Paw królowej

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
literatura polska
Krzysiek

„Pierwsza w Polsce powieść hiphopowa”, niezwykłym, pełnym soczystych, ulicznych przeinaczeń językiem opisuje świat sztucznych, wykreowanych przez media pseudoartystów, ćwierćinteligentów i spryciarzy. Akcja książki rozgrywa się w scenerii współczesnej Warszawy, gdzie splatają się cztery różne historie. „Brzydkiej jak noc” dziennikarki Patrycji Pitz, marzącej o życiu jak z telewizji ekspedientki ze spożywczego Katarzyny Lep, popowego piosenkarza Stanisława Retro oraz cwanego i cynicznego menadżera Szymona Rybaczko. Masłowska kreuje się w książce na przemian na zwyczajną dziewczynę, zblazowaną pisarkę, zapomnianą artystkę, panią domu.

Opowiedziana w rapowym rytmie historia ze światka show-biznesu, nagrodzona została w 2006 r. nagrodą literacką Nike.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Marlena | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

"Paw królowej" to z pewnością pozycja oryginalna. Historia napisana w konwencji piosenki hiphopowej, zdaniami wielokrotnie złożonymi i "zinwersowanymi" do granic możliwości, nie do końca poprawna pod względem gramatycznym, stylistycznym (co jest, rzecz jasna, zabiegiem celowym, mającym na celu oddanie potoku słów mowy potocznej). Czyta się dość dziwnie, niemniej jednak po kilku-kilkunastu stronach taka forma przestaje przeszkadzać, ba, mi się nawet spodobała. Dobrym pomysłem wydawało mi się też wypisanie nawiązań muzycznych i literackich, jakie zostały użyte na końcu utworu. Plus też za okładkę, która przypominała mi nieco okładki książek dla dzieci, jakie kiedyś były w moim posiadaniu.
Dla mnie jednak całość była zbyt wulgarna (może i jestem staroświecka, ale jakoś mi te wszystkie przekleństwa w tekście przeszkadzały, sama nie przeklinam i raczej nie lubię tego w książkach). Nawet dobrze mi się czytało, ale jednak Masłowska w mój gust literacki nie do końca trafia.

Medellin | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Jedna z najgłośniejszych i najbardziej oryginalnych polskich książek początku XXI wieku, co do tego mogę się zgodzić. Książka ta napisana w konwencji utworu hip-hopowego zaskakuje od strony językowej - tutaj pani Masłowskiej wyszedł prawdziwy majstersztyk. Te deformacje polszczyzny, przeplatanie różnych gwar i slangów, cytaty z różnorakich dzieł kultury są po prostu genialne. Natłok wulgaryzmów nie jest mi straszny, jako że spomiędzy niejednych okładek słowa wyjadałem. Mam jednak pewne zastrzeżenia co do treści. Początek bardzo mi się podobał (odwrotnie niż niektórym użytkownikom LC), jest tak przemyślanie absurdalny, że powala. A do tego ta nieskrępowana niczym niepoprawność polityczna. Szkoda, że im dalej, tym mocniej powiewa nudą. Ale to tylko moje subiektywne wrażenie.

Polecam!

Podziwiam tych czytelników, którzy nie tylko przeczytali 'Paw królowej' w całości, ale i też zrozumieli treść całej książki.
Niby powinnam ucieszyć się z samej formy powieści, ponieważ mam słabość do zabaw z językiem, narracją i tymi podobnymi kwestiami, ale w tym przypadku mój entuzjazm osłabł całkowicie. Podziwiam autorkę za jej wytrwałość w napisaniu historii w stylu piosenki hip-hopowej - mi nawet trudno odpowiednie rymy znaleźć podczas nieskończonej liczby prób napisania wiersza, a co dopiero mamy tu, w powieści 'Paw królowej'. Jednak czasem można odnieść wrażenie, że niektóre pozycje są tworzone na zasadzie 'sztuka dla sztuki'. Inaczej nie określę swojego odczucia odnośnie nagrodzonej NIKE książki Masłowskiej. Krytycy mogą piać z zachwytu, ale większość czytelników - nie.
Nagroda NIKE to już coś, ale nie dla wszystkich.

jjon | 2010-02-27
Na półkach: Niedokończone, Przeczytane

Gdyby było można ocenić tę książkę jeszcze niżej, to ja chętnie.

książek: 2053
Wojciech Gołębiewski | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

GOMBROWICZ W SPÓDNICY!! FORMA!!FORMA!! To nie jednorazowe objawienie; to już 5 książek, jedna lepszej od drugiej. Z pełną odpowiedzialnością twierdzę, że wreszcie po wielkiej trójce Gombrowicz, Witkacy, Schulz /zachowując oczywiście pamięć o Parandowskim i Lemie/ pojawił się talent, który wreszcie zaspokoi nasze polskie ambicyjki i rozsławi polską prozę na świecie, bo przecież żadnego prozaika rangi światowej do dziś nie mamy. /Sprawdż w światowych rankingach/

Nie będę pisał peanów na cześć tej książki, bo zrobiła to m.in xkairix na naszym portalu, ktorej opinię polecam. Uzupełnię ją tylko fragmentem wywiadu z autorką /Tyg.Powsz. 42/2002/, w którym mówi:
„...Wydaje mi się, że u nas patriotyzm kojarzy sie głównie z umieraniem na barykadach, w ogóle nie mamy pomysłu na bezkrwawy patriotyzm w czasie pokoju. Czyli niewynoszenie spinaczy z biura, sprzątanie po psie, ...

