Zderzenie cywilizacji

Wydawnictwo: Muza
The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order
8372009864
Rimokan

Do zrozumienia niespokojnego świata końca wieku nie wystarczają już stare paradygmaty. Stracił znaczenie podział na świat pierwszy, drugi i trzeci. Amerykański politolog Samuel R Huntington, dyrektor Centrum Spraw Międzynarodowych im. Johna Olina Uniwersytetu Harwardzkiego, dowodzi, że politykę światową zdominują zderzenia między cywilizacjami. Ani ideologie, ani gospodarka nie będą już źródłami konfliktów międzynarodowych. Stają się nimi różnice kulturowe, wywodzące się
w znacznej mierze z podziałów religijnych i przesądzające o tożsamości narodów. Współczesny świat zmienia się w arenę walki i rywalizacji między ośmioma głównymi cywilizacjami. Czy cywilizacja Zachodu ulegnie nieuchronnemu rozkładowi? Czy w 2010 roku wybuchnie wojna światowa? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć
autor Zderzenia cywilizacji, zdaniem Henry'ego Kissingera jednej z najważniejszych książek, jakie ukazały się na świecie po zakończeniu zimnej wojny.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2004

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

WinstonSmith | 2019-08-18

Trochę męczyłem ale nie żałuję.Do przemyślenia.

SocjoFantasy | 2019-06-27
Przeczytana: 2018 rok

Zderzenie Cywilizacji, to książka z którą miałem niejednokrotnie do czynienia podczas studiów. Można powiedzieć, że znam ją w dość dużym stopniu. Szczególnie współcześnie zyskuje na popularności w związku z kryzysem imigranckim oraz islamskim na punktach stycznych Europy, co niektórym pozwala traktować Huntingtona jako swego rodzaju proroka.

Zasadniczo książka jest dobra, była ona alternatywną próbą wyjaśnienia procesów zachodzących po zimnej wojnie w opozycji do twierdzenia Fukuyamy o "końcu historii". Huntington widział przyszłość jako konflikt nie na bazie ideologicznej jak to było dotychczas, a na bazie kulturowej ścierających się ze sobą odmiennych cywilizacji. Głównie jednak skupia się tutaj na relacjach Zachodu z innymi kulturami oraz schyłku Zachodu jako takiego, stąd niektórzy zarzucają mu europocentryzm (a co głupsi faszyzm, rasizm i ksenofobie). Słuszne są uwagi co do coraz mniejszego znaczenia kultury zachodniej, uniwersalności języka angielskiego, jak i...

jestemsobiekasia | 2018-11-11
Przeczytana: listopad 2018

Książka o tym, że świat dzieli się na cywilizację, a cała polityka ogólnoświatowa jest prowadzona zgodnie z tym podziałem. Teoria, wysnuta dawno temu, zdaje się zgadzać z obecną sytuacją na świecie. Książka zawiera kilka interesujących hipotez, które dają do myślenia, jednakże w całości mnie zawiodła. Miałam wrażenie, że autor wybiera tylko fakty historyczne nastawione na poparcie jego teorii, zabrakło mi drugiej strony medalu, przez co nie było interesujące czytanie w kółko tego samego. Książka jest chaotyczna, autor skacze z jednego wątku do drugiego bez żadnego widocznego planu. Czytanie kolejnych stron książki nie powoduje poszerzenia wiedzy czy wgłębianie się w temat, jest to po prostu kawał tekstu ciągle o tym samym, ciężki do czytania. Autor tylko wciąż dodaje kolejne fakty historyczne, często bez komentarza czy wytłumaczenia.
Tematyka interesująca, ale powieść napisana źle.

tradilus | 2017-09-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Wapaniala ksiazka, ktora po skonczeniu od razu mozna zaczac czytac na od poczatku. Napisana w latach 90-tych, ale niezwykle blyskotliwie przewidziala wiele z obecnych (2017) problemow, przed ktorymi stoi swiat w ogole, a cywilizacja zachodznia w szczegolnosci. "Must have" dla wszystkich, ktorzy maja analityczne zaciecie i potrzebuja narzedzia do uporzadkowania swoich geopolitycznych intuicji.

Bogsaczio | 2017-09-08
Przeczytana: 08 września 2017

Mimo iż książka pochodzi z drugiej połowy lat 90 to dziś jest nadal warta przeczytania bo tezy w niej zawarte w dużej części trafnie opisują to co dzieje się dziś na świecie. Mimo sporej ilości nietrafnych przepowiedni Huntington dobrze opisał podstawę stosunków międzynarodowych w XXIw. Ksiżka zawiera wiele faktów głównie z historii najnowszej które popierają główną tezę autora z którą po przeczytaniu całości trudno się nie zgodzić.

