Antygona, Król Edyp, Elektra

klasyka
Dragonbell

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

WGothe | 2017-07-29

Cóż nowego można powiedzieć o "Antygonie", utworze znanym tak doskonale nawet przez ludzi niezajmujących się na co dzień literaturą? Zgodnie z rosyjskim przysłowiem, że „nowe to dobrze zapomniane stare”, okazuje się, że można.
Tradycyjna, chciałoby się powiedzieć, „szkolna” interpretacja przedstawia tragedię Sofoklesa jako konflikt prawa stanowionego, uosabianego przez Kreona, z prawem boskim, odwiecznym, reprezentowanym przez tytułową Antygonę. Oczywiście, to ona jest tu postacią „pozytywną”, która w imię idei ponosi śmierć, Kreon zaś, po pierwsze, jest jakby na dalszym planie, a po drugie – jest „tym złym”, nieszanującym porządku, ustanowionego przez bogów.
Z drugiej jednak strony w ostatnim czasie, szczególnie wśród twórców teatru, na pierwszy plan wynosi się postać Kreona, nazywając sofoklesową Antygonę „tragedią władzy”.
Problem w tym, że są to nasze, współczesne punkty widzenia.
Ateńczycy, którzy stworzyli klasyczną tragedię, nie mieli świętej księgi, czyli kanonicznego,...

Pokrzyk | 2017-05-30
Na półkach: Antyk, Przeczytane