Niezwykłe przygody Roberta Robura

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7648-016-9
psychodelia, pesymizm, Robert Robur

Rytm życia Świetlnego Miasta wyznaczają godziny emisji nowych odcinków serialu "Wściekłość i wrzask". Grający w nim aktorzy to bóstwa, a jego autorzy i ludzie związani z telewizją mogą wszystko. Pewnego dnia Robert Robur, były scenarzysta serialu, zaczyna mieć kłopoty. Rzuca go dziewczyna, naraża się służbom specjalnym, zostaje aresztowany i trafia na przesłuchanie. W końcu, w dramatycznych...

Pewnego dnia Robert Robur, były scenarzysta serialu, zaczyna mieć kłopoty. Rzuca go dziewczyna, naraża się służbom specjalnym, zostaje aresztowany i trafia na przesłuchanie. W końcu, w dramatycznych okolicznościach, osaczony i przerażony postanawia opuścić Miasto. Rusza w podróż na południe, w rodzinne strony...

"Niezwykłe przygody Roberta Robura" to psychodeliczna powieść przesiąknięta wizjonerstwem godnym Thomasa Pynchona, pesymizmem Louisa F. Céline'a i frustracją rodem z Franza Kafki.

sunjong | 2015-03-13
Przeczytana: 2015 rok

Świat przedstawiony to chory system, w którym przyszło żyć Robertowi. Jak w czasach zniewolenia w komunistycznej Polsce. Dość ciekawie zarysowane sylwetki postaci, zwłaszcza Mikołaja.

Niestety minus za zbyt długie opisy. Męczyłam się z lekturą w paru momentach, ale było warto, by dojść do intrygującej końcówki, w której następuje rozwiązanie akcji.
Gorzej ze środkiem.
Wydaje mi się, że Nahacz trochę przedobrzył z tzw. efekciarstwem. Chwalę ciekawy i nowatorski pomysł, jakim było ukazanie wpływu jednej osoby na ludzi w całym mieście. Matheo deZi to sprawca całego zamieszania a jego kukiełkami są postacie z serialu, których zachowanie wpływa na całe miasto.
A my? Na ile możemy mieć pewność, że nie jesteśmy manipulowani przez ogromny system? Może po przeczytaniu tej książki znajdziecie odpowiedź...

molarnia | 2012-05-30

Trudno opisać o czym jest ta książka tak naprawdę. Autor nie miał możliwości jej dokończyć, dlatego w nasze ręce trafia dzieło niepełne, niedoszlifowane. To trudna lektura, która momentami jest bardzo męcząca, ciężko jest się skupić na fabule. Miałam wrażenie, że Nahacz próbuje zawrzeć wszystkie swoje przemyślenia dotyczące otaczającego nas świata. Książka ma co prawda ponad 500 stron, jednak to chyba nadal zbyt mało, aby opowiedzieć o wszystkim co myślał, dostrzegał.
Dziwna jest ta powieść, momentami widać przebłyski prawdziwego talentu, które niestety często splatają się z nudną narracją i nielogiczną fabułą.

stiepan | 2010-10-15

Nahacz stworzył ciekawą wizję, ukazał wpływ tłumu na jednostkę, i los człowieka, który decydował się "iść pod prąd". Polecam

Piotr | 2013-10-20
Przeczytana: 15 października 2013

Rzeczywiście "za dużo słów", aczkolwiek i tak drzemał w nim potencjał sporego kalibru.

marikli | 2012-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2012

Jak poniżej, momentami powieść mnie męczyła, ale niewątpliwie Nahacz miał talent i był inteligentnym gościem co ta książka bez wątpienia prezentuje. Ogólnie polecam.

Barbara | 2016-07-05
Do_kawy_blog | 2016-06-20