zuszka | 2015-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Długo, długo nie dochodziło do mojego spotkania z panią Masłowską. Tyle nieprzychylnych opinii słyszałam ze wszystkich stron i chyba tylko to hamowało mnie przed sięgnięciem po jej książki. I gdyby nie trochę przypadkowe trafienie na „Pawia królowej”, czekałabym dalej.....
Pierwsze strony nie były łatwe - nie na codzień bowiem ma się do czynienia z tak specyficznym językiem i formą. Styl, gramatyka - wszystko przewrócone do góry nogami!!! Im dalej jednak wczytywałam się, tym większe miałam przekonanie, że jest to doskonały sposób na oddanie rzeczywistości, którą autorka chciała czytelnikowi przekazać.
Dla mnie książka jest fenomenalna!!!!! Językowe wygibasy zaskakują błyskotliwością Masłowskiej!!! Ja się doskonale bawiłam przy czytaniu, ale nachodziły również momenty refleksji.... Podziwiam dojrzałość autorki, jej umiejętność dostrzegania i przekazywania specyfiki otaczającego nas świata.
Polecam tym czytelnikom, którzy nie boją się nowych form ani ciętego, często wulgarnego...

Maciek | 2015-10-16
Na półkach: Przeczytane, Ebook

Całe zamieszanie wynika z pewnego nowatorstwa tej książki, tyle że sam fakt, iż nikt wcześniej nie zrobił takiej powieści, nie oznacza, że jest ona dobra i na poziomie. Mam wrażenie, że część współczesnej krytyki piałaby z zachwytu nad książką, która została napisana przez szympansa, który naciskał przypadkowe klawisze komputera albo byłaby stylizowaniem na Wietnamczyka, który zna raptem sto słów i kaleczy naszą mowę ojczystą niemiłosiernie, więc taka powieść byłaby jakże eksperymentalna, achy i ochy, przecież nikt czegoś takiego wcześniej nie napisał.

Natomiast propozycja pani Masłowskiej to po prostu banalna rymowanka rodem z hiphopowych piosenek. Owszem, nikt do tej pory czegoś takiego nie napisał, ale nic z samego tego faktu nie wynika. No właśnie, wyobraźcie sobie jakby teksty przeciętnego rapera spisać na papier i się tym zachwycać jako wielką literaturą godną najwyższych laurów – to właśnie jest dokładnie ten przypadek. Najsmutniejsze jest to, że naprawdę inteligentni...

Bianka | 2017-05-30
Przeczytana: maj 2017

Takiego pawia zobaczyć to naprawdę fart! Już drugi raz miałam z nim przyjemność. A pierwszą okazję miałam parę lat temu. Wypożyczyłam wtedy tę książkę z biblioteki i czytałam na głos mojej mamie, która miała kłopoty z samodzielnym czytaniem po operacji oka. Obie byłyśmy zafascynowane, choć między mną a mamą jest 36 lat różnicy. Bo tu nie tylko treść jest ważna. Niezwykła forma tej opowieści wbija dosłownie w siedzenie. Czytasz, recytujesz, prawie śpiewasz, śmiejesz się i płaczesz jednocześnie. Cieszę się, że czytałam na głos, bo dzięki temu odkryłam jej niezwykły rytm i wpadłam niemalże w trans. Jeśli jakaś książka potrafi to sprawić i wprawić człowieka w taki stan, to godna jest i Nike i wielu innych nagród. Tym razem też czytałam głośno i miałam niezwykłą frajdę. Ten wykoślawiony język, stanowiący swoistą nowomowę, i nawet te przekleństwa i bluzgi, to właśnie są te fragmenty pawiego ogona we wszystkich kolorach tęczy. W treści tego żołądka przeważają jednak ciemne barwy. To coś...

Gabi Ozon | 2010-07-06

Jeśli ktoś był w stanie przeczytać ten bełkot, to szczerze współczuję straconego czasu. Grafomania na najwyższym poziomie!

BlueSugar | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Przeczytałam "Pawia Królowej" i w mojej głowie pojawiło się pytanie: " Co to do jasnej ciasnej choroby jest?!" (oczywiście myślałam o niej w sposób o wiele bardziej niecenzuralny, jednak Lubimy Czytać to portal który w jakiś sposób reprezentuje kulturę, także językową).

Bohaterowie są tak płascy, że mogliby konkurować z oszlifowanymi deskami. Elementy komiczne? Miałam wrażenie że autorka użyła wszystkich dostępnych wyrazów określających narządy rozrodcze męskie i żeńskie oraz epitetów opisujących kopulację i defekację, po czym pokazywała to palcem mówiąc: "Patrz! Tu masz się zaśmiać!", plus ocenianie bohaterów przez pryzmat seksualności.

Mówiąc o języku użytym w tej książce, warto przytoczyć pewnego klasyka: "Biegunka słów przy obstrukcji treści". Więcej dodawać nie trzeba.

Tytuł tej książki nawiązuje do wymiocin "królowej" czyli autorki. Ja sądzę że to była zwykła literacka kupa, która nadaje się tylko do czytania w toalecie i jedynie użyta w formie papieru toaletowego. Dziwi...