Fantom bólu. Reportaże wszystkie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura faktu
AMisz

w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się Fantom bólu – zebrane w jednym tomie wszystkie książki Hanny Krall, opowiadające o ludzkich losach, Zagładzie, historii i pamięci. Będzie to pierwsza tego typu publikacja w dorobku Hanny Krall. W skład Fantomu bólu wejdą wszystkie słynne teksty reporterki: Zdążyć przed Panem Bogiem, Sublokatorka, Okna, Hipnoza, Taniec na cudzym weselu,...

Będzie to pierwsza tego typu publikacja w dorobku Hanny Krall. W skład Fantomu bólu wejdą wszystkie słynne teksty reporterki: Zdążyć przed Panem Bogiem, Sublokatorka, Okna, Hipnoza, Taniec na cudzym weselu, Dowody na istnienie, Tam już nie ma żadnej rzeki, To ty jesteś Daniel, Wyjątkowo długa linia, Król kier znów na wylocie, Różowe strusie pióra i Biała Maria – w zapowiadanym Fantomie bólu znajdzie się napisana specjalnie do tej edycji kolejna najnowsza część Białej Marii zatytułowana Podwójne życie Władysława Sokoła.

Opublikowanie Fantomu bólu przez Wydawnictwo Literackie zbiegnie się z dwiema ważnymi rocznicami. 2017 rok to 40. rocznica publikacji Zdążyć przed Panem Bogiem – ten kanoniczny i przełomowy dla kariery pisarskiej Hanny Krall reportaż ukazał się po raz pierwszy w 1977 roku nakładem właśnie Wydawnictwa Literackiego. Premiera Fantomu bólu nie będzie zatem pierwszym spotkaniem WL i wybitnej pisarki, ale ciągiem dalszym współpracy zapoczątkowanej kilkadziesiąt lat temu.

Ponadto w 2017 roku pisarka obchodzić będzie 45. rocznicę swojego debiutu książkowego - w 1972 roku ukazało się Na wschód od Arbatu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

cymelium | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Długi weekend spędziłam z Hanną Krall. To dobry czas na refleksję, na zadumę, na niespieszne czytanie a raczej delektowanie się słowem pisanym. A pani Krall mistrzynią słowa pisanego jest. To konkret. To brak ubarwień. Wyrazistość i czystość.
Jej reportaży nie da się czytać w pośpiechu, w tramwaju czy autobusie. To lektura idealna na wolne dni, kiedy życie zwalnia, a my razem z nim.
Polecam

leppakaklifoth | 2018-04-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

"Fantom bólu" to fantastyczny reportaż,w którym Hanna Krall prowadzi nas przez nieznane historie polskich żydów - jakby to powiedział Kieślowski żydostwa polskiego. "Fantom Bólu" jest zbiorem wszystkich książek i historii, które zostały napisane i wydane przez wyżej wymienioną autorkę. W swoich reportażach Hanna Krall porusza tematy, których powstydzili się inni pisarze, bo to patetyczne i zbyt smutne, bo tego już było tyle... ale nie w takim stylu, nie spisane przez ową autorkę. Smutne są to opowiadania to prawda, ale i prawdziwe, które warto poznać, bo dotyczą naszej historii, historii polski. Może przeczytaliście już książki o wojnie, o żydach, bo wiele ich było, ale jeśli tej nie przeczytaliście to polecam gorąco.

CzytamBoWarto | 2017-05-12
Przeczytana: 12 maja 2017

To nie będzie dobra recenzja. Nie może być dobry opis, czy ocena, dzieła dla którego słowo "książka" to za mało by udźwignąć jego zawartość. Nie da się streścić opowiadań, które choć są bardzo krótkie, pokazują więcej niż ogromne tomiska. To nie będzie dobra recenzja. Nie może taką być.

Wydawnictwo Literackie zebrało w jeden tom wszystkie opowiadania i reportaże Hanny Krall. Są to historie znane wszystkim jak "Zdążyć przed Panem Bogiem", ale też inne mniej rozpowszechnione jak "Hipnoza", "Dowody na istnienie", czy całkowicie nowa, niepublikowana część "Biała Maria". Wszystkie z nich opowiadają o ludziach. O ich bohaterskich czynach, ale też i o ułomnościach. Pokazują co się z nimi działo w obliczu czegoś, czego tak na prawdę nie jesteśmy w stanie pojąć. Czegoś w co pewnie wielu z nas dalej nie może uwierzyć. Widzimy jak wielkie targały ludźmi emocje. Była złość, agresja, ale też załamanie, była nienawiść, ale nie zabrakło też i miłości. Było sprawdzenie samego siebie. "Tyle...

