Życie miłosne

2019-11-13
2003-01-01
Agnieszka Jawor-Polak
literatura hebrajska powieść izraelska

Irytuje, zniesmacza a jednak się czyta...

Irytuje, zniesmacza a jednak się czyta...

IZRAEL. Życie miłosne jest skomplikowane. W życiu miłosnym bywamy żałośni. Żegnaj zdrowy rozsądku, żegnaj godności, żegnaj przyzwoitości. Żegnaj „trzeba było” i „nie wypada”. Zeruya Shalev rozorała mnie dawno temu swoją książką „Co nam zostało”. Uwielbiam jej intensywny styl, te długie zdania, w których tak samo łatwo się zgubić jak łatwo jej bohaterki gubią się w swoich uczuciach i w samych sobie. Tak samo w każdej jej książce wciąga mnie to zatrzymywanie się na drobiazgach, nazywanie, dzielenie każdej emocji na czworo, ośmioro, ten ostry skalpel tnący żywe tkanki… Nikt tak jak Zeruya Shalev nie potrafi rozdrapać najmniejszego strupka na moim ciele, przypominać każdej drzazgi tkwiącej głęboko pod skórą. Oczywiście „Życie miłosne” stanowi o miłości, ale to miłość krwiożercza, pierwotna, drapieżna, miłość, która nas zżera do kości, nienasycona, zaborcza, robiąca z nas wygłodniałe zwierzę, ale która nas w efekcie wyzwala. Tak, żywioł miłości pochłonął bohaterkę książki, Ja’ra zachorowała na miłość. Potrzeba jej ostrego dyżuru, lekarza, szczepionki, lekarstwa, zabiegów. Ale czy Ja’ra chce wyzdrowieć? Może chce być chora. Może paradoksalnie choroba jest jej potrzebna, by wyzdrowieć, by być zdrową? Bo w ogólnym rozrachunku „Życie miłosne” nie jest wcale książką o miłości, namiętności, zatraceniu się i uzależnieniu od drugiego człowieka. Jest książką o dojrzewaniu do samej siebie. Świetna pisarka. Świetna, intensywna książka.

10 to ocena za kunszt jezykowy. Czytajac zzerala mnie zazdrosc.
Duszne, meczace studium psychiki kobiecej.
Dla panow pozycja szczegolnego ryzyka.

10 to ocena za kunszt jezykowy. Czytajac zzerala mnie zazdrosc.
Duszne, meczace studium psychiki kobiecej.
Dla panow pozycja szczegolnego ryzyka.

Nie wierzę, że dotrwałam do końca, po prostu okropna

Nie wierzę, że dotrwałam do końca, po prostu okropna

Za dużo tych jak i jakby, rozbudowanych porównań i niekończących się skojarzeń.

Za dużo tych jak i jakby, rozbudowanych porównań i niekończących się skojarzeń.

W książkach pani Shalev zakochałam się już jako nastolatka, miałam może 13 lub 14 lat. Autorka tyle lat tkwiła mi w głowie, że postanowiłam kupić wszystkie jej książki i przeczytać je ponownie. Pamiętam, że warto.

Niestety nie moj klimat. Książka zupełnie nie trafila w moje gusta.

Niestety nie moj klimat. Książka zupełnie nie trafila w moje gusta.

Językowy majstersztyk, proza wręcz drgająca od emocji. Wspaniała - tak jak pozostałe 2 części trylogii.

Mam mętlik w głowie i splątanie w sercu.
Żadna lektura nie zrodziła we mnie tak ambiwalentnej postawy, tak mieszanych i sprzecznych ze sobą uczuć.
Początkowo napawała mnie odrazą, odpychała. Nie dowierzałam. Już chciałam przerwać czytanie. Ale przezwyciężyłam niechęć do monotonnego charakteru narracji, wpadłam w rytm i pomimo obrzydzenia, które towarzyszyło mi jeszcze przez pierwsze rozdziały powoli, powoli zaczynała się moja fascynacja. Urzeczenie.
Niewątpliwie bohaterka ma spory problem. Ze sobą.
Zależność od drugiej osoby, nieumiejętność kierowania swoim życiem. Przewijają się surrealistyczne obrazy i sytuacje, bardziej momentami jak sny, niż realne życie.
Jest głębia. Jest mocny przekaz.
Mądrości. Które mogłyby rozwiewać wątpliwości, gdyby człowiek miał odwagę z nich korzystać.
Arie Ewen - odrażająca postać. Ale nieprzebrana skarbnica przemyśleń na temat życia. Człowiek drogowskaz.
Jeśli to jest erotyk, to wyjątkowo paskudny.
Jeśli powieść psychologiczna, to wyjątkowo dobra.
W sam raz na niejeden raz.

Mam mętlik w głowie i splątanie w sercu.

Pogmatwana ta główna bohaterka. Znudzona swoim życiem rodzinnym wdaje się w romans z dużo starszym mężczyzną o nieco mrocznym usposobieniu. Odniosłem wrażenie że kobieta nie do końca wie czego poszukuje w życiu a autorka wykorzystując swój nietuzinkowy warsztat literacki coraz głębiej wciąga nas w świat jej rozterek.
Zeruya Shalev jest pisarką bardzo odważną. Właściwie pierwszy raz spotkałem się na kartach literatury żeby intymne części ciała czy sceny erotyczne, momentami graniczące z pornografią w tak sugestywny i obrazowy sposób były opisywane przez kobietę. Zaskakujące to trochę ale także niebanalne i nawet intrygujące.
Powieść na pewno godna uwagi. Polecam.

Zeruya Shalev jest pisarką bardzo odważną. Właściwie...