje uczucia, których obecności wielu z nas nie jest często nawet świadoma; ba, woli sobie ich nie uświadamiać. Jej wgląd w ludzką psychikę ociera się o wiwisekcję; sięga tak głęboko, że czytelnik czuje się niemal zakłopotany stopniem emocjonalnego obnażenia Na'amy, głównej bohaterki.

Czytanie tej książki jest jak podsłuchiwanie zza drzwi seansu psychoterapii. Chcecie się dowiedzieć, jaki był efekt kuracji? Sprawdźcie, jeśli macie dość odwagi; będzie...

książek: 875
Marzenia | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

"Mocna proza, obok której nie można przejść obojętnie." "Żaden cytat nie odda organistycznej urody tej prozy."-cytaty z okładki książki.

Zdumiewający, mocny, wnikliwy, szalony, porażający obraz życia małżeńskiego oczami kobiety miedzy 30-40-stką.
Książka jest jak "walec drogowy"(to określenie zapożyczone od znajomego z LC rozczytanego, zafascynowanego prozą Z. Asalev) życia małżeńskiego.
A styl pisania trochę męczący, chyba jak samo uwikłanie w życie, rzucane wyrazy dialogów różnych osób, spostrzeżeń, opisów tworzą długie, mało składne, pooddzielane jedynie przecinkami, zdania.
Polecam.

Ps. Jeśli ktoś czytał, to tematyką i jej mocą, przypomina "Spowiedź szaleńca" Augusta Strindberg, z ta różnicą, że tutaj narratorem jest kobieta.

książek: 496
Natasza | 2012-12-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2011

Udi, okaz zdrowia i witalności, pewnego letniego poranka oznajmia żonie Na’amie, iż stracił władzę w nogach. To wydarzenie staje się dla kobiety początkiem rozważań o 25-letnim małżeństwie, które stopniowo coraz bardziej chyli się ku upadkowi. Stara się nie dopuścić do rozpadu związku, walczy jak lwica, skleja uparcie życie połamane na drobne kawałki, zszywa je grubymi nićmi, ale ciągle okazuje się, że pomimo wysiłku scalenia ich związek jest coraz mniej doskonały, a oni jak dwa okręty na wzburzonym morzu życia oddalają się od siebie. Na’ama pracuje w ośrodku pomocy społecznej i opiekuje się porzuconymi matkami i ich dziećmi, ale przez lata nie dostrzega problemu we własnym związku.
Ona i On a pomiędzy nimi dziesięcioletnie dziecko jak wyrzut sumienia. Mała Noa jak kociak łasi się do ojca, aby obdarzył ją uczuciem, żebrze o każdą chwilę, ubiera się w jego zbyt długie koszule, zabiega o jego względy. To, co łączyło tych ludzi, wygasa i jest za późno, aby zniszczone małżeństwo...

książek: 1200
Anna | 2015-04-24
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

"Bo jak można żyć, gdy nas odarto z miłości, on dokładnie to zrobił, zdarł ze mnie cienką skórę swej miłości, chociaż nie zawsze ją czułam, wiedziałam, że istnieje, przecież obrotów Ziemi też się nie czuje."
Zeruya Shalev – "Mąż i żona"

Czytanie powieści Zeruyy Shalev to za każdym razem dla mnie uczta duchowa.
Każdy jej tytuł aż kipi od emocji. Uwielbiam książki psychologiczne .
„Mąż i żona” to studium rozpadu małżeństwa. Jak w każdej powieści autorka dokonuje wnikliwej analizy zachowań , postaw, uczuć swoich bohaterów. Bardzo głęboko sięga w psychikę poszczególnych postaci. Niezwykle trafnie pokazuje ich sposób postępowania i myślenia.
Zwłaszcza kobiet, które w książkach Z. Shalev wszystko wyolbrzymiają. Dzięki temu są jak najbardziej wiarygodne. Zaryzykuję stwierdzenie, że książki tej autorki wręcz porażają swoją nie tylko oryginalnością, ale również ogromną znajomością psychiki kobiet. Są z rodzaju tych, które zostawiają obrażenia.
Literatura piękna na wysokim poziomie. GORĄCO...

książek: 400
Marcin | 2014-04-25
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Wychodzi na to, że małżeństwo - i niestety wszelkie związki międzyludzkie - to piekło. Wystarczy odrobina egoizmu i już o wiele prościej kogoś skrzywdzić. Główna bohaterka - tak irytująca swoim miliardem myśli na minutę - tego najlepszym przykładem. Osaczająca niczym modliszka, dominująca, a przy tym roztargniona, niezdarna, psująca wszystko co wokół niej. Brawo dla autorki za świetne oddanie relacji damsko-męskich oraz damsko-damskich na linii matka-córka. Proza wnikliwa, szczegółowa, psychologiczna wręcz. Narracja pędząca, urywana, fragmentaryczna niczym strumień świadomości, a przez to żywa i wciągająca. Polecam.

książek: 276
Ronja | 2012-10-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 października 2012

Książki Shalev działają na mnie okropnie. Zawsze na początku mam ochotę rzucić je w diabły! Główne bohaterki są okropnymi babami, wybitnie irytującymi, fatalnie traktującymi swoich partnerów, przyjaciół, współpracowników, a nawet dzieci. Denerwuje mnie także to, że stopień roztrząsania przez nie swoich problemów urasta do rangi absurdu. Jednak coś sprawia, że nie mogę odłożyć rozpoczętych opowieści na półkę i o nich zapomnieć. Wciągają mnie te historie, ten przepiękny język, ta duszna atmosfera podkreślana przez niespotykany, ciężki sposób narracji. Wciąga mnie to, że tak często w zachowaniu tych kobiet odnajduję (o zgrozo!!!) siebie i otaczające mnie na co dzień panie. Wyolbrzymione - ale jednak...Książka "Mąż i żona, przeraża, ale jednak przynosi trochę nadziei. Odrywa od codzienności, ale boleśnie wbija w grunt pod nogami. Stawia pytanie czy przeżywać wszystko całym sobą czy lepiej się dystansować dla własnego dobra? Kolejna, którą zapamiętam na długo. Niestety...

zobacz kolejne z 727 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Dobre książki i kawa z... Zeruyą Shalev

W poniedziałek 17 czerwca w Katowicach odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Dobre książki i kawa z...", czyli spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki w miastach wojewódzkich. Gościem w Bibliotece Śląskiej będzie Zeruya Shalev.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd