Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne

"Wbrew tytułowi, to nie jest książka historyczna. To książka o pamięci. A właściwie o dwóch pamięciach, które się w żadnym miejscu nie spotykają. I o losach, które od stuleci toczyły się równolegle, nigdy razem. Losach moich dwóch rodzin - polskiej i żydowskiej". Autorka Ze wstępu: "Zanim autor rozpocznie pracę nad opowiedzeniem swojej rodzinnej historii, zastanawia się, po co w ogóle to...

Autorka

Ze wstępu:

"Zanim autor rozpocznie pracę nad opowiedzeniem swojej rodzinnej historii, zastanawia się, po co w ogóle to robi. Czy nie byłoby lepiej, w każdym razie dla naszej psychicznej równowagi, pozostawić niektórych spraw w spokoju i przykryć ich milczeniem? Czy nie byłoby mądrzej tę lub inną osobę zostawić w łaskawym (albo też zawstydzającym) zapomnieniu? W końcu nikt nie może od nas żądać, byśmy się do wszystkiego dokopali i wszystko bez wyjątku ujawnili, także najczarniejsze plamy i najtragiczniejsze rozdziały przeszłości. A może jednak tak? Może to nasz obowiązek? Mimo że przysłowie poucza, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem?
Monika Sznajderman zdecydowała się na srebro, na otwartość, którą bez wątpienia i bez przesady można nazwać bezpardonową. Także wobec siebie.
Zasługuje tym na nasz bezgraniczny podziw. Opowieść o jej żydowskiej i polskiej rodzinie jest dziełem literackim, a jednocześnie ważnym dokumentem historycznym. To tak jak z kroplą, w której można zobaczyć całe morze:
Monice Sznajderman udało się w małym, wąskim wycinku rodzinnej historii pokazać tragiczną historię Polski XX wieku, jej ciemne i ponure karty, ale także dużo wielkich chwil".
Martin Pollack

źródło opisu: https://czarne.com.pl

źródło okładki: https://czarne.com.pl

Jolanta | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

Autorka, Monika Sznajderman prowadzi wydawnictwo "Czarne", od kilkunastu lat z mężem Andrzejem Stasiukiem mieszka w jednej z miejscowości w Beskidzie Niskim. Tam powstają ich książki.
Wychowywała się i dorastała w Warszawie, w otoczeniu "wielkiej", zżytej ze sobą, rodziny mamy. Ta polska, duża, barwna, z historią, ziemiańska rodzina matki wypełniała autorce cały świat. Szczególnie podziwiała i była zafascynowana babcią, osobą piękną, energiczną, nowoczesną, która zachowywała się ciągle jak "pani ze dworu". Babcia opowiadała dużo o przeszłości, o korzeniach rodziny, o spokojnym właściwie życiu w czasie wojny, w której nikt z nich nie ucierpiał.
A ojciec autorki? Nikt nie ukrywał, że jest Żydem, ale jego rodzina zginęła w czasie wojny, jakby już nie istniała. On zaś nigdy nie opowiadał o przeszłości.
Przyszedł jednak taki czas, że autorka dzięki otrzymanym fotografiom, dokumentom, w hołdzie dla ojca odtwarza historię jego przodków. I dopiero dzięki pracy nad tą książką wszystko...

Mariolka | 2017-03-07
Przeczytana: 07 marca 2017

No nie bardzo. :( Przy całym moim przeogromnym szacunku do dokonań autorki jako wydawcy, ta rodzinna historia nie otwiera (mojego) serca. Sprawia wrażenie jednej z bardzo, bardzo wielu, które czytałam.

Anna | 2017-02-15
Przeczytana: 13 lutego 2017

„Fałszerze pieprzu” Moniki Sznajderman to z pewnością dzieło literackie. To również dokument historyczny. Przede wszystkim jednak to wspomnienie, pamiętnik rodziny polsko- żydowskiej Moniki Sznajderman. Książka niezwykle osobista, intymna i szczera.
Autorka podjęła się bardzo trudnego zadania decydując się opisać swoje korzenie. Sięgając do przeszłości raczej zdawała sobie sprawę, że będzie musiała osądzić swoją polską rodzinę. Chęć poznania żydowskiej była jednak silniejsza od niej. Ojciec milczał, a ona nie pytała.
Do czasu.
Wydaje się, że autorka nikogo nie osądza, nie rozlicza. Wydaje się…
Monika Sznajderman w „Fałszerzach pieprzu” stawia mnóstwo pytań.
Bo choć jej polscy przodkowie nie znali jej żydowskich przodków to gdzie byli i co zrobili dla społeczności żydowskiej wtenczas, kiedy ten naród był ciemiężony, prześladowany, mordowany?
Może nie byli przeciwni wszystkim Żydom. Mieli swoich, takich co mieszkali w pobliżu, z usług których korzystali. Co prawda...

Lucija | 2016-12-01

Wspaniała, mądra książka! Piękna okładka!

bromba | 2016-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Książka-rozmowa z (wciąż żyjącym) ojcem, książka-kadysz za żydowskich zmarłych przodków, książka-rachunek sumienia za obojętność? ślepotę na Zagładę? polskiej gałęzi rodziny Autorki...

