Oczyszczenie

Tłumaczenie: Sebastian Musielak
Wydawnictwo: Świat Książki
Puhdistus
Karol

Estonia, lata 90. Stara kobieta Aliide znajduje na swym podwórku młodą, przerażoną i pobitą Rosjankę Zarę, która twierdzi, że ucieka przed mężem. Nieufna Aliide zabiera ją do domu. Obie próbują się „wybadać”, klucząc i kłamiąc. Bo obie mają wiele do ukrycia. Tylko my, czytelnicy, poznamy prawdę o dwóch kobietach, uwikłanych w tajemnice zbrodni, namiętności i marzeń o szczęściu... Pełna emocji,...

Pełna emocji, sugestywna powieść psychologiczno-obyczajowa, rozgrywająca się w czasach chaosu tuż po rozpadzie ZSRR, gdy „możliwe było absolutnie wszystko – nawet to, czego człowiek nie potrafił sobie wyobrazić”.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

onika | 2014-11-24
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Powieści
Przeczytana: listopad 2014

„Oczyszczenie” to specyficzna powieść, męcząca niedomówieniami, duszna od sekretów i strachu, przykuwające uwagę czytelnika i irytująca porwanymi wątkami. Rozpisana na trzy głosy historia pewnej estońskiej rodziny nie pozostawia obojętnym.

Sofi Oksanen stworzyła bardzo niejednoznaczne bohaterki, i o ile wcale nietrudno współczuć młodziutkiej Zarze, to już postać Allide, choć tragiczna, budzi jednak przerażenie. Pisarka doskonale potrafi oddać atmosferę opresji i niebezpieczeństwa, i w bardzo plastyczny sposób opisuje emocje człowieka obezwładnionego lękiem, człowieka, który musi żyć z konsekwencjami swoich wyborów, dla którego każdy kolejny dzień jest walką albo z rzeczywistym wrogiem, albo z własnym sumieniem.

Opis wojennej i powojennej rzeczywistości Estonii jest boleśnie znajomy, a wspólnota pewnych doświadczeń historycznych Polski i Estonii sprawia, że wiele z opisanych przez autorkę sytuacji nie dziwiła mnie, lecz przyjmowałam je jako oczywistość.

Ostatnia część powieści...

moribound | 2015-08-06
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2015
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

„Oczyszczenie” to specyficzna powieść. Długo nie mogłam się w nią „wgryźć”, wczuć w jej klimat. Do pewnego momentu męczyła mnie, ale warto było przeczekać i w końcu dać się porwać opowieści. Opowieści trudnej, zarówno tematycznie jak i strukturalnie, ale jakże ciekawej. Nie jest to pozycja łatwa w odbiorze. Męczy przeskokami w czasie, porwanymi wątkami, częstą zmianą perspektywy i niedomówieniami, które jednak mocno pobudzają wyobraźnię.

Po przeczytaniu jestem zmęczona, nie tylko formą opowieści, ale również bardzo sugestywnie przedstawionym strachem, który w końcu i mi się udzielił. Mimo wszystko nie żałuję czasu poświęconego na „Oczyszczenie” i wiem, że historia Aliide zostanie we mnie na długo.

talia44 | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

"Oczyszczenie" to powieść fińsko-estońskiej współczesnej młodej autorki Sofi Oksanen.
Jest to powieść wyjątkowa,niepowtarzalna,intrygująca i świetnie napisana.Ma też bardzo ciekawa strukture.
W ksiązce przeplatają się dwie historie.Współczesna historia Zary dziewczyny,Która wyjechała do Niemiec aby zarobić na studia i tam została zmuszona do prostytucji oraz historia jej babki,dziadka i siostry babki.Tłem wydarzeń jest okupacja niemiecka i rosyjska,ciężkie czasy powojenne oraz okres po rozpadzie ZSRR.
Autorka świetnie dawkuje napiecie od pierwszej do ostatniej strony,dlatego trudno oderwac się od tej lektury.
Podsumowując "Oczyszczenie" to wielowątkowa przepełniona symboliką świetna powieść z przesłaniem,którą serdecznie polecam

Lilian | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Zaskoczenie i niespodzianka, zupełnie nieznana mi autorka a książka pozostanie w pamięci na długo.

Estonia ze swoją kulturą, tradycją oraz niestety okupacją i komunizmem.

Dwie przestrzenie czasowe - zawsze przeszłość powraca i upomina się o swoje... a może daje szansę właśnie na oczyszczenie...
Dwie trudne historie, jedna staruszki, druga młodej Zeldy, które los łączy ze sobą.
Historie opisane jak w najlepszym dramacie i sensacji...

Styl momentami koloryzowany i metaforyczny, czasami bardzo realistyczny i wulgarny, ale nie wyobrażam sobie żeby pewne sytuacje mogły być opisane inaczej.

Na pewno sięgnę po kolejną książkę pisarki.

Wojciech Gołębiewski | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Sofi Oksanen (ur. 1977) - fińska pisarka, ojciec Fin, matka Estonka.
UWAGA! LITERACKIE OBJAWIENIE!
O tej książce czytam w Wikipedii:
"....Oksanen wykorzystała w niej feministyczną koncepcję przedstawienia ciała kobiecego jako metafory okupowanego kraju...."

