Taki piękny dzień

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Un giorno perfetto
Pistacia

Kobieta, która próbuje odzyskać swoje życie. Policjant, który nie potrafi pogodzić się z końcem swojego małżeństwa i obsesyjnie myśli o byłej żonie, dzieciach, utraconej rodzinie. Ich dzieci - zagubione i rozdarte. A obok dwudziestoletni chłopak owładnięty marzeniami o lepszym świecie. I od lat chroniony przez policjanta przegrany senator, który nie zdaje sobie sprawy, że jego rodzina też się rozpada. Wokół Rzym, od peryferii po pałace władzy. Praca, szkoła, marzenia. Całe życie skoncentrowane w jednym dniu. Obyczajowy fresk, pełen ironii i współczucia, który chłonie się z zapartym tchem i który potwierdza status Melanii Mazzucco jako jednej z najlepszych współczesnych pisarek włoskich.

[opis wydawcy]

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

avuca | 2012-02-19

Świetna książka. Dwadzieścia cztery godziny z życia kilkorga przedstawicieli bardzo odmiennych włoskich grup społecznych. Perypetie bohaterów luźno się przenikają, aby w finale historii ukazać między nimi sieć wzajemnych zależności. W książce Mazzucco poraża wszechobecna obojętność i niezrozumienie. Każdy z bohaterów pochłonięty jest swoimi problemami i nie zauważa dramatów, które rozgrywają się tuż obok. Nawet najbliżsi są sobie obcy. Autorka buduje wiarygodne postacie i nie idzie na psychologiczne skróty. Jest wnikliwą i obiektywną obserwatorką.

W tle Rzym nieznany. Mazzucco pominęła pocztówkową architekturę i przewodnikowe atrakcje, w zamian ukazując czytelnikowi zatłoczone autobusy i podejrzane dzielnice stolicy Włoch. Historia staje się przez to bardziej wiarygodna i uzyskuje uniwersalny charakter.

„Taki piękny dzień” to książka melancholijna, ale bardzo wciągająca. Mazzucco zmusza czytelnika do refleksji, ale jednocześnie go nie poucza.

Miss_Jacobs | 2010-05-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Każdy z nas chciałby być wolny. Melania Mazzucco pokazuje nam, że to nie możliwe. Wszystkie nasze decyzje wpływają na życie innych tak samo jest w drugą stronę. To sprawia, że nie ma wolności całkowitej i tylko od nas zależy jak bardzo będziemy niezależni wśród wszystkich konwenansów, oczekiwań i codziennych masek. Agnieszka Chylińska niedawno powiedziała, że „artysta nie ma już prywatności. Artysta ma intymność”. Myślę, że pisarka pokazuje, że to tyczy się również tych „zwykłych” śmiertelników. Bohaterowie „są na językach” innych złoszczą się na to, ale nie przeszkadza im „brać na języki” innych. Występuje również problem rodzicielstwa. Wypisywanie czeków i sponsorowanie nauki nie oznacza bycia rodzicem. Powinniśmy rozstawać się z partnerem, ale nigdy z dzieckiem. Pani Mazzucco porusza również tematykę małżeństwa dla pozorów. Mówi o tym, że związku nie można stworzyć na zdradzie. Jeśli ktoś raz zrobi to bez konsekwencji, będzie robił to nadal, a każda kochanka mianowana na żonę...

beladonna | 2010-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2010

to nie był piękny dzień.
to był prawdziwy dzień
dwadzieścia cztery godziny prawdy.
bólu
rozczarowań
historia losu/przypadku/wyborów

wspaniale napisana książka, niezwykle magnetyzująca.
smutna
piękna

Rosmerta | 2014-08-02
Przeczytana: 31 lipca 2014

Powieść w której splatają się losy kilkorga ludzi zamknięte w ramach jednej doby. Buzuje od emocji, namiętności, opisy są tak przekonywające że niemal można poczuć zapach i temperaturę rzymskiego powietrza. Mazucco stworzyła portrety psychologiczne mistrzowsko, jeden z zabiegów który, spodobał mi się najbardziej to strumienie świadomości (na obraz poszczególnych sytuacji i osobowości składają się niewypowiedziane spostrzeżenia innych bohaterów). Historia kilkorga ludzi nie mających ze sobą z pozoru nic wspólnego to owoc konsultacji z szerokim gronem specjalistów z różnych dziedzin. Dawno nie czytałam książki tak intrygującej i niepokojącej, przywodzącej na myśl skojarzenia z polską rzeczywistością – zmianami społecznymi, gospodarczymi, osobistym kosztem tych zawirowań. W ostatnich rozdziałach ciśnienie rośnie z każdą chwilą i na finał oczekuje się już z niecierpliwością.
Powieść gorąco polecam, jest to niewątpliwie najlepsza książka którą przeczytałam w tym roku.

