Tak ukochana

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.

„Tak ukochana” to barwna opowieść o jednej z legend dwudziestolecia międzywojennego. Bohaterką powieści jest Annemarie Schwarzenbach, postać autentyczna, pisarka, dziennikarka, fotografka i podróżniczka. Niedoceniana artystka, niestabilna psychicznie, uzależniona od narkotyków, rzuca się w nieustające romanse, głównie z kobietami. Całe jej życie jest ucieczką, również w sensie dosłownym. Odwiedza m.in. Rosję Sowiecką, Polskę, kraje nadbałtyckie, Azję, Bliski Wschód, Stany Zjednoczone. Poznaje wiele charakterystycznych dla epoki postaci – artystów i skandalistów (np. rodzinę Mannów, Margaret von Opel).

Powieść oddaje atmosferę beztroskiego Berlina lat dwudziestych i trzydziestych oraz opisuje rodzący się faszyzm. Na tym tle toczy się burzliwe życie Annemarie, odważnie głoszącej swoje poglądy, bulwersującej i fascynującej zarazem.

| 2014-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Przepięknie napisana biografia,czyta się fenomenalnie.
Narracja ledwo zauważalna,czasami kolorowa,czasami podająca suche fakty - i to jest mistrzowskie posunięcie autorki,ponieważ nie daje się czytelnikowi nudzić.
Czasy niezwykłe :schyłek dwudziestolecia międzywojennego,a ponieważ rzecz dzieje się przeważnie w Szwajcarii i Niemczech,to obserwujemy dojście Hitlera do władzy i wszystkie okropności z tym związane.Bohaterka,najlepsza partia w Szwajcarii,jest osobą wyjątkową i wyjątkowe ma wszystko:rodzinę,przyjaciół,osobowość,zainteresowania, a co za tym idzie,także życie.
Mnie bardzo zainteresował wątek dotyczący rodziny Mannów,z którymi Annemarie była w przyjaźni,a jej burzliwe,krótkie i niespełnione życie nasuwa wiele przemyśleń i pozwoliło poszerzyć moją wiedzę i spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie innej strony.
Dodam jeszcze,że co parę stron możemy znaleźć jakieś zdanie - perełkę,ale nie jest to tania filozofia,ani jakieś wtręty ku pokrzepieniu,lecz wnikliwe spostrzeżenia...

PaniZima | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Historia Annemarie Schwarzenbach, nieznanej dzisiaj w Polsce pisarki, podróżniczki i skandalistki lat 30-tych. Annemarie była córką bogatego szwajcarskiego przemysłowca Alfreda Schwarzenbacha. Książka podzielona jest na trzy części opisujące trzy etapy jej życia. Część pierwsza opisuje jej życie w epoce rodzącego się faszyzmu, ojciec Alfred popierał i nawet finansował Hitlera, a w rozwijających się w Niemczech ruchach narodowosocjalistycznych widział wielką szansę dla Europy i rozwoju swojej firmy. Annemarie przeciwnie, obracając się w gronie berlińskiej cyganerii poświęciła się literaturze, choć nie znalazła uznania dla swoich książek, zaprzyjaźniona z dziećmi noblisty Tomasza Manna wspierała ich antyfaszystowkie działania i prowadziła skandalizujące życie, otwarcie przyznając się do homoseksualizmu i wikłając się w narkotyczne uzależnienie. Część druga książki opisuje jej podróże, głównie w świat orientu, tak modnego w tym czasie, część trzecia zmagania się z chorobą umysłową, w...

Suzi | 2012-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Ta książka boli. Uporczywym nieprzystosowaniem i dziecinnością bohaterki, bo przyzwyczajamy się do niej i lubimy ją z każdą stroną coraz bardziej. Zadawaniem sobie bólu z własnej woli, bo większość z nas zrobiła kiedyś dokładnie to samo. Literacko brutalnymi opisami doświadczeń, których każdy bez wyjątku się boi: samotności w tłumie, odebrania godności w imię ochrony i, już na koniec, zamknięcia w klatce własnego ciała. Tego, przez którego pryzmat zawsze była postrzegana i które w jasny sposób zdeterminowało jej życie.

Ta książka przeraża. Bo ta kobieta istniała naprawdę. Bo wszystkie niewiarygodne, porywające przygody i miażdżące upadki w jej życiu wydarzyły się stosunkowo niedawno i były prawdą. Bo ktoś taki może istnieć obok nas, kiedy w pędzie codziennego życia miniemy jako źródło chwilowej rozrywki, śmiechu, plotki, a ktoś inny pogrzebie go na zawsze. Miłością.

Dociekliwy_Kotek | 2012-04-24
Przeczytana: kwiecień 2012

Umówmy się: dziś o Annemarie Schwarzenbach nie pamięta prawie nikt, a w Polsce szerszej grupie czytelników jest w zasadzie postacią zupełnie obcą. Bo też i trudno mówić o obszernym dorobku i spuściźnie: kilka książek i opowiadań, niezbyt przychylnie przyjętych przez ówczesną krytykę, reportaże, zdjęcia, niewiele więcej - nie licząc znajomości w kręgach szwajcarskiej finansjery, które mogła zawierać córka dyrektora fabryki jedwabiu oraz znajomości w światku niemieckich artystów, w tym z dziećmi Tomasza Manna, które mogła zawierać ta sama córka, obdarzona artystycznymi ambicjami.
Śmiem twierdzić, że w tej zbeletryzowanej biografii chodzi nie tyle o postać Annemarie - neurotycznej, niepewnej siebie, zagubionej, wiecznie niedojrzałej - ile o samą prozę Melanii Mazzucco, usuwającą w cień swoją bohaterkę. Prozę "gęstą", barwną, oryginalną i niezwykle plastyczną. Atmosfera przedwojennego Berlina, wzmiankowana w opisie wydawcy, ma chyba być swoistym wabikiem na czytelnika, bo właśnie tego...

lajt | 2010-06-10
Przeczytana: kwiecień 2010

Bohaterką powieści jest Annemarie Schwarzenbach, kobieta o chłopięcej figurze, nieprzeciętnej androgynicznej urodzie. Postać która szokuje, intryguje, wzbudza podziw i irytację, można ja kochać i nienawidzić. Lesbijstwo Annemarie nie jest głównym tematem powieści, nie ma scen erotycznych, obrazów które podniecają, jest za to stopień najwyższej czystej formy, z którą obcuje nasza bohaterka.
Z fabularyzowana obszerna i solidna biografia.

BetiFiore | 2013-01-12
Przeczytana: 2004 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwsza ksiązka tej autorki jaką przeczytałam (w oryginale). Bardzo mi się podobała. Polecam.

KoKo | 2013-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Historia ciekawa, w miarę dobrze napisana, ale ja jednak nie mogłam się wciągnąć. Nie zżyłam się z bohaterką. Nie mogłam się skupić, myśli mi uciekały. Momentami nawet się męczyłam, mimo że takie zagubienie i poszukiwanie nie jest mi obce i dobrze się czuję z tego typu literaturą.

kinga | 2011-05-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 maja 2011

genialna :)

Dorota | 2011-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Nastroiła mnie melancholijnie... Warto przeczytać.

cynaderki | 2012-04-19

O tej pisarce trzeba pamiętać.