Kim jesteśmy? Wyzwania dla amerykańskiej tożsamości narodowej

Okładka książki Kim jesteśmy? Wyzwania dla amerykańskiej tożsamości narodowej Samuel P. Huntington
Okładka książki Kim jesteśmy? Wyzwania dla amerykańskiej tożsamości narodowej
Samuel P. Huntington Wydawnictwo: Znak publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Znak
2007-03-05
2007-03-05
978-83-240-0806-3
Bartłomiej Pietrzyk

Okładka książki Czy koniec historii? Allan Bloom, Francis Fukuyama, Pierre Hassner, Gertrude Himmelfarb, Samuel P. Huntington, Irving Kristol, Irena Lasota, David Satter, Stephen Sestanovich, David Stove, Leon Wieseltier, praca zbiorowa
Czy koniec his... Allan Bloom, Franci...
Okładka książki Living with nuclear weapons Albert Carnesale, Paul Doty, Stanley Hoffmann, Samuel P. Huntington, Joseph S. Nye, Scott D. Sagan
Living with nu... Albert Carnesale, P...

Zacznijmy od tego, że pytanie zadane przez Autora w tytule może postawić sobie dziś właściwie każda wspólnota narodowa na świecie. I choć prawdopodobnie było one zadawane po wielokroć w historii społeczeństw lecz odpowiedź na nie, wydaje się być coraz mniej oczywista i prosta. W szczególności w krajach uchodzących za demokratyczne.
Wprawdzie na warsztat wzięta została wspólnota amerykańska, ze wszystkimi swoimi coraz ostrzejszymi antynomiami i napięciami jednak uniwersalizm niektórych opisanych tu trendów pozostawił nas z palącym poczuciem niepokoju, że zapytanie samych siebie: no dobrze, ale właściwie kim my jesteśmy i co oprócz geografii, języka i pewnych podobieństw w bożonarodzeniowym menu sprawia, że wciąż stanowimy jakiś rodzaj wspólnoty. I czy właściwie można mówić jeszcze w dorzeczu Odry i Wisły o jakimś "my". Czy istnieje jeszcze jakieś poważne spoiwo czyniące z nas wspólnotę i czy my właściwie wciąż jeszcze chcemy ją wspólnie budować? I czy nie jest tak, że wielu z nas z chęcią powierzyłoby w znaczenie większym stopniu niż to funkcjonuje obecnie brzemię administracji naszymi doczesnymi sprawami bardziej kompetentnym, brukselskim urzędnikom?
I co gorsza odpowiedzi na te pytania, pomimo blizn, resentymentów i pęknięć nękających Amerykanów, które bezlitośnie punktuje Huntington, wydają się być dla naszego podwórka jeszcze mniej łatwe.
***
Uniwersalna wydaje się być również tendencja klasy średniej do odrzucenia tradycyjnie pojętej symboliki patriotycznej. Na rzecz światopoglądu, pozornie statutowo opartego na różnorodności, ostatecznie zaskakująco homogenicznego i jednolitego. I to, że przeciętnemu jej członkowi zdecydowanie łatwiej znaleźć wspólny język ze swoim odpowiednikiem z Francji, Hiszpanii czy innych Niemiec niż z człowiekiem u którego naprawia samochód czy kupuje pomidory.
Nie dało by się już chyba zliczyć dysput, które zaliczyliśmy w okolicach tego tematu z różnymi bliźnimi, a że jak mawiał podobno de Montaigne, chcemy zawsze być gwelfami dla gibelinów i gibelinami dla gwelfów to jakoś cholera zawsze w ostatnich czasach robimy jednak za gwelfów. Smutne.

Wprawdzie na warsztat wzięta została...

• Polityka
  • Must have ... must read :)
  • Popularne
  • Wiedza/ Historia

Dodaj cytat z książki Kim jesteśmy? Wyzwania dla amerykańskiej tożsamości narodowej