Zderzenie cywilizacji

Okładka książki Zderzenie cywilizacji Samuel P. Huntington
Okładka książki Zderzenie cywilizacji
Samuel P. Huntington Wydawnictwo: Muza Seria: Spectrum nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Spectrum
The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order
Muza
2004-01-01
2004-01-01
8372009864
Hanna Jankowska
zderzenie cywilizacji cywilizacje huntington

Okładka książki Czy koniec historii? Allan Bloom, Francis Fukuyama, Pierre Hassner, Gertrude Himmelfarb, Samuel P. Huntington, Irving Kristol, Irena Lasota, David Satter, Stephen Sestanovich, David Stove, Leon Wieseltier, praca zbiorowa
Czy koniec his... Allan Bloom, Franci...
Okładka książki Living with nuclear weapons Albert Carnesale, Paul Doty, Stanley Hoffmann, Samuel P. Huntington, Joseph S. Nye, Scott D. Sagan
Living with nu... Albert Carnesale, P...

Autor w swojej książce opisuje krok po kroku jak na wydarzenia geopolityczne, ma wpływ fakt, że na świecie istnieje kilkanaście dużych cywilizacji, między innymi zachodnia, arabska, prawosławna, chińska i kilka innych. Jak dowodzi autor, zdecydowana większość konfliktów międzynarodowych dzieje się między różnymi cywilizacjami, głównie między Arabami, a tzw Zachodem, oraz prawosławiem, a Zachodem. Rzadko zdarza się, aby konflikty rozgrywały się wewnątrz jednej cywilizacji.
Huntington w sposób bardzo analityczny opisuje konflikt na Bałkanach w latach 90 między Serbami, Chorwatami, a Kosowem, co doprowadziło do interwencji zbrojnej NATO, czy też konfliktu między Izraelem, a Palestyną.
Książka powstała w latach 90., autor zawarł sporo prognoz odnośnie najbliższej od tych czasów przyszłości. Jako, że minęło już prawie 30 lat od powstania tej książki, mamy możliwość zweryfikowania kompetencji Huntingtona.

Bardzo ciekawa, ale już trochę zakurzona książka, w której przedstawiona jest geopolityka w oparciu o rywalizację cywilizacji, gdzie na punktach ich ścierania się według autora będą się tworzyć przyszłe (z naszej perspektywy dzisiejsze) konflikty i wyścig o hegemonię regionalną i światową. Im bardziej szczegółowo autor przedstawia swoje przypuszczenia, tym mniej się to klei z tym co się dzieje rzeczywiście, ale ogólniejsze zarysy wydają się bardzo trafne. Dużo o historii XX-wiecznych konfliktów między przedstawicielami różnych religii i kultur ze wszystkich kontynentów.

Lektura obowiązkowa dla wszystkich pogubionych we współczesnym świecie. Wnikliwa, rzetelna i dla wielu będzie na pewno odkrywcza.

Obowiązkowa lektura, czasem prorocza.

Obowiązkowa lektura, czasem prorocza.

Świetna ksiażka. Pozwala poznać schematy jakimi kieruje się polityka światowa. Otwiera umysł i zrozumienie mechanizmów współczesnej geopolityki. Bardzo szybko się czyta.

Książka tłumacząca znaczenie kultur (cywilizacji),tworzące je podziałów i ich konsekwencji.

Kawał naprawdę dobrej książki, rozszerzającej horyzonty i będącej dla mnie kolejną istotną cegiełką w budowie gmachu o nazwie ZROZUMIENIE ŚWIATA.

Tezy o szczególnym nasileniu konfliktowości w miejscach, gdzie dochodzi do "krzyżowania się" "cywilizacji" (wg Huntingtona jest to np. Ukraina) jest szczególnie interesująca. Książka jest też dobrze napisana, czyta się ją sprawnie.

Pozycja już dawno wpisała się w swoisty kanon lektur w sferze nauk politycznych.
Do końca ciężko ocenić czy jest to rozprawa naukowa dla studentów politologii czy książka popularno-naukowa. Stawiałbym (wiele),że to pierwsze.
Dla przeciętnego zjadacza chleba temat może być troszeczkę... dużo nie... przegadany. Huntington chwilami do bólu próbuje potwierdzić swoje założenia i powtarza twierdzenia, które zostały już przeanalizowane, i potwierdzone, i udowodnione, już kilka rozdziałów wcześniej.

Książka była napisana w latach 90tych, a więc w zupełnie (chyba) innym świecie ale tezy i spostrzeżenia Autora w niej zawarte są wręcz podejrzanie aktualne i trafne dla naszej rzeczywistości.

Ta pozycję może bardzo uporządkować wiedzę o świecie i trochę zmienić percepcję innych części świata i ludzi je zamieszkujących.

Abstrahując od tematu głównego ,,Zderzenie cywilizacji" to chyba najlepszy opis wojny w Jugosławii w latach 90tych. Tak, była taka wojna, ktoś to jeszcze pamięta? Niezwykłym jest jakie miała/ma ona znaczenie dla światowego ładu, również obecnego i jakim odbiciem międzynarodowych rywalizacji był ten konflikt.

genialna książka. Pisana w roku bodajże 1996, opisująca różne kwestie, problemy ówczesnego świata oraz przewidywania kolejnych zdarzeń w kolejnych dekadach. Praktycznie w całości te przewidywania są trafione i z perspektywy 2021 wygląda to dość niesamowicie jak autor potrafił 25 lat wcześniej zarysować kolejne lata. Aż chciałbym, by powstała 2 część napisana obecnie z przewidywaniami kolejnych 30lat. Wszelkim pasjonatom geopolityki lektura godna polecenia.

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia