Adam Smith. Bogactwo narodów

Okładka książki Adam Smith. Bogactwo narodów Karen McCreadie
Okładka książki Adam Smith. Bogactwo narodów
Karen McCreadie Wydawnictwo: Studio Emka publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Adam Smith's The Wealth of Nations
Studio Emka
2012-01-01
2012-01-01
978-83-62304-16-5
Dariusz Bakalarz
Adam Smith klasyczna ekonomia gospodarka ekonomia polityczna wolny rynek globalizacja

Ja oceniam ta książkę na 8 dlatego, że w skrócie opisuje myślenie Adama Smitha ojca klasycznej ekonomii wiadomo, że to nie jest oryginal i brakuje sporej treści ale właśnie o to chodziło pisarce. 🙂

Bardzo dobra pozycja książkowa - szczególnie dla tych, którzy lubią używać słów: ekonomia, wolny rynek, podaż popyt itp. Doskonała okazja by zapoznać się z pierwotną ideą wolnego handlu. To właśnie w tej książce można wyczytać jak obecny kapitalizm jest różny od tego, jakim go widział Adam Smith. Książka nie narzuca nam "prawdy", a jedynie padają pytania, na które sami możemy odpowiedzieć - przez to daje sporo do namysłu.
Rzecz najważniejsza! Smith przypomina o uczciwości w handlu, o dobrym traktowaniu pracownika i o jeszcze kilku sprawach, które dzisiaj wydają się być zapomniane przez kapitalistów. Jakie to sprawy? Sięgnij do lektury, a wyczytasz jeszcze kilka ciekawych rzeczy.

Jest to interpretacja dzieła Smitha, nie pozbawiona pewnych prób przełożenia tego na czasy obecne. W moim przekonaniu autorka trochę za bardzo próbowała przyćmić Smitha swoimi dywagacjami na temat poprawności niektórych tez, co z reguły wychodziło jej stosunkowo kiepsko. Zacytowanych zostało z kilkanaście, może kilkadziesiąt zdań z oryginału, reszta to takie tłumaczenie czytelnikowi w stylu "co mi się wydaje, że Smith miał na myśli". Bywają rozdziały, gdzie nic (poza nazwą rozdziału) nie łączy omawianej książki z opus magnum Smitha (chociażby część o oszczędzaniu). Na początek proponuję zapoznać się z oryginałem, wówczas można ewentualnie sięgnąć po tę interpretację.

Dawno nie rozczarowałem się tak na żadnej książce. Spodziewałem się opracowania głównych idei Adama Smitha, podczas gdy książka okazała się zbiorem jego kilkunastu (sic!) zdań zupełnie nie osadzonych w kontekście i krótkich wywodów autorki bardzo luźno do nich nawiązujących. Na końcu każdego rozdziału znajduje się porada rodem z "przyjaciółki". Książka jest dosłownie o niczym. Gdybym przeglądnął ją przed zakupem (zamawiałem przez internet),to nie wydałbym na nią nawet połowy ceny.

Odradzam!

ps. Żeby ktoś nie wyrzucił pieniędzy w błoto a moje nie były tak całkiem stracone, chętnie oddam komuś swój egzemplarz. Szczegóły na prv.

Banał i lekki niedosyt.

