Περὶ ποιητικῆς
poetyka, Arystoteles,

Dzieło Arystotelesa, pierwotnie składało się z 2 ksiąg; w księdze I Arystoteles omawiał tragedię i epopeję, w księdze II poezję dytyrambiczną i komedię. Do dziś zachowała się tylko księga I, sztukę określił w niej Arystoteles jako mimesis (naśladownictwo).

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Paweł | 2015-10-23
Na półkach: 2015, Przeczytane, Studia
Przeczytana: 23 października 2015

Arystoteles jako pierwszy zechciał podźwignąć trud podziału literatury, której i tak mało było za jego czasów. Zrobił wgląd w formy, które dopiero co zaczynały się rozpowszechniać. Wykazał zasady mimesis i katharsis. Przyjrzał się naśladowaniu poezji( w tym pierwszym rozumieniu) i stworzył w pewnym sensie sztukę początkowej literatury. Książka Arystotelesa odsyła do samych początków i jest dowodem szczególnego pogrupowania wszelkich gatunków. Zrobił to wyśmienicie i rzeczowo. Dobra i wartościowa książka, która niejeden raz pomoże w zrozumieniu pewnych schematów związanych z literaturą i poezją.

Ania | 2015-10-25

To co przeczytałam oczarowało mnie bezkonkurencyjnie. Nie wiem czy Arystoteles miał taki styl czy też tylko Poetykę tak naspał Jest to pozycja naprawę warta tego by ją przeczytać i to nie raz czy dwa, ale by wracać do niej po parę razy.

Lenkaite | 2013-02-17
Przeczytana: czerwiec 2006

Dla mnie każdy powrót do tej książki jest sięgnięciem wprost do źródeł literatury:) warto czasem odbyć te podróż, choćby po to, by uświadomić sobie antyczne spojrzenie na jej podziały, funkcje i znaczenie

Cinnamon | 2014-03-05
Przeczytana: 05 marca 2014

Moje pierwsze spotkanie z teorią literatury. Lektura "Poetyki" wyjaśnia m.in. jak powinna wyglądać prawidłowo napisana tragedia. Muszę powiedzieć, że dzięki tej lekturze inaczej patrzę na przeczytane dotąd tragedie - wiele zabiegów jest teraz zrozumiałych.

dunia | 2014-01-28
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Ksiazka jest z pewnoscia bardziej lektura obowiazkowa dla kazdego autora piszacego niz dla czytelnika.

Ela91 | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Wielość ciekawych sformułowań i myśli; oraz fakt pionierstwa Arystotelesa w ujęciu poetyki, sugeruje iż jest to arcydzieło i taką też ocenę wystawiam. Krótkie dzieło, ale pełne na ówczesne czasy, nowości i świeżego spojrzenia. Dzisiaj może nie zachwycać, ale kontekst historyczny, przy czytaniu dobrze jest ujmować. Trochę filozofii, trochę literaturoznawstwa i gatunków literackich. Charakterystycznym jest brak odniesienia do liryki. Arystoteles szczególnie mocny nacisk kładzie na tragedię. Wznosi wzmiankę o epopei. Dla pedagogiki przydatne w odniesieniu np. do podstaw wiedzy o języku polskim.

Bukowina | 2016-10-19
Przeczytana: 19 października 2016

Te uczucie kiedy wreszcie znajdujesz źródło, z którego pochodziła większość informacji sprzedawanych ci w szkole jako ,,pewniak". Dobrze wiedzieć, że to wszystko, czego nauczyli mnie o tragedii to nie są jakieś wymysły systemu edukacji.

Alicja | 2016-11-12
Przeczytana: 29 listopada 2016