Kim jesteśmy? Wyzwania dla amerykańskiej tożsamości narodowej

Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk
Wydawnictwo: Znak
978-83-240-0806-3

Samuel Huntington, jeden z najważniejszych intelektualistów naszych czasów, autor Zderzenia cywilizacji - najbardziej dyskutowanej książki przełomu wieków - zajął się tym razem mitem amerykańskiej tożsamości. Czy prawdziwy Amerykanin to słynny WASP, biały anglosaski protestant, który budował potęgę Stanów Zjednoczonych, czy młody Latynos, którego oskarża się o niszczenie ich gospodarczej...

Czy prawdziwy Amerykanin to słynny WASP, biały anglosaski protestant, który budował potęgę Stanów Zjednoczonych, czy młody Latynos, którego oskarża się o niszczenie ich gospodarczej potęgi? Co myśleć o słowach prezydenta Clintona, który jeszcze w 2000 roku powiedział: „Mam wielką nadzieję, że jestem ostatnim prezydentem w historii USA, który nie zna języka hiszpańskiego”?
Wiadomo było, że ta książka wywoła kontrowersje. Po jej publikacji w Ameryce rozpętała się burza, Carlos Fuentes oskarżył Huntingtona o rasizm i skrajny konserwatyzm. Czy słusznie? Chcielibyśmy zachęcić czytelników do samodzielnych sądów i interpretacji. Kim jesteśmy? jest ponadto kopalnią informacji na temat zagadnienia emigracji, które jest dziś w Polsce szeroko dyskutowane, często równie emocjonalnie jak w USA.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,169,Kim-jestesmy#note

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,169,Kim-jestesmy#note

| 2011-08-24
Przeczytana: 2008 rok

Książka dla wszystkich interesujących się zagadnieniami społeczno-kulturowymi. Ściągnęła istne gromy na głowę autora, jako że krytykuje on współczesny rozkład tradycyjnych amerykańskich wartości, zanik patriotyzmu i nadmierną imigrację (zwłaszcza z Ameryki Łacińskiej). Czy Stanom zagraża przekształcenie się w wielokulturowe, wieloetniczne i dwujęzyczne społeczeństwo? Chyba tak, tak samo jak Europie zagraża islamizacja. Czy tradycyjne wartości anglo-protestanckie są lepsze od tych przynoszonych przez imigrantów? No cóż, to właśnie te pierwsze zapewniły Ameryce potęgę i bogactwo. Nie każdy zapewne się zgodzi z tezami autora, ale naprawdę warto przeczytać!

kuba2204 | 2016-11-14
Anettab | 2016-01-29