Wyzwanie czytelnicze LC

Oprócz marzeń warto mieć papierosy

Seria: Nowa proza polska
Wydawnictwo: Świat Książki

życie jest dziwne. zwłaszcza gdy ma się oryginalną wyobraźnię i specyficzne poczucie humoru. Ale bohater zaskakujących historyjek chłopak z warszawskiej Saskiej Kępy ma także wielki dar obserwacji: jego świat składa się i z ludzi, jadących autobusem, i z... mumii, wyplutej przez bagno , która zniszczyła mu małżeństwo. Lubi piękne dziewczyny, piwo, swoją dzielnicę i... makabreski. Jeśli już jednak szokuje, to nigdy dla samego szokowania. Raczej po to, byśmy spojrzeli na siebie z większego dystansu i nie zasklepiali się w różnych tabu : podczas wycieczki szkolnej do Oświęcimia też można się zadurzyć w ładnej dziewczynie! Intrygująca, niebanalna proza, bez zadęcia , dla wszystkich lekko szalonych i otwartych na ciekawą literaturę.

Rocinka | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018

Oprócz marzeń warto mieć papierosy

Palacz to, zgodnie z panującą modą, okropnie biedne stworzenie. Bierze paczuszkę swoich ulubionych „Zigaretten nach Berlin” i może z miejsca dostać zawału serca od tych napisów grożących nagłą śmiercią, albo, co gorsza impotencją, albo dostać mdłości na widok obrazka zdobiącego paczkę fajek. W pracy ścigają i schować się nie ma gdzie, chyba tylko pozostaje popływać w palaczowym „akwarium”. W domu też rodzina kręci na dymek nosem, marźnie więc zahukany nałogowiec na balkonie, przeziębi się jak nic (palenie jednak jest niezdrowe!), albo kurzy w toalecie – to dopiero katorga! Bo i ciasno, i samotnie, a papierosek lubi towarzystwo. Ile znajomości zostało zawartych dzięki paleniu, wszak na imprezach zaraz grono miłośników tytoniu błyskawicznie się powiększa, że nie wspomnę, ile dzieł wiekopomnych narodziło się w oparach dymu. Poza tym trzeba przecież mieć jakieś wady, inaczej wszyscy poszlibyśmy żywcem do nieba. Oprócz marzeń warto mieć papierosy to...

Wojciech Gołębiewski | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Z ZASOBÓW BIBLIOTEKI W TORONTO. Pozdrowienia dla konsula i attaché kulturalnego

Juliusz Strachota (ur.1979) zadebiutował tym bełkotem w 2006. To wszystko. PAŁA

Delur | 2016-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2016

Kiepskie.
Z całości bronią się może 3-4 opowiadania (a jest ich z 50). Widać to co zawsze u Strachoty, czyli inspirację Schulzem, minimalizm, klimat gocławski, blokowiska, samobójstwa, dzieciństwo, rodzinę, niedojrzałość. Jednak Strachota lepiej wypada gdy w całej książce mamy jednego, bliskiego pisarzowi narratora i luźno (ale jednak) łączące się ze sobą wątki, a nie taki chaos jak tutaj.
Moim zdaniem nie warto wypożyczać, chyba, że jesteście fanami Strachoty albo mieszkacie koło Balatonu.
Jeżeli nie znacie Strachoty, to KONIECZNIE przeczytajcie jego "Relaks amerykański" - jedna z najlepszych polskich książek po 1989 <3
edit: przeszedłem się nad Balatonem i po Pekinie, przeczytałem niektóre opowiadania jeszcze raz i dodałem jedną gwiazdkę.

Potisz | 2015-04-02

Całkiem dobrze Autor powiela pewne schematy, które można dostrzec w książkach Kereta. Z pewnością można z tych króciutkich opowiadań odczytać wiele, bo pod warstwą treści opisującej nasz codzienność, skrywa się drugie dno.

bookpositive | 2013-02-04
Przeczytana: 2006 rok

Zbiór opowiadań, trochę zakręconych, trochę nie zrozumiałych, ale wciągających. Książka idealna do poczytania na plaży. Lekka, szybko się czyta, opowiadania są krótkie takie w sam raz na raz ;).

asymon | 2011-05-17
Przeczytana: 17 maja 2011

fajny tytuł, w środku siano

Dla mnie, nałogowego palacza, tytuł był bardzo obiecujący. Niestety tytuł to jedyna dobra strona tej książki, która stanowi zbiór opowiadań. Każde jest króciutkie - mniej więcej półtora strony. Często mają bardzo podobną fabułę. Żadne nie jest zaskakujące, interesujące, żadne nie zapada w pamięć. Postaci są identycznie płytkie w każdym opowiadaniu. Czytając tę książkę zastanawiałam się, co autor musiał zrobić, żeby wydać ten zbiór. Jedna z najgorszych rzeczy, jakie kiedykolwiek przeczytałam.

mietek112 | 2011-05-31
Przeczytana: 31 maja 2011

Oczekiwałem czegoś luźnego i na poziomie.
Przyznam, że po kilkunastu stronach stwierdziłem - bełkot.
Nie wciągnęła mnie ta książka - zrezygnowałem. Widać nie jest to mój typ literatury.
Wybaczcie i z całym szacunkiem dla autora, zapytam - co Juliusz Strachota brał kiedy pisał tą książkę?
Oczywiście stawianie minusów (jedna z pierwszych opowieści) było w pewnym sensie zabawne, ale zakończenie tej opowieści, tego fragmentu całej książki było już spłycone w moim odczuciu. I tak oto czar prysł.
Nie wykluczone, że kiedyś po nią sięgnę. Na dzień dzisiejszy wrzucam ją na półkę - nie dałem rady...

Niemniej jednak zachęcam wszystkich do pochylenia się nad lekturą "Oprócz marzeń warto mieć papierosy", choćby dla wyrobienia sobie własnej opinii.

Kubik | 2012-03-07
Przeczytana: 07 marca 2012

Strasznie się męczyłem czytając tę książkę, a w zasadzie zbiór krótkich opowiadań. Poza ostatnim "Warzywa i owoce", nie polecam...

Anja | 2018-08-07
Przeczytana: lipiec 2018