Żołnierz samochwał

Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Miles Gloriosus
Ensis

Jest to najsławniejsza i niewątpliwie jedna z najlepszych sztuk Plauta, a sławę swoją zawdzięcza głównie postaci żołnierza-samochwała, tej postaci, której charakterystyka zadecydowała o typie sztuki.

źródło opisu: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1951

źródło okładki: www.books-troszkiewicz.com.pl

Yardash | 2013-10-12
Przeczytana: 11 października 2013

Żołnierz Samochwał niestety niemile mnie rozczarował. A to z tej prostej przyczyny że wydał mi się, jak na komedię, niezbyt komiczny. Oczywiście rozumiem, że poczucie humoru starożytnych mogło być, i raczej było, inne niż nasze współczesne, jednak kiedy czytałem komedie Arystofanesa jakoś łatwiej przychodziło mi odnajdywanie tych fragmentów, które faktycznie mogły bawić dawnych widzów. I które bawiły nawet mnie (na czele oczywiście z genialną Lizystratą, której w mojej opinii chyba nic nie jest w stanie przebić :)). Tutaj spodziewałem się podobnej rozrywki, a przede wszystkim większej roli tytułowego bohatera oraz jego przechwałek i peanów nad samym sobą. Dla ścisłości, intryga mająca na celu wywiedzenie w pole Samochwała, a wokół której kręci się cała akcja, faktycznie jest ciekawa. Jednak w moim odczuciu tej komedii, jako całości a nie pojedynczym motywom, czegoś zabrakło.

EnfantTerrible | 2011-11-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011.
Przeczytana: 20 października 2011

Plaut odznacza się dość specyficznym poczuciem humoru, które jednych urzeka, a innych odrzuca już po kilku stronach lektury, stąd też ciężko jest mi się dostatecznie dobrze wypowiedzieć i ocenić. Bowiem w moim przypadku cała intryga, oś fabularna, wreszcie punkt kulminacyjny przeminęły zbyt... szybko. Zanim na dobre rozsmakowałam się w wysublimowanej ironii czy jawnie rzucanych kpinach - skończyłam czytać, pozostawiając jedynie dla siebie samej pewien niedosyt.

syza9 | 2012-01-14
Przeczytana: 07 stycznia 2012

śmieszna historia, komedia intrygi i charakterów.

Tohverus | 2017-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2017