Monika Sznajderman napisała bardzo intymną, poruszającą kronikę rodzinną, ale również kronikę międzywojnia (przednie opisy Radomia - najbardziej żydowskiego z polskich miast! - oraz życia w dworkach ziemiańskich Lubelszczyzny, w których jeszcze do 1941 roku bawiło się, polowało, wydawało obiady...) i lat powojennych z perspektywy Polaków-społeczników, świadomych patriotów, a także jej żydowskiej rodziny: wykształconych, majętnych i zasymilowanych już przed wojną ludzi, spośród których wojnę przeżył jedynie ojciec Autorki... I prowadząc opowieść dwutorowo, pokazuje, jak bardzo obok siebie, niemalże bez punktów stycznych, funkcjonowały te oba światy - żydowski i polski; jak perfekcyjnie obojętni byli polscy krewni na Zagładę ich żydowskich sąsiadów w czasie wojny (ba, skrajna prawica, w tym dziadek...

czytankianki | 2017-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Monika Sznajderman chciała oddać hołd ojcu oraz jego rodzinie wymordowanej podczas Holocaustu i to zadanie jej się to udało. Gorzej poszło z pokazaniem równoległych, acz osobnych losów jej żydowskich i polskich przodków. Rozdziały dot. tych drugich są mniej udane, w natłoku mało istotnych informacji (przynajmniej dla postronnych) historia się rozmywa. Zastanawia, jak b. zdawkowo Sznajderman napisała o matce: jej postać miga najpierw jako dziewczynka, później jako studentka, gdzieś wspomniane jest, że zmarła w 1988 r. Postać widmo niemalże.

„Fałszerze pieprzu” w ogóle pozostawiają sporo do życzenia. Oprócz kulejącej konstrukcji daje tu o sobie znać efekciarstwo spod znaku tzw. polskiej szkoły reportażu, co widać już w tytule – intrygującym i chwytliwym, ale bez większego związku z treścią. Interesująca bibliografia oraz cytaty sugerują, że autorka poczyniła pewne przygotowania, niemniej ewidentnie zabrakło jej umiejętności pisarskich. Być może lepiej by się stało, gdyby tę książkę...

atee | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Autorka włożyła mnóstwo pracy w przygotowanie książki, przytacza fakty, nazwiska, ciekawostki związane z historią swojej rodziny, jest momentami bardzo drobiazgowa (niestety, dla czytelnika są to fragmenty nużące). Sprawy poruszane w utworze są trudne z punktu widzenia historii, ale uważam, że należy o nich mówić i nie będzie dość. Dwa światy, które egzystowały równolegle, czasem o siebie zahaczały, zostały postawione pod ścianą Wielkiej Historii. Trudno oceniać wybory tych ludzi, autorka tez się wzbrania, tym bardziej, że musi emocje powstrzymać, aby zachować obiektywizm.
Książka dla zainteresowanych tematyką relacji polsko-żydowskich.

Ania_OK | 2017-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2017

"Fałszerze pieprzu" to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości. Podobnie, jak to uczyniła Tuszyńska w "Rodzinnej historii lęku", przeprowadza dochodzenie, stara się zrozumieć własnego ojca, który przeżył Holocaust. A przecież cała reszta rodziny zginęła. Mam wrażenie, że cała książka jest próbą zrozumienia psychiki ojca. Monika Sznajderman opisując zdjęcia z międzywojnia chce uchwycić to, co nieuchwytne, stara się dopowiedzieć charaktery, osobowość ludzi, których nie dane jej było poznać. Wydobycie z niebytu i niepamięci, a przy tym uzewnętrznienie się przed czytelnikiem nigdy nie jest łatwe. Rodzinne historie często bywają nużące, jednak tym razem zamiast patosu i wysokiego C dostajemy ciepłą opowieść, która stara się obłaskawić temat tabu.

nina19 | 2017-03-13

Jak ocenić czyjeś życie? "Słabe"? A może "wybitne"? Tylko "może być" czy już "arcydzieło"? Zawsze mam ten dylemat, gdy przychodzi mi oceniać biografię, autobiografię albo wspomnienia. Także przy "Fałszerzach pieprzu". Literacko nienaganna. Zajmująca - i przejmująca - w warstwie faktograficznej.

Elwira | 2017-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2017

"razem z nimi wszystkimi, z Herszkami, Rywkami, Surami, Mordkami i Szmulami, pozostał Izaak."

Nie wiem czemu, a może wiem dokładnie dlaczego, najbardziej pozostały we mnie te imiona. Piękne. Nieme. Nieistniejące już w Polsce. Uderzyła mnie najbardziej ta powojenna zmowa milczenia. Ta krzykliwa strata. Moja własna niepamięć i cisza na to, że tak wielu ocalałych, którzy podjęli próby powrotu do swoich domów,po swoje pościele, garnki, krzesła, ubrania - zastała ich niewygasła wrogość. Dalej gotowała się w pozostawionych przez nich naczyniach. Uciekły mi gdzieś te wszystkie pogromy powojenne, w których, MY, Polacy, również pragnęliśmy polskiej ziemi bez ludzi pochodzenia żydowskiego. Nie chcieliśmy przypomnienia lat wojny, chcieliśmy dobić niedobitki. Mówię, MY, bo gdy o tym nie mówimy, to sami stajemy się współwinni. To chyba główne przesłanie Pani Sznajderman.
MusiMY mówić. Musimy czytać. Musimy opowiadać i odwiedzać miejsca, w których pamieć pozostawiła tylko okropny, okrutny,...

Nominacje do Literackiej Nagrody Nike 2017

Na Warszawskich Targach Książki ogłoszono 20 nominacji do jednego z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce. To 21. edycja nagrody Nike. Tegorocznego laureata poznamy 1 października.

Nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Siedem książek polskich reporterów i trzy zagraniczne tytuły znalazły się wśród 10 dzieł nominowanych w 8. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. 19 maja poznamy nazwisko laureata tegorocznej edycji.