Co prawda nie powinienem być zaskoczony, jako że sama autorka, Karen McCreadie, nazywa swoje dzieło jedynie dodatkiem do oryginału napisanego przez Adama Smitha, to jednak spodziewałem się wynieść z tej lektury ciut więcej.
Książka składa się z 52 rozdziałów, stanowiących najważniejsze kwestie (podług autorki rzecz jasna) poruszone przez Szkockiego Ekonomistę w swojej pracy i przełożone na dzisiejsze realia w owym opracowaniu. Zbudowane są przejrzyście, wzbogacone o cytaty wszelkiej maści i swoiste złote rady pod koniec każdej myśli. Wszystko pięknie, tylko większość z tych przemyśleń i porad była dla mnie oczywista, żeby nie powiedzieć banalna. Dla ludzi, którzy zaznajomieni są z takimi pojęciami jak "wolny rynek" czy "kapitalizm" i potrafią myśleć racjonalnie, lektura ta nie będzie niczym odkrywczym. Zdaję sobie jednak sprawę, że jest gros ludzi, którzy powinni zaznajomić się z nią czym prędzej, by zrewidować swoje poglądy na życie, zmienić przyzwyczajenia, zaprzestać życia na kredyt, nauczyć się rozsądku w gospodarowaniu pieniędzmi zdobywając przy tym elementarną wiedzę ekonomiczną. Do takich ludzi ten tytuł jest skierowany, ja zaś niestety się wynudziłem.
Jedno wiem na pewno, to był dopiero początek przygody z tym legendarnym już dziełem.

Banał i lekki niedosyt.

Bardzo złe opracowanie.

Bardzo złe opracowanie.

Świetna książka ukazująca wiele problemów na lini pracodawca-pracownik, mnóstwo porad, ciekawy komentarz i przydatne strony www zawarte w komentarzu. Napewno wiele wniesie w moją przyszłość i relacje z pracodawcą/pracownikami :)

nie dałem rady dokończyć...

nie dałem rady dokończyć...

Jeśli lubisz czytać urywki oryginałów i opinie obecnych autorów to książka jak najbardziej Cię zadowoli. Jednak w momencie chęci poznania tekstu oryginalnego ta pozycja da Ci tylko namiastkę tego.

"„Bogactwo narodów” szkockiego filozofa i ekonomisty Adama Smitha opublikowano w 1776 roku – było to pierwsze dzieło poświęcone w całości zagadnieniom ekonomii politycznej. Położyło ono podwaliny pod nowożytny kapitalizm, ukazując mechanizmy, korzyści i konsekwencje wolnego rynku.

Składa się z pięciu ksiąg. W trzech pierwszych Smith opisuje podział pracy, pochodzenie i rolę pieniądza na rynku, znaczenie wynagrodzenia, zysku, dzierżawy oraz majątku. W księdze czwartej analizuje system handlu, a w ostatniej najpierw argumentuje zasadność ograniczonego udziału państwa w ekonomii i gospodarce, by na końcu udzielić rad, jak finansować edukację, wymiar sprawiedliwości wraz z organami obronności czy sieć transportu.

Autorką książki poddającej analizie zasady Adama Smitha jest Karen McCreadie – ghostwriterka i autorka książek na temat sprzedaży, zarządzania majątkiem, marketingu, ale także publikacji psychologicznych. Mieszkająca w Szkocji McCreadie w 52 rozdziałach (tyle samo mają pozostałe pozycje z serii) prezentuje myśli Smitha, przekładając je na język współczesny i transplantując na rynek brytyjski i amerykański.

Analizie zostają poddane m.in.: kwestia postępu (wzrostu sprawności i wydajności pracy),podział pracy i specjalizacje, usprawnianie transportu, pochodzenie i współczesna rola pieniądza, regulacje bankowe, strategie konkurencyjne, prawa popytu i podaży, sposoby i formy regulacji wynagrodzeń, problem bezrobocia i zasiłków socjalnych, systemy ubezpieczeniowe, bardzo aktualna kwestia systemu nauczania i nieudolnych nauczycieli (u Smitha czuć zalążek „Ferdydurke” Gombrowicza),problem kobiet i stereotypów, kapitał obrotowy i trwały, kłopoty z kredytami (także hipotecznymi),inflacja, wykorzystywanie surowców jako sposób na dobrobyt kraju czy jakże współczesny problem konsumpcjonizmu." (fragment recenzji)

Zapraszam do przeczytania całej recenzji na stronie "Experyment - recenzja dobrej książki":

• Ekonomia
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Bookrage
  • Polski - książki
  • Ekonomia, piniondz

Dodaj cytat z książki Adam Smith. Bogactwo narodów