Albo czytaliśmy różne książki, albo autor tych słów był, delikatnie określając, niedysponowany. Główną bohaterką tej wielowątkowej książki jest Aliide i jej obsesyjna miłość do szwagra. Wpływ na jej psychikę i postępowanie ma trauma doznana wskutek brutalnego gwałtu. Stara już Aliide odkrywa w tragedii Zary swoiste deja vu, co prowadzi ją do tytułowego oczyszczenia, którego nie mogę Państwu zdradzić. Tragiczne życie Aliide i jej bliskich niesie przesłanie, że nic nie jest w życiu białe, ani czarne. Każda z postaci ma zalety i wady; nawet brutalny sutener Ławrientij.

Akcja książki toczy się głównie w Estonii, ...

Ag2S | 2011-03-21
Przeczytana: 21 marca 2011

O Matko, co za książka!!!

Wciągająca, niezwykle ambitna i głęboko poruszająca historia dwóch kobiet.
Książka o samotności, o zdradzie i zazdrości, o bólu, rozpaczy i kłamstwie.
Opowiada o tym, do czego jesteśmy zdolni, w imię miłości i chęci ulepszanie swojego życia, bez względu na koszty, jakie przyjdzie nam ponieść.
Ukazuje, jak wiele naszych, z pozoru błahych decyzji, może mieć ogromny wpływ na dalsze życie bliskich nam osób. Uświadamia, że pewne sprawy nigdy nie ulegną przedawnieniu, a zmory przeszłości dopadną nas w najmniej oczekiwanym momencie.
Jestem oszołomiona!!!

motyl43 | 2014-02-23
Przeczytana: luty 2014

Nie było łatwo.Specyficzny klimat. Po tej książce Estonia już zawsze będzie mi się kojarzyła z muchami:).Oganiając się od natrętnych owadów przeżywałam losy bohaterów i odkrywałam ich przerążające tajemnice. Nie jest to książka, którą czyta się jednym tchem. Myślę,że mimo wszystko było warto. Zostanie w pamięci. Polecam.

kajsa | 2011-08-15
Przeczytana: 13 sierpnia 2011

Dwie kobiety,dwa różne życiorysy,a tak wiele je łączy...więzy krwi, historia,konsekwencje niektórych decyzji...i oczyszczenie. Wspaniała proza. Książka niczym gobelin utkana z pięknej narracji ukazującej okrutny, niemalże nieludzki świat, w którym przyszło żyć bohaterkom.
Duże wrażenie zrobił na mnie motyw much...są wszechobecne,symboliczne, okropne.

Zuba | 2015-07-20
Przeczytana: 17 lipca 2015

To jest książka, którą umieściłabym na liście polecanych lektur, gdybym chciała kogoś zachęcić do czytania :)
"Oczyszczenie" ma w sobie wszystko, czego szukam w prozie. Opowieści, której chce się słuchać, choćby była okrutna, ciemna i bez nadziei, napisanej plastycznie i jednocześnie ascetycznie, bez szalonych eksperymentów z formą i językiem.
Oksanen umieściła akcję w Estonii i pociągnęła ją od lat przedwojennych do początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Jest to historia chorej miłości pchającej główną bohaterkę do najgorszych możliwych decyzji pokazana na tzw. tle historycznym przeplatana wątkiem prawie współczesnym o rosyjskiej prostytutce Zarze, która trafia pod dach starszej już Aliide. Mamy też bliskie nam wątki przewalającego się frontu w czasie IIWŚ, walki partyzanckiej, zsyłek, terroru służb specjalnych i permanentnego strachu. Do tego mamy kobiety i dzieci, jak zwykle ofiary systemu, ale też sprawczynie krzywdy.
Uważam, że sztuką jest napisanie książki dobrej bez...

aga | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Ta książka nie oczyszcza czytającego. Nie sprawia że po przeczytaniu czuje się błogo, lekko. Nie daje odprężenia czy relaksu. Oczyszczenie poraża okrucieństwem, tragedią, smutkiem i szaleństwem.
Jak jeden człowiek opętany myślą o innym człowieku może zrujnować życie sobie i innym wokół? Jak bardzo ta szaleńcza fascynacja może zawładnąć życiem?
Dwie kobiety. Dwie skrywane tragiczne tajemnice. Smutek, który wylewa się z kart tej książki. Smutek, ból i strach.
To książka, której nie da się zapomnieć. Nie da się uciec w trakcie lektury. Nie można sobie wytłumaczyć że człowiek jest zdolny do takiego okrucieństwa.
w tle historia Estonii. I wszystko opisane prostym językiem, ale to właśnie on daje tyle emocji, tyle przeżyć. Składamy tą historię z kawałków, urywków, strzępków, bo tu nic nie dzieje się chronologicznie. To jak układanie puzzli. Dostajemy elementy i musimy ułożyć obraz. Ale na koniec, po przeczytaniu ten obraz nie jest przyjemny, nie jest radosny. Nie czujemy satysfakcji z...