Gosia | 2015-06-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Skończyłam czytać te powieść rano. Jest 16, a dalej o niej myślę.

Znów dramatyczna historia. Niczym z kryminału wzięta. Różni ludzie, różne charaktery, różne przeżycia, różne priorytety, różne decyzje...

Podoba mi się otwarte zakończenie. Pozwala na pozytywne zakończenie tych epizodów w głowie. Podoba mi się sposób prezentacji postaci. Nasze zdanie na ich temat zmienia się w trakcie lektury. Bohaterowie, którzy na początku wzbudzali sympatię, potem stawali się oprawcami, bohaterowie, których zupełnie się nie rozumiało, w ostatnich stronach zyskiwali w naszych oczach.

Pomimo, iż nie lubię powieści o smutnej, nieudanej miłości (a ta książka niewątpliwie taką właśnie jest), to tę pozycję doceniam. Za atmosferę, tworzenie postaci, otwarte zakończenie, które pozwala mi na wprowadzenie choć odrobiny optymizmu w te świat.

Że tak powiem...: jestem na TAK ;)

atram_78 | 2010-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: czerwiec 2010

Powiem krótko: rewelacja! Niezwykle realistyczna, poruszająca, głęboka psychologicznie. Polecam!

Klio | 2012-03-18

Tytuł to czysta iluzja..abstrakcja nie ma nic wspólnego z pięknym dniem..Zaskakujące jest to iż, w jednym dniu można zawrzeć tak wiele wątków, to moje pierwsze spotkanie z tym pisarzem, i raczej nie ostatnie. Urzeka, opisami, myślami, zjawiskami. Bohaterami są dwie rodziny, których w zasadzie różni wszystko, status społeczny, doświadczenia życiowe jak i wykonywane zawody. Ale pod tymi sprzecznościami, różnicami można odleźć nić więzi. Antonio jest ochroniarzem Elia, ich dzieci się przyjaźnią..Emma, była żona Antonia, zbliża się do Sashy, córki nauczyciela, lecz zbliżenia nie ma podtekstu erotycznego gdyż Sasha, jest nie zdeklarowanym gejem. Opisy..Rzymu, społeczności, rozdrażnienia wśród bohaterów, perypetie ich życia, opisy wspaniałego, opierającego się na uczuciu i zrozumieniu małżeństwa Emmy i Antonia, ich syn rozdarty..nie potrafiący się odnaleźć w otaczającym go świecie, szykanowany..córka szukająca w sobie oznak kobiecości..i nie zapowiadający się koniec historii...

lotosu_kwiat | 2014-11-15
Przeczytana: 13 listopada 2014

Największy atut książki stanowią bogate profile psychologiczne bohaterów. Autorka uważnie skupia się na detalach, jednak drobiazgowość w tym przypadku nie nudzi czytelnika, lecz wzbogaca charakterystykę bohaterów uzasadniając motywy ich postępowania. Mimo iż akcja ponad 500 stron rozgrywa się w jednym dniu, toczy się ona wartko, a książkę czyta się bardzo szybko. Na zainteresowanie zasługują cytaty opisujące Rzym, tętno życia miasta, różne zaułki i zakamarki, a także tło społeczne. Piosenka Lou Reeda ,,It's such a perfect day" na wstępie dobrze współgra, a zarazem kontrastuje z zawartością powieści.

ursi | 2011-08-03

Książka "Taki piękny dzień" to obraz współczesnego społeczeństwa włoskiego, ze wszystkimi jego problemami, wzlotami i upadkami podanymi w pigułce. Mimo, że mamy tu mały ułamek z życia Rzymian - bo tylko 24 godziny opisywane godzina po godzinie - to odnoszę nieodparte wrażenie, ze akcja wszystkich historii poszczególnych postaci występujących w książce, mogłaby śmiało być przeniesiona do Warszawy, bądź tej każdej innej stolicy europejskiej.
Tak jak każda godzina opisywanego dnia przybliża go do jego końca, tak też każda godzina tego szczególnego dnia staje się coraz bardziej mroczna.

Dotka76 | 2010-07-10
Przeczytana: czerwiec 2010

Jak dla mnie - świetna książka. Jeden dzień z życia mieszkańców Rzymu. Poruszające. Przygnębiające. Do zastanowienia. Najbardziej zapamiętałam historię rozbitego małżeństwa Emmy i Antonia. Takie smutne i takie prawdziwe. Świetne obserwacje. Człowiek zdany na los? Na przypadek? Dokonujący złych wyborów - konformista. A może nie da się inaczej i każdy wybór jest zły. Emma nie panująca nad swoim życiem. Elio - który żyje tak jak chce - tak w każdym razie sądzi - a jest nieszczęśliwy. Książka o własnych ograniczeniach, których nie sposób przełamać. Smutna książka. Prawdziwa.