ZCYKLU | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Hanna Krall zna wszystkie słowa. Wie, które są już zużyte. Potrafi więc pisać tak, aby wykorzystywać ich jak najmniej. Buduje reportaże jak poeci wiersze lub impresjoniści obrazy. Używa tylko tylu wyrazów, ilu trzeba. Maluje świat czystym światłem.

„Fantom bólu” da się opisać wyłącznie wielkimi słowami. Nikt tak jak Hanna Krall nie potrafi zbudować literackiej katedry na jednym zdaniu. Nikt inny z taką językową wprawą nie splata sieci z delikatnych nici ludzkich historii i nie utrzymuje na nich swoich bohaterów.

Całość dostępna na: http://zcyklu.pl/na-czasie/569/Im-wieksza-rozpacz-tym-mniej-trzeba-slow.

dobrerecenzje | 2017-05-21
Przeczytana: 21 maja 2017

Hanna Krall-to nie tylko wybitna reporterka, ale również świetny fotograf, kobieta potrafiąca uchwycić i zachować w kadrze niezapomnianych ludzi, miejsca czy też określone gesty.
W utworze Zdążyć przed Panem Bogiem(zapewne wszyscy go znamy z lat szkolnych)opisuje losy ludzi podczas II wojny światowej.
Są to ludzie getta: czarni, brzydcy, wszystko jest szare, ich twarze, włosy, pościel. Ludzie umierający z głodu, a było to tak powolne jak śmierć fizjologiczna, ze starości.
Twarze tych ludzi były bez wyrazu, maskowate. Ich stan psychiczny charakteryzował się ubóstwem myśli.
Z czynnych, energicznych ludzi zmieniali się w apatycznych i ospałych. Prawie zawsze byli senni. O głodzie nie pamiętali, ale na widok chleba stawali się nagle agresywni, pożerali łapczywie, mimo że narażali się na bicie od którego nie umieli bronić się ucieczką.
Autorka książki nie tylko zachowuje postaci, ich wyraz twarzy i zachowania, ale także nazwiska, które zachowały się do dziś i są dla nas świadectwem z...

czyt_am | 2017-07-24

Bardzo spokojna, spokojnie porażająca lektura. Reportaże Krall zawsze mnie poruszały; w tym pełnym zestawieniu to niezwykle mocna pigułka. Beznamiętny styl i fakt, że autorka oddaje głos innym, ale ich opowieści nie recenzuje, tylko wzmacniają siłę przekazu. To lektura niezwykle przygnębiająca, choć niezbędna.
Czasem gubię się tylko w zawiłościach koligacji rodzinnych opisywanych bohaterów, czuję, że za krótko ich znam, za mało o nich wiem, żeby tak do końca, do głębi zobaczyć w nich żywych ludzi. To sprawia, że niektóre z historii nie zapadają w serce tak głęboko, jak powinny. Ale i tak dobrze, że zostały zapisane.

Gusiołki | 2017-08-16

Mistrzyni,jak mało słów potrzeba,żeby opowiedzieć tak wiele.Każdy reportaż jedyny w swoim rodzaju,niepowtarzalny.

konto_usuniete | 2017-10-19
Przeczytana: 2017 rok

Po prostu biblia mojej prywatnej bogini reportażu.

Lucca | 2017-10-23

Ostatnio nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się zebrane w jednym tomie reportaże Hanny Krall. To monumentalne działo zatytułowane „Fantom bólu. Reportaże wszystkie” zawiera dwanaście tekstów, w tym m.in. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Sublokatorka”, „Okna” oraz „Hipnoza”. Dla mnie twórczość Hanny Krall ma szczególne znaczenie, ponieważ od kiedy w liceum przeczytałam „Zdążyć przed Panem Bogiem”, zaczęłam bardziej interesować się historią, a w szczególności historią drugiej wojny światowej.

„Zdążyć przed Panem Bogiem” jest to zapis rozmowy Hanny Krall z Markiem Edelmanem, Żydem, któremu udało się przeżyć likwidacje getta warszawskiego. Jest to przykład relacji świadka i uczestnika wydarzeń. Na całościowy obraz holokaustu i powstania Żydów składa się seria wiarygodnie opisanych przez Edelmana obrazów. Marek Edelman odtwarza w pamięci osoby, ich zachowania, sytuacje, a także problemy tamtego okresu. Są ukazane działania zbrojne, ale również próby ratowania ludzi od śmierci w...

marckoza | 2017-05-16
Przeczytana: 14 maja 2017

Jedne lepsze, drugie gorsze. Jedne czytalem z wypiekami na twarzy i robiłem sobie przerwy na zebranie myśli (Malarnia Sp zoo, Pola, Dybuk, Decyzja), drugich nie mogłem doczytać do końca , bo gubiłem się w tłumie postaci i wątków (Sublokatorka, Okna). Książkę warto mieć na półce, ale czytać o wiele wygodniej w formie ebookowej.