Jacek | 2017-08-29
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Analiza sytuacji w globalnej polityce międzynarodowej po upadku Związku Radzieckiego. Główna teza autora jest taka, że w kształtowaniu przyszyłych sojuszy i wojen najważniejszą rolę będą odgrywać cywilizacje czyli zrzeszenia państw o zbliżonej kulturze. Szczególnie prawdopodobna jest w najbliższym czasie konfrontacja cywilizacji zachodniej z islamską i chińską. Czy Zachód utrzyma swoją dominijącą pozycję? Autor nie udziela jednoznacznej odpowiedzi, ale pomaga nam się do niej przybliżyć.

Sama idea cywilizacji jako głównych podmiotów kształtujących bieg historii nie jest nowa, ale dopiero książka Huntingtona przyczyniła się do jej spopularyzowania. Jej zaletą jest to, że skupia się na wydarzeniach niedawnych, które wielu czytelników jeszcze pamięta z życia, co daje poczucie, że zmagania cywilizacji to coś, co rzeczywiście nas dotyczy. Wszystkie spostrzeżenia autora poparte są konkretnymi faktami i liczbami. Czasami tych faktów jest aż za dużo i analizowane są zbyt szczegółowo, co...

| 2017-08-22
Na półkach: Przeczytane, Geopolitik

Wiele cennych spostrzeżeń, ale Samuel P. Huntington tak naprawdę nie mówi nic ponad to, o czym pisał Feliks Koneczny (nie licząc "dziejowych" uaktualnień rzecz jasna), ba, skala jego myśli jest znacznie skromniejsza. Przeczytać warto, w końcu tutaj swoje źródła ma wiele nośnych "kryzysowych" medialnych klisz, ale należy pamiętać, że to tylko (i aż – w końcu w Stanach niezwykłą do nich słabość mają) rozprawa geopolityczna. Na marginesie - sporo tu waty słownej, co wielu odstraszy.

Viki | 2017-08-17

Książka sama w sobie bardzo dobra, tylko pozostaje pytanie: Na ile oryginalna?
Czy aby na pewno geniusz Huntingtona świeci jego własnym światłem, a nie jest to blask odbity od innej Gwiazdy?
Feliks Koneczny w 1935 r. wydał dzieło "O wielości cywilizacji", warto zapoznać się z nim i porównać teorie tych dwóch Autorów...

Magnat | 2017-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Polecal bym szczegölnie nimcom i bruxelczykom....z tym ze niewiele by chyba zrozumieli. Lewacczyzna za bardzo jest zaslepiona wizjä religii niemieckiej - multikulti....
Ciekawe bylo przeczytac, ze najazd islamu zaczäl sie juz w latach 80-siätych za zaproszeniem wloskich polityköw do Italii...
Wprawdzie niektöre tezy odpadly po drodze, lecz wiekszosc sie by zgadzala.
Ksiäzke niestety pomio waloröw czatalo mi sie dosc mozolnie.

Stawijajäc przy dzielach pana Konecznego - ksiäzka wypada tylko lepiej w temacie czasöw dzisiejszych. Reszta to blady cien dziel Polaka - niestety napisanego po tylko po polsku i nie mogäcego zrpbic kariery za granicä

Viator | 2017-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Choć praca Huntingtona ma już ponad 20 lat, to wciąż jest trafną analizą dzisiejszego świata. W części swych przewidywań autor się pomylił, w części trafnie prognozował, jednak widać, że świat zmierza torami, o których mowa w książce.

Huntington podzielił świat na cywilizacje, generalnie według religii, czy chociażby religii, z której ta cywilizacja wyrosła. Mamy więc cywilizacje: zachodnią (i wyrosłą z niej latynoamerykańska), prawosławną, islamską, afrykańską, hinduską, chińską i japońską. I to właśnie między cywilizacjami, a nie wewnątrz nich są największe i najgroźniejsze niewygasające konflikty (nie tylko militarne). Każda z cywilizacji jest inna i przejęcie jednej przez drugą jest procesem bardzo długi i trudnym, o ile w ogóle wykonalnym. Tym samym autor przeczy górnolotnym ideom pokoju, demokracji i ogólnie zwycięstwie zachodnich wartości na całym świecie, gdyż nie wszystko da się wpleść w kulturę i mentalność każdej z cywilizacji.

Temat jest rozległy, trudny ale i...