Adam Smith. Bogactwo narodów

Tłumaczenie: Dariusz Bakalarz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria TEZAURUS IDEI". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: StudioEMKA
Adam Smith's The Wealth of Nations
978-83-62304-16-5

Wydane w 1776 roku Bogactwo narodów Adama Smitha było pierwszą pracą w całości poświęconą ekonomii politycznej. Dzisiaj uchodzi za najbardziej wpływową książkę wszech czasów, a jej autor zyskał tytuł ojca klasycznej ekonomii. Uczynił dla tej dziedziny tyle samo co Darwin dla nauk biologiczno-fizycznych. Karen McCreadie dokonuje interpretacji inspirującej książki dla potrzeb współczesnych finansów, ekonomii i biznesu, a ponadczasowe idee Smitha ilustruje przykładami z XXI wieku.

źródło opisu: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=444

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=444

Matwiey | 2015-05-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Banał i lekki niedosyt.

Co prawda nie powinienem być zaskoczony, jako że sama autorka, Karen McCreadie, nazywa swoje dzieło jedynie dodatkiem do oryginału napisanego przez Adama Smitha, to jednak spodziewałem się wynieść z tej lektury ciut więcej.
Książka składa się z 52 rozdziałów, stanowiących najważniejsze kwestie (podług autorki rzecz jasna) poruszone przez Szkockiego Ekonomistę w swojej pracy i przełożone na dzisiejsze realia w owym opracowaniu. Zbudowane są przejrzyście, wzbogacone o cytaty wszelkiej maści i swoiste złote rady pod koniec każdej myśli. Wszystko pięknie, tylko większość z tych przemyśleń i porad była dla mnie oczywista, żeby nie powiedzieć banalna. Dla ludzi, którzy zaznajomieni są z takimi pojęciami jak "wolny rynek" czy "kapitalizm" i potrafią myśleć racjonalnie, lektura ta nie będzie niczym odkrywczym. Zdaję sobie jednak sprawę, że jest gros ludzi, którzy powinni zaznajomić się z nią czym prędzej, by zrewidować swoje poglądy na życie, zmienić...

Antagonista Esklaważu | 2015-01-18

Bardzo złe opracowanie.

Rafał Niemczyk | 2012-08-07
Przeczytana: 04 maja 2012

"„Bogactwo narodów” szkockiego filozofa i ekonomisty Adama Smitha opublikowano w 1776 roku – było to pierwsze dzieło poświęcone w całości zagadnieniom ekonomii politycznej. Położyło ono podwaliny pod nowożytny kapitalizm, ukazując mechanizmy, korzyści i konsekwencje wolnego rynku.

Składa się z pięciu ksiąg. W trzech pierwszych Smith opisuje podział pracy, pochodzenie i rolę pieniądza na rynku, znaczenie wynagrodzenia, zysku, dzierżawy oraz majątku. W księdze czwartej analizuje system handlu, a w ostatniej najpierw argumentuje zasadność ograniczonego udziału państwa w ekonomii i gospodarce, by na końcu udzielić rad, jak finansować edukację, wymiar sprawiedliwości wraz z organami obronności czy sieć transportu.

Autorką książki poddającej analizie zasady Adama Smitha jest Karen McCreadie – ghostwriterka i autorka książek na temat sprzedaży, zarządzania majątkiem, marketingu, ale także publikacji psychologicznych. Mieszkająca w Szkocji McCreadie w 52 rozdziałach (tyle samo mają...

GMKa | 2012-09-25
Przeczytana: 2012 rok

Jeśli lubisz czytać urywki oryginałów i opinie obecnych autorów to książka jak najbardziej Cię zadowoli. Jednak w momencie chęci poznania tekstu oryginalnego ta pozycja da Ci tylko namiastkę tego.

Krzysztof Łoziński | 2016-01-07
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Bardzo dobra pozycja książkowa - szczególnie dla tych, którzy lubią używać słów: ekonomia, wolny rynek, podaż popyt itp. Doskonała okazja by zapoznać się z pierwotną ideą wolnego handlu. To właśnie w tej książce można wyczytać jak obecny kapitalizm jest różny od tego, jakim go widział Adam Smith. Książka nie narzuca nam "prawdy", a jedynie padają pytania, na które sami możemy odpowiedzieć - przez to daje sporo do namysłu.
Rzecz najważniejsza! Smith przypomina o uczciwości w handlu, o dobrym traktowaniu pracownika i o jeszcze kilku sprawach, które dzisiaj wydają się być zapomniane przez kapitalistów. Jakie to sprawy? Sięgnij do lektury, a wyczytasz jeszcze kilka ciekawych rzeczy.

Tobson | 2015-11-07
Przeczytana: 2013 rok

Jest to interpretacja dzieła Smitha, nie pozbawiona pewnych prób przełożenia tego na czasy obecne. W moim przekonaniu autorka trochę za bardzo próbowała przyćmić Smitha swoimi dywagacjami na temat poprawności niektórych tez, co z reguły wychodziło jej stosunkowo kiepsko. Zacytowanych zostało z kilkanaście, może kilkadziesiąt zdań z oryginału, reszta to takie tłumaczenie czytelnikowi w stylu "co mi się wydaje, że Smith miał na myśli". Bywają rozdziały, gdzie nic (poza nazwą rozdziału) nie łączy omawianej książki z opus magnum Smitha (chociażby część o oszczędzaniu). Na początek proponuję zapoznać się z oryginałem, wówczas można ewentualnie sięgnąć po tę interpretację.

Boro | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Dawno nie rozczarowałem się tak na żadnej książce. Spodziewałem się opracowania głównych idei Adama Smitha, podczas gdy książka okazała się zbiorem jego kilkunastu (sic!) zdań zupełnie nie osadzonych w kontekście i krótkich wywodów autorki bardzo luźno do nich nawiązujących. Na końcu każdego rozdziału znajduje się porada rodem z "przyjaciółki". Książka jest dosłownie o niczym. Gdybym przeglądnął ją przed zakupem (zamawiałem przez internet), to nie wydałbym na nią nawet połowy ceny.

Odradzam!

ps. Żeby ktoś nie wyrzucił pieniędzy w błoto a moje nie były tak całkiem stracone, chętnie oddam komuś swój egzemplarz. Szczegóły na prv.

Piotr | 2014-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2014

Świetna książka ukazująca wiele problemów na lini pracodawca-pracownik, mnóstwo porad, ciekawy komentarz i przydatne strony www zawarte w komentarzu. Napewno wiele wniesie w moją przyszłość i relacje z pracodawcą/pracownikami :)

Maciej Zawód-Inwestor | 2017-08-30

Kompletna farsa. A zmarnowany czas nie do odzyskania.

Paweł | 2013-02-24
Przeczytana: 25 lutego 2013

nie dałem rady dokończyć...